Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Poznámka redakce: Článek vyšel ve dvou dílech v blogu m4r3k. V této úpravě vychází se souhlasem autora.
Maxima je včetně své grafické nadstavby součástí snad většiny distribucí GNU/Linuxu - ať už v oficiálních nebo neoficiálních balíčkových repozitářích. Pokud si přejete používat wxMaximu na Mac OS X, MS Windows, nebo vaše distribuce nepatří k většině, pak vás odkáži na domovskou stránky tohoto projektu (wxmaxima.sourceforge.net), kde jsou k dispozici rpm balíčky, deb balíčky, instalátor pro Windows a zdrojové kódy. Pro lepší představu o tom, jak tato aplikace vypadá, přikládám jeden screenshot
Základem wxMaximy je příkazový řádek, do kterého se vepisují jednotlivé příkazy. Některé funkce lze provést pomocí grafických klikátek, avšak ne všechny.
Vestavěná nápověda ve wxMaximě je velice propracovaná. Dá se vyvolat pomocí klávesy "F1" nebo přes menu "Help/Maxima help". Integrovaná nápověda podporuje hledání a klíčové výrazy jsou poměrně intuitivní. Nápověda je rozdělena na dva základní celky: Manuál Maximy (Maxima Manual), který popisuje jednotlivé funkce, operátory a konstanty, a Úvod do Maximy (Introduction to Maxima), který obsahuje pár základních instrukcí pro práci.
Základní schopností wxMaximy jsou úpravy lomených výrazů. Výraz lze zadat jednoduše, například pomocí příkazu:
(1/(sqrt(x)+1)-2*sqrt(x)/(x-1))*(x^(-1/2)-1)
Bohužel je zde jedna pro mě nepříjemná vlastnost: musím psát místo výrazu například "2x" výraz "2*x", na což často zapomínám, a u obzvláště dlouhých výrazů se pak místo s chybějícím znakem špatně hledá, i když Maxima přímo napíše, kde se jí něco nelíbí. Priorita jednotlivých operátorů je stejná jako v běžné aritmetice, takže jako první je mocnění zapsané povelem "^", nebo "**", 2. odmocniny se dají zapsat pomocí funkce sqrt(x), nebo jako x^(1/2). Poté následuje násobení zapsané znakem "*" a dělení pomocí znaku "/", nejnižší prioritu mají operace sčítání (+) a odečítání (-).
Čísla lze samozřejmě v Maximě zadat běžným způsobem, jen u čísel s určitým desetinným rozvojem se místo čárky "," používá (jak je u většiny aplikací zvykem) tečka ".". Maximu lze použít i jako numerickou kalkulačku, avšak toto užití je značně neohrabané, protože musíme pro zobrazení každého výsledku napsat příkaz:
%, numer
kde znak % říká, že pracujeme s předchozím výstupem, a příkaz numer říká, že si přejeme reálnou číselnou hodnotu. Maxima umí také pracovat s čísly komplexními, která zadáváme v algebraickém tvaru příkazem:
a+b*%i
Wxmaxima obsahuje poměrně malé množství konstant. Jsou to:
Konstanty | ||
---|---|---|
Konstanta | Co vyjadřuje | Zápis v maximě |
e | základ přirozeného logaritmu | %e |
pí | číslo pí | %pi |
i | imaginární jednotka | %i |
Nepravda | hodnota 0 Booleovy algebry | false |
Pravda | hodnota 1 Booleovy algebry | true |
+ nekonečno | reálné kladné nekonečno | inf |
nekonečno | komplexní nekonečno | infinity |
- nekonečno | reálné záporné nekonečno | minf |
wxMaxima podporuje grafický výstup pomocí funkcí plot2d pro grafy dvourozměrné a analogicky plot3d pro třírozměrné grafy. wxMaxima neobsahuje žádný vlastní kreslící engine, ale umí ke spolupráci donutit gnuplot, nebo umí výstup podat ve značkovacím jazyce OpenMath. Nad obě tyto funkce existuje v programu wxMaxima grafické klikátko, které každému pomůže nakreslit graf libovolné funkce velice jednoduchým způsobem během pár vteřin. Ovšem pokud chcete nějaké specialitky, tak se zajisté pokusíte zkrotit příkaz plot2d, nebo jeho ekvivalent pro trojrozměrné grafy vlastními silami.
Takže v prvé řadě si vysvětlíme jednotlivá pole v kreslícím formuláři. Pole s příhodným názvem Expression(s) slouží k zapsání předpisu funkce, jejíž graf si přejeme kreslit. Poté následují intervaly pro jednotlivé proměnné. Pokud si jen přejeme vidět, jak bude naše funkce vypadat při např. funkčních hodnotách 20 až 60, tak dosadíme vhodný interval za x tak, aby při tomto definičním oboru funkce těchto hodnot dosáhl. Následně si zvolíme vhodný obor hodnot, který si přejeme v grafu zobrazit; takže v našem příkladu třeba <20;60>. Dále následuje parametr ticks, který značí počet dosazovaných čísel ze zadaných intervalů pro výpočet funkční hodnoty.
Format značí, jaký budeme používat výstupní engine, a dává nám na výběr, zda to bude gnuplot nebo openmath. Gnuplot nám bez zadání dalších parametrů vykreslí graf na obrazovku; případně pokud zadáme cestu k souboru v políčku Plot to file, tak nám jej uloží do zadaného souboru v PostScriptu. Výstupní engine openmath nám bez parametrů vytvoří v domácím adresáři soubor s názvem maxout.openmath
, který bude obsahovat souřadnice bodů tvořících tento graf zapsané ve značkovacím jazyce OpenMath.
Pokud nastavíme jako výstupní formát openmath a zároveň zadáme výstupní soubor, tak se jako vykreslovací engine použije gnuplot - a nám zase vznikne soubor obsahující graf ve formátu PostScript. Což je nejspíše nějaký bug. A v poslední řadě zde máme políčko options, v němž lze nastavit například mřížku, některou osu na logaritmickou a podobně. Ještě pomocí tlačítka Parametric můžeme vyjádřit funkci v parametrickém tvaru - zadáme předpis pomocí dvou předpisů: jeden platící pro souřadnice na ose x a druhý pro souřadnice na ose y se společným parametrem. Pokud chcete například více funkcí ve stejném grafu, tak je jednoduše zadáme obě do řádku Expression(s) oddělené pomocí čárky. A vznikne nám například příkaz:
plot2d([cos(x),sin(x),cos(x)*sin(x)], [x,-5,5])$
který nám nakreslí následující graf.
Stejně jako v případě příkazu plot2d existuje grafické klikátko i pro příkaz plot3d. Analogicky jako u kreslení dvojrozměrných grafů zde máme položku Expression(s), která slouží k zadání předpisu funkce, dále intervaly pro jednotlivé proměnné, poté nastavení mřížky, která je obdobou parametru ticks u dvojrozměrných grafů. Poté máme možnost opět zvolit výstupní formát, různé volby a kreslení do souboru.
Chybí volba Parametric, avšak parametrická funkce se jednoduše vytvoří zadáním jednotlivých předpisů oddělených čárkou. Například tímto příkazem:
plot3d([2+x*6,4+x*4,6+x*2], [x,-5,5], [y,-5,5])$
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Zvoliv^1 rozpravu o počtu tenzorovém za předmět poslední kapitoly, doufám, že se zavděčím čtenářstvu hojnému našemu a to tím více, že v naší mateřštině není mnoho spisů o tomto veledůležitém předmětu jednajících. ^1 Neprošlo jazykovou úpravou.Taky bych chtěl být geniální jako Motl.