Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Octave jako řetězce chápe texty uzavřené v dvojici uvozovek nebo apostrofů; řetězce je samozřejmě možné ukládat do proměnných a dále s nimi pracovat.
>> A="Karel" A = Karel >> B='Veronika' B = Veronika >> C=[A, ' a ', B] C = Karel a Veronika >> C(3) ans = r
Pokud je potřeba mít v řetězci znak apostrof či uvozovka, je potřeba dát toto najevo zpětným lomítkem zapsaným před požadovaným znakem. Jedno zpětné lomítko se také zapíše jako dvě zpětná lomítka:
>> '\'\\' ans = '\ >> "\\\"" ans = \"
Jelikož Matlab pro uvozování řetězců používá pouze apostrofy, budeme se v dalším textu držet této varianty.
Řetězce se v Octave ukládají do vektorů, kde každý znak odpovídá jednomu
prvku vektoru - k jednotlivým znakům tedy lze přistupovat pomocí indexů
stejně jako u číselných vektorů a matic. Zapsání více řetězců jako prvků ve
vektoru má za následek jejich spojení - zřetězení, jak je vidno v
příkladu u proměnné C. Pokud chceme vypsat obsah řetězce bez
onoho „ans =
“ na začátku, je na místě použití
funkce disp:
>> A A = Karel >> disp(A) Karel x = 35 >> disp(['Vysledkem funkce je cislo ', x]) Vysledkem funkce je cislo #
Je-li částí nějakého vektoru řetězec, chápe se jako řetězec celý vektor. Pedchozí příklad proto namísto čísla 35 vypsal znak „#“, který se nachází na 35. pozici v tabulce znaků. Pro nápravu této situace existuje funkce num2str, která převádí čísla na jejich textovou podobu:
>> disp(['Vysledkem funkce je cislo ', num2str(x)]) Vysledkem funkce je cislo 35 >> c=str2num('1')+str2num('1') c = 2Opačná funkce str2num převádí platnou textovou podobu čísla na číslo, s kterým je možné dále počítat - provádět matematické operace.
Určitě nebude překvapením fakt, že řetězce lze ukládat také do matic. Následující dva způsoby jsou ekvivalentní - funkce char je v Octave z důvodu kompatibility s Matlabem, který v prvém případě neumí automaticky doplňovat „vyplňující znaky“ za kratší řetězce, aby vzniklá matice měla ve všech řádcích stejný počet sloupců:
>> M=['Karel'; 'Veronika'; 'Josef'] M = Karel Veronika Josef >> M=char('Karel', 'Veronika', 'Josef') M = Karel Veronika Josef
Výchozím doplňovacím znakem je mezera, lze jej však změnit pomocí vestavěné proměnné string_fill_char:
>> string_fill_char='@'; >> N=['Karel'; 'Veronika'; 'Josef'] N = Karel@@@ Veronika Josef@@@
Díky funkci strjust nemusí být texty v matici nutně
zarovnány doleva. Přípustnými parametry jsou "left"
,
"center"
a "right"
:
>> strjust(M, "right") ans = Karel Veronika Josef
Pole buněk - cell arrays - je možností Octave, jak mít jako prvky matice skutečně celé řetězce, nikoliv jen znaky - rozdíl oproti maticím je vesměs jen v typu závorek, u pole buněk se používají složené:
>> M={'Karel', 'Veronika'; 'Josef', 'Marie'} M = { [1,1] = Karel [2,1] = Josef [1,2] = Veronika [2,2] = Marie }
Chceme-li porovnat dva řetězce, zda jsou shodné, není relační operátor „==“ na místě, pokud nás nezajímá shodnost jednotlivých znaků, která navíc funguje jen pro stejně dlouhé řetězce jako u číselných vektorů:
>> 'Jana'=='Dana' ans = 0 1 1 1 >> 'Ano'=='Ne' error: operator ==: nonconformant arguments (op1 is 1x3, op2 is 1x2) error: evaluating binary operator `==' near line 35, column 6
Pro srovnávání podle obvyklých představ je k dispozici funkce strcmp:
>> strcmp('Jana', 'Dana') ans = 0
Jednoduché vyhledávací funkce index a rindex vrací první, respektive poslední pozici řetězce zadaného jako druhý parametr v řetězci zadaném jako první parametr. Pozice se počítají od jedničky:
>> index('krabice hranice slepice', 'ice') ans = 5 >> rindex('krabice hranice slepice', 'ice') ans = 21
Obdobně funkce findstr vrací vektor všech vyhovujících pozicí:
>> findstr('abababaq','aba') ans = 1 3 5 >> findstr('abababaq','aba',0) ans = 1 5
Pokud je jako třetí volitelný parametr zadáno číslo 0, pak nejsou povoleny přesahy řetězců (další vyhovující řetězec se hledá až za koncem předchozího nalezeného).
Funkce substr vrací ze zadaného řetězce podřetězec od dané pozice a dané délky (respektive až do konce, není-li třetí parametr zadán):
>> substr('stonozka', 4, 5) % Od čtvrté pozice pět znaků ans = nozka
Funkce strrep odpovídající vzorky v zadaném řetězci nahradí jiným zadaným řetězcem:
>> strrep('zena Bozena neni zenata', 'zena', 'spor') ans = spor Bospor neni sporta
Konečně funkce split dělí zadaný řetězec na matici podřetězců podle zvoleného vzorku:
>> split('krabice hranice slepice', 'ice') ans = krab hran slep
Zřejmě nemá smysl zde podrobně rozepisovat zbývající funkce pro práci s řetězci, případný zájemce může navštívit manuál. Proto jen stručný přehled:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: