Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nový tableto-ultrabook od Microsoftu přichází ve čtvrté generaci s tím vůbec nejlepším, z čeho jej bylo možné poskládat. Tam, kde nový tablet Apple iPad Pro nabízí 12,9 palcový displej s rozlišení 2736×2048, volí Surface Pro 4 úhlopříčku 12,3 palců a jen malinko menší rozlišení 2736×1824. Displej má dobré zorné úhly a je chráněn 0,4mm Gorilla Glass 4. Samotný tablet má tloušťku 8,4mm. Na ultrabook, či lépe řečeno poměrně plnohodnotné PC, jej povyšuje přídavná klávesnice TypeCover s kvalitními klávesami, velkým multidotykovým touchpadem a hmotností 310 g. Samotný Surface Pro 4 váží 766 g.
Procesorová výbava je samozřejmě z generace Intel Skylake, nejvyšší model nese Core i7, nejnižší pak Core M3. Bohužel ani Intel neumí zázraky, takže chlazení je hybridní: tj.v zátěži s ním vypomůže ventilátorek. Paměti může být až 16 GB, jako úložiště slouží SSD s kapacitou až 1 TB. Další výbava zahrnuje 8Mpix a 5Mpix kamerku, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, jeden USB 3.0 konektor, jeden miniDisplayPort, čtečku microSD/HC/XC kartiček, akcelerometr, gyroskop a také akumulátor s výdrží až 9 hodin.
Součástí balení je nové dotykové pero, které rozlišuje 1024 úrovní tlaku, má gumu a bezdrátové spojení využívané ke specifickým funkcím pro OneNote či komunikaci s asistentkou Cortanou. Dokoupit lze dokovací stanici která zvyšuje počet konektorů DisplayPort a USB a přidává klasický ethernet. Surface Pro 4 vyjde v nejlevnější variantě na 899, v nejdražší na 2199 dolarů. Po hardwarové stránce jde o výtečný produkt, který je ale pochopitelně dodáván s Windows 10. Jestli/jak na Surface Pro 4 (po)běží Linux, to Microsoft neuvádí .
Oproti maketě z loňského roku je nová fotografie údajně reálným výrobkem. Každopádně čip, resp. jeho pouzdro, dostal(o) kovový rámeček a trochu jiné úchytné otvory. Přímo s grafickým procesorem se na stejné podložce nachází i HBM paměťové čipy, lze také usuzovat, že GPU oproti původní maketě trochu narostlo. Nicméně to není podstatné, stále platí údaj o 17 miliardách tranzistorů, vyráběných pochopitelně 16nm FinFET procesem u TSMC.
Přepočet odhadem podle velikosti HBM čipů i dle jiných proporcí říká, že toto první „Pascalovské GPU“ GP100 má rozměry lehce pod 600 mm². Tato velikost se obecně považuje za rozumnou horní hranici z hlediska výtěžnosti výroby, asi nelze - podobně jako u předchozích generací - předpokládat, že by do prodeje šly hned karty s plně aktivním GPU na plných frekvencích. 16nm FinFET výrobu asi bude TSMC v průběhu let dolaďovat ještě déle než tu 28nanometrovou.
Každopádně stále platí, že tohle vše se rozuzlí až v příštím roce. Asi nelze vyloučit, že nějaký šťastnější partner Nvidie dostane nějaké časné modely pro specifické využití, ale nás zajímá hlavně desktopová GeForce.
Ač mnohé HDMI kabely (v cenách jednotek tisíc Kč) slibují datovou propustnost i vysoko nad 18Gbps potřebnou pro HDMI 2.0, jistotu by měla dát až formální certifikace garantující, že daný konkrétní kabel byl v HDMI Licensing otestován. Tento proces se nyní rozbíhá, organizace tak hodlá udělat konečně pořádek v nabídce trhu (realisticky ale můžeme předpokládat, že různé obskurní firmy to budou mít stejně „na háku“ jako CE).
Hned tři typy panelů s rozlišením 7680×4230 předvedla na nedávné konferenci japonská společnosti Japan Display. Prvním je 17,3palcový 8k LCD panel se 120Hz obnovovací frekvencí, druhým 9,6palcový LCD panel o stejném rozlišení, tedy s 915 ppi a třetím pak 13palcový 8k OLED panel.
Již více výrobců má k dispozici podobně kvalitní technologii pro výrobu displejů, ostatně nejnovější smartphone Sony Xperia Z5 nabízí rozlišení 3840×2160 v 5,5palcích úhlopříčky (což je ekvivalentní 11palcovému 8k panelu), ale Japan Display s 9,6palcovým typem posunula hranice o kousek dále. Je jasné, že prolomení hranice 1000 ppi je na spadnutí. 8k rozlišení by se v produktech typu smartphonů a tabletů - tedy tam, kam dnes vchází 4k - mělo objevovat v roce 2020. Smysluplnost takového rozlišení v takových produktech nechť posoudí budoucí historie, podobně jako to udělala/udělá se 4k, FullHD či třeba 640×360, 480×360, 320×240 nebo 160×128.
Tyhle dvě značky není potřeba složitě představovat. MediaTek je známý zejména jako výrobce ARM SoC, Huawei zase v oblasti bezdrátových zařízení, včetně smartphonů. V souvislosti s oběma se nyní hovoří o tom, že se mají pustit do vlastních řadičů pro SSD. MediaTek prý pokukuje po koupi společnosti PMC-Sierra, která má v tomto oboru slušné zkušenosti. Už z dřívějška se přitom ví o tom, že koupil firmy Richtek Technology a ILI Technology, tento obchod ale ještě čeká byrokratické kolečko schvalovacích procedur, než bude definitivně uzavřen. Dalším přírůstkem do jeho impéria je společnost Integrated Silicon Solution (ISSI).
Huawei nesměřuje k vývoji SSD řadičů metodou koupě někoho, kdo to umí, rozhodl se postavit vlastní tým, který vyvine řešení od nuly. Jde mu hlavně o zákazníky z enterprisu, kde se točí daleko větší peníze i marže a firma očekává také razantně rostoucí zájem datových center. Žádné konkrétní roadmapy či nástřely parametrů jsme se nedozvěděli, je ještě příliš brzy.
Nicméně v horizontu měsíců až let je pravděpodobné, že tradiční výrobci SSD řadičů jako Samsung, Silicon Motion, Marvell, či Phison Electronics dostanou konkurenci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Co se tyce CE, tak CE jsou 2 a to druhe je China Export (graficky podobne, ale jine), takze asi tak ...
Ted byla jeste jedna zajimava novinka a to je refresh Dell XPS 15 a refresh noveho XPS 13 (ted ma skylake a taky az 1TB SSD a 16GB RAM): http://www.theverge.com/2015/10/8/9476199/dell-xps-15-2015-edge-to-edge-display-features
povyšuje přídavná klávesnice TypeCover s kvalitními klávesami
Tak tu "kvalitnu" klavesnicu by som chcel vyskusat..