abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    dnes 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (22%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 492 hlasů
     Komentářů: 19, poslední dnes 11:32
    Rozcestník

    GIMP - Grafický editor pro Linux a Windows

    24. 6. 2004 | Vlastimil Ott | Recenze | 14050×

    Recenze aktuální knížky GIMP - Grafický editor pro Linux a Windows.

    Začátkem května vyšla v nakladatelství Computer Press knížka GIMP - Uživatelská příručka, jejímž autorem je Josef Vybíral.

    Redakci byla nabídnuta k recenzi, které jsem se rád ujal, protože jsem pouhým poučeným uživatelem GIMPu a knížka tohoto typu mi přišla velice vhod. Taky kvituji s povděkem, že se v edičním plánu různých nakladatelství začínají objevovat knihy o Linuxu, které se zvolené tematice věnují na úrovni začátečníků nebo věčně začínajících začátečníků. Netvrdím, že je to případ této knihy, neočekávejte ale žádný zevrubný návod či podrobný referenční manuál.

    Díky nasazení a rozšířenosti Linuxu se dle mého názoru dostáváme do situace, kdy se konečně objevují knihy o - s prominutím - každé hlouposti. Myslím, že je to dobře a opět zdůrazňuji, že nemám na mysli tuhle knihu. Pouze mne to napadlo, když jsem prohlížel katalog nakladatelství a hledal další užitečné příručky.

    Josef Vybíral aka Cornelius je mladý a perspektivní autor působící na GIMP.cz. Recenzovaným titulem přispěl dle mého názoru zejména k osvětě, protože titul bude v regálu ležet vedle knihy o Photoshopu, Wordu, Excelu a podobných aplikacích. Druhá hodnota už je opravdu ta, kterou všichni očekávají - obsažené informace. Nastiňme si obsah:

    1. Úvod. Co je GIMP, co je vlastně obsahem knížky, typografické konvence.
    2. Stažení a instalace. Nutno podotknout, že se v knize akcentuje zejména GNU-charakter aplikace, nikoliv to, že se jedná "o ten Linux". Získání balíčků resp. instalačního archivu (přijde na to) je popsáno pro případ MS Windows a GNU/Linux. Součástí popisu pro Windows je i získání knihoven GTK+, které jsou standardní součástí instalace Linuxu. Proces je přiblížen prostřednictvím mnoha obrázků z obou systémů. Kapitola končí základním nastavením aplikace (rozlišení obrazovky, odkládací prostor apod.). Všechny kroky jsou vysvětleny spolu s odůvodněním, které může být pro uživatele Windows možná někdy nepochopitelné, neboť jejich pracovní prostředí má jiné zvyklosti.
    3. Uživatelské rozhraní. Krátká třetí kapitola se zabývá hlavním problémem starší verze GIMPu - rozhraním, které je pro začátečníky relativně nepřehledné a složité. Je zde také nastíněno nastavení písem GTK+ v MS Windows, což musí být pro uživatele šok, protože se jedná o krátký popis souboru gtkrc.cs aka .gtkrc. Autor se také dostal do nepříjemné schizofrenie: popisuje zvláštnosti GIMPu starších verzí, i když GIMP 2.0, který zásadně mění ovládání, vyšel už dlouho před vydáním knihy. Pravděpodobně to nešlo zcela technicky zvládnout. Přesto je to hlavní výtka, neboť některé obrázky jsou z verze 2.0. Zásadní ale je, že v knize je popisováno rozhraní dnes již starých verzí.
    4. Základní operace. Kapitola se zabývá zcela elementárními operacemi, jako je otevření a uložení souboru, skenování (jak ve Windows pomocí TWAIN ovladačů tak v Linuxu pomocí SANE), tisk (tisk ve Windows versus GIMP-print), lupa a měření vzdáleností a úhlů.
    5. Práce s výběry. Sofistikovaný popis práce se všemi typy výběrů, překrývání, práce se schránkou. Výhody magické hůlky či Beziérových křivek a jejich použití.
    6. Kreslíme. Vysvětlení práce s nástroji GIMPu - barvy, tužka, štětec, pero, guma a další. Vyplňování barvou nebo vzorkem, klonování a retušování. Součástí je i popis práce s informačními okny. Bohužel chybí - z výše uvedené příčiny - dokování panelů, které se objevují ve verzi 2.0. Na druhou stranu je zde zevrubné cvičení společně s řešením.
    7. Transformace obrázku. Základní práce jako je posun, transformace, ořez či změna velikosti.
    8. Vrstvy. Jedná se o vysvětlení termínu vrstva a principu práce s nimi. Dle mého soudu jedna z nejlepších kapitol. Je zde také popsaná interakce mezi vrstvami (zesvětlení a podobné efekty).
    9. Barvy a práce s digitální fotografií. Nástin barevných modelů (RGB, CMYK), kanálů, úprava charakteristik bitmapy (jas, kontrast, histogram, odstín, sytost, doladění). Na můj vkus autor příliš zabíhá do problematiky zpracování digitální fotografie a odbíhá od samotného programu, na druhou stranu se to tématu stále týká.
    10. Filtry. Základní práce s filtry, lehký úvod do Script-Fu.
    11. GIMP a web. Vytvoření klikacích map, nejvhodnější formáty pro web.
    12. Animace. Princip animace, ruční animace, plugin pro složitější animace.
    13. Formáty. Některé známé i méně známé formáty, jejich stručná charakteristika.
    14. Závěr, odkazy, literatura, rejstřík.

    Kvalita rejstříku je standardní a slouží svému účelu; poslední kapitoly pomíjím. Musím ale zmínit další faktor, který mě bohužel zaujal. Jedná se o jazykovou stránku. Jsem z těch, kteří kladou na bezchybnost maximální důraz. Tohle bohužel pro toto dílko neplatí - absence čárek ve větách (interpunkce) přesahuje obvyklou míru tolerance. Korektor se prostě moc nenadřel, což není vina autora, nicméně to snižuje kvalitu knížky.

    Přílohou je CD-ROM, který obsahuje všechen zmiňovaný software (GIMP pro oba systémy ve verzích 1.2.5 a 2.0), cvičení zadaná v knize spolu s řešeními, dokumentaci a zejména velice praktický přehled klávesových zkratek s popisem (vše na jednom listu).

    Výsledek? Jen dál, jen houšť. Více takových knih. Každopádně očekávám aktualizované a rozšířené vydání.

    NázevGIMP - Grafický editor pro Linux a Windows
    AutorJosef Vybíral
    VydalComputer Press a.s.
    ISBN80-251-0158-4
    Datum vydání2004
    Počet stran154 černobílých + CD-ROM
    Cena187 Kč / 287 Sk
           

    Hodnocení: 43 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    24.6.2004 10:41 Josef Průša
    Rozbalit Rozbalit vše ..a cena?
    Obvykle se zmiňuje i doporučená cena, která u počítačové literatury může být dost rozdílná. Klidně od 200,- do 500,-.
    24.6.2004 11:32 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ..a cena?
    187 Kč / 287 Sk http://knihy.cpress.cz/Book.asp?ID=985

    2 sec pres google :)
    24.6.2004 16:03 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ..a cena?
    Omlouvám se, doplním to.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    24.6.2004 14:20 cornelius | skóre: 11 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Recenze
    Musim uznat, ze me dilko recenze proprala docela dukladne coz me tesi, vim co mam priste zlepsit(nejen pravopis a interpunkci). Pristi verze knihy ale zalezi hlavne na nakladateli, kazdopadne bych ji na G2.0 chtel prepsat pri trose casu(ale chtit muzu...).

    Mam jen dve pripominky, G2.0 sice zmenil ovladani, ale nastroje funkguji, ve vetsine pripadu, shodne se starsi verzi takze i tak je knizka myslim pouzitelna.

    Spis me, ale zarazilo, kde jsem pouzil obrazek z verze 2.0, resp. ktery obrazek(obrazky) vypada(ji) jako z 2.0?? Sotci sice radili, ale nevim o tom ze bych takove obrazky pouzil protoze tuhle verzi jsem mel nainstalovanou az ke konci psani a do knizky nezasahla.

    Jinak, dik za recenzi, jsem zvedavy jestli se objevi i jinde recenze at vim co se da jeste zlepsit.
    "I'm trying doprdele!"
    24.6.2004 19:14 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze
    Mam jen dve pripominky, G2.0 sice zmenil ovladani, ale nastroje funkguji, ve vetsine pripadu, shodne se starsi verzi takze i tak je knizka myslim pouzitelna.

    Použitelná samozřejmě je, ale může to dost mást začátečníky. A to je ta druhá věc: od strany 117 vypadají screenshoty naprosto jinak, proto jsem nabyl dojmu, že jsou z nové verze. Některé neznám, i když jsou tedy z verze staré. Nevím, jestli bylo vhodné míchat různé typy dekorací oken, opravdu to upoutává nežádoucí pozornost.

    To jsou ale hlouposti, knížka je napsaná moc přehledně a myslím, že je to praktická pomůcka.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    24.6.2004 19:32 cornelius | skóre: 11 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze
    priste se polepsim :) a diky.
    "I'm trying doprdele!"
    24.6.2004 19:50 Frank J. Tomes | skóre: 29 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše co takhle srovnani
    Můžete někdo recenzovanou knihu porovnat s knihou Jakuba Steinera - Gimp?
    [frank]$ uname -prs FreeBSD 4.11-RELEASE-p25 i386
    25.6.2004 09:20 cornelius | skóre: 11 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: co takhle srovnani
    Pokud mohu jako autor porovnat(mam pred sebou obe knizky), tak v necem se dabluji(popis GUI, zaklady prace s nastroji..) a v necem se zase doplnuji. Jimmac v ni ma navody na kolaz a logo, v te me je zase par rad pro upravu digitalni fotografie a tvorbu tlacitek apod. Co se tyka casti vyuziti pro web tak myslim ze jsou na tom podobne...

    (jestli jsem na neco zapomel tak me doplnte :-) )
    "I'm trying doprdele!"
    25.6.2004 11:50 Jakub C. Gelion | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Jimmac vs. Vybíral
    Koupil jsem si obe a je pravda, ze se dobre doplnuji. Snad jenom v Jimmacove verzi jsem se obcas musel vracet abych pochopil. Mozna, ze kdyz je clovek supr-grafik jeste neznamena ze bude supr-popularizator. Kniha p. Vybirala se mi cetla ponekud lepe. (Ale treba mam jenom dlouhe vedeni)

    Pokud se autor pusti do dalsi (rozsirene) verze knihy budu jenom rad a doufam, ze nakyne i na obsahu. Gimp je jiz dneska program, ktery by si zaslouzil 500 i vice stran. Celkem bych treba privital nekolik prikladu venujicich se scriptovani.

    S gimpem pracuji jiz dlouho a vzdy me potesi, kdyz objevim nejakou novou vlastnost ci nastroj.

    Timto dekuji oboum autorum a preji hodne tvurci energie.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.