abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 23:33 | Zajímavý článek

  Na stránkách Syst3m Failure byl publikován článek o využití 16leté bezpečnostní chyby CVE-2021-42008 v Linuxu v ovladači 6pack k získání roota. Chyba byla do Linuxu zanesena v roce 2005 a v upstreamu opravena letos v létě.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 19:00 | Nová verze

  Byl vydán Blender 3.0. Oznámení vydání obsahuje vizualizace změn. Plány pro vydání byly shrnuty v dřívějším zápisku.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  včera 16:44 | Nová verze

  Představen byl CentOS Stream 9. Jedná se o průběžně aktualizovanou linuxovou distribuci umístěnou mezi Fedora Linuxem a Red Hat Enterprise Linuxem (RHEL). Podpora CentOS Linuxu 8 končí s koncem letošního roku.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 13:22 | Nová verze

  Byla vydána nová major verze 3.0.0 knihovny Notcurses pro vývoj programů s vylepšeným textovým uživatelským rozhraním (TUI). Ukázka možností na YouTube. Více o knihovně v knize Hacking The Planet! with Notcurses (pdf).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 13:00 | Nová verze

  V červenci letošního roku byl představen 3D open source herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE). Včera byla vydána první major verze 21.11. Z novinek lze zdůraznit podporu Linuxu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 09:00 | Komunita

  Nedávno byl vydán nový Raspberry Pi OS založený na Debianu 11 Bullseye. Řadě uživatelů ale novinky nevyhovují, viz například problém s kamerami. Vývojáři se proto rozhodli vedle Raspberry Pi OS podporovat také Raspberry Pi OS (Legacy) založený na Debianu 10 Buster. Uživatelé požadující knihovnu picamera mohou nově používat také Raspberry Pi OS a knihovnu si povolit v nastavení raspi-config (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 08:00 | Nová verze

  Byla vydána verze 1.7.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. Současně bylo oznámeno, že větev 1.6 (aktuálně verze 1.6.4) je nově LTS.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 07:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  2.12. 21:22 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 6 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Zdůraznit lze podporu vícekurzorové editace (gif).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  2.12. 20:55 | Nová verze

  Byla vydána verze 1.57.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Pracujete z domu?
   (33%)
   (30%)
   (17%)
   (0%)
   (18%)
   (1%)
  Celkem 82 hlasů
   Komentářů: 13, poslední včera 19:58
  Rozcestník  Hra s písmenky - wxMaxima

  18. 5. 2006 | Mark Stopka | Programování | 9808×

  wxMaxima je volně šiřitelná aplikace, která slouží k práci s algebraickou matematikou. Je to grafická nadstavba nad aplikaci Maxima, která je napsána v Lispu.

  Poznámka redakce: Článek vyšel ve dvou dílech v blogu m4r3k. V této úpravě vychází se souhlasem autora.

  Maxima je včetně své grafické nadstavby součástí snad většiny distribucí GNU/Linuxu - ať už v oficiálních nebo neoficiálních balíčkových repozitářích. Pokud si přejete používat wxMaximu na Mac OS X, MS Windows, nebo vaše distribuce nepatří k většině, pak vás odkáži na domovskou stránky tohoto projektu (wxmaxima.sourceforge.net), kde jsou k dispozici rpm balíčky, deb balíčky, instalátor pro Windows a zdrojové kódy. Pro lepší představu o tom, jak tato aplikace vypadá, přikládám jeden screenshot

  obrazek wxmaxima1

  Základem wxMaximy je příkazový řádek, do kterého se vepisují jednotlivé příkazy. Některé funkce lze provést pomocí grafických klikátek, avšak ne všechny.

  Heeelp!! (Nápověda)

  obrazek wxmaxima2

  Vestavěná nápověda ve wxMaximě je velice propracovaná. Dá se vyvolat pomocí klávesy "F1" nebo přes menu "Help/Maxima help". Integrovaná nápověda podporuje hledání a klíčové výrazy jsou poměrně intuitivní. Nápověda je rozdělena na dva základní celky: Manuál Maximy (Maxima Manual), který popisuje jednotlivé funkce, operátory a konstanty, a Úvod do Maximy (Introduction to Maxima), který obsahuje pár základních instrukcí pro práci.

  Základy

  Základní schopností wxMaximy jsou úpravy lomených výrazů. Výraz lze zadat jednoduše, například pomocí příkazu:

  (1/(sqrt(x)+1)-2*sqrt(x)/(x-1))*(x^(-1/2)-1)

  Bohužel je zde jedna pro mě nepříjemná vlastnost: musím psát místo výrazu například "2x" výraz "2*x", na což často zapomínám, a u obzvláště dlouhých výrazů se pak místo s chybějícím znakem špatně hledá, i když Maxima přímo napíše, kde se jí něco nelíbí. Priorita jednotlivých operátorů je stejná jako v běžné aritmetice, takže jako první je mocnění zapsané povelem "^", nebo "**", 2. odmocniny se dají zapsat pomocí funkce sqrt(x), nebo jako x^(1/2). Poté následuje násobení zapsané znakem "*" a dělení pomocí znaku "/", nejnižší prioritu mají operace sčítání (+) a odečítání (-).

  Zadávání čísel

  Čísla lze samozřejmě v Maximě zadat běžným způsobem, jen u čísel s určitým desetinným rozvojem se místo čárky "," používá (jak je u většiny aplikací zvykem) tečka ".". Maximu lze použít i jako numerickou kalkulačku, avšak toto užití je značně neohrabané, protože musíme pro zobrazení každého výsledku napsat příkaz:

  %, numer

  kde znak % říká, že pracujeme s předchozím výstupem, a příkaz numer říká, že si přejeme reálnou číselnou hodnotu. Maxima umí také pracovat s čísly komplexními, která zadáváme v algebraickém tvaru příkazem:

  a+b*%i

  Konstanty

  Wxmaxima obsahuje poměrně malé množství konstant. Jsou to:

  Konstanty
  KonstantaCo vyjadřujeZápis v maximě
  ezáklad přirozeného logaritmu%e
  číslo pí%pi
  iimaginární jednotka%i
  Nepravdahodnota 0 Booleovy algebryfalse
  Pravdahodnota 1 Booleovy algebrytrue
  + nekonečnoreálné kladné nekonečnoinf
  nekonečnokomplexní nekonečnoinfinity
  - nekonečnoreálné záporné nekonečnominf

  Grafy

  obrazek wxmaxima3

  wxMaxima podporuje grafický výstup pomocí funkcí plot2d pro grafy dvourozměrné a analogicky plot3d pro třírozměrné grafy. wxMaxima neobsahuje žádný vlastní kreslící engine, ale umí ke spolupráci donutit gnuplot, nebo umí výstup podat ve značkovacím jazyce OpenMath. Nad obě tyto funkce existuje v programu wxMaxima grafické klikátko, které každému pomůže nakreslit graf libovolné funkce velice jednoduchým způsobem během pár vteřin. Ovšem pokud chcete nějaké specialitky, tak se zajisté pokusíte zkrotit příkaz plot2d, nebo jeho ekvivalent pro trojrozměrné grafy vlastními silami.

  Kreslíme s klikátkem v rovině

  Omezený obor hodnot na interval <20;60> funkce ex

  Takže v prvé řadě si vysvětlíme jednotlivá pole v kreslícím formuláři. Pole s příhodným názvem Expression(s) slouží k zapsání předpisu funkce, jejíž graf si přejeme kreslit. Poté následují intervaly pro jednotlivé proměnné. Pokud si jen přejeme vidět, jak bude naše funkce vypadat při např. funkčních hodnotách 20 až 60, tak dosadíme vhodný interval za x tak, aby při tomto definičním oboru funkce těchto hodnot dosáhl. Následně si zvolíme vhodný obor hodnot, který si přejeme v grafu zobrazit; takže v našem příkladu třeba <20;60>. Dále následuje parametr ticks, který značí počet dosazovaných čísel ze zadaných intervalů pro výpočet funkční hodnoty.

  Trojrozměrný graf vytvořený gnuplotem

  Format značí, jaký budeme používat výstupní engine, a dává nám na výběr, zda to bude gnuplot nebo openmath. Gnuplot nám bez zadání dalších parametrů vykreslí graf na obrazovku; případně pokud zadáme cestu k souboru v políčku Plot to file, tak nám jej uloží do zadaného souboru v PostScriptu. Výstupní engine openmath nám bez parametrů vytvoří v domácím adresáři soubor s názvem maxout.openmath, který bude obsahovat souřadnice bodů tvořících tento graf zapsané ve značkovacím jazyce OpenMath.

  Pokud nastavíme jako výstupní formát openmath a zároveň zadáme výstupní soubor, tak se jako vykreslovací engine použije gnuplot - a nám zase vznikne soubor obsahující graf ve formátu PostScript. Což je nejspíše nějaký bug. A v poslední řadě zde máme políčko options, v němž lze nastavit například mřížku, některou osu na logaritmickou a podobně. Ještě pomocí tlačítka Parametric můžeme vyjádřit funkci v parametrickém tvaru - zadáme předpis pomocí dvou předpisů: jeden platící pro souřadnice na ose x a druhý pro souřadnice na ose y se společným parametrem. Pokud chcete například více funkcí ve stejném grafu, tak je jednoduše zadáme obě do řádku Expression(s) oddělené pomocí čárky. A vznikne nám například příkaz:

  plot2d([cos(x),sin(x),cos(x)*sin(x)], [x,-5,5])$

  který nám nakreslí následující graf.

  Graf generovaný příkazem plot2d([cos(x),sin(x),cos(x)*sin(x)], [x,-5,5])$

  Grafy v třírozměrném prostoru

  wxmaxima-moebius

  Stejně jako v případě příkazu plot2d existuje grafické klikátko i pro příkaz plot3d. Analogicky jako u kreslení dvojrozměrných grafů zde máme položku Expression(s), která slouží k zadání předpisu funkce, dále intervaly pro jednotlivé proměnné, poté nastavení mřížky, která je obdobou parametru ticks u dvojrozměrných grafů. Poté máme možnost opět zvolit výstupní formát, různé volby a kreslení do souboru.

  Chybí volba Parametric, avšak parametrická funkce se jednoduše vytvoří zadáním jednotlivých předpisů oddělených čárkou. Například tímto příkazem:

  plot3d([2+x*6,4+x*4,6+x*2], [x,-5,5], [y,-5,5])$

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Týden na ITBiz: Voiceboty a kontaktní centra
  Český IT profík – víc než 67 tisíc měsíčně
  Týden na ITBiz: Může IT pozitivně ovlivnit emise skleníkových plynů?

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Týden na ScienceMag.cz: Jak odpařit kov při nízké teplotě
  Jaderné noviny – přehled za říjen 2021
  Týden na ITBiz: Může IT pozitivně ovlivnit emise skleníkových plynů?
    všechny statistiky »

  Související články

  Octave - 1 (je to kalkulačka)
  Octave - 2 (počítání s maticemi)
  Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
  Octave - 4 (je to pravda?)
  Octave - 5 (práce s řetězci)
  Octave - 6 (práce se soubory)
  Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  Octave - 8 (větvení programu)
  Octave - 9 (cykly)
  Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)
  Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
  Octave - 13 (dokončení grafiky)
  Octave - 14 (finance a statistika)
  Vektorový elegán Ipe
  Recenze: Kniha kódů a šifer
  Awk & sed: Příručka pro dávkové zpracování textu
  SETI@home
  Jak se píše procesor
  GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
  Použití gnuplot pro tvorbu grafů v PHP

  Odkazy a zdroje

  wxMaxima
  Maxima

  Další články z této rubriky

  LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCC
  Ze 4 s na 0,9 s – programovací jazyk Vala v praxi
  Reverzujeme ovladače pro USB HID zařízení
  Linux: systémové volání splice()
  Programování v jazyce Vala - základní prvky jazyka
         

  Hodnocení: 79 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  18.5.2006 08:13 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
  Rozbalit Rozbalit vše umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ok, ale wxMaxima je jenom frontend, takže je podle mě divné říkat, že má nějaké konstanty atd.
  Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
  18.5.2006 08:46 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  jinak mě taky trochu překvapil Möbiův list jako ilustrace k 3d grafům a pak suchý příklad... (člověk by skoro čekal příkaz, co ten M.l. vykreslí, že)

  plot3d([cos(x)*(3+y*cos(x/2)), sin(x)*(3+y*cos(x/2)), y*sin(x/2)], [x,-%pi,%pi],[y,-1,1],['grid,40,15]);
  Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
  Heron avatar 18.5.2006 09:14 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Už během psaní článku jsem Markovi doporučoval, aby tam dal obrázek Calabiho-Yauovy variety (čtenáři knihy Elegantní vesmír jistě ví o čem mluvím). Marek místo 12 rozměrného objektu použil objekt jen s jednou stranou. Asi chtěl šetřit místem :-D Vzorec tam dát mohl, máš pravdu.
  18.5.2006 09:28 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  superstruny atd., to jo na to vás fyziky užije, ale udělat něco pořádnýho... :-)
  Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
  18.5.2006 16:04 Martin | skóre: 10 | blog: Nádraží Perdido
  Rozbalit Rozbalit vše Re: umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ta knížka už mě dost dlouho láká a teorie superstrun jakbysmet. Mám to jako maturant ale šanci pochopit? Chci říct - vím, že je to populárně naučná kniha, ale to není vždy podmínkou pro to, že je to pochopitelné všem. Třeba knihy pana Stephena Hawkinga (které jsou napsány opravdu špičkově, si myslím) mě hodně bavily, ale po pravdě řečeno jsem se někdy taky dost ztrácel.
  Heron avatar 18.5.2006 16:35 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Upřímě řečeno, v tom se ztrácejí i doktoranti.

  Einstein kdysi řekl, že teorii relativity rozumí dva lidé a nikdo neví, kdo je ten druhý.

  O kvantovce nositelé nobelovy ceny říkají, že ji nerozumí vůbec nikdo.

  Určitě doporučuji ji přečíst, nemusíte si ji kupovat, pučte si ji v knihovně a uvidíte.

  Jak jste správně řekl, je to populárně naučná kniha, takže nepředpokládá moc znalostí z oboru. Na velmi jednoduchých příkladech (mravenci na hadici) je tam vysvětleno proč struny, jak vzniká svinutý rozměr a tak. V prvních kapitolách je vysvětlená teorie relativity stylem "Mach a Šebestová letí vesmírem". Překlad pana Motla je dobrý.

  Poslední kapitoly (o M teorii) jsou skutečně hardcore.
  18.5.2006 16:56 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Já to četl, ale ani jsem si nevšiml, že to přeložil Luboš Motl! To bych měl k té knize hned jiný vztah. Mám od něj Pěstujeme lineární algebru, což je mimochodem také docela vtipná kniha.
  Zvoliv^1 rozpravu o počtu tenzorovém za předmět poslední kapitoly, doufám, že se zavděčím čtenářstvu hojnému našemu a to tím více, že v naší mateřštině není mnoho spisů o tomto veledůležitém předmětu jednajících.

  ^1 Neprošlo jazykovou úpravou.
  Taky bych chtěl být geniální jako Motl.
  Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
  18.5.2006 17:13 Martin | skóre: 10 | blog: Nádraží Perdido
  Rozbalit Rozbalit vše Re: umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Teď si nějak nejsem jistý, jestli jsem ji u nás v knihovně opravdu náhodou neviděl. To bych byl pěknej trouba, že tady s tím otravuju. Jo, jsem trouba :o) Díky za odpověd, pustím se do ní třeba hned po matuře. Momentálně si čtu ve výjimečných chvílích volna Dialogy o matematice...

  A to vykání není nutné, alespoň ve směru ostatní -> já, opačně se vždy přizpůsobím požadavkům dotyčného ;o)
  Bohumír Zámečník avatar 19.5.2006 09:19 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
  Rozbalit Rozbalit vše Re: umím jenom kritizovat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Elegantní vesmír byl moc pěkný, ale nedočetl jsem ho celý. Fraktály od Mandelbrota to samé. Před pár měsíci se mi velice líbila knížka Albert Lázslo Barabási: V pavučině sítí (o bezškálových sítích). No a teď o svaťáku si zpravuju chuť pokaženou z opakování češké gramatiky a slohu knížkou Algoritmy a programovací techniky od Pavla Töpfera. ;)
  "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
  Heron avatar 18.5.2006 09:08 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  Pěkný článek, dobrý program na symbolické úpravy výrazu.

  Dost mi připomíná dosový program Derive, nemá s ním maxima něco společného?

  Nezná někdo dobrý matematický program, který obsahuje pokročilejší funkce pro zpracování signálů? FFT, filtry a pod? Moc by se mi to v těchto dnech hodilo.
  18.5.2006 10:06 JaSel | skóre: 17 | blog: kseles
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  Co octave? Sekce 17.
  Heron avatar 18.5.2006 10:12 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  Díky moc, to je ono!

  Dokonce umí Hurstův koeficient. Mno, už vím co budu do večera dělat.
  18.5.2006 13:55 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  Maxima je tak trošku dědeček, Derive je nejspíše mistrův učeň. ;-)
  18.5.2006 09:55 srott
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  Ako frontend maximy pouzivam texmacs, vyzorom je to dost podobne programu Maple
  18.5.2006 14:14 Sinny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li neznáte nějaký program pro analytické řešení integrálů a diferenciálních rovnic? Děkuji.
  18.5.2006 14:17 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  18.5.2006 20:31 asym | skóre: 5 | blog: Psychopat
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  maple
  Kdo nemá rád linux, ten si ho nezaslouží.
  18.5.2006 20:46 Radek Šlesinger | skóre: 13 | Adamov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  ... slouží k práci s algebraickou matematikou

  Myslím, že se říká spíše "symbolické výpočty". Algebru bych do toho moc netahal. :-)
  21.5.2006 23:13 asym | skóre: 5 | blog: Psychopat
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Hra s písmenky - wxMaxima
  Symbolicke vypocty se daji delat jak v analyze, tak v algebre. Kazdopadne ale mate pravdu, ze je to presnejsi.
  Kdo nemá rád linux, ten si ho nezaslouží.
  26.4.2008 13:24 Tomas
  Rozbalit Rozbalit vše Not connected to mMaxima
  Zdrávíčko mohl by mi nekdo napsat co delam spatne... pokud napisu do maximy nejak vyraz tak me to vyhodi cervene hlasku NOT CONNECTED TO MAXIMA dekuji.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.