Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Všichni profi grafici mohou jásat, bozi se konečně sklonili před jejich žadoněním. Kalifornská Nvidia nyní po Teslách a Geforce uvádí na trh i karty Quadro na bázi architektury Fermi. A to hned tři modely – nejnižší Quadro 4000 s 256 CUDA jádry a 2 GB GDDR5. Dále je tu střední Quadro 5000 s 2,5 GB paměti a 352 CUDA a nakonec nejvyšší Quadro 6000 s celými 6 GB GDDR5 a pochopitelně 480 CUDA procesory. Vedle nich firma ohlásila i mobilní verzi Quadro 5000M s 320 CUDA jádry s 2 GB GDDR.
Jako vždy nové grafiky doplňuje i samostatný produkt řady Plex, konkrétně Quadro Plex 7000 v rackovém i stolním provedení. Ten nese dvě nejvyšší Quadro karty, tedy celkem 12 GB GDDR5 paměti a 896 CUDA procesorů. Ceny všech produktů odpovídají jejich kategorii, za karty je to 1199, 2249, resp 4999 dolarů, Plex vyjde na 14500 dolarů, mobilní grafiku pak čekejme v pracovních stanicích firem HP a Dell.
Nvidia vydala i příslušné nové verze nástrojů jako Application Acceleration Engine (AXE) s Cg Toolkit 3 s podporou tesselace a iray, OptiX 2 pro raytracing a SceniX 6 (doplněk pro OptiX 2). Každopádně se sluší připomenout, že Quadro poskytuje v double-precision, stejně jako Tesly, polovinu výkonu co v single. GeForce pouze osminu. Tolik k výpočetnímu hledisku, rendering asi nechám bez komentáře, pouze doplním, že karty Quadro FX (značení FX tedy nyní již Nvidia nepoužívá, ale to není podstatné) a jejich varianty jsou jedinými u Nvidie, které na výstupech DisplayPort podporují plné 10bit zobrazení (pro monitory jako HP DreamColor a další ultra-wide-gamut IPS panely).
Takové nezvyklé srdíčko osadil ASRock na svoji desku PV530 (ano, nese shodné jméno). Tato µATX deska, která nabízí elementární základ pro nenáročné PC, nese odvozeninu procesoru VIA C7 zvanou PV530. Ta představuje jakousi 90nm variaci na intelí Atom. Zapomeňte každopádně na x64, jde o 32bit CPU se 128 kB L2 cache připojené na 800MHz sběrnici VIA V4. V základu běhá na 1,8 GHz, ale i tato deska jako správný ASRock podporuje přetaktování.
Čipsetovou část doplňuje klasický VIA VX900 s grafikou VIA Chrome9 HC3, která zvládá i HW akceleraci H.264 a další věci (bohužel pod Linuxem to asi bude slabší), nicméně je zde i PCI Express ×16 slot (má však jen 8 linek). Sama Chrome9 postrádá jakýkoli jiný výstup kromě D-Sub, to je v této kategorii celkem obvyklé, dále jsou zde 4 USB porty (a další čtyři lze vyvést záslepkami), po jednom COM a LPT a dva PS/2. Zvuk je též od VIA (V1705), 100Mbps síť obsluhuje Atheros AR8132L.
Tak by se daly stručně shrnout novinky na poli optických médií asi nejznámějšího výrobce: Mitsubishi Kagaku Media. Firma bude od nynějška prodávat svá média již jen pod značkou Verbatim, ale to se českého trhu v podstatě netýká. Co se ale týká i nás, to je dostupnost 6rychlostních BD-R disků Verbatim, které mají povrch upraven pro potiskování, což dnes umí celá škála levnějších tiskáren. 100GB Blu-ray disk po vzoru Sharpu firma chystá na příští rok, pravděpodobně na jaře.
Za co je ale třeba zatlačit slzu, je škrtnutí plánů na 16rychlostní dvouvrstvá DVD. DVD±R DL se tak u Verbatimu zastaví na 8rychlostním zápisu. Osobně to nepovažuji za takovou katastrofu, zápis 8× není příliš dlouhý a pokud disků nepálíte kvanta, dá se to přežít. 16rychlostní by beztak byly nesrovnatelně dražší, přeci jen vyladit dvouvrstvý disk pro rychlý zápis je výrazně náročnější než u jednovrstvého. Stejně tak končí výroba 12rychlostních dvouvrstvých DVD, zájem zákazníků zkrátka výrazně opadá. Mimochodem, důsledkem téhož je i to, že nám DL disky obecně za poslední měsíce opravdu hodně zlevnily. Dejte si však pozor na ty nejlevnější (DL média za 15 Kč od různých značek moc trvanlivosti nemají).
Projekt OLPC se poměrně dlouho trápil s ideou 100dolarového notebooku, ale ani to není meta konečná. Indická vláda nyní představila vlastní přístroj, jehož cena se zastavila na doslova šokujících 35 dolarech, přičemž pro školy je v plánu srazit náklady na jeden přístroj dokonce na 20 a později i 10 dolarů. Pomiňme fakt, že pak bude počítač cenově srovnatelný s jednou střídmou návštěvou hospody a rovnou se společně podívejme, o co jde…
Ve zkratce: Jde o počítač bez pevného datového úložiště (avšak s WiFi, USB, 2GB RAM a dotekovým displejem), který ponese data pouze na paměťové kartě. Indickým školákům bude k dispozici pro surfování na internetu, čtení dokumentů a další vzdělávací aktivity. Na jeho vývoji spolupracovaly s vládou dva indické technologické instituty, nyní se jedná s předními výrobci hardwaru a podle toho se teprve uvidí, zda je myšlenka realizovatelná při uvedených cenách (přeci jen bude třeba domluvit co nejnižší marže výrobců komponent, na druhou stranu více než milardová a stále rostoucí Indie je zatraceně vhodné odbytiště a to IT firmy vědí již řadu let). Při troše štěstí má tento projekt šanci pozvednout zoufale nízkou gramotnost v zemi a z toho i plynoucí chudobu nejen v periferních oblastech a v důsledku třeba také vysoké zamoření populace virem HIV.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
naštěstí byli dostatečně neschopní sestavit bezpečnou distribuciDistribuce odolná proti získání roota lze udělat snad jen za pomoci nějakého cryptohardwaru, který je odolný proti přečtení klíče :).