Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Jak bylo minule zmíněno, filtr Mapovat objekt
(Map object) podruhé použijeme k namapování slupky kiwi
na kouli. Uložte si následující texturu do adresáře
~/.gimp-<verze>/patterns/
:
Vložíme novou vrstvu Slupka, umístíme ji pod Kiwi a vyplníme ji touto novou texturou. Máte-li stejně jako já otevřený panel (záložku, tab) se vzorky (patterns), stačí čtverec s náhledem uchopit a na vrstvu přetáhnout, stejně jako tomu bylo s barvou.
Nastavení filtru je podobné jako v případě mapování na plochu v minulém díle – průhledné pozadí a vypnuté světlo, na rotaci přirozeně nezáleží, protože generujeme dokonalou kouli.
Mapování nám texturu nepěkně rozmaže, proto kouli podrobíme dalšímu filtru, který je k nalezení v menu Filtry -> Vylepšení -> Doostřit (Filters -> Enhance -> Sharpen). Seznámili jsme se s ním v osmém díle seriálu. Hodnotu Ostrost (Sharpness) nastavíme na 40.
Je velmi pravděpodobné, že vyrenderovaná koule nepasuje správně na délku Kiwi, a to musíme napravit. Vrstvu přesuneme pod Kiwi tak, aby byla zhruba uprostřed, a pak ji podle potřeby zvětšíme nebo zmenšíme v dialogu Vrstva -> Změnit velikost vrstvy (Layer -> Scale layer). V mém případě šlo o roztažení z 500 pixelů na 530.
Práci na slupce zakončíme skrytím horní části vrstvy Slupka, která teď vypadá opravdu podivně. Zařídíme to, jak jinak, skrze masku vrstvy. Pro skrytí horní části dostačuje jeden tah štětcem s šedesátipixelovou stopou (brush).
Na obrázku nahoře je vidět hotová slupka se správnou viditelností, dole pak maska vrstvy Slupka, která tuto (ne)viditelnost zajišťuje.
I zde bychom mohli práci ukončit. Půjdeme však ještě dál a kiwi vylepšíme trochou světla a nerovnosti.
Tento filtr vytváří podobný efekt, jako když baterkou osvítíme dokonale plochou zeď. Simuluje až 6 různých světel působících na aktivní vrstvu. Každé světlo jde podrobně nastavit. Kromě toho je tu ještě velký bonus: filtr umožňuje také bump-mapping. Není to však obyčejný bump-mapping, je to bump-mapping kouzelný :-). Vytvářené nerovnosti jsou totiž „správně“ a realisticky osvětleny nastavenými světly. S vhodnou elevační mapou se tak můžeme zbavit dojmu ploché osvětlené zdi.
Filtr se nalézá v menu Filtry -> Efekty se světlem -> Světelné efekty (Filters -> Light effects -> Lighting effects). Jeho rozhraní je rozděleno na pět záložek a tradiční náhled, který je zajímavý pouze zaškrtávacím políčkem Interaktivní (Interactive). Je-li zaškrtnuto, v náhledu se zobrazuje modrá tečka představující aktuálně editované světlo. Tečku lze přesouvat myší a světlo tak přemisťovat.
Zmíněných pět záložek si teď popíšeme:
Nyní, se znalostí tohoto mocného filtru, konečně využijeme vrstvu Kiwi – Inverze, a to jako elevační mapu. Semínka okolo jádra budou mírně vystupovat nad povrch, jádro bude posazené trochu níže. Vrstvě však musíme invertovat barvy, protože v současném stavu by fungovala přesně naopak – semínka jsou černá, tvořila by proto prohlubně; jádro by naopak vystupovalo na povrch. K inverzi barev slouží položka menu Vrstva -> Barvy -> Invertovat (Layer -> Colors -> Invert).
Nyní už můžeme vybrat vrstvu Kiwi a spustit filtr Světelné efekty (Lighting effects). Vzor nastavení:
Zobrazit hodnoty ze seznamu jako tabulku.
S uvedenými hodnotami dosáhneme zhruba tohoto výsledku:
Kiwi se pěkně leskne a osvětlená semínka vystupují nad povrch. I když to není úplně realistický obrázek, demonstruje možnosti mocného filtru, se kterým jsme se dnes seznámili. Uvedené nastavení samozřejmě není závazné a je žádoucí s ním experimentovat či vytvořit úplně jiné.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Na mých stránkách vznikla nápověda ke GIMPu v grafické podobě. Jedná se o verzi 2.6.4 i když k dnešnímu dni je během 3 měsíců již verze 2.6.6, ale podle zběžné prohlídky nejsou změny v grafickém provedení ani v obsahu jen snad v opravě chyb. Pokud se bude líbit, zde je adresa
http://jaroslavuher.cz/gimp264/index.htm
Nejsem profik ale touto tvorbou se GIMP učím, takže profesionální informace asi nenajdete.
Jarda Uher
Mohu vřele doporučit, je to asi nejlepší prohlídka Gimpem, jakou jsem kdy viděl. Není sice zcela kompletní a dá se na ní ještě zapracovat, ale současný stav je překvapující. Díky za brilantní práci.
Děkuji autorovi za tyto skvělé průvodce. Čtu je se zatajeným dechem a hned si všechno zkouším. Gimpa znám, ale velmi mi rozšiřují znalosti. Děkuju.