Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
A začnu rovnou s ní. GeForce GTX 460 je bezpochyby ta nejzajímavější novinka těchto dní. Její uvedení sice přišlo až tento týden v pondělí, ale protože to a) bylo v 6 ráno a b) jde o velmi významnou událost, odbudeme si ji hned.
GeForce GTX 460 vybočuje z řady karet generace Fermi velmi znatelně. GPU GF104 je, na rozdíl od GF100 v modelech GTX 465, 470 a 480, prosto logiky specializované na GPGPU, namísto toho se návrháři tohoto GPU věnovali striktně 3D/hernímu nasazení. Ne že by GF104 neuměla GPGPU, to samozřejmě zvládá i double-precision, jen v této přesnosti je její propad oproti single-precision na GeForce s GF100 dvojnásobný, oproti kartám Quadro/Tesla Fermi tedy nepodává v double poloviční, ale osminový výkon.
GPU nabízí 336 CUDA jader (GF100: Aktuálně až 480) na standardním taktu 675 MHz (CUDA jádra 1,35 GHz), texturovacích jednotek je 56 (GTX 480: 60), avšak karta je celkově velmi úsporná, má délku pouze 21 cm. Napájena je dvěma 6pin konektory, ale pomalu by je ani nepotřebovala, 1GB verze se vejde do TDP 160 W, nižší 768MB (obě mají 3,6GHz GDDR5 čipy) pak do 150W odběru. „Předimenzované“ napájení je tak určeno pro hladké přetaktování.
Nvidia se rovnou v materiálech chlubí s možností 675MHz GPU bez problémů přetočit na více než 800 MHz se standardním chladičem. Kolik přesně dosáhnete, záleží tak trochu na štěstí, ale 800MHz limit je více méně 100% jistý, někteří šťastlivci se dostávají až za 900MHz hranici (s vodníkem to půjde ještě dále). Mohu potvrdit, já se bez problémů dostal na 850 MHz.
Podrobněji si zde architekturu nového GPU rozebírat nebudeme, berte to jako „Fermi“ optimalizované na 3D se slušnou spotřebou v klidu i zátěži. Z technologií podporuje stejné verze Shader Modelu, resp. DirectX, resp OpenGL/OpenCL a CUDA jako GTX 480. První nástřely cen v českých eshopech hovoří o 4 999 Kč za 768MB verzi a 5 799 za 1GB verzi.
Pro Nvidii samotnou je toto morální nástupce veleúspěšné GeForce 8800 GT (alias 9800GT/X alias GTS 250), cílena je jako konkurent pro Radeon HD 5830, přičemž po přetaktování si troufá i na HD 5850 či GTX 470 (ale když přetaktujete i je… no už toho marketingového blábolení nechám :-). Na závěr se můžete podívat i na ukázky několika nereferenčních karet.
Nejlevnější šestijádrový procesor na trhu měl dosud jednu drobnou vadu na kráse: Maximální udávanou spotřebu 125 W. Nová revize ji však odstraňuje, Phenom II X6 1055T padá na 95W hranici uchladitelnou daleko snadněji v daleko horších skříních, nemluvě o větším potenciálu k přetaktování či možnosti použít procesor na nejlevnějších deskách, jejichž napájecí obvody jsou typicky limitovány právě maximálně na 95W procesory. Chystáte-li se tedy na šestijádro od AMD, zapomeňte na stávající model HDT55TFBK6DGR a poohlížejte se rovnou po HDT55TWFGRBOX (BOX balení), resp. HDT55TWFK6DGR (tray). S 95W spotřebou připadá mimochodem na tomto 2,8GHz procesoru na jedno jádro krásných 15,8 W spotřeby.
O třetí generaci rozhraní PCI Express se mluví v podstatě od doby, co je tu verze 2.0 (a to už je pár let), proto mohou mít někteří pocit, že PCI-SIG poněkud spinká na vavřínech. Není to tak docela pravda, na specifikaci třetí generace se stále pracuje, ale bohužel přichází smutná zpráva: Odkládá se na později, s nejvyšší pravděpodobností někdy na příští rok. Tím si můžeme škrtnout spekulace na téma PCIe 3.0 v nadcházejících čipsetech AMD či Intel, protože příští rok se teprve začne s ověřovacími testy železa různých výrobců. Reálnou dostupnost na finálních tedy předpokládejme spíše až v roce 2012, takže se nám trhem proženou ještě minimálně dvě, možná i tři nové generace grafických karet.
Specifikace je momentálně ve verzi 0.71. Ale nejde jen o grafické karty, i IEEE už by ráda viděla finální verzi, neboť před časem schválené standardy pro 40 a 100Gbps ethernet tak momentálně není na co připojit, aby nebyly brzděny. Naštěstí se zatím bavíme hypoteticky, žádné produkty, které by reálně vyžadovaly pro maximální rychlost novou verzi 3.0 PCI Express, ještě na trhu nejsou.
Sluší se také připomenout letitou informaci, že výrobci tlačí na to, aby z „plnotučných“ PCI Express slotů třetí generace bylo možné grafickým kartám dodávat až 300 W energie, neboť řešit vše kabely skýtá do budoucna problém (ale nechtěl bych vidět ty napájecí cesty na základních deskách, byť už tu máme EVGA desky, které dokáží CPU dodat 600 W, a Gigabyte si se svou „X58-UD9“ nedávno troufl i na 1,5kW dodávku do procesorového socketu). Problémy jsou také stále s přeslechy na této sběrnici, zkrátka dejme tomu tak rok a pak uvidíme.
Bluetooth Special Interest Group („B-SIG“) si pro změnu pospíšila, a tak tu máme finální verzi specifikace modrého zubu čtvrté generace. Přináší zejména sníženou energetickou náročnost (ve špičkovém provozu, stejně jako v klidovém režimu) určenou zařízením s velice nízkou spotřebou. Nejde o nějaké mobily, ale malé přístroje, které vydrží knoflíková baterie napájet i celé roky, například přístroje ve zdravotnictví, zabezpečovací techniku atd. Specifikace stanovuje přenos na vzdálenost tří metrů, holt to nebude sloužit pro žádný bitevní tank :-). Další věci, na které se nová specifikace zaměřila, jsou třeba vzájemná komunikace zařízení různých výrobců a hlavně nízké výrobní náklady.
Možná bych to měl nazvat „drb“, ale zveřejnily jej The New York Times, takže o něm nebudu pochybovat. Dle jim dostupných informací nehodlala firma Sun Microsystems zatápět zejména Intelu jen svými procesory UltraSPARC, ale také vyvíjeným čipem architektury x86. Sun takový procesor skutečně vyvíjel, mělo jít o kus křemíku speciálně určený pro serverové využití, nikoli do desktopů či notebooků. Jednou z indícií byla koupě firmy Montalvo Systems v dubnu 2008, která se právě vývojem úsporného x86 procesoru zabývala, ale jako mnoha startupům jí došly finance.
Sun firmu koupil ještě před tím, než stihla vyprodukovat první skutečný čip, ale know-how a lidé jsou investice daleko významnější. Sun je nyní součástí Oracle, takže tento projekt je dle všeho pasé, ale přesto z článku na NYT vzešly zajímavé dotazy. Jak by to Sun řešil s x86 licencí? Inu, kromě toho, že patent na x86 musí jednoho dne také vypršet (8086 procesor přišel na trh roku 1978, nicméně ani to nestačí, na x86 potřebujete sice licenci od Intelu, ale x86-64 vytvořila a licencuje společnost AMD a jsou tu i další instrukční sady), tak Sun sám o sobě držel a drží řadu klíčových patentů, které si u něj pro změnu licencoval Intel, takže nikdo nepochybuje, že k nějaké dohodě nad x86 licencí pro Sun by jistě došlo.
Seagate má jako obvykle s vydáním datasheetu zpoždění, takže to dnes vezmeme jen krátce. Na světě je první více než 2TB 3,5palcový disk, konkrétně externí model STAC3000100 alias FreeAgent GoFlex Desk Kit 3TB firmy Seagate. Celý box má tloušťku 44 mm, do které se dva 1,5TB disky prostě nevejdou, takže není pochyb o tom, že jde skutečně o disk s minimálně 750GB plotnami (Seagate má typicky 4 v nejvyšším modelu). Box je realizován jako modulární, lze jej tedy posadit do adaptéru s různými rozhraními, na výběr jsou FireWire 800 i USB 3.0 (40 USD), v základu ale dostanete jen USB 2.0, další jsou za příplatek. A na závěr jedna velmi podstatná informace: Za 3TB disk odvedete jisté soukromé lidumilné organizaci s transparentním provozem nějakých 420 Kč. Ale na druhou stranu, filmů v podobě kvalitních BD-ripů (16 GB) se tam vejde 187 :-).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jenže ta věta:
Za 3TB disk odvedete jisté soukromé lidumilné organizaci s transparentním provozem nějakých 420 Kč. Ale na druhou stranu, filmů v podobě kvalitních BD-ripů (16 GB) se tam vejde 187.
jim naprosto přesně hraje do karet. Pokud by David napsal, že se na to vleze např. 149tis rawů / 500h videa z dovolené, bylo by to mnohem lepší.
Ale označovat takto všechny budoucí uživatele HW "téměř piráty"Podle mě je horší přebírat jejich rétoriku a označovat lidi, kteří mají na disku ripy filmů, za piráty.
vim ~/.emacs
Myslím, že úspěch by byl zaručený.Tím bych si vůbec nebyl jistý. Ombudsman k autorskému zákonu.