Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Minule jsme skončili namalováním tmavých pruhů v kiwi. Stačí přidat černá oválná semínka a již můžeme pracovat na 3D vzhledu.
Semínka nakreslíme ručně na novou vrstvu Semínka umístěnou přímo pod Viewportem. Použijeme nástroj Štětec (Paintbrush) se stopou (brush) Circle (07) a černou barvou.
Protože jsou ale takto vytvořená semínka příliš ostře ohraničená, musíme je ještě trochu zjemnit, rozostřit. Jako obvykle to obstará filtr Gaussovo rozostření (Gaussian blur). Nepoužijeme jej ale přímo na vrstvu Semínka. Vytvoříme kopii této vrstvy, umístíme ji pod originál a pak ji filtrem rozmažeme. Ideální poloměry rozostření (radius) se zdají být 5.0 px. Rozmazanou vrstvu pojmenujeme Semínka – stín.
V posledním kroku ještě ztmavíme dužinu kolem semínek. Opět zkopírujeme a rozmažeme vrstvu Semínka, ale tentokrát vrstvu před rozmazáním přebarvíme na zeleno.
Použijeme dialog Vrstva -> Barvy -> Obarvit (Layers -> Colors -> Colourise). Tato funkce změní barvy vrstvy podle následující analogie: vrstva je převedena na odstíny šedé (grayscale) a poté je přes ni „položeno“ barevné sklo. Barva tohoto imaginárního „skla“ se nastavuje v režimu HSV – Odstín, Sytost, Světlost/Jas (Hue, Saturation, Lightness/Value).
Vrstvu Semínka tedy zduplikujeme, kopii pojmenujeme vynalézavě Ztmavení a umístíme ji pod vrstvu Jádro. Ze současné černé ji chceme přebarvit na tmavě zelenou. Pro výše zmíněný dialog se k tomu hodí například toto nastavení:
Máme-li semínka přebarvená, můžeme přistoupit k jejich radikálnímu rozmazání (opět filtrem Gaussian blur) s oběma poloměry (radius) 60 px. Samozřejmě, že z vrstvy toho moc viditelného nezbude, a proto ji jednou nebo dvakrát zkopírujeme a všechny kopie zase ihned sloučíme.
Před přechodem k 3D je třeba sloučit všechny vrstvy. Musíme to ale udělat promyšleně, protože budeme potřebovat dvě varianty celého kiwi – jednak „normální“ kiwi ohraničené Viewportem, jednak kiwi, které se rozkládá přes celou plochu obrázku (jako by Viewport neexistoval) a k tomu nemá žádné jádro. Proč, to uvidíte až na konci naší cesty.
V obrázku máme dvě vrstvy Pruhy, přičemž jedna z nich má režim Násobení (Multiply). Obě vrstvy si pro přehlednost pojmenujeme Pruhy #1 a Pruhy #2. Až doposud nevadilo, že u obou vrstev stále zůstávají ohniska Supernovy, protože byla skryta vrstvou Jádro. Teď už se jich ale musíme zbavit. Stručný postup bude následující:
Sloučení provedeme již jednou popisovanou funkcí Sloučit viditelné vrstvy (Merge visible layers) se zkratkou Ctrl+M.
V obrázku teď máme tři vrstvy. Kiwi však ještě musíme oříznout podle Viewportu, což bude velmi snadná operace. Technika je téměř shodná s „vyříznutím“ ohniska Supernovy:
Těmito čtyřmi kroky jsme obrázek „zkrouhli“ na dvě podobné vrstvy – Kiwi má správný tvar, kdežto Kiwi – inverze je bez jakýchkoliv hranic a nadto nemá jádro.
Vlevo: Kiwi – inverze; vpravo: Kiwi
Nyní jsme připraveni ke konverzi plochého obrázku na trojrozměrný objekt. Použijeme k tomu dva filtry: Mapovat objekt (Map object) a Světelné efekty (Lighting effects).
Našemu kiwi dodáme 3D „look & feel“ dvojím použitím filtru Mapovat objekt (Map object) – současný zelený řez filtrem namapujeme na plochu otočenou v prostoru, pak vezmeme texturu slupky kiwi, namapujeme ji na kouli a tu podsuneme pod řez. Po nutné úpravě viditelnosti získáme trojrozměrný obrázek kiwi rozříznutého napůl.
Kromě nastavení samotné rotace plochy je u filtru nutné nastavit ještě dvě věci: na záložce Volby (Options) zapneme Průhledné pozadí (Transparent background) a na záložce Světlo (Light) naopak vypneme jakékoliv světlo: Typ zdroje světla (Lightsource type) = Žádné světlo (No light).
Rotaci plochy na záložce Orientace (Orientation) nastavíme dle uvážení. Filtr pro rotaci používá tento model:
Já jsem použil tyto hodnoty:
Výsledek pak vypadá takto:
Prozatím záhadnou vrstvu Kiwi – inverze potřebujeme namapovat přesně stejně, můžeme ji tedy vybrat a použít trik se zopakováním filtru – Ctrl+F.
V příštím díle dílo dokonáme. Vytvoříme slupku kiwi, naučíme se pracovat s novým komplexním filtrem a odhalíme tajemství vrstvy Kiwi – inverze.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: