Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
MSI poslední více než rok poměrně slušně tlačí na pilu ve svém návratu do hi-end segmentu základních desek. Vzpomínáte na její BX Master se šesti PCI sloty a čtyřmi DIMM, řadičem UDMA66 a možností nahodit FSB až 155 MHz? Tak na tu jsem si vzpomněl při pohledu na Big Bang XPower.
Nový přírůstek pro socket 1366 nese pochopitelně čipset Intel X58, šest slotů DDR3, kompletní osázení kondenzátory s tuhým dielektrikem, ale vše další už je víceméně nadstandard. Počínaje u MSI obvyklými napájecími obvody DrMOS (MOSFETy s integrovaným řídícím čipem, zde v 16fázové konfiguraci) přes 6,0Gbps SATA a USB 3.0 řešené přídavnými řadiči až třeba po šestici slotů PCI Express x16 plus jeden x1. Osadit tak lze dle firmy třeba kombinaci QuadCrossFire a další karty pro PhysX (teď výrobce pomíjí nemožnost provozovat PhysX na PC s primární grafikou ATI, ale to je stejně v Linuxu jedno).
Zajímavé je ale rozhodně napájení desky, je totiž kompletně předimenzované, přídavných konektorů ATX jsou zde hned dva 8pinové kousky, takže výraznému taktování CPU se opravdu meze nekladou. Další 6pin konektor PCIe na desce nejspíš bude nadstandardně živit první slot PCI Express (můj odhad), zkrátka celkově je deska od pohledu předurčena k různým overclockerským soutěžím, kde na CPU i GPU měděný blok s horním plněním tekutým dusíkem připevněn jest.
Další výbava zahrnuje zvukovku EAX 5.0 (MSI onen PCIe x1 typicky využívá pro zvukovou kartu od Creative), s její podporou v Linuxu bych si velké naděje nedělal. Cena desky nebude malá, termín dostupnosti zatím není znám, ale pro 99,9 % lidí tato deska stejně není určena.
Dokud nepřijde nová architektura „Bulldozer“, musí AMD chtě-nechtě těžit ze stávající, v podstatě dožívající K10, která je potomkem původní K8. Ale „dožívání“ to nebude zas tak špatné, jak možná zní, mezi nově představenými procesory jsou následující:
45nm proces dělá oproti dřívějšímu 65nm nebo i 90nm divy, doby prvních Phenomů s frekvencí nad 2,5 GHz, které si říkaly o 125 W, jsou ty tam, dnes AMD dosáhne s 65W čtyřjádrem i na 2,6 GHz, a to při ceně ~3 900 Kč.
Jeho dvoujádrový kolega s odemčeným násobičem a cenou ~2 300 Kč je frekvenčně posazen výrazně výše, stále však při solidním TDP (které nad 65W hranici bezpochyby zvyšuje velká L3 cache). Tři nové Athlony (nenesou L3) vyjdou na 2 700, 1 900, resp. 1 700 Kč. No a když už jsme u procesorů AMD, doplňme si ještě chystaná desktopová šestijádra s kódovým označením „Thuban“.
Ta se mají objevit nikoli ve třetím kvartálu, ale již ve druhém, přesněji v květnu. Předcházet jim má uvedení čipsetů řady 8, je tak logické předpokládat, že smršť desek i šestijader od AMD proběhne na taiwanském Computexu.
Nejvyšší model opět spadne pod 3,0GHz hranici, ale to je logické. AMD nejde s TDP nikdy za 140 W a u šestijádrového procesoru to dělá přijatelných 23,3 W/jádro (tedy ekvivalent 45W dvoujádra, resp. 70W tříjádra, resp. 95W čtyřjádra, což víceméně odpovídá frekvenci). U dalších nejsou takty zatím jasné, možná by se na ně dalo usuzovat z očekávané hodnoty TDP, nicméně předpokládám, že budou jako X4 odstupňovány po 200 MHz. Nejvyšší model nejspíš ponese v názvu i „Black Edition“, tedy signalizaci otevřeného násobiče.
Před pár dny si Steve Jobs opět oblékl černý svetr a vyrazil na pódium představit další nový produkt Apple. iPad je tablet, který se pokusí vyplnit mezeru na trhu a uzmout trochu pozornosti netbookům. Jde na to agresivní cenou pod 500 dolarů, za kterou nabízí následující:
Specifikace zajímavé, chybí však webová kamerka, USB konektory, čtečka paměťových karet a operační systém z iPhonu neumí multitasking. Jedná se čistě o spotřebitelský produkt, Jobs jej představil jako nejlepší zařízení pro web, nějak však opomněl absenci flashe (bez kterého se zatím web neobejde). Názory na iPad se velmi různí, jedněmi je opěvován, jinými zatracován, já osobně bych se ještě pozastavil nad tím, jak může Steve vůbec hovořit o tom, jak skvěle na iPadu sviští HD video, když ta věc má „rozlišení z roku 1997“. Jinak u Applu je obvyklé napojení na celý ekosystém služeb iTunes počínaje, App Store konče, my v Česku to však můžeme lidem za oceánem/na britských ostrovech stále jen závidět, stejně jako iBook store. Ceny za iPad začínají od 499 dolarů (16GB verze bez 3G) a končí na 829 dolarech (64GB verze s 3G).
Japonská EIZO Nanao vyslyšela volání zákazníků po S-IPS panelu a připravila novou verzi profi monitoru CG301W. ColorEdge CG303W tedy mění S-PVA za S-IPS, ale na špičkových parametrech setrvává. Rozlišení je s ohledem na 30palcovou úhlopříčku pochopitelně 2560×1600, podsvícení umí přes něj prát až 260 cd/m², kontrast je maximálně 850:1. Odezva panelu je za všech okolností maximálně 12 ms, EIZO se již tradičně chlubí DUE (Digital Uniformity Equalizer – technologie držící ΔE na co nejmenší hodnotě), 16bitovým interním zpracováním signálu, 12bitovou LUT a hlavně 98% pokrytím AdobeRGB prostoru.
Signál lze do monitoru přivádět dvěma DVI konektory (podpora nechutnosti jménem HDCP nechybí), lze současně zobrazit signál z obou vstupů, a to v 2× 1200×1600 na výšku, nechybí ani USB hub, přes který též probíhá řízení parametrů monitoru. Dále umí Pivot, s ohledem na DUE by neměla překvapit spotřeba 160 W, typicky 91 W (jde tedy nejspíš stále o podsvícení CCFL, LED verze DUE finišuje). Monitor splňuje TCO Displays 5.1 a Energy Star 5.0. V Česku se objeví na přelomu března/dubna s cenou na úrovni stávajícího CG301W, tedy kolem 100 000 Kč včetně DPH.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ja osobne rad investuji do novych veci (DDR3, USB3, nova inteli patice) a kupuji rad levnejsi veci s moznosti rozsireni pozdeji.AM3