abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 15:33 | Nová verze

Počítačová hra Factorio (Wikipedie) běžící také na Linuxu dospěla do verze 1.0. Oficiální oznámení v příspěvku na blogu. Ukázky na YouTube. Hra byla představena v roce 2013 na Indiegogo.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
dnes 09:00 | Bezpečnostní upozornění

Národní bezpečnostní agentura (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) upozorňují na linuxový malware Drovorub. Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy ve FAQ. Detaily v pětačtyřicetistránkové analýze.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
dnes 08:00 | Nová verze

Interaktivní výpočetní prostředí Jupyter Notebook (zobecnění dřívějšího IPython Notebook) má také variantu Jupyter Book pro vytváření rozsáhlejších dokumentů. To je nově přepracované – používá systém pro správu obsahu (dokumentace) Sphinx se značkovacím jazykem MyST založeným na Markdownu a nový systém sestavení dokumentu namísto původního Jekyll.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
dnes 07:00 | Nová verze

Bylo vydáno Ubuntu 18.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver (poznámky k vydání a přehled změn) a také Ubuntu 16.04.7 LTS, tj. sedmé opravné vydání Ubuntu 16.04 LTS s kódovým názvem Xenial Xerus (poznámky k vydání a přehled změn).

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
dnes 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.48 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.48 bude vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 19:11 | Zajímavý projekt

Neziskové technologické konsorcium Linux Foundation a společnosti Grillo a IBM společně představili projekt OpenEEW (GitHub) neboli open source systém včasného varování před zemětřeseními (earthquake early-warning).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 5.1.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 235 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 16:11 | Nová verze

Byla vydána nová verze 20.08.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (sk), v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
12.8. 13:55 | Komunita

Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice zveřejnila čtyřiapadesátistránkovou výroční zprávu za rok 2019. K dispozici je v nízkém (6,4 MB) i vysokém (53,2 MB) rozlišení. Nadace také publikovala statistiky související s LibreOffice 7.0. Před týdnem vydaná verze byla z oficiálních stránek stažena již 423 tisíckrát.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
12.8. 13:33 | Zajímavý článek

Když se řekne „jmenný prostor“ hodně lidí si představí xmlns v XML nebo balíčky v Javě odvozené od internetových domén. Jmenné prostory jsou ale obecný koncept se kterým se setkáme prakticky všude a odvozovat je můžeme i jinak. Článek Jména a jmenné prostory dává toto téma do souvislostí a ukazuje různé způsoby tvorby jmenných prostorů. Nahlédneme i do zajímavého světa RDF a ukážeme si, jak vytvářet URI, která budou globálně unikátní jednou provždy.

xkucf03 | Komentářů: 10
Dokážete si představit, že by váš hlavní počítač (desktop, notebook) byl v současné době založen na architektuře jiné než x86 (x86_64)? Například ARM, POWER, RISC-V,…
 (13%)
 (12%)
 (56%)
 (14%)
 (5%)
Celkem 260 hlasů
 Komentářů: 16, poslední dnes 04:55
Rozcestník

Octave - 16 (a co dál?)

31. 5. 2006 | Jiří Poláček | Programování | 12820×

Poslední díl seriálu o Octave stručně seznamuje s dalšími knihovnami funkcí, které jsou v Octave (a pro Octave) k dispozici.

Funkce, na které se zatím nedostalo

Poslední špetka z repertoáru (autorem) často používaných funkcí: následující program vseznalek jich předvede několik, kterými je možno funkce v Octave vyšperkovat, přidat interaktivitu apod.:

function vseznalek
 clc;
 cas_spusteni = clock();
 disp('Vítejte v programu Všeználek!');
 x=input('Zadejte výraz, který chcete spočítat: ');
 disp('Momentíček, počítám ...');
 fflush (stdout);
 pause(5);
 disp(['Výsledek je ',num2str(x)]);
 celkovy_cas = etime(clock(), cas_spusteni);
 disp(['Program běžel ',num2str(celkovy_cas),' sekund.']);
endfunction

Pokusné spuštění:

>> vseznalek
Vítejte v programu Všeználek!
Zadejte výraz, který chcete spočítat: sin(pi/2)+sqrt(7)
Momentíček, počítám ...
Výsledek je 3.646
Program běžel 8.13 sekund.

Funkce clc smaže terminál; clock vrátí vektor čísel zaznamenávajících aktuální čas – funkce etime pak dokáže spočítat rozdíl mezi dvěma takovými vektory v sekundách. Funkce input vypíše zadaný text a čeká na interaktivní vstup od uživatele – ten se následně pokusí zpracovat jako běžný výraz v Octave; výsledek výrazu tedy můžeme uložit do libovolné proměnné. Funkce pause pozastaví běh programu po zadaný počet sekund; aby se nám před pauzu určitě vypsal text žádající o strpení, je pomocí funkce fflush požádáno o neodkladné vypsání dosavadního výstupu programu na standardní výstupní zařízení.

Funkce input může mít volitelný druhý parametr – písmeno 's', které zapříčiní, že vstup od uživatele bude chápán jako řetězec:

>> t=input('Něco zadej: ', 's')
Něco zadej: 1+1
t = 1+1
>> eval(t)
ans = 2

Funkce eval se pokouší provést obsah zadaného řetězce jako běžný výraz v Octave (v případě, že řetězec není platným výrazem, zahlásí syntaktickou chybu).

Další oblasti výpočtů v Octave

O Octave by se toho ještě dalo napsat hodně – dostáváme se však k již úzce specializovaným sadám funkcí vyšší matematické a fyzikální. Pokud v následujícím stručném přehledu něčí srdce u některé položky zaplesá, nechť následuje odkaz do oficiální nápovědy.

Řídké matice (sparse matrices)

Existují odvětví matematických problémů, které ústí v používání objemných matic, jejichž prvky jsou z valné části rovny nule. Pro tyto případy je výpočetně i paměťově výhodnější reprezentovat si takové matice výčtem prvků (souřadnice + hodnota), které jsou nenulové:

>> M=[1 2 0; 0 0 -4; 1 0 0]
M =
  1  2  0
  0  0 -4
  1  0  0
>> sparse(M)
ans =
Compressed Column Sparse (rows=3, cols=3, nnz=4)
 (1 , 1) -> 1
 (3 , 1) -> 1
 (1 , 2) -> 2
 (2 , 3) -> -4
Diferenciální rovnice (differential equations)

Octave obsahuje dvě funkce pro řešení běžných i algebraických diferenciálních rovnic. Více viz ukázkový příklad.

Nelineární rovnice (nonlinear equations)

S pomocí funkce fsolve lze řešit například takovéto matematické příklady: najděte řešení soustavy x2 + y2 − x = 0, x2 − y2 − y = 0, je-li zadán výchozí bod x0 = 0,8 a y0 = 0,4:

function y=zadani(x)
 y(1) = x(1)^2 + x(2)^2 - x(1);
 y(2) = x(1)^2 - x(2)^2 - x(2);
endfunction
>> fsolve ("zadani", [0.8; 0.4])
ans =
 0.77184
 0.41964
Kvaterniony (quaternions)

Jedná se o nekomutativní zobecnění komplexních čísel, viz například pojem ve Wikipedii. V Octave lze využít pár funkcí pro práci s těmito matematickými objekty, zkusme například a = (6 + 4j), b = (−1 + i + j + 7k) a násobit a·b a b·a:

>> a=[0 4 0 6]; b=[1 1 7 -1];
>> qmult(a, b)
ans =
  34  2  38 -10
>> qmult(b, a)
ans =
 -22  2  46 -10
Teorie řízení (control theory)

Octave obsahuje ucelenou sadu nástrojů včetně interaktivních programů, které zjednodušeně řečeno umožňují uživatelům přidávat popisy dynamických systémů ve vybrané formě. Sadou nástrojů uživatele interaktivně provede program DEMOcontrol:

>> DEMOcontrol
Octave Controls System Toolbox Demo

 [ 1] System representation
 [ 2] Block diagram manipulations
 [ 3] Frequency response functions
 [ 4] State space analysis functions
 [ 5] System model manipulations
 [ 6] Root locus functions
 [ 7] LQG/H2/Hinfinity functions
 [ 8] End

pick a number, any number:
Zpracování obrazových dat (image processing)

Pokud na bitmapový obrázek nazíráme jako na matici hodnot barevných složek, není ani „kreslení“ v Octave nemyslitelné – pro praktické využití však tato knihovna funkcí čeká na nějaké rozumné importní funkce.

Zpracování zvukových dat (audio processing)

Digitální zvuk lze pojmout jako vektor vzorků snímaných v čase se stanovenou vzorkovací frekvencí a typem formátování. Octave je schopno takový vektor posílat na zařízení /dev/dsp či /dev/audio, respektive vektor se zvukovými daty z těchto zařízení plnit. Samozřejmě je možné zvuk také nahrát ze souboru (pokud je kódován nějakým primitivním způsobem) a naopak do souboru uložit:

>> x=record(5); % Nahrání pěti sekund z mikrofonu
Please hit ENTER and speak afterwards!
5+0 vstoupivších záznamů
5+0 vystoupivších záznamů
cmd = dd if=/dev/dsp of="/tmp/oct-ZKkZDd" bs=8000 count=5
>> playaudio(x); % Přehrání zvukového záznamu
>> saveaudio('zvuk', x, 'raw') % Uložení do souboru zvuk.raw
>> x=loadaudio('symph', 'au'); % Nahrání zvuku ze souboru
>> plot(x) % Vykreslení křivky zvuku

octave 16 - graf zvukové nahrávky

Zpracování signálu (signal processing)

Ucelená sbírka funkcí týkajících se především Fourierových transformací.

Chybějící funkce: Octave-forge

Matlabu znalý uživatel velice záhy u Octave zjistí, že řada funkci jemu důvěrně známých zde prostě chybí. Největší absenční známky základní instalace Octave se snaží napravit repozitář funkcí Octave-forge sídlící na adrese octave.sourceforge.net, které lze doinstalovat k již instalovanému základnímu Octave. V praxi to funguje tak, že si uživatel stáhne celý balík funkcí včetně instalačních skriptů, v průběhu instalace si volitelně zvolí, o které funkce má zájem, následně kompiluje, a pokud se vše zdaří, může si užívat větší kompatibility s Matlabem.

Konkrétně si tak uživatel může dopomoci k sadě funkcí z ekonometrie, paralelního zpracování dat, třírozměrné vizualizaci (VRML), spoustě nových typů grafů, ale též k symbolickým výpočtům a samozřejmě mnohému dalšímu. Neboli kdo to myslí s Octave vážně, je pro něj instalace doplňkových funkcí de facto povinností.

Přeji mnoho úspěšně vyřešených problémů s pomocí Oktávy!

Nejčtenější články posledního měsíce

Týden na ITBiz: Jak uspět na trhu SaaS – prostor je i pro jednoduchá jednoúčelová řešení
Týden na ScienceMag.cz: Mohou člověka zabít neutrina?
Distribuční novinky 27-28/2020

Nejkomentovanější články posledního měsíce

Týden na ScienceMag.cz: Mohou člověka zabít neutrina?
  všechny statistiky »

Seriál Octave (dílů: 16)

Octave - 1 (je to kalkulačka) (první díl)
<—« Octave - 15 (špetka matematiky)
Octave - 16 (a co dál?) (poslední díl)

Související články

Octave - 1 (je to kalkulačka)
Octave - 2 (počítání s maticemi)
Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
Octave - 4 (je to pravda?)
Octave - 5 (práce s řetězci)
Octave - 6 (práce se soubory)
Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
Octave - 8 (větvení programu)
Octave - 9 (cykly)
Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)
Octave - 11 (kreslíme grafy)
Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
Octave - 13 (dokončení grafiky)
Octave - 14 (finance a statistika)
Octave - 15 (špetka matematiky)
Vektorový elegán Ipe
Recenze: Kniha kódů a šifer
Awk & sed: Příručka pro dávkové zpracování textu
SETI@home
Jak se píše procesor
GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
Použití gnuplot pro tvorbu grafů v PHP
Hra s písmenky - wxMaxima

Odkazy a zdroje

Octave

Další články z této rubriky

LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCC
Ze 4 s na 0,9 s – programovací jazyk Vala v praxi
Reverzujeme ovladače pro USB HID zařízení
Linux: systémové volání splice()
Programování v jazyce Vala - základní prvky jazyka
       

Hodnocení: -

zatím nehodnoceno
        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

31.5.2006 07:17 Pinky | skóre: 30
Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 16 (a co dál?)
x2 + y2 − x = !!!0,!!! x2 − y2 − y = 0 asi je tem chybicka u fsolve
31.5.2006 09:10 JaSel | skóre: 17 | blog: kseles
Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 16 (a co dál?)
Co takhle vydat celý seriál jako PDF? Třeba jako monotematické ábíčko speciál.
31.5.2006 17:06 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 16 (a co dál?)
Chystáme to. Seriálů je hodně, ale Vlasta už připravil první. Zanedlouho bude k dispozici.
JiK avatar 31.5.2006 16:01 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 16 (a co dál?)
take bych byl pro vydani PDF verze.
14.3.2012 16:10 Honza N
Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 16 (a co dál?)
Dobry den,

Váš seriál o Octave mě zaujal. Asi před týdnem jsem jej začal používat místo Matlabu a protože nějakým řízením osudu jsem nenašel na českém webu řešené příklady, vyšel jsem z kurzu Matlabu a zkoušel ... a zároveň psal - nazval jsem to řešené příklady, což je dosti nadnesené. A dnes, když jsem náhodou objevil tento seriál, tak se chci zeptat, zda mate již celý seriál v pdf ? Dále, nestálo by, když o Matlabu vychází u BENa již 3.kniha, něco podobného nechat vydat - líbil se mi název Octave - aneb Matlab zdarma, řešené příklady ? (kdyz jsem videl tento serial, tak uz nic takoveho psat nebudu:), nebot to mate napsane pekne a proc delat neco, co uz nekdo udelal.)

Diky predem za odpoved.

Honza

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.