Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Slax 6.0.9 aktualizuje vůči Slackware 12.2 a opravuje problémy s Unsquashfs. PC-BSD 7.0.2 nabízí KDE 4.1.3, poslední změny z FreeBSD 7.1-PRERELEASE, vyšší výkon s kartami NVIDIA a další. Slackware Linux 12.2 už podporuje jen jádra řady 2.6 a poskytuje mj. KDE 3.5.10 a Xfce 4.4.3. EnGarde Secure Linux 3.0.22 aktualizuje balíčky a vylepšuje zálohovací modul ve WebTool. FreeBSD 7.1-RC1 je připraveno k testování. Musix GNU+Linux 1.0R6 přidává staré jádro 2.6.16 a backportuje mnoho programů. SimplyMEPIS 8.0 Beta 6 přechází na Linux 2.6.27.7 a opravuje problém s ovladačem tg3. Clonezilla Live 1.2.1-23 řeší hromadu chyb. Vyšel VectorLinux 6.0 Beta 2: GUI instalátor se blíží k dokonalosti. Puppy Linux 4.1.2 opravuje hledání USB disků při spouštění a řadu dalších nedostatků. SystemRescueCd 1.1.3 je vydáním plným aktualizací všeho možného.
Free Software Foundation oznámila podání žaloby na mezinárodního giganta Cisco. Ten podle tvrzení FSF neoprávněně používá celou řadu programů, které jsou dostupné pod licencemi GNU GPL nebo GNU LGPL. Jde o známé komponenty jako GCC, binutils nebo glibc, ke kterým právě FSF vlastní autorská práva. Cisco neposkytuje uživatelům přístup ke zdrojovému kódu, což je povinnost, která ze zmiňovaných licencí vyplývá. FSF se přitom ohledně licencování snaží o spolupráci s Cisco už od roku 2003. Co však zpočátku vypadalo slibně, nebylo nikdy dotaženo k potřebným závěrům - žaloba je tedy poslední šancí, jak donutit firmu ke spolupráci. Připomeňme, že vynucováním dodržování GNU GPL se v poslední době proslavil hlavně projekt Busybox, který nachází využití v různých zařízeních s omezenými prostředky. Busyboxu, resp. zastupujícímu SFLC, se vždy nakonec podařilo problém vyřešit mimosoudně.
Open Source Technology Center firmy Intel pracuje na podpoře nového USB 3.0 na Linuxu. USB 3.0 nabízí teoretickou přenosovou rychlost až 5 Gbit/s, což je přibližně desetkrát více, než dokáže nabídnout v současnosti používané USB 2.0. Testy však ukázaly pouze 3,5× vyšší skutečný výkon. Ovladač pro USB 3.0 se do Linuxu dostane v podobě ovladače xhci (eXtensible Host Controller Interface), a to jakmile dosáhne specifikace xhci verze 1.0.
FFII (Foundation for a Free Information Infrastructure) spolu s dalšími organizacemi připravila a spustila petici za zakázání patentovatelnosti softwaru a ochranu evropských inovátorů. Cílem je odstranit právní nejistotu, která v součastnosti vládne. Navzdory odmítnutí direktivy o softwarových patentech Evropským parlamentem v roce 2005 Evropský patentový úřad (EPO) a národní patentové úřady i nadále přidělují softwarové patenty. Různá soudní rozhodnutí pak ukazují, že takové patenty jsou právně vymahatelné, přičemž praxe se mezi jednotlivými státy unie liší. Petice, jež je dostupná na webu StopSoftwarePatents.eu, je přeložena do 28 jazyků včetně češtiny. Kromě jednotlivců jsou k vyjádření podpory vyzývány také firmy a další organizace.
Memcached je systém pro distribuovanou cache objektů, který je svým zaměřením neutrální, ale své využití nachází hlavně ve webových aplikacích. Facebook, který minimálně patří mezi největší uživatele tohoto softwaru, nyní zveřejnil svou vylepšenou verzi tohoto softwaru. Původní verze vede v podmínkách Facebooku k vytváření stovek tisíc TCP spojení k memcached - ke každému spojení se alokují potřebné buffery, což má za následek extrémní spotřebu paměti. Facebook-memcached spravuje sdílený fond bufferů pro TCP a UDP spojení. Řeší pak další problém: UDP na Linuxu je neefektivní vinou intenzivního používání zámků, což se zde řeší vytvořením odděleného socketu pro odesílání odpovědí. Na závěr se obchází problém s příliš mnoha přerušeními při velké síťové zátěži. Výsledkem je posun z 50 000 požadavků za sekundu na 200 000 (resp. až 300 000, ale zde je latence už příliš vysoká).
Vyšlo Frenzy 1.1, sada nástrojů na bázi FreeBSD určená pro systémové a síťové administrátory. Je to živé CD obsahující software pro testování hardwaru, opravování souborových systémů, ověřování zabezpečení, analýzu sítě apod. Verze 1.1 je zároveň poslední verzí projektu - dále už vývoj probíhat nebude. Do poslední verze přibyl Unionfs a možnost rozšiřovat systém prostřednictvím dalších modulů. ISO obraz je možné spouštět přímo z pevného disku a přes zavaděč je možné zadat speciální parametry pro nastavení systému. Tato ukrajinská distribuce je dostupná v anglické a ruské verzi.
TinyMe je minimalistická distribuce (150 MB) na bázi PCLinuxOS. Verze 2008.1 má kódové označení "Droplet" - k přihlášení se používá SLiM, pro konfiguraci systému ovládací centrum PCLinuxOS, Synaptic pro správu balíčků a TinyCC pro nastavení desktopu. Dále najdete správce souborů PCManFM, správce oken Openbox, LXPanel jako hlavní panel a jednoduchý konzolový editor Nano.
BSDanywhere 4.4 je živé CD sestavené z OpenBSD, které vychází pro i386 a amd64. Oproti verzi 4.3 byly odebrány programy GIMP, AbiWord, Audacious, Mutt, rsnapshot a Darkstat. Důvodem je velikost výsledného obrazu a také to, že distribuce by měla být zaměřená na testování hardwaru a záchranu systému. Na druhou stranu tak přibyly programy dnstop, dnstracer a machdep.kbdreset (vypínání přes Ctrl+Alt+Del).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Videl som raz dokument v telke kde jeden chlapik sa zabava tým, že pise komenty vsade kde sa da ako prvy.
Tak píšem aj ja ... FIIIIRRRSSSTT !!! :)
Šialené no mám ťažký praconý večer za sebou a nakukol som na ABCLinux čo je podľa mňa dobrá bodka pred spánokm.
Distribuční novinky sledujem dosť často ... držím palce len tak ďalej :)
howk
píš ako počuješ :) howhg alebo hovk alebo howk nie je to jedno ? :)
ale máte pravdu Karla Maya som nečítal.. videl som už len filmové spracovania
Nevím jak ten případ s Ciscem přesně vypadá, ale pokud použije něco z GNU projektu a neprovede v tom změnu a upozorní na adresy ze kterých je možné zdrojáky získat, tak je snad nemusí nijak distribuovat. A nebo se mýlím?
Máš na mysli bod 3.c) GPLv2? V tomto případě to tedy určitě nestačí. Přečti si tam v závorce, za jakých podmínek je možné podle toho bodu postupovat.
Pokud neco distribujete pod GPL musite prijemcum vaseho produktu poskytnout stejne prava jako mate vy. Cili k binarkam dodat i zdrojak ze ktereho se ty binarky daji sestavit. Problem s ciscem je v tom ze jimi poskytovane zdrojaky nejsou kompletni a aktualni cili nepouzitelne k kompletnimu sestaveni.
Pokud neco distribujete pod GPL musite prijemcum vaseho produktu poskytnout stejne prava jako mate vy. Cili k binarkam dodat i zdrojak ze ktereho se ty binarky daji sestavit.
Nechápu proč se s tím tak CISCO páře. Dá se to vyřešit velice snadno: To get a CD with the corresponding source code for the GPL-covered programs in this distribution, wire transfer $45 to…. A na CD samozřejmě plesknout tarbally na, které jsou v licenci odkazy.
To je velká škoda, na tú sa teším najviac...
Tak ja jednu pridam - RapManova distribucni rada: Tenhle tyden se v systemu nevrtejte, kdyz vsechno funguje tak jak ma.