Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Jako první měl přednášku (nazvanou Úvod do síťování) Ondřej Caletka. Seznámil nás se základy fungování Internetu – zejména jak funguje směrování v IP síti. Druhá část přednášky byla orientována o něco praktičtěji; uživatelům, které již nebaví klikání, představil nástroje z balíku iproute2
, jejich syntaxi a nejčastější použití. Stručně také zmínil, jak hledat chyby na síti, a nakonec pozval zájemce na odpolední workshop.
Michal Medvecký s kolegou po vyřešení drobného problému s WiFi začali svou přednášku o monitorování sítí a serverů scénkou o babičce a vnoučkovi. Potom následoval úvod o tom, co, jak a proč monitorovat (než stihne rozzuřený klient zavolat do firmy, že mu něco nefunguje, už by měl na poruše pracovat technik) a přehled monitorovacích systémů. Princip architektury „monitorovací systém – agent“ byl opět demonstrován scénkou.
Matěj Cepl z Red Hatu měl velmi zajímavou přednášku o SELinuxu. Po úvodu o tom, proč jsou dnes klasická UNIXová práva nedostatečná (včetně příkladů – Flash má práva uživatele, pod kterým byl spuštěn, takže může do ~/.ssh/id_rsa
) a historické vložce (Fedora Core 2 měla ve výchozím nastavení strict policy, takže byl celý systém sice velmi bezpečný, ale těžko použitelný) následovalo zhodnocení současného stavu (nejpřísnější omezování především u aplikací s pohnutou historií (BIND)) a jeho výhody – chrání před největšími hrozbami, ale zároveň neomezuje uživatele vynucováním neodladěné bezpečnostní politiky.
Na konci proběhla praktická demonstrace využití SELinuxových značek (labels) u každého souboru. Přednášející také ukázal seznam projektů, které se snaží implementovat myšlenku jemného nastavování práv i do jiných oblastí, například databází.
Osobně tuto přednášku řadím mezi ty nejpovedenější a doufám, že pomohla posluchačům plně pochopit principy SELinuxu.
Tomáš Hála z Active24, sponzora InstallFestu, pomocí ilustrací popsal, jak funguje hierarchie v DNS a kde všude může útočník útočit (možností má opravdu hodně). Popsal současné známé útoky na DNS a obranu proti nim, která riziko úspěšného útoku ovšem pouze zmenšuje. Pak se již věnoval otázce v názvu přednášky, „Co může udělat webhoster pro bezpečnější internet“.
Nejdříve přednášel o DNSSEC. Podle statistik jej lidé moc neřeší, a to, že jsme světová špička v rozšíření této technologie, je dílem Active24, která automaticky podepisuje všechny domény registrované u ní.
Druhá část, která bohužel musela být kratší, protože docházel čas, pojednávala o týmech CSIRT/CERT. Jedná se o navzájem propojené skupiny odborníků, obvykle na úrovni národa nebo velkých společností, které se snaží řešit urgentní bezpečnostní problémy. Například pokud banka v Austrálii zjistí, že někdo v Česku provozuje phishingovou stránku, tak než by kontaktovala policii, která by zahájila vyšetřování, než by se to dostalo k českým úřadům atd., tak už by důvěřiví klienti měli peníze na Seyschellách. Proto banka kontaktuje australský tým, který ihned předá zprávu českému a ten se pokusí řešení na místě co nejvíc urychlit.
Český národní tým CSIRT.CZ funguje zatím jen v pilotním provozu, ale již se blýská na lepší časy. Naráží však i na nezájem některých subjektů. Pracovní skupiny CSIRT.CZ se Active24 účastní jako jediný webhoster a registrátor domén.
Potom se šlo – stejně jako v sobotu – na oběd. Ve vstupní místnosti byla uspořádána výstavka tučňáků v trochu odlehčenějším duchu, každý si mohl dokonce vzít vystřihovánku a slepit si vlastního. Na fotografii vidíte potisk na zádech letošního trička, které nosili organizátoři a přednášející.
Po obědě jsme se s Ondrou Caletkou (Oskarem) přesunuli do místnosti, kde měl probíhat workshop, a začali se připravovat. Ve 14:00 to vypuklo.
Oskar nejdříve se všemi přítomnými vyzkoušel specialitu místní sítě – pokud na switch přijde paket s jinou zdrojovou MAC adresou, než je povoleno, port se na půl minuty odpojí. Potom se pokusil z počítačů udělat řetěz, přičemž každý se promění v router a cílem je poslat paket z krajního počítače přes všechny ostatní na druhý krajní počítač. To se bohužel nepovedlo, nicméně přítomní se alespoň trochu procvičili v používání nástroje ip
.
Potom jsem nastoupil já s prezentací o DNS tunelování. Díky pomoci Oskara se mi snad celkem podařila, nicméně sám sebe je těžké hodnotit.
Z prezentace, stejně jako z ostatních přednášek a workshopů, byl pořizován záznam, takže i ti, kteří tam nebyli, se mohou těšit.
Jako poslední měl přednášku o vývoji softwaru, životních cyklech distribucí, backportování oprav a vývoji Fedory Dan Horák. Bohužel jsem ji kvůli workshopu neviděl celou.
Následovalo opět krátké slosování vyplněných anket, poděkování organizátorům, dlouhý potlesk a letošní InstallFest byl skončen.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: