Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Jak rychle se informace o přetaktování uzamčených procesorů Skylake změnou sběrnice za pomoci nových BIOSů na webu ASRocku objevila, tak rychle zmizela. Každopádně, ať již byl ASRock klepnut přes prsty Intelem, nebo ne, samotné BIOSy se v beta verzích dají pro dané základní desky vylovit, případně můžete sáhnout po přehledové stránce základních desek, kde si vyberete tu svoji (originální (aktuálně – 18. 12. – nefunkční) odkaz / verze z 17.12. na Web Archive). Ale o co jde?
Jak známo, Intel v určitou dobu uzamkl možnost přetaktování svých CPU. To se typicky dělávalo buď změnou násobiče, nebo změnou hodnoty základní sběrnice (obecně FSB, dnes se tomu říká spíše BCLK), nebo kombinací obojího. U několika posledních generací procesorů Intel platí, že nelze taktovat změnou hodnoty frekvence sběrnice a násobič je buď uzamčený, nebo odemčený a tato verze CPU je výrazně dražší než uzamčená. Ale technicky se lze dopracovat ke zvyšování rychlosti sběrnice, neboť tu si nepředepisuje procesor sám, ale „vychází z hodin/krystalu“. Je tedy jen otázkou ovládacího software základní desky (tedy BIOSu/UEFI), jestli ponese podporu. ASRock ji svým deskám s čipsetem Intel Z170, tedy Skylake modelům, přidal pod marketingovým označením SkyOC. Technicky je to řešeno tak, jak je uvedeno, důsledkem je ale dvojice omezení: tím prvním je nefunkčnost integrovaného grafického jádra a tím druhým nefunkčnost Turbo Boostu, tedy mimo jiné v důsledku neschopnost snižovat frekvenci CPU v nečinnosti. Při použití SkyOC BIOSu a přetaktování CPU tak výrazně stoupne spotřeba PC a je nutné využívat přídavnou grafickou kartu. Ale měření ASRocku ukazují, že si tím lze značně polepšit na výkonu, rekordmanem ve firemních testech je Core i5-6400, které firma dokázala zvednout z 2,7/3,3 GHz na ~4,3 GHz.
Velmi snadnou mechanickou poddajnost procesorů rodiny Skylake řeší nejen výrobci chladičů, ale také základních desek. MSI už podobné řešení představila dříve, nyní jej osvěžuje pod označením CPU Guard. Jde o plech, který vylepšuje původní usazení CPU v LGA socketu v tom smyslu, že lépe na sobě rozkládá zatížení chladiče na konstrukci CPU. Díky jednoduchému „plechu“ tak procesory snesou i těžké chladiče, aniæ by došlo k poškození jich samých. Řešení je navíc připravené i pro variantu s odejmutým IHS a velmi vysoké přetaktování, jak MSI demonstrovala na jedné nedávné OC akci. Takže než případně situaci vyřeší sám Intel, jsou zde alternativy tohoto typu (další, o které overclockeři moc slyšet nechtějí, je použití chladičů s menší hmotností).
Tak trochu jako závan minulosti působí nejnovější procesor, který AMD uvádí na trh. CPU architektura Piledriver má už několik generačních křížků na krku, nicméně stále může za určitou vhodnou cenu nabídnout solidní parametry. Tou cenou je cena shodná s tou u 3 roky starého modelu FX-6300, těmi parametry jsou takty o 100 MHz vyšší, při zachování TDP samozřejmě. Celkově tedy nejde o nic, co by nějak překvapilo či zaujalo, je to velmi mírný upgrade, ale FX-6300 se prodává kolem tří tisíc korun, což je slušné. FX-6330 nabízí takt 3,6 GHz v základu, resp. 4,2GHz Turbo, v balení najdeme výkonnější a lépe dimenzovaný chladič a k tomu je zde vylepšené řízení spotřeby. Celkově tedy jde o slušný základ na slušné PC, a to včetně herního využití, pokud se člověk nebude honit zrovna po 4k výšinách. Je ale samozřejmě potřeba počítat i s tím, že tato platforma – tedy AMD AM3+ – typicky poněkud pokulhává v rozhraních, i když…
… když to neumí samotný čipset, vždy se to dá dodat přídavnými čipy. Gigabyte se rozhodl platformu AM3+ osvěžit novými deskami, ty tak nabízí rozhraní jako NVM Express, SATA Express, sloty M.2 či konektory rozhraní USB 3.1. Jde o dvě nové desky označené GA-990FX-Gaming a GA-970-Gaming v kombinaci čipsteů AMD 990FX + SB950, resp. AMD 970 + SB950. Tedy nic nového.
Vyšší model GA-990FX-Gaming disponuje dvěma sloty PCI Express ×16, pochopitelně verze 2.0, třetí šestnáctkový slot pak nabízí čtyři PCI Express linky. Nižší model GA-970-Gaming není certifikován pro SLI, zato ale nabízí dva PCI sloty, což už lze u desky uváděné na trh prakticky na začátku roku 2016 považovat za velmi zajímavé vybavení. Pokud jste se shlédli v 220W osmijádrech AMD FX-9370 a FX-9590, pak jste omezeni výběrem na vyšší model, který má 10fázové napájení a tyto procesory utáhne. Liší se také počet linek v M.2 slotech, kde vyšší model do slotu posílá čtyři PCI Express 2.0 linky, zatímco nižší deska jen dvě linky (ale i tak je to lepší než 6,0Gbit/s SATA).
V obou případech je USB 3.1 realizováno shodně s většinou produktů na trhu, tedy dvouportovým čipem ASMedia (a velmi pravděpodobné přímo ASM1142). Gigabyte zvolil kombinaci po jednom konektoru typu A a konektoru typu C. Jelikož jižní můstek SB950 je už skutečně fosilní, tak i USB 3.0 bylo nutné řešit přídavným čipem, v tomto případě čtyřportovým řadičem VIA VL805. Je zde dále kvalitnější zvukovka s lepší analogovou částí (odstup signál-šum 115 dBA, lepší kondenzátory, stínění, vyměnitelné operační zesilovače atd.), postavená na osvědčeném čipu Realtek ALC1150 a (pro mě nepochopitelně) stále oblíbenější síťovka Killer E2201. Také některé konektory USB disponují kvalitnějším filtrováním rušení.
Zajímavostí těchto desek je posílená konstrukce uchycení dlouhých PCI Express slotů, kde Gigabyte používá ocelové krytí konektorů a silnější materiály. Těžké a velké grafické karty tak nebudou slot tolik namáhat a současně nehrozí jejich vysmeknutí, jelikož síla potřebná k vycvaknutí pojistky slotu kartou je 3,2× vyšší. Zkrátka celkově tu máme dvě opravdu vynikající desky pro umírající platformu, která ale stále může odvést hromadu práce (osm jader je prostě osm jader, bez ohledu na kupříkladu absenci PCI Express 3.0).
Mimo jiné právě zakázky na USB 3.x řadiče jsou příčinou toho, že celá třetina příjmů společnosti ASMedia pochází od AMD. Ta její čipy odebírá a páruje se svými staršími čipsety (jak 990FX, tak A88X) tak, jak to ilustrují obě výše uvedené základní desky. Spolupráce obou firem se přitom bude i nadále prohlubovat, neboť ASMedia pro AMD zajistí next-gen čipsety, jak se spekulovalo již dříve. Tyto čipsety určené pro platformu AMD „Zen“ můžeme očekávat zhruba za (necelý) rok. Dalším významným zákazníkem ASMedia je víceméně Intel, resp. ta skutečnost, že ani čipsety pro Skylake neobsahují přímo podporu USB 3.1, takže ji výrobci základních desek typicky realizují buď řadičem Intel Thunderbolt 3, nebo právě levnějším čipem od ASMedia. Firmě se tak sázka na USB zatím vyplácí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
(pro mě nepochopitelně) stále oblíbenější síťovka Killer E2201
Pro představu, co jsou ty revoluční síťové adaptéry Killer vlastně zač, tohle je commit přidávající podporu Killer E2400 do linuxového jádra. :-)
This patch adds the PCI device ID (0xe0a1) and alx_pci_tbl entry for the Killer E2400 Ethernet controller, modeled after the Killer E2200 controller support (0xe091) already present in the alx driver.bez ohledu na to, co jsou killer nic zac, tenhle patch ma celkem nulovou vypovidaci hodnotu
Nejen že je to Atheros driver, ale je z toho vidět, že nemají ani vlastní vendor id. A tipnul bych si, že párování device id 0x1091
/0xe091
a 0x10a1
/0xe0a1
nebude jen náhodná shoda…
Trocha googlení pak vydá tenhle návod pro Windows.
bez ohledu na to, co jsou killer nic zacmluvil jsem o informaci poskytnute odkazovanym patchem, ne o podstate killer nic pro jeste pomalejsi kubecky: z patche mezi B a C nijak nevyplyva vztah mezi A a B, at uz je A==B nebo nikoliv
z patche mezi B a C nijak nevyplyva vztah mezi A a B, at uz je A==B nebo nikolivPatch jádra je: