abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Nová verze

    Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | IT novinky

    Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    18.6. 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Rozcestník

    HW novinky: nástupce Intel Kaby Lake bude mít šest CPU jader

    2. 8. 2017 | David Ježek | Hardware | 10989×

    Ryzen zavařuje Intelu na všech frontách, takže po hi-endu se dnes opět vraťme k mainstreamové platformě, která po více než dekádě podle všeho s příští generací nabídne více než čtyři CPU jádra (bez ohledu na HyperThreading). Kromě toho se podíváme na pár dalších témat.

    Coffee Lake od Intelu nabídne šest CPU jader

    Prozatím platilo, že více než čtyři procesorová jádra si Intel nechával pro HEDT, svoji hi-endovou desktopovou platformu. Ta mainstreamová je už od dob Core 2 Quad (více než 10 let stará historie) omezena na 4 CPU jádra, později opět doplněná o HyperThreading (který měla dávno předtím pozdější Pentia 4). AMD a její platforma a procesory Ryzen ale Intel nutí změnit i toto.

    Příštím nejvyšším mainstreamovým modelem tak bude procesor generace Coffee Lake s označením Core i7-8700K. Půjde o 6×CPU / 12×HT s TDP 95 W a základním taktem 3,7 GHz. Technicky vzato tak bude konkurencí i pro nižší procesory Skylake-X; celé to působí dojmem, že Intel nedokáže v rámci současných existujících i chystaných čipů usadit jednotlivé třídy tak optimálně, jak se mu to dařilo v době, kdy neměl konkurenci. Každopádně 95W TDP pro šestijádro znamená poměrně slušný pokrok oproti 91W čtyřjádrům (otázkou ale je, jak to reálně bude s VRM v CPU, vyčkejme na uvedení Coffee Lake).

    Nižší model Core i7-8700 bude mít uzamčený násobič (a 3,2 GHz v základu), dále jsou v přípravě odemčené 3,6GHz 95W šestijádro bez HT pod označením Core i5-8600K, uzamčené 65W šestijádro Core i5-8400 s taktem 2,8 GHz a adekvátní nové procesory pro notebooky i ultrabooky. Prozatím jde o neoficiální informace.

    AMD ukázala Threadripper a představila levný Ryzen 3

    No, když už jsme u toho, tak šéfka AMD Lisa Su v těchto dnech také odhalila chystaný Threadripper. A to jak (nepodstatný) vzhled balení, tak též cenu nejvyššího 16×CPU / 32×HT modelu 1950X, která je stanovena na baťovských 999 dolarů. Sekunduje mu 12jádrový / 24× HT model 1920X s cenovkou 799 dolarů.

    HWN

    Kromě toho míří na trh levné 4jádrové Ryzeny 3 bez HyperThreadingu. Vyšší model 1300X má takty 3,5/3,7 GHz a TDP 65 W. Nižší model 1300 nabídne takty 3,1/3,4 GHz při stejném TDP. Ceny zatím nejsou jasné, ale jelikož vyšší Ryzen 5 1400 (4× CPU / 8× HT) stojí 169 dolarů, bavíme se možná i o cenovém rozpětí kolem dvou až tří tisíc korun, tedy na úrovni dvoujádrových pentií od Intelu.

    HWN

    Mimochodem ještě k Threadripperu: jelikož jde o velký slepenec více čipů s atypicky velkou plochou heatspreaderu, tak i s ohledem na očekávané vysoké TDP (nejspíš 180 W, plus navíc to, co udělá případný overclocking) nebude možné s ním používat stávající chladiče, a to ani velké typu Noctua NH-D15. Třeba právě Noctua již připravuje nové chladiče (na fotografii výše), podobně i další výrobci, ale prozatím platí, že s Threadripperem balený vodník je vhodný výchozí chladič pro tuto hi-end platformu.

    AMD uvede Bristol Ridge pro desktopy

    Tohle je opravdu úsměvná zpráva. AMD má na trhu parádní 14nm FinFET procesory generace Ryzen, na spadnutí je uvedení supervýkonného slepence Threadripper, prezentovány jsou novinky o Epycu a do toho AMD uvede … sedíte? … 28nm APU předchozí generace.

    Pokud vám ještě něco říkají kódová jména x86 APU od AMD, tak sekvence byla tato: Llano → Trinity → Richland → Kaveri → Godavari. Poslední generace Godavari přinesla vlastně už jen spíše pomalejší čipy s nižším TDP. Stavěla na CPU generace Steamroller v kombinaci s GPU GCN2. Nástupce nazvaný Bristol Ridge, který míří na trh, nese 4× CPU generace Excavator a GPU generace GNC3 s 512 stream procesory v podobě APU A12-9800 (už jsme o něm slyšeli dávno tomu). Tohle 65W APU podporuje DDR4 paměti a je jakýmsi posledním záchvěvem éry čipů AMD, které jsou ve srovnání s Ryzenem v podstatě nepovedené. Někomu ale AMD třeba procesorem A12-9800 ještě radost udělá.

    HWN

    ADATA uvedla SSD SE730H s 10Gbit/s USB 3.1 Gen2 Type-C

    Externí SSD/flashka pro vůbec nejrychlejší existující verzi rozhraní USB se může hodit. ADATA jednu takovou řadu nyní uvádí, bohužel však lze rovnou říci, že implementace se zastavila někde na půl cesty. Rychlosti totiž dosahují maximálně 500 MB/s pro sekvenční čtení i zápis, což je sice velmi pěkné (na úrovni 6,0Gbit/s SATA SSD), ale znatelně pod úrovní propustnosti USB 3.1 Gen2.

    HWN

    Maličká krabička od ADATA má ale jistě výhodu v krytí IP68 (výrobce hovoří o voděodolnosti po dobu 60 minut v hloubce 1,5 metru) i plnění americké armádní normy MIL-STD-810 516.6 (mechanická odolnosti při pádech a nárazech). SSD jsou nabízeny v kapacitách 256 a 512 GB a používají 3D TLC NAND flash čipy. Lze předpokládat, že výše uvedený výkon v MB/s nebudou schopna dlouhodobě držet, SSD s TLC čipy a levnými řadiči (ADATA obvykle používá Phison) si typicky vždy „potřebují odpočinout“. Záruka má délku 3 roky. Rozsah pracovních teplot je 5 až 50 °C.

    Francouzi vyrobili funkční zakřivený snímač

    Vědci institutu CEA-Leti ve spolupráci s Laboratoire d’Astrophysique de Marseille vyrobili funkční fotografický snímač typu CMOS s rozlišením 20 megapixelů a rozměry 32×24 mm (pro srovnání: „full-frame“ má 36×24 mm). Výhodou zakřivení snímače na kulovou plochu je to, že všechny body snímače mají od předpokládaného objektivu stejnou vzdálenost, či vzdálenost daleko bližší než u běžného konvenčního plochého snímače dnes. Objektivy tak mohou mít daleko jednodušší optickou konstrukci, mohou korigovat méně vad a být jak výrobně levnější, tak opticky kvalitnější. Dlužno dodat, že relativně pravidelně si optické návrhy objektivů počítající se zakřiveným snímačem patentují všichni velcí, naposledy nedávno Nikon. Francouzi svůj výzkum/vývoj cílí hlavně na astrofotografii, resp. snímání noční oblohy/vesmíru. Nelze předpokládat, že by se něco takového v dohledné době dostalo do běžných fotoaparátů.

    HWN

           

    Hodnocení: 75 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.