Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
FreeNAS 0.69 RC2 už je snad poslední release candidate - aktualizuje na FreeBSD-RELEASE, přidává systémový firewall (pouze pro lokální systém), zavádí nový vzhled webového rozhraní a přechází na Transmission 1.40. grml 2008.11 přidává dva nové "grml skripty", rozšiřuje schopnosti systému pro tvorbu vlasních živých CD na bázi grml a vylepšuje také grml-debootstrap (wrapper okolo debootstrap). Slackware Linux 12.2 RC1 má zmrazené verze velkých komponent (jako X.Org nebo jádro), přičemž KDE 4 se objeví asi až ve Slackware 13.0. Finnix 92.1 je údržbové vydání - přináší Linux 2.6.26, aktuální balíčky z upstreamu a pročišťuje bootovací menu na x86.
Mobilní operační systém Google Android se po svém debutu na americkém T-Mobile G1 dostává na další zařízení. Jde o nový telefon z Austrálie a jiný nový telefon z Číny; oba byly ohlášeny v přibližně stejnou dobu, a tak se o obou psalo jako o "druhém mobilu" s tímto open source systémem. Zmiňovaný čínský telefon se nazývá i6-Goal, stojí za ním firmy TechFaith Wireless a Qigi Future Technology a existuje i ve variantě s Windows Mobile 6.1, která nese jméno i6-Win. Hardwarová výbava je vcelku obvyklá - 2,8palcový dotykový displej, čtyřpásmový GSM modul, podpora WiFi, GPS přijímač, Bluetooth a 2Mpx fotoaparát. Rozlišení displeje je pouze 320×240 a microSD slot zvládá bohužel karty jen do kapacity 4 GB.
V případě Austrálie jde vlastně o dva telefony: Agora za 299 dolarů a vybavenější Agora Pro za 399 dolarů. Oba modely zvládají HSDPA 3G, Bluetooth, mají hardwarovou klávesnici, 2,5palcový dotykový displej a slot na microSD karty. Dražší Agora Pro má navrch WiFi, GPS a 2Mpx fotoaparát. Firma Kogan, která za výrobky stojí, tvrdí, že Android poskytuje skutečnou alternativu k "proprietárnímu operačnímu systému [firmy] Apple pro iPhone".
Android ale nemíří jen na mobilní telefony. Příkladem budiž port na internetový tablet Nokia N810, který je dílem firmy NthCode. Zajímavé je, že firma zveřejnila postupy použité při prozkoumávání Androidu a samotném portování. Došlo také na porovnání původního linuxového jádra s jádrem použitým v Androidu - jádro Androidu má 75 změněných souborů a 88 souborů navíc, což se odráží na funkcích správy výkonu, Netfilteru, ladění, práci s pamětí a dalších oblastech. Pokud se podíváme na port, zjistíme, že je teprve v začátcích - nejde ani nabíjení, a protože původní ovladače WiFi čipu jsou jen v binární podobě, nejde ani WiFi - dokud tedy nebude zhotoven ovladač pro WiFi nebo pro USB Ethernet, nebude na zařízení fungovat ani připojení k Internetu.
Britská firma Linux Game Publishing se už roky stará o portování her na Linux. Spolu s americkým programátorem Ryanem Gordonem tvoří tak silné duo, že pokud hrajete nějakou komerční hru, která nebyla pro Linux vyvíjena už od počátku, o práci se téměř určitě postaral někdo z nich. Právě Linux Game Publishing na trh uvádí nové kousky: X3 Reunion a Jets'n' Guns. X3 Reunion - původně vydané před třemi lety - je dalším dílem herní série zaměřené na obchodování a válčení v rozlehlých prostorách vesmíru. Linuxová verze se dá koupit za 30 liber nebo za 40 liber s extra bonusy pro fanoušky. Jets'n'Guns je český výtvor z roku 2004, jehož port proběhl velmi rychle, snad proto, že hra už byla dostupná pro Mac OS X. Jets'n'Guns patří do kategorie 2D stříleček, kde letíte posouvajícím se prostorem s vesmírným plavidlem, se kterým střílíte vše, co se vám postaví do cesty. JnG může být vaše už brzy za 15 liber, mezitím můžete hrát demoverzi.
Firma Microsoft překvapila - ve spolupráci s MindTree Limited připravuje plugin pro Mozilla Firefox, který umožňuje zobrazovat dokumenty ve formátu OOXML přímo v prohlížeči - přesněji řečeno jen dokumenty MS Word 2007 (.docx). Plugin je open source (pod licencí Microsoft Public License) a existuje i ve verzi pro Linux. Funguje tak, že OOXML dokument převede do HTML, které už prohlížeč zvládne zobrazit vlastními silami. Stažitelná binární verze funguje pouze na 32bitovém x86, protože se program skládá nejen ze samotného rozšíření pro Firefox, ale především z knihoven, jež se starají o potřebnou konverzi. Zájemcům na jiných platformách tak nezbývá než podle přiloženého návodu zkusit kompilaci.
Pokud si naplánujete dovolenou do Číny a napadne vás navštívit některou z internetových kaváren ve městě Nanchang, je velmi pravděpodobné, že na obrazovce uvidíte Linux. Město Nanchang se rozhodlo zakročit proti vysoké míře pirátství, kterou je Čína proslulá (uvádí se 80 % i více). Pokud kontrola najde v internetové kavárně nelegálně používaná Windows, majitelé budou nuceni přejít na Red Flag Linux. Co na první pohled vypadá jako správná věc, nemusí být zdaleka takové: Red Flag Linux je jednak draze placená distribuce (725 dolarů) a především se šíří závažná obvinění, že i licencované kopie Windows jsou odstraňovány. Použití jiné, bezplatné distribuce není východiskem - dokonce ani to se totiž místním úředníkům nelíbí. Navíc se šíří obavy, že vláda si tímto způsobem usnadňuje špionáž obyvatelstva. Už nyní se v internetových kavárnách musí Číňané prokazovat občanským průkazem.
Uživatelské rozhraní kancelářského balíku OpenOffice.org by se mělo dočkat zásadních změn. Ty se očekávaly už u verze 3.0, nicméně práce začnou až nyní. Za úkol si věc bere projekt Renaissance - zatím je v provozu dotazník zjišťující názory a dojmy uživatelů, později přijde na svět rozšíření, které bude anonymně sbírat informace o tom, jak je uživatelské rozhraní programu používáno. Rozšíření bude vydáno spolu s OpenOffice.org 3.0.1 jako doinstalovatelná komponenta a od verze 3.1 se stane standardní součástí instalace. Získané informace se tak na programu projeví až někdy v době po verzi 3.1. Jako hlavní nedostatek současného stavu je uváděn problém najít potřebné položky v menu, na panelech atp. - tedy v podstatě "nepořádek".
Konečná verze OpenSolarisu 2008.11 (poznámky k vydání) odpovídá verzi RC2, takže kdo má RC2, nemusí nic nového stahovat. Přidává nebo rozšiřuje suspend/resume, správu výkonu CPU, ZFS Time Slider, CherryPy nebo DTrace pro Ruby. Dále aktualizuje GNOME 2.24, OpenOffice.org 3.0 a Mozilla Firefox 3.0. Přidává spoustu nových open source aplikací (včetně top, sudo a Emacs), 700 dodatečných manuálových stránek a online nápovědu pro Správce balíčků.
PCLinuxOS 2009 Beta 2 je doporučeno k testování pouze zkušenějším uživatelům. Ti by dle pokynů vývojářů měli systém zkoušet jen v separátním diskovém oddílu, a to také proto, že z betaverzí nebude možné udělat update na konečnou verzi. V betě můžete najít Linux 2.6.26.8, KDE 3.5.10, OpenOffice.org 2.4.1 a Mozilla Firefox 3.0.4 a Thunderbird 2.0.0.17. Jako důležité programy jsou pak uváděny FrostWire, KTorrent, Amarok nebo Compiz Fusion.
Tmpfs funguje na Linuxu jako odswapovatelný ramdisk - je to souborový systém, jehož data se ukládají do RAM, přičemž při nedostatku paměti se mohou odložit do swapu. Jeho hlavním parametrem je maximální velikost - tmpfs automaticky mění svou velikost, takže nastavení velikosti na 2 GB neznamená, že hned přicházíte o 2 GB paměti.
mount -t tmpfs tmpfs /cesta/nekam
Uvedený příkaz nám na vybrané cestě vytvoří ramdisk, který bude mít automaticky nastavenou maximální velikost na přibližně polovinu dostupné fyzické paměti. Tako ručně nastavíme maximum na 2 GB.
mount -t tmpfs -o size=2G tmpfs /cesta/nekam
Dostupné jsou i další parametry - mode
pro nastavení oprávnění nebo nr_inodes
pro maximální počet inodes (prakticky tedy souborů). Jednoduchá ukázka: veškerá práva má jen vlastník a počet dostupných inodes je jeden tisíc:
mount -t tmpfs -o size=2G,mode=0700,nr_inodes=1k tmpfs /cesta/nekam
Parametry souborového systému je možné později měnit - přidáme na maximální velikosti:
mount -o remount,size=3G /cesta/nekam
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Opravdu by mne zajimalo co za cvoka si koupi ty jejich preportovane hry. Ty ceny jsou naprosto mimo realitu.
Opravdu by mne zajimalo co za cvoka si koupi ty jejich preportovane hry. Ty ceny jsou naprosto mimo realitu.
Opravdu by me zajimalo, ktery cvok si kupuje hry pro Windows.
Omlouvam se, ale slusnejsi veta uz me nenapadla.
Dražší Agora Pra má navrch...
Překlep. A fakt má Agora dotykový displej? Já to na jejich webu neviděl... přehlédl jsem to?
Neví někdo o souborovém systému, který funguje stejně co se týká velikosti (automaticky se zvětšuje a zmenšuje podle potřeby), ale dá se vytvořit do obyčejného souboru (ne jen do paměti)?
no to snad vsetky cez loopback, nie?
OO.org 3 v rezimu pro KDE pokud vim nefunguje vubec, takze porad musis pouzivat OO_FORCE_DESKTOP
No celkem shrnuto. Je asi problém v tom že OO.o nevipadá Jako MSO? @
V betě můžete najít Linux 2.6.26.8, KDE 3.5.10, OpenOffice.org 2.4.1 a Mozilla Firefox 3.0.4 a Thunderbird 2.0.0.17. Jako důležité programy jsou pak uváděny FrostWire, KTorrent, Amarok nebo Compiz Fusion.
KDE 3.5.10 - pac nepovazují radu 4 za dostatecne stabilni yet.
Jako důležité programy jsou pak uváděny... - nejen. Hlavne jsou to Flash, Java JRE,... (zamerne vynechano? ) + pokud jsem se dobre docet zde na ABC (uplne nahodou, hahaa), tak i ovladace pro grafarny nVidia a ATI.
Jinak ale rolling distro.
Jen drobná technická -- "Ryan Icculus" je ve skutečnosti Ryan "Icculus" Gordon. (aby to nevypadalo, že se vyžívá v divných jménech)