abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    GnuCash - domácí účetnictví na úrovni - I

    4. 2. 2004 | Petr Bravenec | Recenze | 29339×

    Nový seriál vám představí a naučí vás používat nejznámější program pro správu účetnictví pro Linux.

    Ve většině diskuzí o linuxovém účetnictví se někdy mlčky a někdy nahlas uvažuje o použití ve větším firemním prostředí. Uživatelé by chtěli mít v účetnictví mzdy, sklady, daně, internetový objednávkový systém, hodinky s vodotryskem a sap. Celé to musí jet v transakční databázi, aby byla zajištěna integrita dat, zároveň to musí být schopné fungovat i nad MySQL. Účetnictví musí být jednoduché, protože v jednoduchém účetnictví účtuje veliká spousta živnostníků a firem, ale taky musí být podvojné, protože jednoduché je příliš složité a nelze v něm udržet patřičný přehled.

    Malý živnostník nebo i jen obyčejný zaměstnanec, který si chce udržet dobrý přehled o svých financích, nic takového nepotřebuje. Viděl jsem různá řešení - od vedení živnostenského účetnictví na papírech až po jednoduché tabulky v excelu. Narazil jsem i na nešťastníky, kteří si přes známého koupí počítač s kdovíkde sebranými Windows, nechají si nainstalovat podobně získané účetnictví "Supersimpleúčto XP 2004 verze 11.9" a podobně řeší i podporu: "Čau kámo, tebe jsem už dlouho neviděl. Nechceš se stavit na štamprli slivovice... jó, nemohl by ses mi při té příležitosti podívat na počítač?"

    Pro tyto malé uživatele existuje v Linuxu skvělé řešení - GnuCash. Je to účetnictví orientované především na domácí použití. Lze v něm sledovat finanční náklady na bydlení, provoz domácnosti či koníčky, příjmy z různých zdrojů, úspory a jejich uložení na různých účtech v různých bankách či v cenných papírech a mnoho dalších věcí. Těžko s ním lze sledovat sklady, vystavovat faktury nebo počítat mzdy. Pro rozsáhlejší podnikové prostředí je účetnictví GnuCash nepoužitelné.

    Ale dost obecných úvodních řečí a podívejme se, co můžeme od GnuCash čekat:

    Podvojnost

    I když je GnuCash účetnictvím určeným pro malé uživatele, je účetnictvím striktně podvojným. Nešťastně zvolené označení "jednoduché účetnictví" pro vedení knihy příjmů & výdajů (tedy jednoduché účetnictví) může v někom vyvolat dojem, že z toho automaticky plyne podvojné = složité. Ale není se čeho bát. Díky podvojnosti naopak získalo účetnictví GnuCash osvědčený nástroj pro dosažení vynikajícího finančního přehledu a principiální kontrolu zadávaných dat.

    Stromová architektura účtů

    Proti obecným zvyklostem zde neexistuje nic jako číslo účtu. Zato je hlavní kniha rozdělená do hierarchického stromu, organizovaného podobně jako adresáře na disku počítače. I když je normální podvojné účetnictví svým číslováním organizované velmi podobně, takto je pro laika celá struktura mnohem lépe pochopitelná, viditelná na první pohled.

    Hierarchicky lze rozdělit i peníze ležící v reálném světě na jediné nerozdělené hromádce. Takto mám rozdělený například běžný bankovní účet. Od každé výplaty, která mi na účet v bance přijde, odložím část na nájem, pojištění, telefon a podobné pravidelné výdaje. Co zbyde, zůstane na podúčtu pro volné použití. Celkovou částku na bankovním účtu mohu získat a porovnat například s výpisem z banky v hierarchicky vyšším účtu.

    Šablony účtů

    Vytvoření hierarchie účtů může být dosti obtížná záležitost pro uživatele, který nemá zkušenosti s podvojným účetnictvím a není sžitý s postupy z podvojného účtování. V GnuCash pro ulehčení existuje několik šablon pro tvorbu účtů. Šablony se přidávají jedna k druhé. V šablonách lze najít hotové předlohy účtů potřebných například pro vlastníky nemovitosti (a hypotéky), pro sledování nákladů na provoz auta, leasing, pojištění, příjmy z pronájmu nemovitostí a podobně.

    Cizí měny

    GnuCash může vést účetnictví v několika měnách. Jednu měnu je nutno zvolit jako primární - na tu se pak přepočítávají všechny ostatní měny. Práce s různými měnami je v GnuCash velmi jednoduchá a pohodlná. Kurz jednotlivých měn není pevný, fixní. Kurzovní lístek lze zadávat třeba každý den. Při obchodování v cizí měně se pak přepočítávají částky podle kurzu aktuálního v den obchodu.

    Cenné papíry

    Cenné papíry (akcie, obligace apod.) se chovají v GnuCash podobně jako cizí měna. Jejich kurz se mění, cena při nákupu může být rozdílná od prodejní ceny. Jako cenný papír lze sledovat například stravenky. Jejich cena se sice nemění, ale přístup ke stravence jako k cennému papíru umožňuje evidovat počet stravenek a mít zároveň přehled, jaká je hodnota stravenek a co si za ně můžu koupit, když místo na oběd půjdu nakupovat do obchodu.

    Sestavy

    V GnuCash je k dispozici několik desítek užitečných grafů a sestav. Mě nejvíce zajímá rozdělení nákladů (koláčový graf), sloupcový graf příjmy/výdaje/zisk a sloupcový graf výdajů po měsících. Pomocí těchto tří grafů si obvykle dovedu vytvořit strategii pro své chování v nejbližší budoucnosti - můžu utrácet nebo musím šetřit?

    Grafy a sestavy jsou dobře konfigurovatelné - lze si vybrat období, za které se graf generuje, účty, hloubku zanoření v hierarchii účtů a podobně.

    Pro tvorbu výstupů se v GnuCash používá jazyk Scheme. Sestavy se generují do HTML a pro jejich zobrazení se používají knihovny Gnome. Bohužel je zde problém se zobrazením českých znaků, GnuCash znaky s nabodeníčky jednoduše ignoruje (sestavy jsou generované v UTF8 a já si s tím nedovedu poradit).

    Odsouhlasení účtu, uzávěrka

    Velmi užitečné je v GnuCash označování záznamů. Záznam, který do GnuCash vložíme, je považován za rozpracovaný. U takového záznamu se přímo předpokládá, že se může časem ještě měnit a není definitivní. Příkladem může být platba kartou. Zaplatíte-li v obchodě kartou, nevíte předem, kdy obchodník uplatní svůj nárok a kdy se vám peníze z účtu strhnou. Účetně mohou být peníze utracené, ale stále jsou na bankovním účtu a je možné s nimi disponovat (pomineme-li blokaci). Při platbách přes imprinter není vyjímkou, že vám banka strhne peníze z účtu až po několika týdnech. Platíte-li kartou v zahraničí, kurz cizí měny platný v době uskutečnění obchodu a v době uskutečnění platby se může i dost významně lišit. Předběžně lze obchod zaúčtovat a transakci skutečně dokončit až po obdržení výpisu z banky. Pomocí jednoduchého nástroje lze účet uzavírat postupně - porovnávat jej s bankovním výpisem, opravovat chyby, doplňovat případné chybějící údaje a chronologicky podle výpisu přizpůsobovat informace v účetnictví skutečnému stavu financí.

    GnuCash není účetnictví určené pro podnikatele, ale pro domácí uživatele. Proto je možné údaje takřka libovolně mazat a přepisovat. Je možné přepsat i uzavřené transakce, i když v takovém případě program GnuCash protestuje a operaci nedoporučuje.

    Podnik, import & export, online připojení

    I když jsem v úvodu zmiňoval, že GnuCash nelze použít pro podnikové prostředí, jisté možnosti použití v podnikatelské praxi zde jsou. GnuCash umí evidovat zákazníky, dodavatele, zaměstnance, vystavovat faktury, účtovat mzdy zaměstnancům (účtovat není totéž co počítat). Pro americké uživatele může být GnuCash pravděpodobně dobrým pomocníkem i při tvorbě daňového přiznání. Při práci s cennými papíry či s cizí měnou umí GnuCash získat online informace o cenách. Do prostředí GnuCash lze ve formátu QIF importovat údaje z jiných účetních programů (Microsoft Money, Quicken/QuickBooks, Moneydance a další - neznám ani jeden). Protože netuším, jakým způsobem lze uvedené možnosti v našich podmínkách využít, nebudu se jim v dalších dílech seriálu věnovat.

    Prostředí

    Program GnuCash je takřka plně počeštěný. V současné verzi (1.8.8) jsou pouze šablony ve slovenštině.

    Data se ukládají v XML souborech. Databázi může mít současně otevřenou pouze jediný uživatel. Data lze údajně ukládat i v databázi PostgreSQL. Tím prý lze odstranit omezení na jediného uživatele. Na druhou stranu byla podpora PostgreSQL ukončena před několika lety a při spolupráci s PostgreSQL nelze využít nové možnosti GnuCash.

    Účetnictví GnuCash je vytvořené pro prostředí Gnome.

    Hlavni okno GnuCash

    Příště...

    Celý seriál bude orientovaný hlavně na uživatelskou a ekonomickou stránku problému. Už příště si vysvětlíme, jak vytvořit smysluplnou hierarchii účtů. V dalších dílech si pak ukážeme, jak se účtuje v podvojném účetnictví, co dělat s výpisem z banky, povíme si něco o kreditních kartách a nakonec si ukážeme, jaké informace lze z pečlivě vedeného účetnictví získat.

           

    Hodnocení: 42 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.2.2004 08:21 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
    Rozbalit Rozbalit vše Faktury a pod.
    Pokud vim, vystavovat faktury (invoice) GnuCash umí... jiná věc je, jestli hezky česky a jak moc by se líbili našim daňovým úřadům. A vůbec v posledních verzích je vidět trend k přechodu k "business" funkcím... Mimochodem, fungují někomu reporty v češtině s nabodeníčky?

    Jinak - ad "Proti obecným zvyklostem zde neexistuje nic jako číslo účtu. " a "I když je normální podvojné účetnictví svým číslováním..." - pokud vím, číslování a pevná účetní osnova jsou vynálezy místní oblasti, v anglosaském a "mezinárodním" (IAS) účetnictví se snad nevyskytují, každý si může účty nazývat jak chce... ale IANAA, jen osmóza v zaměstnání. A čísla účtů podle české osnovy (kterých je koneckonců více) tam zavést jdou, kolonka tam na to je.

    Existuje něco jako český mailing list gnucash users? V tom základním se moc příspěvků týkajících se českých specifik nevyskytuje...
    10.2.2004 13:10 Petr Janeček
    Rozbalit Rozbalit vše Reporty v češtině
    Reporty v češtině mi také nefungují. Koukal jsem se do souboru, co exportuje a tabulky unicode a dosel jsme k zaveru, ze predpoklada, ze pouzivate jinou znakovou sadu a k ni dosazuje prislusne kody. Jedno reseni, ktere me napadlo je napsat program, ktery je opravy (coz by nebylo vubec tezky), ale prijde mi to dost nesystemovy. Jediny, kdy se mi znaky objevily spravne bylo F3 v mc.
    10.2.2004 13:58 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
    Rozbalit Rozbalit vše Reporty v češtině
    Něco takového mám (tři řádky ve vimu - zhruba
    set encoding=latin2
    %s/něco/\=nr2char(submatch(1))/g
    w
    
    ), ale opravdu to není systémové. A navíc to není ani pohodlné - nedá se to hned tisknout a pod.
    12.2.2004 09:49 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
    Rozbalit Rozbalit vše Reporty v češtině - ŘEŠENÍ (aspoň provizorní)
    Napsal jsem patch na gnucash, který umožňuje české reporty při nastavení utf-8 locales. Mohl by jej někdo vyzkoušet a říct zkušenosti? (hmm, tady to asi najdou jen ti tři, co ještě tuhle diskusi sledují/monitorují... kam dát odkaz?)

    Po aplikaci je problém se separátorem tisíců, ale to by mělo jít vyřešit např. zjemněním nastavení locales (někdo?)
    20.3.2010 01:14 SVobodic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Faktury a pod.
    nejlepsi je vse delat tady www.odloz-priznani.cz
    4.2.2004 11:25 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše lokalizace
    Sice je, ale prestoze mam cely pocitac a locales ceske, GNUCash mi zobrazuje tabulku s vyberem tydne podle anglosaskeho zvyku. Tedy tyden konci sobotou a zacina nedeli :-( Pekne to mate.
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow

    Já jsem GnuCash používal pečlivě více jak půl roku. Opravdu jsem se snažil Nastudoval jsem si tutorial, vytvořil systém účtů, jak to doporučovali. Nakonec jsem to vzdal. Je to pro domácí použití osobního účetnictví zbytečně složité a komplikované. Selhával jsem na hloupostech. Např. split transactions. Několikrát se mi to podařilo, několikrát jsem se s tím mořil přes půl hodiny (s jedním zápisem).

    Došlo to tak daleko, že jsem některé transkace prostě vůbec nedokázal zapsat (nedej bože mít vklad a výběr současně jako split transaction). Rovněž celkové výpisy a grafy mě silně neuspokojovaly.

    Asi jsem moc hloupý, ale dnes říkám, než používat GnuCash, to raději pazourkem budu sekat zápisy do skály, Je to jednodušší a rychlejší. :-)

    5.2.2004 12:10 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: No nevím
    Ja jsem mel stejne zkusenosti, kdyz jsem s tim zacinal. Priznam se, ze jsem se k nemu vratil, kdyz jsem byl donucen ucit se standardni ucetnictvi (mezinarodni). Ted mam pocit, ze GnuCash ma s unixem spolecnou jednu vec: necha vas delat, co chcete. Pokud je clovek schopen uctovat na papir pod T ucty, pak to umi i pod GnuCashem, a je to pohodlnejsi. Pokud ne, GnuCash jen zridkakdy navede spravnym smerem...

    Splity nepouzivam, take mi prisly nesikovne... mozna se mohou hodit pro scheduled transakce

    Pro anglicky ctouci doporucuji About double entry accounting s citatem I found double entry accounting more difficult to learn than calculus. The fact that calculus was invented 200yrs after double entry accounting would indicate that calculus is conceptually more difficult than double entry accounting, but I'll offer the following evidence to support the opposite postulate.
    5.2.2004 14:25 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: No nevím
    GnuCash pouzivam na domaci ucetnictvi uz neco pres rok (stale ve verzi 1.6), maximalni spokojenost. Snad jen, ze nevim, jak v nem napocitat treba prumerne vydaje za benzin za kvartal, nebo jak zobrazit coby 3D sloupcovy graf vydaje do nekolika ruznych polozek za nekolik mesicu. Splity jsou OK, pouzivam treba pro roztrideny nakupu v hypermarketu - zadam si celkovou utracenou castku, pak dam split, a na prazdny radek vzdy vepisu kolik a ne ktery vydajovy ucet. Obdobne pro kolik a odkud, takze stejnym zpusobem pres split skombinuju placeni hotovosti a Ticket Restaurant.
    4.2.2004 21:33 bhole
    Rozbalit Rozbalit vše dalsie podobne programy
    mohol by sa serial rozrast aj na opis ostatnych podobnych programov a doporuceni. alebo vie mi niekto z vas doporucit nieco podobne / lepsie ? :)
    10.2.2004 12:41 Peter M
    Rozbalit Rozbalit vše dalsie podobne programy
    je to sice z ineho sveta - Quicken. Pouzivam ho uz asi sest rokov a som s nim spokojny. Asi pred pol rokom som si skusil aj GnuCash, len ma nejako nenadchol, asi som uz moc zhicakny, ale skusim ho znovu.
    29.3.2004 16:15 Bohdik
    Rozbalit Rozbalit vše Quicken
    Skoda, ze jste neuvedl svuj e-mail, nevim, jak Vas v tuto chvili kontaktovat.

    Rad bych se vice informoval na Quicken a jeho pouzivani v nasem prostredi (i treba verze Premier Home & Business). Na webu, zel neni ke stazeni trial verze.

    -- Zdenek Bohdanecky bohdik@bohdik.cz
    11.2.2004 10:19 cyril
    Rozbalit Rozbalit vše umi to export/import dat
    Uni to nejaky export/import dat ve smyslu "vypsat vsechny transakce do fajlu, aby se daly otevrit nekde jinde" nebo "nacist transakce z fajlu udelaneho jinou aplikaci (gnumerics a pod)"? Abych mohl navazat na svuj predchozi system uctovani. Diky, Cyril
    12.2.2004 09:57 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
    Rozbalit Rozbalit vše umi to export/import dat
    Vlastní soubor aplikace je v XML. Jestli je to odpověď na otázku na export je věc názoru (já bych řekl, že ano, ale asi záleží na účelu)
    5.5.2004 00:16 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše KMyMoney
    Možná by pro někoho byl lepším řešením než GnuCache program KMyMoney (tedy pokud zrovna netrpí daný jedinec alergií na KDE :-)). KMyMoney mi přijde podstatně jednodušší a přehlednější... ale vhodné je asi jen pro evidenci osobních financí
    26.6.2023 13:12 Adilkhatri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GnuCash - domácí účetnictví na úrovni - I
    검증된 파워볼사이트 를 찾으신다면 eos파워볼사이트 가 있는 파워볼사이트추천 에서 파워볼 을 즐기시길 바랍니다. 5년 이상 운영된 메이저업체 이며 지금까지 많은분들께 사랑받은 안전한파워볼사이트 입니다. 안전한파워볼사이트
    29.6.2023 09:56 Adilkhatri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GnuCash - domácí účetnictví na úrovni - I
    This is energizing, in any case it is imperative for you to visit this particular url: 먹튀검증커뮤니티

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.