Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Začátkem května vyšla v nakladatelství Computer Press knížka GIMP - Uživatelská příručka, jejímž autorem je Josef Vybíral.
Redakci byla nabídnuta k recenzi, které jsem se rád ujal, protože jsem pouhým poučeným uživatelem GIMPu a knížka tohoto typu mi přišla velice vhod. Taky kvituji s povděkem, že se v edičním plánu různých nakladatelství začínají objevovat knihy o Linuxu, které se zvolené tematice věnují na úrovni začátečníků nebo věčně začínajících začátečníků. Netvrdím, že je to případ této knihy, neočekávejte ale žádný zevrubný návod či podrobný referenční manuál.
Díky nasazení a rozšířenosti Linuxu se dle mého názoru dostáváme do situace, kdy se konečně objevují knihy o - s prominutím - každé hlouposti. Myslím, že je to dobře a opět zdůrazňuji, že nemám na mysli tuhle knihu. Pouze mne to napadlo, když jsem prohlížel katalog nakladatelství a hledal další užitečné příručky.
Josef Vybíral aka Cornelius je mladý a perspektivní autor působící na GIMP.cz. Recenzovaným titulem přispěl dle mého názoru zejména k osvětě, protože titul bude v regálu ležet vedle knihy o Photoshopu, Wordu, Excelu a podobných aplikacích. Druhá hodnota už je opravdu ta, kterou všichni očekávají - obsažené informace. Nastiňme si obsah:
gtkrc.cs
aka .gtkrc
. Autor se také dostal
do nepříjemné schizofrenie: popisuje zvláštnosti GIMPu starších verzí, i když GIMP
2.0, který zásadně mění ovládání, vyšel už dlouho před vydáním knihy.
Pravděpodobně to nešlo zcela technicky zvládnout. Přesto je to hlavní výtka,
neboť některé obrázky jsou z verze 2.0. Zásadní ale je, že v knize je
popisováno rozhraní dnes již starých verzí.Kvalita rejstříku je standardní a slouží svému účelu; poslední kapitoly pomíjím. Musím ale zmínit další faktor, který mě bohužel zaujal. Jedná se o jazykovou stránku. Jsem z těch, kteří kladou na bezchybnost maximální důraz. Tohle bohužel pro toto dílko neplatí - absence čárek ve větách (interpunkce) přesahuje obvyklou míru tolerance. Korektor se prostě moc nenadřel, což není vina autora, nicméně to snižuje kvalitu knížky.
Přílohou je CD-ROM, který obsahuje všechen zmiňovaný software (GIMP pro oba systémy ve verzích 1.2.5 a 2.0), cvičení zadaná v knize spolu s řešeními, dokumentaci a zejména velice praktický přehled klávesových zkratek s popisem (vše na jednom listu).
Výsledek? Jen dál, jen houšť. Více takových knih. Každopádně očekávám aktualizované a rozšířené vydání.
Název | GIMP - Grafický editor pro Linux a Windows |
Autor | Josef Vybíral |
Vydal | Computer Press a.s. |
ISBN | 80-251-0158-4 |
Datum vydání | 2004 |
Počet stran | 154 černobílých + CD-ROM |
Cena | 187 Kč / 287 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: