Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Kniha Linux from Scratch vyšla ve verzi 6.4 - odráží Linux 2.6.27.4, GCC 4.3.2 a glibc 2.8. Parted Magic 3.2 zařazuje installpkg ze Slackware, přidávání programů je možné přidáním modulů do adresáře pmodules. GParted LiveCD 0.3.9-13 používá aktuální Debian Lenny, Linux 2.6.26 a přidává cryptsetup. Caos Linux NSA 1.0 je nová lehká distribuce se zaměřením na výpočty na výkonných serverech (HPC), obyčejné servery (např. webové) nebo speciální použití (firewally, souborové servery). VectorLinux 6.0 Beta 1 má nový grafický instalátor, Linux 2.6.26.8 a výchozím prostředím je Xfce (s LXDE jako alternativou). Elive 1.9.18 přináší lepší jádro a spoustu aktualizovaných balíčků. Poseidon Linux 3.1 (na bázi Ubuntu) je distribuce s kolekcí akademických a vědeckých aplikací pro GIS/mapy, numerické modelování, 2D/3D/4D vizualizaci, statistiku a grafiku. CrunchBang Linux 8.10.01 (na bázi Ubuntu) mění výběr aplikací, upravuje téma a standardně povoluje GNOME Power Manager. openSUSE 11.1 RC1 obsahuje nové překlady, Amarok 2.0 RC1 nebo Zypper 1.0.1.
Už několik měsíců probíhají snahy o portování linuxového jádra na iPhone a přípravu potřebných ovladačů. Před několika dny byl oznámen první velký úspěch: Linux 2.6 na iPhone běží spolu s ovladačem pro framebuffer, ovladačem sériového portu, podporou sériového portu přes USB a podporou kritických věcí jako přerušení, MMU, systémové hodiny apod. Skrze OpeniBoot je pak podporováno čtení NAND. Jako uživatelský prostor nyní z časových důvodů slouží BusyBox, ale glibc prý také funguje a vývojáři budou pracovat na trvalejším řešení. Bude také nutné se zaměřit na podporu dalších hardwarových komponent, jako jsou dotykový displej, WiFi, akcelerometr a další. Tým autorů má zájem o další hackery se zkušenostmi v portování Linuxu a obzvláště Androidu.
Sam Leffler, který spravuje uzavřený HAL používaný v ovladačích MadWifi, uvolnil zdrojový kód pro svůj HAL pod licencí ISC. Spolu s vydáním tohoto kódu také končí jeho dohoda s Atherosem, prostřednictvím které měl přístup k informacím o zařízeních Atheros. Z tohoto důvodu budou muset být další aktivity komunitního charakteru. Kód ath5k a ath9k bude podle firmy sloužit jako referenční ukázka podpory čipů - zájemci o vytváření ovladačů pro jiné operační systémy budou muset získávat informace odtamtud.
Bylo dokončeno nové licenční upozornění pro openSUSE 11.1 a uživatelé by už na původní EULA neměli narazit. Nové upozornění je nápadně podobné tomu, které je použito ve Fedoře, a není to žádná náhoda - Fedora to své volně nabízí k dalšímu použití a nebyl žádný důvod znovu vynalézat již existující věc. Také proto vznikala odvozenina pro openSUSE ve spolupráci s Fedorou. Distribuce jako celek je pod GNU General Public License v2, přičemž konkrétní balíčky mohou být pod jinými licencemi. Hlavní instalační DVD by navíc mělo obsahovat pouze software, který je možné svobodně šířit. V současnosti se pracuje na pravidlech používání ochranných známek openSUSE - ta budou také brzy uvolněna.
Objevilo se první testovací vydání prostředí KDE 4.2: KDE 4.2 Beta 1. Konečná verze by měla vyjít v lednu a dát vyčkávajícím uživatelům další důvody pro přechod. Jen za poslední týden bylo uzavřeno celkem 885 chyb, což dává najevo, že záměrem vývojářů je vypilovat nedostatky. Kompozitní desktopové efekty jsou nyní automaticky aktivní, pokud je hardware a ovladače podporují. Právě desktopových efektů přibylo a můžete tak najít novinky jako Magickou lampu, Minimalizační efekt, Kostku nebo Kouli. Ke značným vylepšením došlo u hlavních prvků prostředí - jde tak o shromažďování do skupin a více řádků v panelu úloh, skrývání ikon v liště, schopnost mít na ploše opět ikony díky možnosti mít Zobrazení složky (Folder View) jako pozadí plochy a spoustě dalších věcí.
Byla zlepšena podpora více obrazovek pomocí knihovny Kephal. Téma prostředí se dá měnit detailněji přes nový modul nastavení a širší možnosti má i pozadí plochy, které mohou nyní ovládat speciální pluginy. Nesmíme zapomenout na to, že Plasma, kromě toho, že má nové aplety, dokáže načítat Google Gadgets. Na aplikace prostředí se samozřejmě rovněž nezapomíná - můžete vyzkoušet rychlejší Konqueror, nový systém pro konfiguraci tiskáren, infrastrukturu PowerDevil pro správu výkonu nebo správce archivů Ark s lepším uživatelským rozhraním. Zaujalo vás to? Z obvyklého místa můžete stahovat živé CD s novým prostředím.
Linux obsahuje solidní podporu IPv6 již od roku 2005, ale americké Ministerstvo obrany má v této oblasti přísná pravidla, která navíc už několik měsíců hrají roli při obstarávání nových počítačových systémů. Pracovní skupina Linux Foundation zaměřená na IPv6 tak měla značný zájem na zlepšení situace. Firmám IBM, HP, Nokia-Siemens, Novell, Red Hat a dalším se nedávno konečně podařilo dostat podporu IPv6 na úroveň, která splňuje certifikační požadavky zmiňovaného ministerstva. Díky tomu by certifikaci měly splňovat hlavní linuxové enterprise distribuce. Poslední nedostatky se týkaly implementace ICMPv6, DHCPv6 a podpory MIB a IPSec pro IPv6.
Vyšla Fedora 10 spolu s velkou skupinou různých specializovaných odnoží. Desktopoví uživatelé zaznamenají rychlejší spouštění a další změny díky bootovacímu systému Plymouth, snadné sdílení připojení k Internetu, lepší zvuk PulseAudio díky přepsání zvukového serveru nebo kvalitnější podporu webkamer. Zařazeno bylo také desktopové prostředí LXDE. Nástroje pro správu tiskáren se dočkaly změněného uživatelského rozhraní, byl přidán SecTool pro bezpečnostní audit a detekci průniků do systému a přešlo se na RPM 4.6.
FreeBSD 6.4 je tu tentokrát také na DVD obrazech pro i386 a amd64. Došlo ke změnám v zavaděči, které mj. umožňují bootování z USB zařízení nebo ze zařízení s popiskem GPT u BIOSů s podporou GPT. Byl zhotoven nový a podstatně zlepšený klient pro NFS Lock Manager a byla zařazena podpora pro šifru Camellia. Hlavní pracovní prostředí byla aktualizována: KDE na verzi 3.5.10 a GNOME na verzi 2.22.3; aktualizace se dotkly také serveru BIND, sendmailu, OpenPAM a dalších balíčků.
cpulimit
je jednoduchý nástroj, který lze použít k omezení toho, kolik procent výkonu procesoru si vybraný proces může vzít pro sebe. Pokud máme něco, co chceme zpomalit, zjistíme si číslo procesu a nastavíme limit. Ukázka s číslem procesu 12345 a omezením na 10 %:
cpulimit -p 12345 -l 10 -z
Volba -z
zajistí, že se omezovač ukončí, pokud takový proces neexistuje, nebo pokud je ukončen. Pokud víme, že je v systému jen jeden proces s určitým názvem programu, lze použít -e
místo určení čísla procesu:
cpulimit -e nazev -l 10 -z
Pokud nepoužijeme volbu -z
, program může čekat, než je proces splňující zadání (napříkad název) vytvořen:
$ cpulimit -e yes -l 1 Warning: no target process found. Waiting for it... Process 23610 detected
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
zda se mi to, nebo kde 4.2 uz tolik neplytva mistem ? slovy klasika: "to by se mi liiibilo"
tiez mam zo screenshotov (a z livecd) pocit, ze sa to konecne vracia na pouzitelnost 3.5 :)))
Zatim je to porad dost zly. Na subnotebooku, kde si chci nastavit kazdy pixel a uz se tesim na upgrade na novou Fedoru, jako maly dite na anglicaka, bohuzel stale nepouzitelne (proti KDE 3.5). Nezbyva nez cekat nejspis na Fedoru 11.
Z těch náhledů jsem měl pocit, že jde o KDE 3.5. Tahle verze zatim vypadá dobře. Sice jsem ještě nezkoušel, ale když to tak půjde dál, tak se zlobit nebudu.
tohle jsem si puvodne rikal o 4.1a stejne jsem furt na 3.5 ... presto vsak nedokazu potlacit jakysi vnitrni souhlas :-P
Doma verzi 4.1.80 zkouším a už se v tom dá pracovat. Na nějaké chyby jsem narazil, takže teď už jen potřebuji čas, abych prošel bugzillu, jestli už tam nejsou, případně je přidal.
Došlo ke změnám v zavaděči, které mj. umožňují bootování z USB zařízeníMám pocit, že to už umí hodně dlouho. Ale možná mi něco uniklo a autor myslel něco jinýho.
boot loader changes allow, among other things, booting from USB devices and booting from GPT-labeled devices with GPT-enabled BIOSesJe to jen překlad, autor tím nic nemyslel
Už umí Kopete posílat soubory přes ICQ ?
Už dýl to umí.
Dík za odpověd, já s linuxem přestal cca před rokem, ale jak tak poslední dobou koukám, začíná se blýskat na lepší časy... 64bitovej flashplayer (třeba už mi nebude vytěžovat video na youtube procesor na 100 %), Kopete, nejhezčí IM v linuxu, už umí posílat soubory přes ICQ, tak na novej komp s normálním hardwarem by ten linux mohl jít :)
... na novej komp s normálním hardwarem by ten linux mohl jít :)
jedna z prednosti linuxu (resp. mnoha distribuci) je, ze jsou schopny slusne bezet i na postarsim hw
Jo jasně, ale já to myslel tak, že mám na svým kompu televizní kartu Typhoon, která v linuxu nejde zaboha zprovoznit, ale v xp jede bezvadně. Taky mám webovou kameru Intuix a jede v XP v poho ale v linuxu ani náhodou (řešením těhlě věcí jsem stránvil týdny... :( )
Nedokázal jsem se nikdy snížit na úroveň, že bych preferoval jeden OS a do něho zjišťoval kompatibilní harware... Prostě jsem koupil SHIT kousky do PC a linux nepoužívám proto, že v něm tyhle kousky nejedou. Takže na postarším ano, ale ne na postarším NONAME .