Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
14. Fedora je pojmenována po Robertu B. Laughlinovi, nositeli Nobelovy ceny za fyziku pro rok 1998 za objevy ve specifické oblasti kvantové mechaniky. Mezi hlavními novinkami je zde Spice, kompletní open source řešení pro interakci mezi virtualizovanými desktopy se vzdáleným přístupem k virtuálním strojům QEMU. Toto vydání také zahrnuje Meego, Amazon EC2 cloud či kompilátor jazyka D.
Instalační proces ničím zvláštním nepřekvapí, na rozdíl od Ubuntu pak neprobíhá na pozadí zadávání dat, vezme si tedy v principu adekvátně více času (závisí pochopitelně na tom, jaký provedete výběr balíčků – hlavní rozdíl oproti Ubuntu).
Nový wallpaper a klasické GNOME.
Jedním z prvních kroků bude jistě nastavení aktualizací systému, …
… instalace dodatečných programů, …
… nastavení různých předvoleb systému (Creative X-Fi nechutná ani Fedoře), …
… případně změny v preferovaných aplikacích, …
… nastavení firewallu, pokud požadujete nějaké specifické úpravy, …
… hlášení chyb, …
… nastavení sítě, …
a nakonec třeba také zálohování na různá místa, včetně zmíněného cloudu.
Uživatelské přívětivosti pak patrně moc nepřispěje, když na vás po jisté době vyskočí například jakési varování SELinuxu, který se rozhodl čemusi zabránit. Zajímavé, ale pro běžného uživatele spíše matoucí.
Fedora používá LVM, pročež i ve čtrnáctce jsou přítomny příslušné nástroje.
Standardním přehrávačem videa je zde klasicky Totem, jak je na distribuci s GNOME v základu zvykem. Totem si umí říci o dodatečné kodeky, ale na rozdíl od Ubuntu není ve Fedoře standardně nastaveno stahování těchto uzavřených/patentově chráněných věcí, takže vše končí přesměrováním na stránku s popisem, jak toto upravit. Nejde samozřejmě o nepřekonatelný problém, ale lenivost, kterou v nás pěstuje Ubuntu, zde může způsobit rozčarování .
Fedora tradičně disponuje i prostředím KDE (není ve standardním výběru balíčků pro instalaci, je nutno dodatečně zaškrtnout), jehož přehrávač KMplayer disponuje slušnou sadou nastavení.
Nástroje pro formát Matroška nyní podporují i odvozený kontejner WebM od Google, resp. WebMV a WebMA pro video/audio.
Dnes se pro změnu podíváme na vypalovací nástroj Brasero. Při tvorbě projektů umí kupříkladu indikovat, kolik z prostoru zabírají jednotlivé prvky a barevně odlišit, jestli již došlo k přetečení velikosti média. Součástí je i editor obalů. Přidávané soubory lze samozřejmě přímo z okna projektu otevírat a upravovat, viz DNG otevřený v Shotwellu (ten jsme si představili blíže v recenzi Ubuntu 10.10).
RAW Therapee nám již dlouho stagnuje na verzi 2.41 a ufraw zas tak zajímavý není, pokud bychom si jej měli ukazovat několikrát do roka, proto si nainstalujme placenou Bibli 5 Pro. Tvůrce má na webu RPM balíček, s nímž si Fedora bez potíží poradí. Povídání o tomto mocném nástroji by ale vydalo na vlastní seriál, dnes jej berte jen jako ukázku instalace uzavřeného komerčního programu od tvůrce, který na Linux „nekašle“.
K Bibli se pak sluší doplnit i ve Fedoře již zabydlenou správu barev.
Krátce se také podívejme na prostředí KDE.
Fedora se také jako ostatní drží Kickoff menu.
Systémová nastavení tohoto prostředí jsou shodná se všemi dalšími distribucemi, včetně praktické stránky „sysinfo:/“.
Z aplikací například Konqueror a KsCD (poměrně primitivní, navíc načítá chybné údaje o CD, toto nebyl Vivaldi, nýbrž Rimskij-Korsakov). Pro zvuková CD má ale Fedora s KDE daleko zajímavější výbavu.
Přímo ze správce souborů lze s média vytáhnout hudbu ve FLAC, WAV či OGG, a to jak po jednotlivých skladbách, tak v jednom velkém souboru. Velmi sympatická a použitelná věcička, v liště jste informováni o průběhu grabování včetně možnosti si jej vytáhnout do vlastního okénka na ploše. Toto je skutečně velice sympatická věc, kéž by fungovala i na DVD-Video, resp. dnes zejména Blu-ray disky .
Celkově je pak KDE ve Fedoře implementováno poměrně slušně (doinstalovával jsem jej dodatečně, proto asi není zcela počeštěno).
Pokud mohu shrnout krátké zkušenosti s Fedorou 14 na hi-endovém PC (Cire i7, GeForce GTX 480), pak musím zmínit zejména výrazně pomalejší start oproti Ubuntu. To, že systém nemá od základu v sobě kodeky a nesvobodné věci jako Flash (což vše umí nově Ubuntu přidat již při instalaci, přeje-li si to uživatel), je pouze otázka přístupu tvůrců k věci a nelze to považovat za zápor.
14. vydání se u mne chovalo lépe než 13. před několika měsíci, za celou dobu se mi nepodařilo „přimět“ nějakou aplikaci k pádu, abych měl hezký screenshot pro reportování chyb (ale pravdou je, že zlobivý CinePaint jsem tentokrát nezkoušel). Se systémem se jako vždy celkem příjemně pracovalo, vzhled prostředí je pak otázkou subjektivního vkusu a změny jsou ostatně víceméně jen o wallpaperu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Hledej chybu u sebe. Mně to funguje ok i na F13 i na F14.
PS.: Píšeš sem jen v depresích nebo máš takovou náladu dlouhodobě ?
yum repolist
. Vyzkoušej prosím, jestli ti tento příkaz proběhne v rozumném čase a jestli nehlásí nějaké chyby.
yum clean all && yum updatejestli ti to nacita repozitare.
Mezi hlavními novinkami je zde Spice, kompletní open source řešení pro interakci mezi virtualizovanými desktopy se vzdáleným přístupem k virtuálním strojům QEMU. Toto vydání také zahrnuje Meego, Amazon EC2 cloud či kompilátor jazyka D.
Hmm, škoda že ve screenech nic z toho nenajdu.
$ readelf -l bibble5 |grep -i stack GNU_STACK 0x000000 0x00000000 0x00000000 0x00000 0x00000 RWE 0x4
Yast a Zypper
pak nechce nic jiného. Sice Fedora má Yum, který není vůbec zlý, ale možnosti jsou o něco omezené. Chybí mi třeba volba "Instalovat vše v tomto seznamu", třeba to FC má, jen jsem se špatně koukal.
Chybí mi třeba volba "Instalovat vše v tomto seznamu"A co jiného dělá yum install se seznamem argumentů?
multimedia
tam byla daná jen pro příklad. Je to na mé virtuální mašině, kde již je vše jak má být. Dělá to, že nainstaluje nebo udělá to co si v těch volbách zvolíš - je jich tam celkem dost. Lze tím blokovat balíčky proti změnám apod.
yum groupinstall
yum grouplist -v
yum groupinstall nazev-groupy
Jardíka
, že nepůjdou přidat programy přes GUI nástroj tak celou distribuci pošle do koše a vrátí se k widlím.