E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Jako první měl přednášku (nazvanou Úvod do síťování) Ondřej Caletka. Seznámil nás se základy fungování Internetu – zejména jak funguje směrování v IP síti. Druhá část přednášky byla orientována o něco praktičtěji; uživatelům, které již nebaví klikání, představil nástroje z balíku iproute2
, jejich syntaxi a nejčastější použití. Stručně také zmínil, jak hledat chyby na síti, a nakonec pozval zájemce na odpolední workshop.
Michal Medvecký s kolegou po vyřešení drobného problému s WiFi začali svou přednášku o monitorování sítí a serverů scénkou o babičce a vnoučkovi. Potom následoval úvod o tom, co, jak a proč monitorovat (než stihne rozzuřený klient zavolat do firmy, že mu něco nefunguje, už by měl na poruše pracovat technik) a přehled monitorovacích systémů. Princip architektury „monitorovací systém – agent“ byl opět demonstrován scénkou.
Matěj Cepl z Red Hatu měl velmi zajímavou přednášku o SELinuxu. Po úvodu o tom, proč jsou dnes klasická UNIXová práva nedostatečná (včetně příkladů – Flash má práva uživatele, pod kterým byl spuštěn, takže může do ~/.ssh/id_rsa
) a historické vložce (Fedora Core 2 měla ve výchozím nastavení strict policy, takže byl celý systém sice velmi bezpečný, ale těžko použitelný) následovalo zhodnocení současného stavu (nejpřísnější omezování především u aplikací s pohnutou historií (BIND)) a jeho výhody – chrání před největšími hrozbami, ale zároveň neomezuje uživatele vynucováním neodladěné bezpečnostní politiky.
Na konci proběhla praktická demonstrace využití SELinuxových značek (labels) u každého souboru. Přednášející také ukázal seznam projektů, které se snaží implementovat myšlenku jemného nastavování práv i do jiných oblastí, například databází.
Osobně tuto přednášku řadím mezi ty nejpovedenější a doufám, že pomohla posluchačům plně pochopit principy SELinuxu.
Tomáš Hála z Active24, sponzora InstallFestu, pomocí ilustrací popsal, jak funguje hierarchie v DNS a kde všude může útočník útočit (možností má opravdu hodně). Popsal současné známé útoky na DNS a obranu proti nim, která riziko úspěšného útoku ovšem pouze zmenšuje. Pak se již věnoval otázce v názvu přednášky, „Co může udělat webhoster pro bezpečnější internet“.
Nejdříve přednášel o DNSSEC. Podle statistik jej lidé moc neřeší, a to, že jsme světová špička v rozšíření této technologie, je dílem Active24, která automaticky podepisuje všechny domény registrované u ní.
Druhá část, která bohužel musela být kratší, protože docházel čas, pojednávala o týmech CSIRT/CERT. Jedná se o navzájem propojené skupiny odborníků, obvykle na úrovni národa nebo velkých společností, které se snaží řešit urgentní bezpečnostní problémy. Například pokud banka v Austrálii zjistí, že někdo v Česku provozuje phishingovou stránku, tak než by kontaktovala policii, která by zahájila vyšetřování, než by se to dostalo k českým úřadům atd., tak už by důvěřiví klienti měli peníze na Seyschellách. Proto banka kontaktuje australský tým, který ihned předá zprávu českému a ten se pokusí řešení na místě co nejvíc urychlit.
Český národní tým CSIRT.CZ funguje zatím jen v pilotním provozu, ale již se blýská na lepší časy. Naráží však i na nezájem některých subjektů. Pracovní skupiny CSIRT.CZ se Active24 účastní jako jediný webhoster a registrátor domén.
Potom se šlo – stejně jako v sobotu – na oběd. Ve vstupní místnosti byla uspořádána výstavka tučňáků v trochu odlehčenějším duchu, každý si mohl dokonce vzít vystřihovánku a slepit si vlastního. Na fotografii vidíte potisk na zádech letošního trička, které nosili organizátoři a přednášející.
Po obědě jsme se s Ondrou Caletkou (Oskarem) přesunuli do místnosti, kde měl probíhat workshop, a začali se připravovat. Ve 14:00 to vypuklo.
Oskar nejdříve se všemi přítomnými vyzkoušel specialitu místní sítě – pokud na switch přijde paket s jinou zdrojovou MAC adresou, než je povoleno, port se na půl minuty odpojí. Potom se pokusil z počítačů udělat řetěz, přičemž každý se promění v router a cílem je poslat paket z krajního počítače přes všechny ostatní na druhý krajní počítač. To se bohužel nepovedlo, nicméně přítomní se alespoň trochu procvičili v používání nástroje ip
.
Potom jsem nastoupil já s prezentací o DNS tunelování. Díky pomoci Oskara se mi snad celkem podařila, nicméně sám sebe je těžké hodnotit.
Z prezentace, stejně jako z ostatních přednášek a workshopů, byl pořizován záznam, takže i ti, kteří tam nebyli, se mohou těšit.
Jako poslední měl přednášku o vývoji softwaru, životních cyklech distribucí, backportování oprav a vývoji Fedory Dan Horák. Bohužel jsem ji kvůli workshopu neviděl celou.
Následovalo opět krátké slosování vyplněných anket, poděkování organizátorům, dlouhý potlesk a letošní InstallFest byl skončen.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: