Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
O APU od AMD jsme si blíže povídali před více než měsícem, když jej AMD představila na Computexu, nyní je vhodný čas na několik novinek.
Týkají se termínů uvedení jednotlivých variant na trh. „Ontario“ vyráběné 40nm procesem u TSMC a „Llano“ vyráběné na 32nm procesu u GlobalFoundries mění předpokládaná data uvedení.
Šokující změny se nekonají, 40nm výroba od TSMC tu, s jistými zádrhely, je více než rok, takže právě Ontario se objeví o něco dříve, než bylo v plánu. S nejvyšší pravděpodobností hraničící s jistotou (DigiTimes mají ke zdrojům hodně blízko) se Ontaria dočkáme ještě letos, protože sériovou výrobu nastartují v TSMC snad dokonce již tento kvartál (a pak proč si AMD nevystačí se 40nm výrobou GPU značně převyšující poptávce – důvod je zde, nemalou část nasmlouvaných kapacit jí baští a bude baštit APU – nepochybně jde o plus pro Nvidii a její GF104).
První Ontaria s CPU jádry „Bobcat“ budou superúspornou variací na Atomy, jedno procesorové jádro si v klidu vezme méně než 1 W, doprovázet je pochopitelně bude DDR3 řadič a základní integrovaná grafika.
V průběho posledního kvartálu tohoto roku (také se už těšíte na ochlazení? :-)) budou tyto kousky křemíku „fasovat“ výrobci zařízení, takže je poměrně reálné, že na CES 2011 hned po Novém roce se dočkáme záplavy malých úsporných netbooků a dalších zařízení stavějících na AMD APU. Ontario také u TSMC přispěje k větší rozmanitosti 40nm výroby a posílí její podíl na ziscích firmy.
Drby z Fudzilly (která si o důvěryhodnosti DigiTimes může nechat maximálně jen zdát, byť často má informace přesné) hovoří o integrované grafice na úrovni Radeonu HD 5500 – to vypadá velmi slibně, je ale otázkou, na kolik budou osekány frekvence a architektura GPU. Přeci jen bude potřeba vyvážit celkovou spotřebu APU na optimální mez, možná se toto týká až Llano.
Llano se nám oproti plánům odsouvá až na první polovinu příštího roku a jde o informaci přímo z úst Dirka Meyera, šéfa AMD. Zcela jistě to ale nebude předpokládaný první kvartál, spíše tedy počítejme s obdobím květen-červen 2011. Za odsunem stojí aktuální potíže s výtěžností 32nm procesu u GlobalFoundries.
Každopádně je na čase začít se ptát, jak na toto budou jednotliví výrobci reagovat. Intel má pochopitelně své Atomy, jejichž záběr na trhu postupně rozšiřuje (připomeňme, že to není zas tak dávno, co přišel s Atomem pro zařízení spotřební elektroniky), Nvidia se do x86 asi hned tak, navzdory neustále vytahovaným drbům o x86 procesoru, nepodívá a bude dále spokojeně „přežívat“ s Tegrou využívající k firemnímu GPU procesory ARM – a ty jsou na průběžném vzestupu již hodně let – případně samostatnými grafikami v noteboocích podpořených technologií Optimus. Ale přijde někdo další?
Zatím se jedná sice jen o první vzorky, ale faktem je, že výroba nové generace CPU od AMD s kódovým označením „Bulldozer“ v tuto chvíli startuje. AMD předala své výrobně GlobalFoundries první fotomasky pro výrobu procesorů architektury Bulldozer, a tak můžeme doufat, že se během několika (tý)dnů dozvíme, jak úspěšná tato první série byla, jaká je výtěžnost, a tak vůbec.
V návaznosti na tyto předpoklady lze očekávat, že by se výroba Bulldozerů u AMD, pardon – GlobalFoundries, mohla rozeběhnout ještě tento rok a do sériové výroby překlopit hned začátkem roku příštího. V případě zájmu naleznete podrobnosti o architektuřeBulldozer v loňském článku, další bližší informace AMD přinese na konferenci Hot Chips koncem srpna.
Přenosy HD videa na vzdálenost větší několika metrů už nejsou taková „legrace“ a obvykle žádají hodně kvalitní HDMI (či jiné) kabely. Na toto reaguje nová specifikace standardu HDBaseT, která přináší možnost posílat HD video po klasickém ethernetu až do obligátní vzdálenosti 100 metrů. Za vším stojí HDBaseT Alliance, v níž sedí firmy LG Electronics, Samsung Electronics, Sony Pictures Entertainment a Valens Semiconductor.
Na přenos na uvedenou vzdálenost si sice systém vyžádá kabeláž kategorie 5e nebo 6, ale zato pak do přenosu umí vepchat nekomprimované HD video se zvukem a k tomu i 100Mbit ethernet a samotné napájení (které utáhne i 100W zařízení!) a další řídící signály. Videem je pochopitelně rozuměno jak 1920×1080p video, tak i v dnešní době firmami silně tlačené 3D Full_HD video, stejně jako 4k×2k.
Specifikace rozhodně zajímavé až impozantní a zjevně jdou do bitvy přesně na ono pole, kam se postavilo již HDMI 1.4, které v aktuální revizi umí pro změnu posílat ethernetová data po HDMI kabelu. U HDBaseT nebude hlavní problém kabeláž, nýbrž switche, routery a další elektronika v cestě, která zkrátka musí být schopna utáhnout 10,2Gbps přenos, který HDBaseT využívá. Pro přenos na více než 100metrovou vzdálenost již pochopitelně bude HDBaseT vyžadovat aktivní prvky, kterými půjde trasa prodloužit na 800 m. Ale což, srovnání s HDMI i DP i máte v tabulce.
První zařízení s podporou HDBaseT se mají na trhu objevit již letos, licencování se rozeběhne záhy. Příští rok očekává aliance masivnější proniknutí na trh.
Výhodou pro HDBaseT nepochybně je, že pokud již má člověk po baráku natahán ethernet, tak v případě kvalitnější kabeláže se nemusí obtěžovat s protahováním HDMI či DP kabelů, pouze vymění aktivní prvky (či provede upgrady firmwaru).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
samotné napájení (které utáhne i 100W zařízení!)Nedovedu si představit 100W přes takové tenké drátečky
Drby z Fudzilly (která si o důvěryhodnosti DigiTimes může nechat maximálně jen zdát...)...Zrovna dneska je na Fudzille velmi trefný článek. Dává za pravdu všem, kteří už roky vyjadřují svůj názor, že celá akvizice ATI v podání AMD byla jen nekonečnou řadou totálně idiotských manažerských rozhodnutí. How AMD failed to materialize its ATI dream
nvidiotumPronesl fanatik.