Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Proces instalace systému je u Fedory trochu odlišný tím, že vytváří souborový systém formou logických svazků. Podpora Ext4 by ale překvapit neměla.
Systém je tradičně laděn do modra, základním desktopem je GNOME, KDE 4 ani jiná prostředí samozřejmě nic nebrání používat. Vyzkoušel jsem instalaci „všeho možného“, proto jsou menu s aplikacemi trochu naditější.
Na přítomnost aktualizací upozorňuje tradiční applet v horní části obrazovky.
Frekvenci zjišťování aktualizací lze nastavit spolu s jejich automatickým stahováním.
Nastavení sítě taktéž důvěrné známé.
GUI pro nastavení firewallu je slušně přehledné.
Pro Red Hat typický SELinux je i ve Fedoře 13, a to s obvyklou možností podrobné konfigurace.
Co v jiných linuxových distribucích nebývá vždy k vidění, je správa barev s možností jistých základních nastavení a využití profilů (na software, který dodává např. EIZO pro Windows, to ale pochopitelně nemá ani omylem).
Neméně sympatická je ve Fedoře správa logických svazků (LVM – Logical Volume Management) na discích. Pokud vás přístup Red Hatu zajímá hlouběji, tak této tématice jsme loni věnovali třídílný seriál.
Nastavení softwarových zdrojů s již přidanými repozitáři Fusion.
Zavádění systému v podání GNOME (ve výběru žádný další OS není, instaloval jsem na čistý disk).
Ovládací centrum GNOME ve své základní podobě (článek vznikal na beta verzi, proto ignorujte nepřeložené popisky a dialogy).
Při přihlášení se toho spouští v základu celkem dost, ale i tak Fedora 13 nabíhá sympaticky svižně.
Základní výběr pozadí plochy uspokojí snad každého (kromě „bláznů“ do manga a vypelichaných koček :-).
Již zabydlený nástroj zametač umí vyčistit historii vašeho užívání počítače. Jednoduché, ale často praktické.
Instalace programů probíhají v programu, jehož přehlednost mi například oproti Kubuntu přijde daleko vyšší.
V případě, že nemáte importovány GPG od repozitářů, dotáže se, zdali danému konkrétnímu klíči (a v přeneseném slova smyslu tedy i zdroji) důvěřujete.
V případě nevybraných závislostí si vyžádá potvrzení jejich instalace.
Po nainstalování nových aplikací se objeví dialog umožňující je hned spustit bez nutnosti rozklikávat běžnou nabídku. Sympatické a přehledné.
Jinak standardní přehrávač multimédií si umí říci o chybějící kodeky, ale přiznám se, že mi to (na rozdíl od Ubuntu) nefungovalo. Možná je na vině beta verze, ale já osobně používám právě buď VLC, nebo Mplayer, takže mě to osobně netrápí.
Takto vypadají aktualizace softwaru. Jednoduchými ikonkami je přímo v dialogu rozlišení, jde-li běžnou aktualizaci, opravu bugu(ů) nebo důležitou bezpečnostní záplatu.
Z Fedory je možné přímo nahlašovat chyby, ale musíte mít pochopitelně příslušný účet (ukázka z Bugzilly).
Jako obvykle si ukážeme i správce úloh, který používá Fedora ve zjednodušené podobě.
Firefox a Konqueror mimo jiné ukazující integraci KDE/Qt4 aplikací do GNOME. Všimněte si rozdílné velikosti fontu.
Kecálek podporuje přímo Facebook chat… a mnohé další.
Takže si pro změnu ukažme komunikátor Psi.
Přehrávač VLC pracuje jako vždy spolehlivě.
Z fotografických aplikací začneme nástrojem pro konverzi z jiných RAW formátů do otevřeného Adobe DNG. Sympatická utilita, ale pentaxáci mezi vámi se jistě bez ní obejdou (neb mají podporu v tělech – a nejsou sami).
RAW Studio je jedním z dostupných nástrojů pro rychlé vyvolání digitálních negativů. Kvalit RAW Therapee však nedosahuje.
Fedora taktéž implementuje UFRaw s možností otevřít DNG přímo v GIMPu – ten si jej přepošle do UFRawu na vyvolání a poté převezme zpět k dalšímu zpracování. Nicméně v betě mi to poněkud nefungovalo (a nebyla to první beta/RC verze linuxové distribuce, kde předání fotky z UFRawu do GIMPu nefungovalo).
Ale dost o GIMPu, podívejme se pro změnu na jiný podobný program. CinePaint vyznává podobnou filosofii mnoha otravných oken a ještě horší je to o to, že pořádně nefunguje. Padá a otravuje hromadami chybových hlášek. Takto opravdu ne.
Z hudebních přehrávačů tentokrát volím Audacious s velmi tmavým skinem.
Fedora 13 Goddard jde v evolučních šlépějích svých předchozích vydání. Tak jako jiné letošní distribuce, přináší i ona další zrychlení startu, standardní vzhled prostředí se však drží zaběhlých témat, což je rozhodně dobře. Systém se po celou dobu příprav tohoto článku choval stabilně a svižně, až na pár drobných problémů se zlobivými aplikacemi (viz CinePaint) jsem nezaznamenal potíže. Na běžný desktop je Fedora jistě dobrá volba, jen její doladění možná zabere o „pár minut“ více času než třeba u Ubuntu. Umí se však odměnit věcmi, které naopak v Ubuntu nenaleznete, nemluvě o možnosti již při instalaci velmi podrobně rozhodnout, co chcete, a co ne.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
proč jsou v ní desítky obrázků instalátoru nebo několik obrázků menuVadí ti, že je ve screenshotovém článku hodně screenshotů?
to fakt nechápu...
Vadí ti, že je ve screenshotovém článku hodně screenshotů?Ale vůbec ne. Mně by nevadilo ani kdyby v této recenzi nebyl screenshot žádný. Nebo kdyby jich bylo 5 gigabajtů. Já se jen divím, proč je tam tolik screenshotů stejné věci.
instalaci dokumentuje 10 nebo 1000, nemá nijaký vliv na čitelnost článku, ptž jsou vodorovně scrollované v jednom pásu.A nenapadlo tě, že právě to nekonečné scrollování snižuje přehlednost?
Já vím, že máš x86_64 CPUTy si jasnovidec?
Mám 3 GB paměti, takže 32 bitů stačí.Ne že bych se Jardíka chtěl zastávat, …
Nebyl by v tom asi nijak zásadní rozdíl.Např. při zpracování videa, obrazu či zvuku byl. A klidně až o několik desítek procent. A to jak měřitelně, tak subjektivně.
Větší problém je, že Fedora nenechá procesor odpočinout, narozdíl od WindowsA nebude to spíš tím, že není známé rozhraní k ovládání otáček větráku? Aspoň v mém případě to tak bylo.
Já používám nějakých 10 let (tj od doby, co jsem dostal první PC) písmo 8ptAno Jardíku, si holt prostě king.
té doběV jaké? Já bych zas řekl, že Epic a DE (bavíme-li se o '97). Nedávno jsem spustil Unreala a čuměl s otevřenou hubou čeho je ten engine v módu softwarového renderu schopný. A toho stejného byl schopný i na 100Mhz Pentiu s MMX. Pak jsem si to porovnal se SW renderem Mesy a jen si povzdechl. Ale je pravda, že SS2 je generace ještě trošičku starší (po nástupu HW akcelerace).
Tím, že Quake jako první použil polygonové charaktery, jež do té doby byly čistě spritové (dvourozměrné), se uzavřel kruh technického vývoje 3D akčních her.Takže tak nějak jsem to do teď držel v hlavě.
... a vypelichaných koček ...