abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

  dnes 13:55 | Nová verze

  Byla vydána verze 0.77 populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 12:11 | Nová verze

  SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 09:00 | Nová verze

  SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  26.5. 20:33 | IT novinky

  Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  26.5. 19:22 | Nová verze

  Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  26.5. 15:00 | IT novinky

  Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 11
  26.5. 09:55 | Nová verze

  Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  26.5. 01:55 | Komunita

  The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  26.5. 00:11 | Zajímavý článek

  Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  25.5. 13:22 | Nová verze

  Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 5
  Na sociálních sítích nebo jiných webových diskuzích vystupuji pod
   (60%)
   (17%)
   (23%)
  Celkem 344 hlasů
   Komentářů: 29, poslední 24.5. 00:02
  Rozcestník


  GIMP v příkladech - 6 (kometa, mraky)

  18. 1. 2006 | Vítězslav Šmíd | Návody | 20139×

  Dnes dojde na kometu. Kromě toho si ukážeme dvě metody pro generování mraků.

  Kometa

  Malování komety je velmi podobné meteoru, ale je jednodušší. Opět začneme otevřením nového obrázku, může stačit 800x300 (čím širší, tím více místa na ohon komety => tím lépe). Tentokrát už, narozdíl od meteoru, nevadí použití hvězdné oblohy jako pozadí. Stejně tak se ale můžeme spokojit s prostou černou. Vrstva Pozadí je tedy vaší volbou.

  Celou kometu si vlastně rozmažeme stejným způsobem jako jsme vytvářeli meteorickou stopu. Štětcem si naneseme "materiál" na jádro komety a ohon a pak s nástrojem Šmouha (Smudge) kometu vytvarujeme. Je to jednoduché, chce to jen trpělivost. Kde už jsem to jenom slyšel?

  Vložíme si novou průhlednou vrstvu a pojmenujeme ji Ohon. Na nanesení materiálu budeme přirozeně potřebovat bílou barvu. Na nastavení dvou používaných barev (popředí a pozadí) existují dva malé triky: klávesou D (od slova Default) si nastavíme výchozí barvy - černé popředí a bílé pozadí. Další klávesa, X (eXchange), zase vymění barvu popředí a pozadí. Pokud tedy chceme štětcem (se zkratkou P) malovat bílé skvrny, stačí popořadě stisknout D X P.

  Podklad ohonu komety uděláme stopou Circle Fuzzy (76) s Krytím (Opacity) nastaveným na 40 %. Pro samotné jádro komety si založíme novou průhlednou vrstvu se jménem Jádro. Podklad nám zajistí malá kresba stopou Circle (19) s Krytím 100 %.

  GIMP 6 Podklad ohonu a jádra
komety

  Následující postup je stejný jako u meteoru - špinit si prsty... Je také potřebné manipulovat s hodnotou Krytí (Opacity) vrstvy Ohon.

  Náš bílý ohon komety je tzv. ohon prachový. Obvykle se odvrací směrem od Slunce a může být zakřivený. Kdo chce jít ještě dál, může vytvořit také sekundární ohon, zvaný plazmový. Ten je vždy rovný a má modře fluoreskující barvu. Postup je analogický.

  GIMP 6 Kometa

  Posledním krokem je naprostá ignorace realističnosti :-). U skutečné komety má vlastní pevné jádro velikost řádově kilometrů až desítek kilometrů a v porovnání s ohonem ho tedy nemůžeme vůbec vidět. Celá ta bílá skvrna, kterou jsme si naivně nazvali Jádro, je ve skutečnosti jenom tzv. koma, oblak plynů a prachu, který se z jádra vypařuje. Protože obrázek může, ale nemusí vypadat lépe i s nějakým náznakem kometárního jádra, berte prosím následující návrh jako volitelný doplňek.

  Zkusme si do zmíněné komy přidat cosi jako stín samotného jádra, který bude kometě dodávat jakýsi "hmotnější" dojem. Někde ve druhém obrázku si připravíme malý kámen (dle návodu ve třetím dílu - GIMP v příkladech - 3 (kámen)), lze použít i malé upravené jádro meteoru z dílu čtvrtého - GIMP v příkladech - 4 (meteor)). Ten vložíme jako novou, nejvýše umístěnou vrstvu a uděláme z něj slabý přízrak nastavením toho správného Režimu vrstvy (Layer mode) a Krytí (Opacity).

  Vhodným režimem je v tomto případě Odlišnost (Difference). Tento mód (režim, chcete-li) funguje podobně jako Rozdíl (Subtract), o němž jsem se krátce zmínil v prvním dílu (GIMP v příkladech - 1 (hvězdná obloha)). U obou módů je výsledkem odečtení vrchní vrstvy od spodní. Oba režimy se ale liší:

  • V případě Rozdílu je barva pro každý pixel stanovena jako:

   barva = max(spodni_pixel −  horni_pixel, 0)

   To znamená, že pokud by měla barva vycházet v záporných číslech, je místo ní dosazena nula, tedy černá.

  • V případě režimu Odlišnost je barva každého pixelu stanovena takto:

   barva = |spodni_pixel −  horni_pixel|

   Zde je výsledkem absolutní hodnota rozdílu. Pokud tedy rozdíl klesne do negativních hodnot, není přepsán na nulu, ale je mu přiřazeno kladné znaménko (snad nemusím vysvětlovat, co je to absolutní hodnota :-)). Přirozeně to také znamená, že nezáleží na pořadí vrstev.

  Já jsem nastavil Krytí na 30 %, výsledek pak může vypadat třeba takto:

  GIMP 6 Kometa s jádrem

  Mraky

  Ukážeme si dvě metody generování mraků - pomocí filtrů Plazma (Plasma) a Pevný šum (Solid noise). Výsledky mají maličko odlišné.

  V obou případech začneme založením obrázku o rozměrech 800x600 a vyplněním vrstvy Pozadí nějakou "oblohovou" barvou, například #6969bf. Pro mraky pak vložíme ještě novou, průhlednou vrstvu, zvanou Mraky. Na ni budeme aplikovat filtry.

  Plazma

  Filtr Plazma najdeme v menu Filtry -> Vykreslení -> Mraky -> Plazma (Filters -> Render -> Clouds -> Plasma). Okno možnostmi zrovna neoplývá:

  • Hnízdo náhodných čísel (Random seed): Nastavení nějakého náhodného čísla, které bude použito jako základ pro výpočet. Pokud filtr použijete vícekrát a vždy nastavíte stejné číslo, výsledky budou vypadat stejně. S nastavením náhodného čísla se setkáváme u mnoha filtrů a efektů.
  • Turbulence (Turbulence): Nastavení hustoty budoucí plasmy.

  Pro naše mraky je přiměřená hodnota Turbulence asi 2.0, na náhodném čísle až tak nezáleží. Až filtr vykoná svou práci, zbavíme se těch strakatých barev příkazem Vrstva -> Barvy -> Odbarvit (Layer -> Colors -> Desaturate).

  GIMP 6 Výstup filtru Plazma GIMP 6 Plazma po odbarvení

  K vytvoření mraků nám teď zbývá jen zprůhlednit černou barvu v obrázku, čehož dosáhneme příkazem Vrstva -> Průhlednost -> Barva do alfy (Layer -> Transparency -> Color to alpha) a následným zvolením černé barvy. Ještě předtím je však možné mraky doladit známou funkcí Úrovně (Levels), kde můžeme ovlivnit poměr černé (budoucí oblohy) a bílé (mraků).

  Vhodným zakončením je pak použití filtru Gaussovo rozostření (Gaussian blur) s Poloměrem rozostření (Blur radius) nastaveným (shodně u X a Y) na 3.0 nebo 4.0 pixely (s filtrem jsme se setkali ve druhém díle (GIMP v příkladech - 2 (hvězdná obloha 2)) seriálu). Je vidět, že mraky vytvořené "plazmovou" metodou možná připomínají spíše mlhu. No, s trochou snahy by se tímto filtrem dala vykreslit i plíseň.

  GIMP 6 Mraky vytvořené metodou Plazma

  Šum

  Filtr Pevný šum najdeme v menu Filtry -> Vykreslení -> Mraky -> Pevný šum (Filters -> Render -> Clouds -> Solid noise). Okno nabídne maličko větší repertoár nastavení než jeho konkurent Plasma. Nebudeme se již zabývat hnízdy náhodných čísel:

  • Velikost X (X size): Udává horizontální roztažení efektu v obrázku. Při nastavení velkého čísla lze dosáhnout vzhledu připomínajícího plameny (Samozřejmě by se s tím muselo ještě dále pracovat).
  • Velikost Y (Y size): Podobně jako Velikost X, jde ale o vertikální roztažení.
  • Detail (Detail): Hloubka prokreslení šumu. Rozdíl mezi rozplizlým mlhavým "něčím" a detailněji zaostřeným "něčím".
  • Dlaždicovatelný (Tilabe): Pokud je zaškrtnuto, šumový efekt je generován jako bezešvý, tzn. obrázky lze skládat vedle sebe, aniž by byla rozeznatelná jejich hrana.
  • Turbulentní (Turbulent): Zapíná jiný způsob generování, jehož výsledky jsou odlišné od normálního módu. Vypadají zajímavě.

  Mraky připomínající obraz nám filtr může vysypat například s následujícím nastavením: Turbulentní: Ano, Detail: 9, Velikost X: 3.0, Velikost Y: 4.0. Výsledek má ovšem daleko ke vzhledu mraků. Nejenže budeme muset zprůhlednit černou barvu, ale také zlomit nadvládu barvy bílé, jenž v obrázku dominuje. Zbraní budiž nám důvěrně známá funkce Úrovně (Levels). Je vhodné pohrát si se všemi trojúhelníčky, například takto: bílý na 65, šedý na 1.1 a černý na 230. Závěrem Mraky opět zahladíme filtrem Gaussovo rozostření s Poloměrem rozostření 5.0 pixelů.

  GIMP 6 Mraky vytvořené metodou Solid
noise

  S každým výsledkem si ovšem lze hrát dál a dál, třeba upravováním jasu a kontrastu, barevným tónováním, rozostřováním, atd.

  Co příště?

  Na začátku následujícího dílu si krátce představíme malý trik, jak přidat do fotografie mlhu. To nám doplní dva důležité střípky znalostí, jenž ihned upotřebíme v druhém tématu, kterým bude kreslení planety.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Týden na ITBiz: Excitony mohou proudit materiálem i při pokojové teplotě
  Prodej softwaru v květnu: doživotní licence Windows 10 za € 11 , Office za € 23 a až 91% slevy!
  Týden na ScienceMag.cz: Proč ve vesmíru hledat hlavně technosignatury

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – přehled za duben 2022
    všechny statistiky »

  Seriál GIMP v příkladech (dílů: 19)

  GIMP v příkladech - 1 (hvězdná obloha) (první díl)
  <—« GIMP v příkladech 5 - (blesk)
  »—> GIMP v příkladech - 7 (mlha na fotografii, planeta)
  GIMP v příkladech - 19 (kiwi 3) (poslední díl)

  Související články

  GIMP v příkladech - 1 (hvězdná obloha)
  GIMP v příkladech - 2 (hvězdná obloha 2)
  GIMP v příkladech - 3 (kámen)
  GIMP v příkladech - 4 (meteor)
  GIMP v příkladech 5 - (blesk)
  GIMP v příkladech - 7 (mlha na fotografii, planeta)
  GIMP v příkladech - 8 (planeta)
  GIMP v příkladech - 9 (hvězda, semafor)
  GIMP v příkladech - 10 (Semafor)
  GIMP v příkladech - 11 (semafor pro chodce, spirála, pružina)
  GIMP v příkladech - 12 (mapa k pokladu)
  GIMP v příkladech - 13 (mapa k pokladu 2)
  Recenze: GIMP - Grafický editor pro Linux a Windows
  Snímání obrazovky aneb vyfoťte si okno
  GNU Lilypond - The music Typesetter - I
  Scribo, scribere, Scribus
  Geomview - váš interaktivní 3D prohlížeč
  Reportáž: Blender Conference 2005, De Waag, Amsterdam
  Myslíme trojrozmerne

  Odkazy a zdroje

  GIMP

  Další články z této rubriky

  VDR a DVB-T2, část 2.
  VDR a DVB-T2, část 1.
  Šifrovaný Proxmox VE 6: ZFS, LUKS, systemd_boot a Dropbear
  MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
  Syncthing
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  GandY avatar 19.1.2006 19:23 GandY | skóre: 3 | blog: Zo života | Bratislava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GIMP v příkladech - 6 (kometa, mraky)
  Čo dodať, snaď len ďakujem a čakať na ďalší článok. :)
  27.1.2006 22:51 black - aka pol | skóre: 19 | blog: Ze_sveta
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GIMP v příkladech - 6 (kometa, mraky)
  Tohle zrovínka umím, spíš by mě zajímalo jaké nové kouzla přibydou s Gimpem 2.3.6 ;)
  2.6.2008 13:57 Roman Schulz | skóre: 8 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GIMP v příkladech - 6 (kometa, mraky)
  Další hezké návody pro gimp jsou třeba zde: focení proti slunci, a opravení světlé oblohy. Popřípadě obecné informace o Gimpu 2.
  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.