Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Minulý týden bylo opět na hardwarovém poli relativně klidno, zato v těchto dnech nás čeká řada zajímavostí v oblasti grafiky a souvisejících oborů. Rozhodl jsem se tedy tento díl hardwarových novinek věnovat speciálně chystaných grafickým kartám, novým oznámením v oblasti GPGPU technologií a herní fyziky a krátkému výhledu do budoucna.
Kalifornská NVIDIA tlačí svůj fyzikální systém PhysX kudy může. Aktuálně si zapsala dva zářezy na pažbě v podobě dvou významných herních konzolí, Playstation 3 od Sony a Wii od Nintenda.
Musím se ale přiznat, že mě to nutí k zamyšlení. Zatímco na PC si PhysX pro plnou kvalitu žádal buď Ageia PhysX kartu, nebo GPU řady GeForce 8 a vyšší (kvůli unifikované architektuře, výkonem by samozřejmě karty jako GeForce 7600 GT a vyšší jinak jistě stačily), na Playstation 3 nic takového k dispozici není. Je zde na výběr pouze mezi Cell procesorem a NVIDIA GPU vycházejícím právě z generace GeForce 7. Ještě horší situace je u Wii, kde fyziku může počítat tak maximálně relativně pomalý hlavní procesor vycházející z IBM Power 750 architektury, případně úsporné GPU od ATI. Takže buď budou fyzikální schopnosti PhysXu na konzolích poněkud omezené, nebo … „to druhé“ .
Každopádně nás čeká zajímavé klání mezi PhysXem a fyzikou Havok, za kterou stojí gigant jménem Intel. I kolem Havoku je aktuálně celkem rušno; AMD a jeho vývojáři se nechali slyšet, že spolupráce pokračuje zdárně a jsou v plánu nové zajímavé věci, což se samozřejmě moc nehodí do krámu NVIDII (nicméně nechci vytahovat džina z láhve s dotazem na téma, proč svého času PhysX nezavedlo na svých GPU i AMD). Hlavní slovo zde ale bezpochyby budou mít herní studia, tedy přesněji vydavatelské korporace za nimi stojící a šeky podepisující. Kromě Havoku a PhysX je na trhu i pár dalších systémů, některé dokonce free a také jsou zde firmy, které si fyziku píší samy (jako třeba Crytek).
Sice to ne-zcela patří na linuxový portál, ale jakmile jde o hry, grafiku a fyziku GPGPU metodou, nelze nezmínit „DirectX Compute Shader“, chystanou novou část microsoftího rozhraní. DirectX Compute samozřejmě bude vyžadovat patřičně výkonný a technologicky vybavený hardware. Řada věcí bude fungovat i na současné generaci grafik (a i těch minulých, prostě DX10), ale než dojde k masovému nasazení v aplikacích (případně, byť to ne úplně souvisí, i DirectX 11 věcí ve hrách z pohledu grafiky), uběhne ještě pár let. Oba hlavní výrobci GPU plánují DirectX 11 architekturu na poslední čtvrtletí tohoto roku, takže vše bude po příchodu nové verze Windows připraveno (uvidíme, jak pružně bude poté reagovat projekt Wine, ale to je jiná kapitola). Jsem zvědav, kam do té doby hry pokročí, přeci jen už Bioshock v DirectX 9 verzi nevypadal špatně, byť fyzika místy z dnešního pohledu vázla. [DirectX ve Wine]
Když ještě jednou lehce odbočím od fyziky, tak do hry vstoupí v budoucnu u AMD i v rámci chystané nové verze ATI Stream SDK také OpenCL rozhraní. Právě přes OpenCL bude na grafikách ATI Havok běhat, aktuálně prosákly informace o simulacích „Cloth“ a „Destruction“. OpenCL je věc velice podobná CUDA, takřka by se dalo říci, že jsou sestřenice a například portování kódu mezi oběma systémy bude pro vývojáře poměrně snadné. OpenCL samozřejmě poběží i na kartách Geforce, není zde žádná technologická překážka. Jakkoli AMD a NVIDIA na poli grafik soupeří, tak v oblasti OpenCL jsou si rovny a NVIDIA sama OpenCL předváděla již před mnoha měsíci. [Rozhovor: Andy Ritger o vývoji ovladačů NVIDIA]
S předchozím úzce souvisí novinky o obou dvorních výrobcích GPU ATI a NVIDIA. Jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), tak United Microelectronics Corporation (UMC) se konečně vyhrabaly z toho nejhoršího (úsporného režimu zavedeného v důsledku krize) a zaměstnanci se vrací směrem k normálnímu týdennímu režimu práce. Aktuálně mají firmy v součtu objednávky na 30 tisíc waferů (přepočet na 12palcové) pro nové GPU AMD RV790, které přijde na trh velmi brzy (více za chvíli) a 40nm superúsporný refresh poslední generace známý jako RV740 (taktéž již klepe na dveře, ale pšššt). Dle dostupných informací přitom AMD v lednu a únoru objednalo pouze dva tisíce waferů, v březnu pak zvedlo objednávky na 4 až 5 tisíc. Objednávky na duben činí 8 až 9 tisíc a na květen/červen nějakých 10 tisíc waferů, výroba se tedy rapidně zvedá a 12palcové fabriky TSMC a UMC se mají ve druhém čtvrtletí dostat na 60-70% vytížení.
Když už jsem zmínil RV790 a RV740, nemohu to nechat jen tak nakousnuté. RV790 je srdcem Radeonu HD 4890, který lze označit za „Radeon HD 4870 na steroidech“. Od karty se neočekává nic jiného, než že díky svým vyšším frekvencím nabídne adekvátně vyšší výkon oproti dosavadní firemní jednočipové špičce, samozřejmě však za cenu o něco vyšší spotřeby, resp. pořizovací ceny. Parametry prozatím nechme stranou, sluší se zmínit to, co je zřejmé: dvouslotové chlazení, napájení 2×6pin PCIe, výkon přes 1,3 TFLOPs, 1 GDDR5 a 55nm GPU s 800 stream procesory a téměř miliardou tranzistorů. Oproti HD 4870 je zde příslib velmi slušného poklesu spotřeby v klidu, což je v těchto měsících ostře sledovaný parametr u obou hlavních výrobců. Mimochodem, předběžné neoficiální informace hovoří o tom, že 1GHz hranice nebude pro GPU při dobrém chlazení skříně a kvalitním zdroji problémem (s přetaktovanými verzemi HD 4890 přijdou tradiční výrobci takových karet, včetně třeba Toxic modelu od Sapphire, dvorního výrobce ATI grafik).
Malá vsuvka: Vzhledem k možnosti zprovoznit na čipsetu AMD 790FX Quad CrossFire dává čtveřice náležitě přetaktovaných Radeonů HD 4890 reálnou šanci dosáhnout na/za hranici 6 TFLOPs, to jen tak pro pobavení.
Pro mnohé ale bude HD 4890 cenově příliš vysoko, takže AMD chystá ještě Radeon HD 4770. Jeho srdcem bude úsporné 40nm GPU RV740, které bude jedním z hlavních faktorů srážejícím cenu karty pod 99 USD. Těšit se přitom máme na co: 640 stream procesorů (stejně jako 55nm HD 4830) slibuje výkon odhadem někde kolem jednoho TeraFLOPsu (tolik před dvěma roky dávaly dva Radeony HD 2900 XTX s naprosto monstrózní spotřebou), což opět posune poměr výkon/spotřeba (se kterým AMD solidně cvičí již od dob RV670, alias HD 3800, poměrně statně), resp. výkon/mm² o notný kus výše.
Konkurence ale samozřejmě nespí, na svět se pomalu ale jistě chystá i GeForce GTX 275, jednočipová karta, která zapadne mezi 216shaderovou GeForce GTX 260 a aktuální jednočipový hi-end NVIDIE (GeForce GTX 285). Dle dostupných informací očekávejme 448bitové paměti o tradiční velikosti 896MB (typ GDDR3 s frekvencí 2,2GHz) a 240shaderové 55nm GPU GT200b taktované na 663 MHz. Napájení si taktéž jako u konkurence vyžádá 2×6pin PCIe. Karta už prosákla na některé eshopy s cenou kolem 239 €
Výzva: jsou to již téměř dva měsíce, kdy Leoš nabídl možnost státi se slavným jako Michelangelo a stvořit logo mimo jiné pro Hardwarové novinky. Stále si nikdo netroufá?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Celkem bych uvítal nějaký test aktuálních grafik a jejich (closed a open source) ovladačů pod Linuxem, jejich výkon ve hrách nativních a ve Wine, akceleraci videa a hlavně jak chodí s KWin v KDE4, případně Compizem.
Malá vsuvka: ... na/za hranici 6&nbdp;taky se vám zobrazil "eprsend" za číslem 6? inak díky moc za pěkné počtení jako vždy:)
(Davide čteš ten článek po sobě, když ho napíšeš? Takováhle chyba je v každém druhém až třetím.)Každopádně je všechny čtu já - a také mi unikají... asi šotek
Tady prece vubec nejde o fyziku to je pouze reklamni trik. Zadny ze ctenaru abclinuxu prece neuveri ze nejaka karta bude umet resit fyzikalni problemy. GPU neni nic jineho nez vektorovy pocitac, ktery je specializovany na davkove nasobeni/scitani cisel. Cela ta "fyzika" je jen nasobeni matic, metoda konecnych prvku a pod. Je samozrejme ze si vyvojari her budou i nadale "pocitat fyziku sami", vyvoj simulacnich modulu za ne zadna karta nevyresi.
Je samozrejme ze si vyvojari her budou i nadale "pocitat fyziku sami", vyvoj simulacnich modulu za ne zadna karta nevyresi.Takže s každou hrou dostanu domů ještě vývojáře, který bude počítat fyziku, když budu hrát? To se mi nelíbí, kdo by to měl živit...