abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    13.5. 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.5. 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (11%)
    Celkem 265 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 11:05
    Rozcestník

    Reportáž: LinuxExpo a Open Source Conference 2010

    28. 4. 2010 | Jan Hrach | Různé | 1662×

    Jubilejní desátý ročník konference LinuxExpo přinesl oproti předchozím letům tři změny: Byl jednodenní, konal se jinde a obsáhl dvě konference současně.

    Výstavní část

    U vchodu, stejně jako minule, rozdělovali příchozí na registrované a neregistrované (případně ještě VIP). Ti, kteří si návštěvu konference nezamluvili předem po Internetu, si museli na místě zakoupit vstupenku (v ceně 100 Kč). Všichni potom dostali na ruku oranžový náramek s identifikačním číslem. Doma provedený podrobný rozbor přinesl příjemné zjištění, že se jednalo o ten typ bez Taseru, ba dokonce bez jakékoli elektroniky; byl to pouze voskovaný papír slepený velmi silným lepidlem. Necháme se překvapit, zda již budou náramky na příštím ročníku obsahovat RFID.

    linuxexpo 2010 04

    V letos relativně skromně zařízeném předsálí návštěvníci vyfasovali tašku s letáky a CD s blíže nespecifikovanými produkty Microsoftu a pak již mohli obcházet jednotlivé stánky prezentujících se firem a sdružení. Stejně jako loni zde měl zastoupení například účetní systém FlexiBee (dříve WinStrom, ale po vydání multiplatformní verze již nebyli dostatečně Win), dále pak serverhousing Master, redakční systém Joomla, společnost pro podporu OSS Liberix či dodavatel linuxových řešení Enlogit. Nechyběla ani prezentace dodavatele storage systémů NetApp. Rovněž bylo možné zakoupit si tučňákové oblečení v pojízdném butiku.

    linuxexpo 2010 18linuxexpo 2010 09 linuxexpo 2010 05

    Ze zástupců linuxových distribucí bych zmínil stánek Ubuntu, poskytující informace ohledně připravované verze 10.04, a stan openSUSE se zajímavým hardwarem, například: Sharp Netwalker, veliký dotykový displej s netradičním infračerveným snímačem (na jedné straně displeje je IR zdroj a na druhé plošný snímač; prst uživatele přeruší v určitém místě paprsek) nebo vyvraceč mýtu, že na Linuxu nejdou hrát hry.

    linuxexpo 2010 17

    Ráno jsem ještě viděl veliký zapečetěný kufr nesoucí nálepku Microsoft, v průběhu dopoledne z něj vybalili Microsoft stool – znáte nějaký jiný kus nábytku, který lze restartovat? a nechali u něj prezentovat Wikimedii. Odpoledne byly k vidění ještě embedded destičky, které nově můžete programovat pomocí technologií Microsoftu, například .NET Micro Framework.

    linuxexpo 2010 22

    Prezentace

    K přednáškám. Po krátkém úvodu a přivítání prezentoval Philip Andrews z Red Hatu takové ty všem čtenářům AbcLinuxu.cz pravděpodobně známé věci o open source softwaru a Linuxu. Nejvíce mě ale překvapila některá čísla, například že Red Hat s placenou podporou je momentálně na třech milionech serverů.

    Potom se delegace osobností z AbcLinuxu.cz přesunula do vedlejšího sálu, kde Michal Černý předváděl ovládání grafovacích a matematických nástrojů pro střední školy. OSS je zde již celkem rozvinutý a pro běžné použití rozhodně nepotřebujete Matlab. Některé nástroje (Octave) se však bohužel i přes mnoho funkcí kvůli svému UI příliš nehodí.

    linuxexpo 2010 01

    Následoval blok Microsoftu (ano, nejste sami, komu přišlo divné, co dělá na konferenci s takovouto tématikou tato firma). Pánové Roman Šuk, Jan Kučera a Zbyňek Poulíček nás nejdříve ubezpečili, že Microsoft není ďábel a s open source to opravdu myslí upřímně. Prezentovali rozličné úspěchy, například že na Windows běží 350 000 OSS aplikací, nebo že dokonce začlenili kód do kernelu. Potom pokračovali o již zmíněných embedded krabičkách (např. tento tlakoměr s .NET). Když došli ke kalendáři pro Windows Vista/7, sál jsme raději opustili.

    Přednáška Freeing Symbian OS se konala pouze jako zvukový stream, protože přednášející Lars Kurth se nemohl kvůli Eyjafjallajökull dostavit osobně. Nicméně i tak jsme se dozvěděli různé zajímavé informace (nejen) o průběhu otevírání Symbianu. Například, že Symbian je druhá nejpoužívanější platforma na světě, že nejdůležitějším krokem v blízké budoucnosti bude možnost zkompilovat Symbian pomocí svobodných nástrojů (jmenovitě GCC), nebo nám byl stručně představen projekt Wild ducks, který usiluje o vytvoření otevřeného telefonu.

    Během oběda probíhala u stánku openSUSE vědomostní soutěž. Protože jsem jako jediný dokázal správně odpovědět na otázku kolik verzí openSUSE už vyšlo, dostal jsem tričko a předmět z tvrdé gumy. Uhodnete, k čemu slouží?

    linuxexpo 2010 78

    Po obědě jsme viděli prezentaci Stickfish o tenkých klientech Raydesk, Adam Přibyl mluvil o návrhu elektroniky pomocí svobodných nástrojů (zapojení z diskrétních součástek ještě jdou, ale v oblasti návrhu čipů není situace příliš růžová) a Vojtěch Trefný představil Ubuntu 10.04, které vyjde již za pár dní.

    linuxexpo 2010 31

    Luděk Janda předvedl, jak se dají vytvářet flashové animace a bannery pomocí otevřených nástrojů. Škoda, že Flash používá i k věcem, které lze řešit lépe a přístupněji jinak, například JavaScriptem. Učebnicový příklad zbytečného použití Flashe byla předváděná slideshow fotografií.

    Zlatým hřebem dne se stala přednáška Marka Vašuta nazvaná Neviditelný Linux. Inspirován Mirem Hrončokem, který natáčel prezentaci Ubuntu, požádal jsem o svolení k pořízení záznamu, a tak se můžete podívat na ni a na dotazy z publika (obojí OGG). Věnuje se specifikům malých zařízení, jejich funkci, Linuxu v nich a tomu, co od takového zařízení můžeme očekávat.

    Následovalo krátké slosování, oficiální ukončení akce a mohlo se jít domů…

    Zhodnocení

    Z akce mám smíšené pocity. Na jedné straně jsem poznal několik zajímavých lidí a poprvé jsem si vyzkoušel záznam přednášky. Na druhou stranu mi úroveň některých vystoupení připadala nedostatečná a nejsem příliš nadšený z nadmíry microsoftích témat.

    Nejčtenější články posledního měsíce

    Jarní výprodej s až 91% slevou: originální a permanentně aktivovaný OS Windows 10 jen za €14, Office za €24!
    Událo se v týdnu 17/2024
    Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit

    Nejkomentovanější články posledního měsíce

    Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
    Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
    Týden na ScienceMag.cz: Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin
      všechny statistiky »

    Související články

    LinuxExpo 2009 pohledem vystavujících
    LinuxExpo 2009 pohledem návštěvníka
    InstallFest 2010, (nejen) na téma počítačové bezpečnosti
    InstallFest 2010: Neděle pohledem návštěvníka i přednášejícího
    OpenSource řešení v sítích 2009 – reportáž
    Linux.conf.au 2010 – reportáž z Nového Zélandu
    Reportáž: Konference EurOpen.CZ 34
    Reportáž: Smart Card Forum 2009
    Red Hat: Den otevřených dveří 2009
    InstallFest 2009, den první
    InstallFest 2009, den druhý
    Linux.conf.au 2009 – Linux u protinožců

    Další články z této rubriky

    Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
    Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
    Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
    Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
    Týden na ITBiz: GenAI má na evropském trhu umělé inteligence zatím jen velmi malý podíl
           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    28.4.2010 07:39 decumanus | skóre: 12 | blog: Clusium
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reportáž: LinuxExpo a Open Source Conference 2010
    Microsoft stool: [slovník] stool=stolice (vyprazdňování střev)
    Shadow avatar 28.4.2010 08:11 Shadow | skóre: 25 | blog: Brainstorm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reportáž: LinuxExpo a Open Source Conference 2010
    Ale uznejte, že to má úžasný skrytý podtext. Já si to s dovolením vypůjčím jako souhrnné pojmenování pro veškeré produkty Microsoftu.:-)
    If we do not believe in freedom of speech for those we despise we do not believe in it at all.
    28.4.2010 09:33 luxík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reportáž: LinuxExpo a Open Source Conference 2010
    myslel asi poanglicku psané české slovo "stůl", ne? (podle vzoru prooser apod.)
    Jendа avatar 28.4.2010 12:10 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Reportáž: LinuxExpo a Open Source Conference 2010

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.