Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Á, nová autorka :)
Vida, to jsem nečekala - pokud něco, tak maximálně nařčení z podprahového prosazování KDE :)
Na to uz jsme si (my neKDEckari) zvykli, ze se KDE4 nepovedla, tak ji musite vsemozne prosazovat
Jsme ale ve Fedoře, takže třeba DivX takhle jednoduše nečekejte.To tam v defaultu není ani ten ffmpeg?
Není, kvůli patentům. Je ve free části repa RPMFusion.
Livna ještě zcela nezanikla. Zůstává v ní právě ten jediný balíček, který neprošel do RPMFusion.
Konečně je sbin v cestě, začnu uvažovat o použití.
sbin v ceste? vsak to je samozrejmost nie? ked nieje pridam si
Diky, vypada to zajimave. Vyzkousim na virtualu ve Windows a pak mozna prestehuju na pracovni notebook Ted je jen otazka, jak budou fungovat veci napsane mimo distribuci, ktere se musi (alespon trochu) kompilovat... typicky VMWare nebo Cisco VPN klient.
Cisco VPN klient sa kompilovať nemusí, veď predsa stačí použiť balíček vpnc
, alebo nie? Ja ho s úspechom používam už dlho...
Funguje i NetworkManager-vpnc. Bez vpnc by asi Fedora nemohla ani vyjit, pac by se ani @redhataci nedostali z domu do prace :D
Vida, trochu vic jsem se do toho zavrtal a mohu zrevidovat svuj puvodni dojem, ze to v nasich podminkach nefunguje. Tady s tim byly docela neprijemne problemy a musel se pouzivat nativni klient, ale ted se to chova podstatne mravneji. Diky za pripomenuti
Kdyby prave nejelo VPNC, tak by asi ze vseho nejvic brblali redhataci. Je to nase cesta do prace... Ale par bugu bylo, hlavne ten neprijemny v NM, kdy po zadani spatneho hesla slo cele VPN do * az do restartu
Pokud tvuj zamestnavatel pouziva deravej preshared-key, tak ti vpnc v pohode staci. Pokud pouziva klientsky certose tak nikoli ...
VMware pochopitelně jede, Cisco vpn přes vpnc.
Cisco VPN (vpnc), OpenVPN, pptp funguju bez problemov.
Pokud vim, tak vpnc nepodporuje prihlaseni pomoci certifikatu, nebo se pletu? To je pro me zasadni nedostatek a musim neustale pouzivat propritalni cisco vpn klient.
> Pokud nemáte kartu AMD/Ati, grafický boot si bohužel neužijete
Bohužel se už nikde nepíše, že fungují jen historické karty Ati, tj. Radeon X1xxx (r500). Aspoň na mojí HD3870 (r600) mám jen textový boot. Podpora r600 kms prý "needs testing" a není normálně zapnuta v jádře.
Plymounth funguje graficky i pokud na Intel grafice zapnu framebuffer, typicky parametrem v jadre napr. vga=791.
Ostatní grafické karty budou podporovnány s KSM až budou opravené drivery -- intelí by snad měli být každou chvilku (a ano, budou v updates, až budou).
Pro KDE doporucuji spis KDM nez vychozi GDM. Je o hodne rychlejsi a navic se nam celkem povedlo tematko :D Ad. KDE 4.2 - pujdou do updatu pro F10, takze nebude trebas cekat na F11. Pokud fakt vyjdou koncem ledna, tak zacatkem unora by mohly byt alespon v updates-testing. Jinak pekny clanek, o KDE ve Fedora asi jeste zabloguji na nejakem ceskem serveru nebo borntobeopen.blogspot.com/ - rad bych obcas lidu pohodil neco chutneho z nasi kuchyne :D
Jojo, budou v updatu, to jsem zapomněla zdůraznit - jenom, že je trochu škoda, že nejsou rovnou při vydání :)
Tak nepasuje nam to :) Mozna pokud bude mit Rex nebo nekdo jiny cas (trebas pres Vanoce bude chut) a vybuildi je do kde-redhat.sf.net (aspon nejakou betu). Jinak dalsi duvod pro KDM - prepinani uzivatelu v KDE :)
KDM mám na provozním systému v osmičce, ale při testování, dokud jsem zkoušela různá desktopová prostředí, se mi to zatím nechtělo měnit. Ale asi u něj zase skončím :)
k memu prekvapeni na notebooku daleko lepsi nez buntu ... a to sem nemel rad redhat od verze 6.2
velmi mile prekvapila
Jj, o vikendu jsem F10 nainstaloval na netbook Acer Aspire One A150 a maximalni spokojenost, ono opravdu vse funguje
Fedora je distribuce, ktera zasadne pouziva nejnovejsi kernel a pomerne hbite (behem cca 10 dnu) aktualizuje podporovane verze vzdy na ten nejnovejsi. Proto ji pouzivam. Usetrilo mi to nejruznejsi problemy s HW, ktera se casto vyskytuji v zadostich o pomoc ve forech. Cim mne vsak vyvojari F10 nastvali je presun grafickeho rozhrani z vt7 do vt1 bez jednoduche a "poctive" moznosti obnovit puvodni stav. Graficke rozhrani dosud neni tak propracovane aby si s nim uzivatel vystacil. Napriklad "system-config-network-gui" vytrvale zapisuje gateway i do masky a pod. Navic bych ocekaval ze zmizi vt7, ta vsak i pres presun grafickeho rozhrani v systemu zustava. Zrychleni a odstraneni poblikavani obrazovky v dusledku tohoto presunu nepozoruji. Mozna je to tim, ze jiz nekolik let preferuji "radeony". Jedine zrychleni, ktere je pozorvatelne, je zmizeni loga tucnaka(u), ktere pri pouziti "vesa" startu, drive mizelo az pri zacatku "iteraktivni" hlasky, ted zmizi opravdu bleskove, vzapeti po zacatku bootu. Nemyslim vsak, ze to bylo zamerem vyvojaru. Povazuji to za nedotazeny experiment, ktery odradi od Fedory dalsi uzivatele (mozna jen ty se zafixovanymi navyky). Reseni, ktere doporucuje "Covex" http://www.root.cz/clanky/fedora-10-cambridge-a-pet-let-projektu-fedora/ neni jednoznacne, mne nepomohlo (pomohlo mi ale podobne, asi je to HW zavisle). Proto osobne povazuji toto vylepseni Fedory za dosti nestastne, ukvapene a nedotazene.
> "system-config-network-gui" vytrvale zapisuje gateway i do masky
Tohle je bug, známý a opravený. Nový balík půjde mezi updates v nejbližší dávce. Můžeš vyzkoušet ještě předem: https://admin.fedoraproject.org/updates/system-config-network-1.5.94-2.fc10
Tenhle absurdní hrůzokrám přežil zavedení NetworkManageru (který při vší své špatnosti není ani z tisíciny tak hrozný)? Kruci.
Přežil. Jsou případy, pro které je starý systém stále vhodnější než NetworkManager. Pokud používáš pouze NM, nemusíš se s-c-n vůbec zabývat.
> Graficke rozhrani dosud neni tak propracovane aby si s nim uzivatel vystacil.
Pořád zůstávají textové VT na vt2 až vt6, takže to není zas takový problém.
> Navic bych ocekaval ze zmizi vt7, ta vsak i pres presun grafickeho rozhrani v systemu zustava.
Můžeš tohle nějak rozvést? U mě na vt7 nic neběží, X ani getty.
> Pokud nemáte kartu AMD/Ati, grafický boot si bohužel neužijete (důvodem je podpora Kernel Mode Setting), ovšem i „náhradní“ tříbarevný progressbar je roztomilý a neurazí ani nevyděsí náznaky návratu do minulého století.
Neni tak docela pravda, uspesne provozuji Plymouth na intelu, staci jen predat jadru parametr pro vga a mod a pouzivat tak framebuffer, pak jede vse hezky graficky. Jen ten grub je porad nejaky pofiderni (predelaval se prave kvuli Plymouth, coz nebylo zmineno).
> (třeba nefungující spouštěč aplikací po stisku Alt-F2)
Me to funguje naprosto bez problemu. Asi to bude tim ze nepouzivam GDM.
Koukam, ze stejna zkusenost s F9. Zdeseni, navrat k 8 a cekani na 10 A vyplatilo se. Chvilkova dezorientace v KDE4, ale ted uz ji mam jak na NB (IBM Z61m funguje bez sebemensiho zavahani), tak i na 64b desktopu. Instalce sice nerozdychala 2 displaye s ruznym rozlisenim (zmet vodorovnych car), ale to se dalo vyresit redukci pouze na jeden monitor. Ted vse funguje k naproste spokojenosti. F10 se z meho pohledu velmi povedla.
Děkuju za hezký článek. Ale i přesto zůstávám u Kubuntu.
Jen upřesním - Plymouth vypnout nejde, ale jde přepnout do "textového" režimu. Grafika při bootování je pouze jedna z jeho funkcí.
A ke zrušení vt1 - ten kdo nepoužívá grafický boot, tj. nemá "rhgb" na kernel řádce v grub.conf, snadno vrátí pošle Xka zpátky na vt7.
tak to vypada ze naslednik na ntb po Fedore 9 bude Gentoo na fedore 9 mi delaj neskutecny trable ty selinux politiky... jelikoz je zde jeste prohlubuji, tak se na tom uzivatelsky podilet nebudu...
vypnout to jde velmi snadno bud jako parametr v grubu nebo pres nastroj setup
tak vypnout to jde, to netvrdim (taky jsem to udelal)... ale je to zbytecnej balast kterej se rozrusta dal...
SELinux jako balast? Achjo, to jsme to zase někam dopracovali.
balast je to ve fedore kde se testuje/odladuje pro RHEL (bavime se o fedore a ne obecne o bezpecnosti v gnu/linuxu), ovsem setkal jsem se s nim nedavno na slesu v uz plne funkcni forme a bylo videt v reportu pekne co tam kdo pridal rucne (je to sles specialne upraveny pro urcity druh prumyslovych i386 serveru), takze tam asi opodstatneni nejaky ma, ovsem i tak to je jen pomucka, pokud ma nekdo tragicky nastaveny prava (nekolikrat jsem videl a+x u crontabu a o jednoduchejch heslech a "sudo su" ani nemluve), tak mu zadnej SELinux nepomuze... z toho lze logicky odvodit, ze pro vetsinu lidi (fedora je primarne desktopova gui distribuce=>uroven uzivatelu je tedy primo umerne nizsi o co je instalace jednodussi /muzem o tom dlouze flamovat ale tak to proste je/) je selinux k nicemu, kdyz nedbaj na zakladni bezpecnostni pravidla...
Už kdovíkolik verzí se používá jako výchozí targeted politika, což znamená, že SELinuxem jsou nějak omezeny pouze některé služby, pro které jsou připravená pravidla. Ale běžný uživatel a většina toho co dělá je tím dost nedotčena. V poslední verzi Fedory je SELinux pro drtivou většinu věcí skutečně tak nevlezlý, že pokud ho vypnu, tak se stane jen to, že přijdu o vyšší zabezpečení například httpd, aniž cokoliv získám… To je vysloveně nerozum.
"Zbytecnej balast kterej se rozrusta dal"
Ahem. Pozdravujte Gentoo. Rozhodne z vas budou nadseni.
mno vzhledem k tomu, ze gentoo mam na nekolika serverech, tak s tim nebude problem, fedoru jsem si na ntb dal na test kvuli tomu, abych videl jestli je to s ohledem na rocni casovy horizont pouzitelny distro (pro me) nebo ne a zjistil jsem ze neni (vyviji se smerem kterej se mi moc nezda), potrebuju neco na styl freebsd (mel jsem ho 2 roky na workstatione), bohuzel tyto duvody asi click-and-point linux "uzivatele" nikdy nepochopi...
Ak mate s SELinux problemy, da sa jednoducho vypnut (ako ste i uviedli).
...jelikoz je zde jeste prohlubuji, tak se na tom uzivatelsky podilet nebudu...
Co sa tyka prehlbovania, podla mojich skusenosti si myslim, ze s kazdou novou verziou Fedory je pouzitie SELinuxu jednoduchsie a viac "integrovane".
Vo Fedore 10 sa mi napriklad paci jeho pouzitie v ramci xguesta (byvaly kiosk mode).
Nebo prepnout aspon do Permissive rezimu a sledovat, co se mu nelibi a to povolit a nareportit, ze by to chtelo default nastaveni.
Doporučovaný postup přechodu ze starší verze je pomocí instalátoru (Anaconda). Srovnatelně by měl fungovat přechod pomocí programu preupgrade
, navíc je to bez nutnosti vytvářet bootovací médium. Aktualizace přímo pomocí balíčkovacího systému je proveditelná, ale je třeba si pohlídat některé věci, které jinak při upgrade udělá Anaconda - kdo chce jít touto cestou, měl by si přečíst YumUpgradeFaq.
Já Fedoru používám už dlouho a toto vydání hodnotím jako velmi vydařené narozdíl od předchozí 9. Mám jenom problém s KDE. Po přepnutí do konzole a zpět mi zůstane jenom černá obrazovka s kurzorem myši. Je to ntb HP 530 s grafikou intel 945GM.
A taky mi v KDE nefungují klávesy pro ovládání jasu, přitom v GNOME fungují.
Nesetkali jste se s tím někdo a nevíte jak to opravit?
Ta černá obrazovka při přepnutí se objevuje i v Gnome? Zkus, jestli na tom něco změní nejnovější kernel a xorg-x11-drv-i810 z Koji. Jinak to nahlaš.
Vývojáři prodloužili podporu fedory 8 o 14dní, aby nekončila 24.12. a nebyla tak nepříjemným Vánočním dárkem pro uživatele. Jinak hezký článek, jen tak dál;)
Ahoj, chtěl bych se zeptat, nainstaloval jsem Fedoru 10 a mám strašně pomalej internet respektive, stahování funguje normálně podle pozorování, ale firefox nehorázně pomalu načítá stránky...nevíte čím by to mohlo být?Ve WinXP mi jede vše ok. Připojení 6 mbit/s
/etc/resolv.conf
?
V /etc/resolv.conf
mam ip routeru a pak dve ip dns serveru, pridelene routerem.
To si nemyslim...to by pak taky nefungovalo we widlich ;)
Můžeš se pokusit zachytit komunikaci na portu 53 wiresharkem?
Zkousel jsem ten wireshark a dal jsem filtr dns protokolu a zda se ze to neco dela....ale je to vsechno pomaly...
No dobře, ale je tam teda vidět, že by nějaké odpovědi na DNS dotazy chodily pozdě nebo vůbec?
Cas od casu mi tam vyskoci Standard query response, no such name, ale ne moc casto...
Možná se v kombinaci s tvým DNS serverem projevuje tato chyba.
Pamatuju si,ze kdyz jsem mel fedoru 7 tak jsem mel stejny problem, ale po updatu se vse spravilo a neresil jsem proc to bylo tak pomaly...asi si budu muset pockat na nejaky updaty, snad zaberou...
A nebo zkus, jestli v tvém případě pomůže workaround pomocí lokálního dnsmasq.
Zato s KDE <4.0…;4.2 beta1) to jde jako pomásle.
A vy zase bijete cernochy.
grafický boot jde i s nvdia grafikami (and others) když nastavíte v grubu vga na váš monitor
Tak se mi na to připojí fbcon a mám splašenou čáru ve větším rozlišení.
mám nvdii a s nastaveným vga v grubu mám krásný grafický boot
nezkousel jste nekdo externi monitor 1920x1200px na Intel gma950? v novem ubuntu s tim mam problem
Tiskni
Sdílej: