Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jee, kde jste sehnal finalni placky?:)Mám své zdroje
Jen drobnost - jadro je 2.6.25.5.No jo, chybička se vloudí.
Co se yastu tyce, slovo rychlejsi nevystihuje ten obrovsky rozdil, a je pravda, ze i instalace bezi mnohem lip, samotne rozbalovani z DVD a instalace balicku me u priblizne stejne velke zakladni instalace zabralo asi pulku casu oproti 10.3.
Hmmm, hezký. Ale u tak pokročilé verze by snad už neměl být problém s s2ram. Zvláště pokud na jiných distrech se stejným kernelem suspendace už běží standardně relativně bez problémů. Ale na Suse se prostě monitor ne a ne probudit.Ehm, monitor, alebo proprietary driver?
Překvapující jsou taky mimořádné problémy s touchpadem. Po instalaci neběží tap-click, scrolování, a citlivost (aniž by šla nastavit) je tak malá, že než přejedu z jednoho rohu monitoru do druhého, mám prst obroušený až na vnitřní obvody.Hehe, ALPS Touchpad?
Škoda, že na to nejede Synaptics driver.Tak zas kecam.
driver "synaptics"
a Xko nechtělo naběhnout protože to nenalezlo žádné Synaptics zařízení. Teď jsem zkoušel Live-CD Gentoo 2008, protože tam už ve výchozím nastavení jede Touchpad trošku rychleji a tam už v nastavení driver "synaptics"
je, takže nevím co si mám o tom myslet.
Proč krám? To že něco v Suse zdrbnuli ještě neznamená, že je ten touchpad nepoužitelný.SuSE jsem na to notesu ještě ani jednou nezkoušel. Ona funkčnost toho Touchpadu je různá distro od distra, ale ve většině případů nejede tak jak má, resp. tak jak jede Synaptic Touchpad.
Ten vzhled instalatoru i prostredi je peknej.
Skoda, ze ke zvyseni rychlosti package manageru nepribyly i funkce, ktery jsou u konkurence (ubuntu, mandriva), tam vidim nejvetsi minus distribuce.
Mozes byt konkretnejsi?Skoda, ze ke zvyseni rychlosti package manageru nepribyly i funkce, ktery jsou u konkurence (ubuntu, mandriva), tam vidim nejvetsi minus distribuce.
Ja se na to ted neptal. Jen rikam, ze mi to chybi.
Perfektní souhrn! Díky za něj...
(chápu proč ho dáváš sem a né na suseportal ..)
nemám rád datum, přeci jen kolikátého je typicky vím.Tak to máš dobrý, já si kolikrát ani nepamatuju, co je za den ;)
Drobna chybicka: YaST ma novy graficky frontendDík
Nemělo by tam místo l být r?Jasně, díky.
Tak se se mnou raději moc nedohaduj a zmlkni.Ty vole to snad není už možný! TY JSI BLÁZEN!
To sis snad mohl myslet jen ty, že jsem to myslel vážně.... aj tu chyba smajlik
Ideálně přilož citaci z etymologického slovníku, a zmlknu
zajímalo by mě, proč není začleněna některá z RC verzí, když je dostupnáProto.
$ firefox --version Mozilla Firefox 3.0, Copyright (c) 1998 - 2008 mozilla.org
$ aptitude show firefox-3.0 Balík: firefox-3.0 Stav: nainstalovaný Automaticky instalovaný: ne Verze: 3.0+nobinonly-0ubuntu0.8.04.1 Priorita: volitelný Sekce: web
No namísto řečí o tom, jak jsem mimo, bys mohl být tak laskav a napsat, v čem se pletu.Chytrému napověz, hloupého... hloupému polopatě řeknu, že v repozitářích
hardy
je software zmrazený v době vydání, bezpečnostní updaty se distribuují přes repozitáře hardy-security
a ostatní po otestování v hardy-proposed
přes hardy-updates
. Tudíž to, že je v tebou odkazovaném chanelogu poslední verzí 3.0~b5 nemá žádnou souvislost s tím, co má drtivá většina uživatelů hardyho na disku. A v předchozích příspěvcích jsem napsal dost hintů k tomu, aby sis to zjistil sám.
Aha, takže to znamená, že to stále nemá zapracované opravy chyb finální verze, které přinesla RC2. Tudíž je tam stále vývojová verze.Je někde changelog RC1 - RC2? Nějak ho nemůžu najít... Pokud se nepletu, tak mezi RC verzemi nebyly bezpečnostní problémy, takže je řádné otestování před zpřístupněním novější ne-finální verze namístě. Navíc tu RC1 jsem měl včera na disku protože neaktualizuju svědomitě, finální verze byla v repozitářích už ve středu.
Každopádně platí, že 8 týdnů po vydání LTS byla v Ubuntu vývojová verze klíčové aplikace včetně problémů spojených s nižší kompatibilitou doplňků, provázaností na web Mozilly a i různé webové aplikace na internetu, které se teprve zpřístpňovali pro finální verzi Firefoxu.Nelíbí se mi tvůj dvojí metr: tvůrci Ubuntu i Suse v době zmrazení věděli pouze to, že FF3 vyjde někdy v dohledné době a v ostrém oS 11.0 to nezpůsobilo problémy spojené s nižší kompatibilitou doplňků, provázaností na web Mozilly a i různé webové aplikace na internetu jenom díky tomu, že vyšlo s FF3 současně. Kdyby se ale během RC verzí Firefoxu objevila nějaká dostatečně blbá chyba, tak je na tom oS úplně stejně jako Ubuntu a to ty při své kritice úplně přehlížíš.
Uživatelé openSUSE 11.0 na rozdíl od uživatelů Ubuntu 8.04 LTS nemusí měsíce čekat, aby nepoužívali nestabilní vývojové verze nejdůležitější aplikace v systému se všemi souvisejícími problémy.Ano, nemusejí měsíce čekat, protože vývojáři oS měli to štěstí, že se Firefox nezdržel. Výsledek je jiný, o ten se nehádám, ale přístup vývojářů oS je úplně stejný jako přístup vývojářů Ubuntu, proto by měl být taky předmětem tvé kritiky, pokud se ti u Ubuntu nelíbí. Pokud by to mělo být podle toho, co jsi psal dříve, měl by být v oS defaultně FF2 a na FF3 by se mělo upgradovat až po instalaci. Stejně jako to podle tebe mělo být v Ubuntu. PS: to tučnění si opravdu nech od cesty, zrak mám dobrý.
A podtstané je to, že v momentu freeze v openSUSE 11 již bylo jasné, v jakém časovém horizontu čekat finální verzi - během června.To právě jasné nebylo, když RC Firefoxu vyšlo až měsíc po zmrazení Suse.
Již v té době bylo známo, že již další beta nebude a přichází RC.To je klidně možné, ale pokud Mozilla vydává až tehdy, kdy je připravena, tak nikdy není jasné, jak dlouho to přichází RC bude trvat a zahrnutí FF3 do oS 11.0 tedy bylo spekulativní rozhodnutí ze strany vývojářů oS, přestože mělo slušnou šanci, že jim to vyjde. Zkus mi najít v tomhle tvrzení rozpor.
Ubuntu ale vědělo, že vyjde v okamžiku vydání s betou a vyšlo s betou.Lepší vědět, že vyjdu s betou než spekulovat, jestli vyjdu s betou, RC nebo finálem. Ale o tímto směrem diskusi opravdu vést nechci, protože v této svá stanoviska navzájem už známe a minimálně já tvoje respektuju.
A mimochodem, nauč se odkazovat příspěvky v diskusi.Nelíbí se text, kde ujede při zvýrazňování ruka? Tak doufám, že už od tebe nikdy neuvidím takovéhle úlety. :-P
Stejně tak se mi zdá mnohem vhodnější použít k instalaci DVD namísto Live-CD. Instalační DVD je nejen více otestované, ale obsahuje také proprietární software, jako je Adobe Flash plug-in. Stejně jako český překlad prostředí. Ten není na Live-CD zahrnut, navíc neexistuje Live-CD s KDE3.
disabled: 3501Jedná se o poček balíčků v projektu, takže to není počet RPMek. Jak je to s wishlistem to nevím.
torent je pretizenej.Tak to by to mělo jet naopak dobře, ne?
Tak ted si hraju s kompizem, mimochodem neví někdo, jak vypnout kompozitní efekty a vrátit se zpátky do metacity? Jsem v těchto kravinkách nováček, a ještě jsem na to nepřišelV KDE i GNOME mi to šlo zapnout a vypnout přes volbu Enable desktop effects v nástroji Aplikace - Efekty pracovního prostředí. A doporučuji vyzkoušet různé profily, od malých efektů přes příjemné na oči (používám já, neruší to a přitom užitečně pomáhá) po střední nebo velmi náročné. Ty jdo pak doladit pomocí dalších nastavení (viz odkázaný článek s obrázky)..
Nyní může být prostřednictvím systému LUKS zašifrován i kořenový oddílMohl by mi někdo prosím poradit jak? Ať dělám co dělám, ta potvora instalátor řve, že na root e-e
/boot
oddíl?
takže zase můžu všem kamarádů doporučit nové SUSE, ale nesmí chtít 3D od ATIMi to funguje...
a nesmí chtít spouštět žádnou aplikaci co není v repozitáři ...
marek@mantisha:~> maple |\^/| Maple 11 (IBM INTEL LINUX) ._|\| |/|_. Copyright (c) Maplesoft, a division of Waterloo Maple Inc. 2007 \ MAPLE / All rights reserved. Maple is a trademark of <____ ____> Waterloo Maple Inc. | Type ? for help. >Očividně je něco v nepořádku, protože mi aplikace, které nejsou v repositáři fungují,
kernel(vmlinux)=1f623d7fcfa1b112 needed by madwifi-kmp-pae 0.9.4_2.6.25_26-i586
Keď dám uname -r
tak výsledok je:
2.6.25.5-1.1-pae
Že by som mal zlú verziu jadra? No neviem, veľmi sa do toho nevyznám, postupoval som podľa návodu na opensuse.org. Budem vďačný každému, čo mi poradí alebo ma aspoň trochu usmerní :))
modprobe -r ath5k
.
modprobe ath_pci
blacklist ath5kv souboru
/etc/modprobe.d/blacklist
.
Hlášení bugů prudce zvedá pravděpodobnost, že na ně vyjde updateNeviem ako je na tom opensuse s opravovanim chyb, ale napr. pri ubuntu by som si tymto vyrokom taky isty nebol
Zvýšení z nuly na jakékoliv kladné číslo je prudké zvýšení pravděpodobnosti.Prudke zvysenie pravdepodobnosti, ze sa o danej chybe dozvedia, ak o nej nevedeli. Avsak nie prudke zvysenie pravdepodobnosti, ze sa dockame opravy
DVD, nebo síťová instalace.No právě…a co teď? Má cenu stahovat 4GB a čekat než se to stáhne a pak po instalaci zastaralé balíčky hned aktualizovat a mít na DVD nějaké balíčky, které třeba v životě nenainstaluji? A co když bude SuSE opravdu takové jak se o něm mluví a budu ho chtít nainstalovat i jinde? A navíc jsem slyšel, že DVD má pěkný instalátor. Nezávidění hodná to situace.
a pak po instalaci zastaralé balíčky hned aktualizovat
Ono se o tom oficiálně moc nemluví, ale pokud vás trápí tohle, lze update repository přidat hned na začátku instalace jako add-on, takže budete instalovat rovnou aktualizované verze.
/etc/sysconfig/network/ifcfg-*
) použijte proměnnou ETHTOOL_OPTIONS
(viz ifcfg.template
).
ethtool
přesně to, co potřebujete. Jen nesmíte zapomenout zároveň vypnout autonegotiation (autoneg off
).
Je to neuvěřitelná sračka. Po instalaci jsem se ani nedostal do grafického režimu, protože ten "skvělý" openSUSE nedokázal při instalaci detekovat ani moji grafickou kartu (GeForce7600GS!) a to se za poslední dva roky nepodařilo žádné jiné distribuci!Asi ta GeForce7600GS! bude jen nějaký starý nepodporovaný krám. Doporučuji vyhodit do koše a zkusit něco normálního.
Dokonce i po nainstalování oficiální driveru od Nvidie se v ovládacím centru zobrazuje framebuffer!Eh?
3d se skoro nedá pracovat, protože s nvidia ovladači dává glxgears nějakých 1000fps, zatímco pclinuxos,ubuntu kolem 4500fps a fedora dokonce 5200fps. Hrůza, jsem těžce sklamán, zítra to jde z disku pryč.IHMO, pes bude zakopaný asi někde jinde než v distribuci.
Ne, GeForce7600GS opravdu není starý nepodporovaný krám.
Tak že by nový nepodporovaný krám? :-)
Totem na mě vyhodí, že nemá kodeky, ale absolutně se nedozvím, kde je mám vzít.Co to meleš? V mém článku to je!
Já jsem už před časem pochopila, že jsou i uživatelé, které žádná komunita nepotřebujePřipadá mi, že se tito uživatelé přesunují k té vaší distribuci. Tady na Abíčku třeba Petr Tomeš a extender.
Tiskni
Sdílej: