Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nástroj Text (Text) se zkratkou T je "povinnou" součástí snad všech grafických editorů a každý určitě ví, že je určen ke vkládání různých nápisů nebo i delších textů do obrázku.
Jakmile v GIMPu vložíme nějaký text, je mu vyhrazena vrstva zvláštního typu. Místo klasického náhledu má pouze ikonu "T" a text můžeme kdykoli znovu upravovat poklepáním na ni. Tento zvláštní textový typ ale vrstva ztrácí, jestliže je na ni použit nějaký filtr, je měněna její velikost (nebo i velikost celého obrázku!), je s ní rotováno nebo je pokreslena nějakým nástrojem apod. V tom případě se z ní stává klasická bitmapová vrstva a text v ní už nelze upravovat nástrojem Text. Bezpečné operace jsou jednak úpravy tímto nástrojem, jednak přesun textové vrstvy nástrojem Přesun (Move). Také nevadí změna Režimu (Mode) vrstvy a Krytí (Opacity). U vrstvy je samozřejmě možné měnit její pořadí a viditelnost.
Jakmile s nástrojem klikneme někam do obrázku, otevře se malé okno pro zadávání textu. Text do něj můžeme psát přímo, nebo použít tlačítko pro načtení ze souboru (Otevřít / Open). Dalším tlačítkem (Vymazat / Clear) lze text vymazat, a konečně dvojice přepínačů Zleva doprava (LTR) a Zprava doleva (RTL) umožňuje zadávat text i "v protisměru".
Tento dialog se znovu otevírá, když chceme už existující textovou vrstvu upravit a poklepeme na její ikonu.
Vrátíme se k naší rozpracované mapě. Na popisky ostrovů se bude hodit nějaký "ruční" (handwritten) font. Textu bychom mohli dát červenou barvu, ať je lépe vidět mezi černými ostrovy a šipkami. Adekvátní velikost (stupeň) písma závisí na konkrétním zvoleném fontu i na velikosti mapy a ostrovů. Většina "rukou psaných" fontů mívá velký proklad mezi řádky, a proto, pokud vkládáte víceřádkový nápis, můžete posunout Rozestup řádků (Line spacing) i do negativních hodnot. S ostatním nastavením nástroje pravděpodobně není třeba manipulovat. Pro maličko lepší čitelnost textu je možné nechat "vyblednout" vrstvy Mapa a Šipky - nastavit jim Krytí (Opacity) na ∼ 70 %.
Jedno z posledních vylepšení mapy bude označení severu. Založíme si na to novou vrstvu Sever a někam do horního rohu mapy inkoustem nakreslíme malou šipku a písmeno S nebo N (nebo úplně jiné), podle jazyku na zbytku mapy. Kromě toho v náhlém rozmaru přidávám dvě díry do papíru, samozřejmě prostřednictvím masky vrstvy Papír:
Do cíle už zbývají jen dva kroky: jemné zežloutnutí mapy a její pomačkání. Pro oboje je však nutné vykonat jeden krok do míst, odkud už není návratu: sloučení všech vrstev. Pokud máte v úmyslu obrázek ještě někdy upravovat, uložte si jej v současné podobě pod jiným jménem.
Všechny vrstvy tvořící mapu lze sloučit postupně po jedné příkazem Sloučit dolů (Merge down), ale to je zbytečné zdržování. GIMP nabízí ještě jinou funkci, a to je Sloučit viditelné vrstvy (Merge visible layers) se zkratkou Ctrl+M. Všechny vrstvy, které mají zapnutou viditelnost, jsou sloučeny do jedné přesně tak, jak vypadají. To znamená, že jsou zohledněny masky, krytí i režimy vrstev. Jako hrubá náhrada této funkce by se vlastně dal použít i obyčejný screenshot.
Před sloučením se otevře malý dialog nabízející tři možnosti pro velikost výsledné vrstvy:
Nejdříve musíme zneviditelnit vrstvu Pozadí, aby se nepřipletla do výsledku. Jakmile všechny vrstvy sloučíme, znovu její viditelnost zapneme. Výsledná vrstva je pojmenovaná podle té poslední, tedy Papír.
Zežloutnutí a celkového ztmavení mapy dosáhneme překvapivě snadno:
nad vrstvu Papír vložíme novou černou vrstvu s režimem
Překrytí
(Overlay). Tento režim je podle nápovědy kombinací
Násobení
(Multiply) a Obrazu Screen
, takže
výpočet zahrnuje znásobení, inverzi, znásobení a ješte jednu inverzi
barev. Těžko si to lze jen tak představit, takže s režimy je nejlepší
experimentovat. V tomto konkrétním případě bude papír vypadat tmavší,
žlutější a hrubší. Překrývající černou vrstvu ihned sloučíme
s Papírem [Vrstva -> Sloučit dolů
(Layer ->
Merge down)]. Efekt ztmavení jsme tak "zachovali navěky" - barvy vrstvy
Papír byly opravdu fyzicky ztmaveny. Dřevěná vrstva Pozadí
je nedotčena.
Trochu žluti ještě mapě dodáme v dialogu Vrstva -> Barvy ->
Vyvážení barev
(Layer -> Colors -> Color balance) posunutím
třetího posuvníku směrem ke žluté (yellow).
Přichází závěrečný dotek: pomačkání mapy, které pro nás vykoná filtr Bump map. Vložíme novou vrstvu Elevační mapa a vyplníme ji vzorkem (pattern) jménem Crinkled paper, který pro nás představuje ideální vzor pro zmačkání. Tuto vrstvu ihned zneviditelníme, ať nám nepřekáží.
Vybereme hlavní vrstvu Papír a spustíme filtr Bump
map [Filtry -> Mapa -> Mapa vyvýšení
(Filters -> Map -> Bump map)]. V políčku Mapa
vyvýšení
(Bump map) vybereme vrstvu Elevační mapa.
S ostatním nastavením není třeba hýbat, pouze Hloubka
(Depth) je pro nás zajímavá. Měla by se pohybovat mezi 5.0, kdy je
papír jen lehoučce zvrásněný, až po 15.0, kdy už je pořádně pomačkaný
a text místy nemusí být čitelný.
Tím jsme úspěšně zakončili práci na mapě k pokladu. Pro dokonalé zabezpečení doporučuji si mapu perfektně zapamatovat a pak napsat do terminálu:
$ shred -u <jmeno-souboru-s-mapou>.xcf
Budete mít jistotu, že nikdo jiný nezná cestu....
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
obrazek lode (pirati pouzivaji hlavickovy papir?Přesně o tom mluvím. Každému je snad jasné, že jde pouze o způsob, jak upozornit na zajímavé možnosti a funkce editoru.)
Obavam se, ze vetsina autoru podobnych tutorialu ma mozna nejakou snahu predstavit nastroje, ale to je vse. Nemaji ani talent, ani trpelivost.Jak snadné je plivnout jedovatou slinu...
Troufnu si tvrdit, ze podobne tutorialy jsou jen zaplacnutim mista, aby se na serveru jako neco delo.Ale ovšem. Takové jsou z principu všechny články. Nebo bys chtěl, aby seriály vyřešily chudobu rozvojových zemí a globální oteplování?
Zakladni tutorialy uz existuji spoustu let. Vse ostatni je jen zbytecne kopirovani kopirovaneho, na sto zpusobu. Zbytecne.Tak teď nevím, jestli bych neměl vyházet všechny kuchařské knihy a nechat si jen Dobromilu... Já naopak - a podle ohlasů pod jednotlivými díly i čtenáři - považuji podobné návody za dobrý způsob, jak zajímavým způsobem přiblížit možnosti, které program nabízí. Ale pokud můžeš doložit, že jde o kopii, budeme to řešit. Nemyslím však, že by to tak bylo. Spíš máš potřebu to úsilí trochu shodit. Proč, to nevím. Vím však, že talent máš. Pojď se tedy podílet na tutoriálu, který budeš ty považovat za hodnotný.