Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Červnový Fusion Developer Summit 2011 dal světu nejen řadu novinek z oblasti APU, ale také podrobnější náhled na chystanou architektur GPU příští generace, pochopitelně v podání AMD (Nvidia má na tyto věci vlastní GPU Technology Conference, Intel zase svá Developers Forum).
Něco málo jsme si pověděli předminule, dnes si to doplníme. Tak nejprve nějaké to datum. AMD (jak již zaznělo mnohokrát) chtě-nechtě musí počkat na 28nm výrobu u TSMC vypilovanou do stádia, kdy bude aspoň přijatelně zmetková i výroba komplexních velkých GPU (řekněme orientačně dvě miliardy tranzistorů a více). Pochopitelně může začít s nižšími či níže taktovanými verzemi GPU, nicméně 28nm proces je nezbytností. Prozatím by mělo platit uvedení někdy ke konci roku, přičemž co již zaznělo a zazní ohledně vlastností, bude AMD implementovat v průběhu nadcházejících dvou až tří let, ne vše ponese hned první genrace GCN (Grpahics Core Next, tak se tomu prozatím říká).
Odlišně budou uspořádány vlastní výpočetní bloky. Pokud dosavadní top GPU nesly 1 600 (HD 5000), resp 1 536 (HD 6900) stream procesorů, pak u GCN bychom mohli očekávat alespoň 2 048, nicméně kdo ví, třeba AMD překvapí jako s HD 4800 a bude jich více . GCN využívá nové typy výpočetních jednotek (zjednodušeně vektorové a skalární) a překopané plánování úloh uvnitř čipu.
Systém vyrovnávacích pamětí v GPU je také silně změněn, L1 cache je unifikovaná a sběrnicemi napojená na větší bloky L2, a to včetně podpory ECC. Vůbec výrazná část souboru změn v architektuře odráží silnější cílení GPU na výpočetní využití (podobně jako to udělala Nvidia s Fermi). S čím si bude hrát marketing, naprosto shodně jako marketing Nvidie u GeForce vs Quadro/Tesla, bude poměr výkonu single vůči double-precision. Zatímco Radeony budou v double zaříznuty na 1/4, lowendové karty dokonce až na 1/16 výkonu v single-precision, na profi kartách jako Fire Pro poběží double precision naplno, tedy 1/2 výkonu v single.
3D výkon ve hrách je zatím zahalen tajemstvím. Předpokládejme, že bude výborný, minimálně bude moci těžit z lepšího výrobního procesu, který GCN zlepší poměr výkon/spotřeba. Pokud vás zajímají podrobnosti, pak doporučuji článek Jiřího Součka.
Původně měla být tato karta doménou pouze OEM trhů, nicméně EVGA se asi dohodla s Nvidií (ostatně tito dva nadstandardně spolupracují dlouho, z posledních šíleností připomenu dvojici karet na jediném PCB: GeForce GTX 275 a 9800 GT, kdy druhá sloužila jako PhysX akcelerátor) a uvedla na trh GeForce GT 545.
Karta je poměrně nezajímavá, 720MHz GPU nese 144 CUDA jader a doprovází jej DDR3, nebo GDDR5 paměti. EVGA pro svoji verzi zvolila 1,5 GB 192bitových DDR3 pamětí, to vše za cenu 150 dolarů, která je poměrně vysoká na takto low-endovou kartu. Ale pokud třeba sbíráte atypické věci…
Druhou, z pohledu Linuxu jednoznačně jen zajímavostí než použitelnou kartou, je nestandardní duální Radeon HD 6870 X2 od PowerColoru. Karta nese dva plnohodnotné Radeony HD 6870 s 1120 stream procesory, PowerColor osadil celkově 13fázové napájení a celkově lepší napájecí obvody (mj. čipy označované „DrMOS“, tedy MOSFETy s „on-die“ řídící elektronikou). O rozvod tepla z GPU se stará šestice heatpipe, žebra pak ofukuje dvojice ventilátorů, která minimálně podstatnou část vzduchu honí jen uvnitř skříně. Výkonově se tento model pohybuje někde pod úrovní Radeonu HD 5970, resp. nad úrovní HD 6970 či GTX 580, ale záleží na té které hře. S cenou v přepočtu přes 9 000 Kč to žádné terno asi není.
Bezdrátová myš je vždy o kompromisu. Prvním kompromisem je sice úleva od často otravného kabelu, ale za cenu navýšení hmotností kvůli akumulátorům resp. AA/AAA baterkám. Levné bezdrátové myši mají často nepříjemný lag, ale i toto je u vyšších modelů odstraněno a pak zbývá primárně již jen neduh malého dosahu, případně nekompaktnost samotného vysílače připojovaného do USB. Toto nyní řeší Hewlett-Packard po svém. Asi shledali pro jisté účely nevyhovujícím i jinak celkem dobré Bluetooth rozhraní a tak tu máme HP Wi-Fi Mobile Mouse připojovanou přesně přes to, co nese v názvu.
Z hlediska designu a schopností je to poměrně obyčejná myš, vybočuje právě jen tím WiFi připojením. Výhodou je, že pokud ve svém stroji WiFi již máte, myš vám nezaseká USB port žádným vysílačem/příjímačem, ale jistě se shodneme, že to je výhoda v 99 % situací prakticky zanedbatelná, navíc u notebooků naopak depresivní kvůli nutnosti mít zapnuté WiFi.
Z hlediska kompatibility či případné potřeby ovladačů uvádí Hewlett-Packard u tohoto modelu mezi podporovanými OS pouze Windows 7. Nemám nejmenší chuť zkoumat či vůbec přemýšlet nad tím, jestli to pod Windows XP či Linuxem (ne)pojede, každopádně pokud vás tato atypičnost zajímá, připravte si zhruba 870 Kč. WiFi Mobile Mouse nese 1 600dpi snímač, vyklápěcí kolečko a na baterii vydrží celých devět měsíců.
Organizace VESA, mající mimo jiné pod palcem specifikace standardu DisplayPort, představila aktualizaci pro verzi 1.2. Nově je podporováno aktivní řešení využívající speciální čipy v kabelech, které umožní prodloužit délku kabelů až na pětinásobek. Délka tak může dosahovat až 33metrové hranice (alias 100 stop), resp. za tento limit (nikdo netvrdí, že 34metrový kabel nebude fungovat). Novou specifikaci lze brát víceméně jen jako „legalizaci“ dosavadních praktik, kdy mnozí výrobci již nabízeli takovéto kabely. Očekávat od dlouhých kabelů můžeme samozřejmě vyšší cenu, každopádně pro připojení počítače ke vzdálenému monitoru tak bude k dispozici další řešení. Zpráva nezmiňuje jaký, případně zdali vůbec budou mít aktivní kabely nějaký dopad na přenosy rozhraní Intel Thunderbolt, dovolím si předpokládat, že Thunderboltu to je úplně jedno, ostatně vlastní kabel od Applu nese ve svých útrobách aktivní prvky v podobě čipů firmy Gennum (viz fotografie). Konkrétně jde o čip GN2033, alias „10Gb/s transceiver chip for Thunderbolt“ s dosahem pro 2 až 5metrové kabely.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jo, 2.4GHz je málo zasekaný...
Hlavně, ta myš vydrží asi fakt jen chvilku... Chtít aby aaa dávali 250mA, úsměvné
Nehledě na baterku v notesu :/
Čí to byl nápad... Nebo mi něco uniká?
vybočuje právě jen tím WiFi připojením. Výhodou je, že pokud ve svém stroji WiFi již máte, myš vám nezaseká USB port žádným vysílačem/příjímačemZajímavé
A jsi schopny tim ovladat napriklad Eagle (kresleni schemat a plosnych spoju) a z druheho konce mistnosti od pocitace studenta zive ukazovat na platno, jak to ma delat, pri cem sledujes, jak on to kresli?
Co je uplne bezne vyuzitie.. Samozrejme, ked sa budeme velmi snazit, tak nejake vyuzitie pre to najdeme.A jsi schopny tim ovladat napriklad Eagle (kresleni schemat a plosnych spoju) a z druheho konce mistnosti od pocitace studenta zive ukazovat na platno, jak to ma delat, pri cem sledujes, jak on to kresli?
Na tohle pouzivame iTalc - ucitel sedi u svy stanice a muze prepinat na jednotlive zaky nebo prevzit rizeni nebo vsem na jejich PC ukazovat demo (vice na strankach iTalc).A jsi schopny tim ovladat napriklad Eagle (kresleni schemat a plosnych spoju) a z druheho konce mistnosti od pocitace studenta zive ukazovat na platno, jak to ma delat, pri cem sledujes, jak on to kresli?
na baterii vydrží celých devět měsícůJe to možné? Vysílač, LED/laser na přisvícení, snímač, vyhodnocující procesor… A kapacita 2 AA je 5 Wh, nepočítaje samovybíjení.
V druhé větě perexu chybí "e" v "sic".
V nadpisu hned za obsahem chybí "t" v Podrobnosi.