Konference OpenAlt 2026 proběhne tento víkend 7. a 8. listopadu na FIT VUT v Brně. Jedná se již o 21. ročník této konference, která propojuje otevřené technologie, svobodný software, hardware a lidi, kteří chtějí věci nejen používat, ale také jim rozumět a měnit je k lepšímu. Více o konferenci v příspěvku OpenAlt 2026: technologie, které dávají svobodu na blogu spolku OpenAlt.
Eben Upton oznámil další zdražení jednodeskových počítačů Raspberry Pi. Tentokrát 16 GB varianty Raspberry Pi o 80 dolarů a 16 GB varianty Raspberry Pi Compute Module 5 o 40 dolarů. Cena Raspberry Pi 500+ se nemění.
Francouzské Národní shromáždění přijalo 30. října 2026 poměrem 11 hlasů pro, 10 proti a 14 abstencí pozměňovací návrh I-1358 ke státnímu rozpočtu na rok 2027, který zavádí daň z objemu dat doručovaných uživatelům internetu. Návrh socialistického poslance Laurenta Lhardita stanovuje sazbu 0,055 eura za gigabajt, tedy 55 eur za terabajt. Zatím nejde o platný zákon, ale o dílčí hlasování během prvního čtení rozpočtu. Daň by měli platit
… více »Nizozemská vláda ve snaze šetřit a zvyšovat efektivitu s využitím umělé inteligence (AI) hodlá zrušit asi 25.000 pracovních míst ve státní správě. Cílem je postupně dosáhnout ročních úspor až 3,5 miliardy eur (85,2 miliardy Kč). Na konci loňského roku ve státní správě pracovalo rekordních 160.000 lidí. „Nemůžeme pokračovat v tom, co jsme dělali dosud,“ uvedl státní tajemník pro efektivní fungování vlády Eric van den Burg. „Proto
… více »Příspěvek na blogu PRUSA 3D představuje fotoaparát CAIM1 (Counter Artificial Intelligence Machine 1). Uměle vytvořený obsah je každým dnem těžší rozeznat od skutečných záběrů či fotografií, což podrývá důvěryhodnost žurnalistiky, archivních materiálů i každodenní tvorby obsahu. Fotoaparát CAIM1 byl vyvinut právě k tomu, aby ověřoval původ fotografií a videí přímo během jejich pořizování. Uvnitř fotoaparátu se nachází hardwarová Web3 peněženka se zabezpečovacím čipem Tropic Square TROPIC01.
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 4.1 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Při běžné migraci virtuálního stroje mezi hypervizory se jeho MAC adresa přesune na jiný leaf switch. EVPN tuto změnu distribuuje pomocí BGP Type-2 route a MAC mobility sequence number. Problém nastává, pokud útočník podvrhne zdrojovou MAC adresu jiného zařízení. Leaf může změnu interpretovat jako legitimní přesun MAC a rozšířit ji přes BGP do celé fabric. Výsledkem může být přesměrování provozu určeného původnímu zařízení. Autor článku rozebírá možnosti detekce pomocí sledování MAC moves, BGP route reflektorů a kontroly na přístupové vrstvě.
Vývojáři desktopového prostředí Enlightenment (Wikipedie) a souvisejících knihoven Enlightenment Foundation Libraries (EFL) vydali nové verze. Enlightenment byl vydán ve verzi 0.28.0 a Enlightenment Foundation Libraries ve verzi 1.29.
Cloudflare zjistil, že některé odpovědi modelu GLM-5.3 obsahovaly části dat z předchozích požadavků jiných zákazníků. Příčinou byla kombinace chybné konfigurace a chyby v inference enginu SGLang. Model podporoval kontextové okno 1 048 576 tokenů, ale GPU KV cache pool měl kapacitu pouze 681 280 tokenů. Při překročení kapacity docházelo k nesprávnému zpracování odmítnutého požadavku. Decode část systému následně pracovala se starými
… více »Vývojáři Knot Resolver vysvětlují, jak změnili rozhodování o tom, které DNS záznamy ponechat v cache a které odstranit. Článek obsahuje skutečná měření: devět hodin DNS provozu při 2 000 QPS, srovnání cache o velikosti 25 MB a 40 GB a také porovnání s BIND 9, kromě algoritmů obsahuje konkrétní doporučení pro konfiguraci a diagnostiku.
Jak se svými nanometry cvičí Intel ve svých továrnách, to nechává flashovou divizi japonské Toshiby poměrně v klidu (tedy pokud mezi Intel nepočítáme i jeho společný podnik s Micronem, který Toshibě v oboru flash pamětí šlape na paty). Firma vyvinula a představila již druhou generaci svého 19nm procesu, na kterém mim jiné spolupracovala se společností SanDisk.
Toshiba má v tuto chvíli k dispozici NAND flash die architektury 2-bits per cell (3-bits per cell se připravuje) o kapacitě 64 gigabajtů a rychlosti zápisu dat 25 MB/s. Z těchto die se pak budou vrstvit výsledné čipy putující do paměťových karet eMMC čipů pro ultramobilní zařízení, SSD atd. Jde samozřejmě o technologii MLC jako dosud. Nová 19nm die má velikost 94 mm² (jde tedy orientačně o plochu odpovídající čtverečku 9,7 × 9,7 mm, byť jistě je spíše o obdélníček) a v tuto chvíli představuje nejrychlejší dostupné řešení.
3bpc varianta, která se objeví později, bude nabízena mimo jiné ve formě jednočipového řešení s integrovaným řadičem embedded MMC (eMMC). U obou variant pak očekávejme nasazení ještě v průběhu tohoto roku. První takové představil partner Toshiby, americký SanDisk. Jeho čipy postavené na 19nm technologii první generace měly velikost paměťové buňky 26×19 nm, tato druhá generace to umí v rozměru 19,5×19 nm. A to při zachování parametrů, zejména rychlosti zápisu a výdrže co do počtu cyklů zápisu. Čipy jsou vyráběny ve společné továrně obou firem v Japonsku.
Odlehčená varianta GeForce GTX Titan je na světě. Nvidia se na bázi tohoto již rok starého GPU GK110 opravdu nakonec rozhodla postavit generaci GeForce 700, takže typ s jedním neaktivním výpočetním blokem, nesoucí ve výsledku „jen“ 2304 CUDA jader (další specifikace zde), nese nakonec jméno GeForce GTX 780.
Zlé jazyky, a nutno přiznat, že je v marketingových materiálech sama Nvidia povzbudila srovnání s GTX 580, tvrdí, že tato GTX 780 mohla být na trhu již loni. Že to měla být původní GeForce GTX 680 a že to, co Nvidia loni pod označením GTX 680 uvedla, byla původně plánovaná GTX 670. Ano, vše uvedené je víceméně pravda, ale na obranu Nvidie je třeba říci, že její GPU GK104 se nakonec ukázalo tak dobrým, resp. konkurenceschopným vůči Radeonu HD 7970, že si mohla dovolit tuto úpravu. To jí dalo prostor k saturaci HPC trhu desítkami tisíc karet Tesla na bázi GK110 a možnost uvést tuto „novou“ generaci s tímtéž GPU. Ostatně AMD nedělá také nic převratného, Radeony HD 8000 nebudou žádný technologicko-výkonnostní skok. Oba výrobci stavějí svoji novou generaci na vylepšení té předchozí a na stále stejném 28nm výrobním procesu u TSMC.
Jinak zatímco plnohodnotný GeForce GTX Titan stojí 999 dolarů, GTX 780 má doporučenou koncovou cenu 649 dolarů. V absolutním výkonu konkurenční jednočipovou špičku (Radeon HD 7970 GHz Edition) poráží, v poměru výkon/cena nikoli. V českých e-shopech je GeForce GTX 780 k vidění od zhruba 15 000 až 16 000 Kč, což je ve srovnání s 23 000 Kč za GTX Titan značné zlepšení, ale Radeon HD 7970 GHz vyjde na „šíleně nízkých“ 9 000 Kč. Volba je na vás.
Na trhu jsou i GTX 780 s nereferenčním chlazením.
Zvěsti o tom, že nástupce řady SSD Vertex 4 už dostane do vínku v OCZ/Indilinx in-house vyvinutý řadič Barefoot 3, známý z řady SSD Vector, se naplnily. Akorát se to nejmenuje Vertex 5 (dle očekávání), nýbrž Vertex 450. Řadič je pak u této nové řady do jisté míry upraven (rozuměj: zpomalen/očesán) a nese označení Indilinx Barefoot 3 M10. Čistě teoreticky bych tak klidně plný Barefoot 3 a řadu Vertex 5 nadále očekával.
Vertexy 450 nabízejí kapacity 128, 256 a 512 GB a využívají 20nm NAND flash čipy (takže velmi pravděpodobně Micron). Nový řadič dává parametry sahající (u nejvyššího 512GB modelu) k 540MB/s čtení, 530MB/s zápisu, hodnotám IOPS 85k/90k (čtení/zápis náhodných 4k bloků) a spotřebě 0,6/2,65 W pro idle/full provoz. Pro nižší modely platí torchu jiná čísla, 256GB dává 540/525MB/s čtení/zápis a stejné hodnoty IOPS jako půlterárko, 128GB model sice čte 525MB/s, ale zapisuje již jen 290 MB/s a nabízí IOPS na úrovni 75k/70k. Zato ale v klidu baští jen 0,55 W a za plného běhu 2,15 W.
Životnost neudává OCZ v absolutní hodnotě zapsatelných dat, ale jako 20 GB zápis/den po dobu 3 let (což je také délka záruční doby). No není to úplně korektní údaj, jelikož by to znamenalo, že 128GB model vydrží 4× tolik co 512GB. Ale aspoň něco, jiní výrobci se často s takovým údajem vůbec neobtěžují.
Vedle minule představeného 13,3palcového displeje s uvedeným rozlišením od Samsungu se s tímtéž pochlubil i japonský Sharp na nedávné konferenci. V rámci své produktové řady postavené kolem displejů IGZO nabízí partnerům rozlišení 3200×1800 ve 14 a 15,6palcové podobě, tedy zejména pro notebooky a Ultrabooky. Ve stejné generaci připravil také 11,6palcový displej s rozlišením 2560×1440, tato hi-ppi budoucnost je tedy opravdu zde, jak jsem psal již minule.
Sériová výroba nových displejů IGZO je u Sharpu v plánu již na červen, a to v továrně Kameyama Plant No. 2. Již v tuto chvíli probíhá výroba ověřovacího typu displeje o úhlopříčce 13,3 palce a rozlišení 2560×1440. Vedle možnosti vysoké bodové hustoty a lepšího přenosu světla tenčími tranzistory se Sharp explicitně zmiňuje o vyšší energetické efektivitě nových displejů IGZO, která povede k dalšímu prodloužení životnosti notebooků a Utlrabooků.
Když už jsem u toho, tak 14palcový displej s rozlišením 3200×1800 nabídne na léto chystaný Ultrabook HP Envy TouchSmart 14. Ten již bude spadat do generace „Haswell“ a před touto verzí ještě HP uvede konzervativnější s displeji o rozlišeních 1600×900 a 1366×768.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Škoda, že desktopové monitory s "retina" rozlišením v dostupné cenové kategorii asi jen tak nebudou. 
"Jak se svými nanometry cvičí Intel ve svých továrnách" by mělo být "Jak se svými nanometry cvičí Micron ve svých továrnách..."
IM Flash Technologies is a joint venture of Micron Technology and Intel...Micron 51% / Intel 49% podíl".
první generace měly velikost paměťové buňky 26×19 nm, tato druhá generace to umí v rozměru 19,5×19 mmMy máme paměťové buňky 8× menší, 5×5 mm. Hrajeme do nich piškvorky.