Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Začneme tím, že si seženeme nějakou "kamennou" texturu. Buď si něco najdeme pomocí Googlova hledání obrázků, anebo můžeme použít například toto:
Důležité je, aby textura byla bezešvá, tzn. aby šla skládat vedle sebe
jako dlaždice a nebyly vidět její hrany. Bude se nám hodit i později, takže
je vhodné si ji uložit jako vzorek (pattern), a to do složky
~/.gimp-<verze>/patterns/
.
Spustíme GIMP a založíme nový obrázek o velikosti 500x500 pixelů. Zvolíme Pokročilé možnosti (Advanced Options) - Vyplnit s (Fill with) - Průhlednost (Transparency). Vrstvu Pozadí si přejmenujeme na Koule.
Pomocí nám známého nástroje Plechovka
(Bucket fill) si
vyplníme celou plochu onou "kamennou" texturou. Pokud jste si ji uložili do
zmíněné složky, měla by se vám objevit v dialogu Vzorky (Patterns).
Nastavíme Typ vyplňování (Fill type) na Vyplňování vzorkem
(Pattern fill) a jako výplň zvolíme naši texturu.
Vytvořili jsme tak povrch budoucího kamene. Z toho teď složíme kouli, a
to pomocí filtru Mapovat objekt (Map object), který najdeme v menu
Filtry -> Mapa -> Mapovat objekt
(Filters -> Map
-> Map object). Tento filtr umožňuje z aktivní vrstvy udělat
trojrozměrný objekt, u kterého můžeme nastavit mnoho vlastností, které jsou
rozděleny do čtyř nebo pěti záložek:
My chceme vytvořit kouli, takže v nabídce Mapovat na
vybereme samozřejmě Koule
. Dále uvádím pouze odlišnosti od
implicitních nastavení:
Filtr nám vytvořil kouli, kterou si pokřivíme tak, aby vypadala jako nějaký kámen, ale nejdříve ji musíme zdrsnit, protože na kámen možná vypadá trochu hladce. Alespoň se díky nastavení Odrazivost - Odraz na 0.00 příliš neleskne.
Už samotná kamenná textura navozuje dojem drsnosti, ale my tomu ještě trochu pomůžeme, a to použitím techniky Reliéf (Emboss), která vytváří dojem, jakoby byl obrázek vytepán do plátu kovu. Tmavé oblasti vytvářejí "údolí", světlé zase "hory".
Nyní už můžeme aplikovat filtr. Najdeme ho v menu Filtry ->
Zkreslení -> Reliéf
(Filters -> Distorts -> Emboss).
Použijeme následující nastavení:
Z pěkné hrbolaté kamenné koule teď vytvoříme nějaký kamínek. Ke křivení
vrstvy se používá filtr Zkřivit - Filtry -> Zkreslení
-> Zkřivit
(Filters -> Distort -> Curve bend). Umožňuje
nastavit dvě křivky, podle kterých jsou pak pokřiveny opačné okraje vrstvy.
Podle základního nastavení jsou to horní a dolní okraje, ale to lze změnit.
Opět si popíšeme nastavení:
Teď už nám zbývá jen podle vlastního uvážení vyrobit nějaký ten balvan. Nejprve bych začal konverzí koule na brambor :-). Asi bude nejjednodušší uvést screenshot místo dlouhého vysvětlování:
Nyní už zbývá jen experimentovat. Znovu a znovu používat filtr Zkřivení a vytvářet jiné a jiné kusy skály. Se svým kamením si můžete hrát tak dlouho, dokud nebudete spokojeni... Vyžaduje to hodně pokusů a "kouzelných kombinací" [Ctrl+Z]-[Ctrl+Shift+F] (Krok zpět + Vyvolání dialogu naposledy použitého filtru). Občas se hodí používat volbu Typ křivky - Volná. Je též nutné občas měnit hodnotu Rotovat.
Tento díl byl výrazně "filtrový" a trochu více popisný, ale příště se zase vrátíme k tradičním nástrojům GIMPu. Pohrajeme si také s plug-iny Script-Fu, a to všechno při tvorbě meteoru a možná i komety. Pro oboje budeme kámen, který jsme se dnes naučili vytvářet, potřebovat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: