Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Jak bylo minule zmíněno, filtr Mapovat objekt
(Map object) podruhé použijeme k namapování slupky kiwi
na kouli. Uložte si následující texturu do adresáře
~/.gimp-<verze>/patterns/
:
Vložíme novou vrstvu Slupka, umístíme ji pod Kiwi a vyplníme ji touto novou texturou. Máte-li stejně jako já otevřený panel (záložku, tab) se vzorky (patterns), stačí čtverec s náhledem uchopit a na vrstvu přetáhnout, stejně jako tomu bylo s barvou.
Nastavení filtru je podobné jako v případě mapování na plochu v minulém díle – průhledné pozadí a vypnuté světlo, na rotaci přirozeně nezáleží, protože generujeme dokonalou kouli.
Mapování nám texturu nepěkně rozmaže, proto kouli podrobíme dalšímu filtru, který je k nalezení v menu Filtry -> Vylepšení -> Doostřit (Filters -> Enhance -> Sharpen). Seznámili jsme se s ním v osmém díle seriálu. Hodnotu Ostrost (Sharpness) nastavíme na 40.
Je velmi pravděpodobné, že vyrenderovaná koule nepasuje správně na délku Kiwi, a to musíme napravit. Vrstvu přesuneme pod Kiwi tak, aby byla zhruba uprostřed, a pak ji podle potřeby zvětšíme nebo zmenšíme v dialogu Vrstva -> Změnit velikost vrstvy (Layer -> Scale layer). V mém případě šlo o roztažení z 500 pixelů na 530.
Práci na slupce zakončíme skrytím horní části vrstvy Slupka, která teď vypadá opravdu podivně. Zařídíme to, jak jinak, skrze masku vrstvy. Pro skrytí horní části dostačuje jeden tah štětcem s šedesátipixelovou stopou (brush).
Na obrázku nahoře je vidět hotová slupka se správnou viditelností, dole pak maska vrstvy Slupka, která tuto (ne)viditelnost zajišťuje.
I zde bychom mohli práci ukončit. Půjdeme však ještě dál a kiwi vylepšíme trochou světla a nerovnosti.
Tento filtr vytváří podobný efekt, jako když baterkou osvítíme dokonale plochou zeď. Simuluje až 6 různých světel působících na aktivní vrstvu. Každé světlo jde podrobně nastavit. Kromě toho je tu ještě velký bonus: filtr umožňuje také bump-mapping. Není to však obyčejný bump-mapping, je to bump-mapping kouzelný :-). Vytvářené nerovnosti jsou totiž „správně“ a realisticky osvětleny nastavenými světly. S vhodnou elevační mapou se tak můžeme zbavit dojmu ploché osvětlené zdi.
Filtr se nalézá v menu Filtry -> Efekty se světlem -> Světelné efekty (Filters -> Light effects -> Lighting effects). Jeho rozhraní je rozděleno na pět záložek a tradiční náhled, který je zajímavý pouze zaškrtávacím políčkem Interaktivní (Interactive). Je-li zaškrtnuto, v náhledu se zobrazuje modrá tečka představující aktuálně editované světlo. Tečku lze přesouvat myší a světlo tak přemisťovat.
Zmíněných pět záložek si teď popíšeme:
Nyní, se znalostí tohoto mocného filtru, konečně využijeme vrstvu Kiwi – Inverze, a to jako elevační mapu. Semínka okolo jádra budou mírně vystupovat nad povrch, jádro bude posazené trochu níže. Vrstvě však musíme invertovat barvy, protože v současném stavu by fungovala přesně naopak – semínka jsou černá, tvořila by proto prohlubně; jádro by naopak vystupovalo na povrch. K inverzi barev slouží položka menu Vrstva -> Barvy -> Invertovat (Layer -> Colors -> Invert).
Nyní už můžeme vybrat vrstvu Kiwi a spustit filtr Světelné efekty (Lighting effects). Vzor nastavení:
Zobrazit hodnoty ze seznamu jako tabulku.
S uvedenými hodnotami dosáhneme zhruba tohoto výsledku:
Kiwi se pěkně leskne a osvětlená semínka vystupují nad povrch. I když to není úplně realistický obrázek, demonstruje možnosti mocného filtru, se kterým jsme se dnes seznámili. Uvedené nastavení samozřejmě není závazné a je žádoucí s ním experimentovat či vytvořit úplně jiné.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Na mých stránkách vznikla nápověda ke GIMPu v grafické podobě. Jedná se o verzi 2.6.4 i když k dnešnímu dni je během 3 měsíců již verze 2.6.6, ale podle zběžné prohlídky nejsou změny v grafickém provedení ani v obsahu jen snad v opravě chyb. Pokud se bude líbit, zde je adresa
http://jaroslavuher.cz/gimp264/index.htm
Nejsem profik ale touto tvorbou se GIMP učím, takže profesionální informace asi nenajdete.
Jarda Uher
Mohu vřele doporučit, je to asi nejlepší prohlídka Gimpem, jakou jsem kdy viděl. Není sice zcela kompletní a dá se na ní ještě zapracovat, ale současný stav je překvapující. Díky za brilantní práci.
Děkuji autorovi za tyto skvělé průvodce. Čtu je se zatajeným dechem a hned si všechno zkouším. Gimpa znám, ale velmi mi rozšiřují znalosti. Děkuju.