Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Instalace systému je možná buď přímou volbou při bootu z CD/DVD, nebo ze spuštěného live CD/DVD přes zástupce.
Celý proces je velmi podobný předchozím létům, nejprve nastavíme jazykovou verzi pro instlátor a poté již volíme časové pásmo (Kubuntu pochopitelně nabídne rovnou to správné), rozložení klávesnice a nakonec rozdělení pevného disku. Systém se umí vejít i na disk s jiným OS, stejně tak lze provést ruční nastavení, já volil automatické použití celého disku.
Instalátor si vyžádá pro uživatele vyplnění hesla a také název počítače, je možné nastavit automatické přihlašování, nebo naopak požadavek na heslo i pro zpřístupnění šifrované domovské složky. Následuje již jen rekapitulace a poté začne instalace. Její trvání závisí na volbě instalačního média, rychlosti internetové přípojky i vaší CD/DVD mechaniky a HDD/SSD.
Instalace je provázena základními informacemi seznamujícími uživatele se systémem, tak jak tomu i instalací OS je už někdy od dob Windows 3.x/95 :-).
Plocha je v základním nastavení laděna jako vždy do modra, stejně tak vzhled KDE, skin se blíží výchozímu; KDE v Kubuntu je rozhodně podobnější openSUSE než třeba Mandrivě. Úpravám se ale meze nekladou, viz dále.
Kubuntu nadále používá menu Kickoff, mezi oblíbenými aplikacemi je hned po instalaci browser Konqueror, správce Kontact, Kopete pro instantní drbání a pro hudbu Amarok. Zvláštní, že není přítomen přehrávač videa.
Aplikace jsou rozvrstveny v menu běžným způsobem. V grafickém si povšimněte, že i zde chybí GIMP, jako prohlížeč obrázků je však, na rozdíl od Ubuntu, přítomen Gwenview. Mezi internetovými aplikacemi je přímo zástupce pro instalaci Firefoxu, teprve až v menu multimédií nacházíme video přehrávač Dragon. Nastavení systému je přítomno jak samo samotinké v podsekci Nastavení, tak v podsekci Nástroje – trochu duplicita, ale dá se na ní najít i logické zdůvodnění.
Máte-li grafiku Nvidia, je instalace uzavřeného ovladače otázkou pár kliknutí myší a restartu, ATI jsem zatím nezkoušel (v obecném slova smyslu to ale mám v plánu na Radeonu HD 5450 v různých distribucích).
Někdy tou dobou již patrně systém zaznamená aktualizace v repozitářích, pročež dalším krokem budiž právě aktualizace distribuce. Touto dobou zde najdeme třeba novější verzi kernelu. Aktualizační nástroj je prostší než v Ubuntu, po rozkliknutí detailů uvidíte pouze pobíhající modrý obdélníček, žádný textový výpis jako v Ubuntu.
Instalace například GIMPu a přehrávače VLC je též rychlá záležitost, jen je třeba ručně zadat vyhledávaný řetězec a pak ve výpisu dohledat samotný program. Přiznám se, že Centrum softwaru pro Ubuntu mi přijde daleko přehlednější a použitelnější, ale to je věc vkusu.
Klasický dialog s nastavením systému v KDE distribucích.
Zleva doprava je zde nastavení pro výchozí části systému obsluhující poštu, editaci textů, web, „kecání“ a další věci, dále nastavení stylu prostředí, barev prostředí, tématu ikon, písma a jeho vyhlazování, dekorace oken, styl zobrazování GTK+ (GNOME/Xfce) aplikací, úvodní obrazovky a smajlíků, v dalším sledu pak efekty plochy (3D/kompozitní desktop) a výběr engine pro přehrávání multimédií (standardně je nainstalován Xine).
Pokročilá nastavení se skrývají v další záložce.
Pro vypalování je samozřejmě k dispozic program K3b, kterému zde lze nastavit řadu parametrů, dále je možné měnit výběr služeb desktopu KDE spouštěných při startu, sémantický desktop Nepomuk a indexování Strigi (jeden ze screenshotů je zde proto, že ukazuje problém, na který jsem během tvorby obrázků pro tento článek několikrát narazil: Chybné uložení PNG v Kubuntu 10.04). Nepomuku lze měnit množství využívané paměti. Na závěr je zde ukázka asociace souborů, kterou velmi chválím, nastavení se provádí velmi přehledně a jednoduše.
Vlna nevole mezi mnoha uživateli, která se vznesla po odstranění GIMPu ze standardní instalace, snad již opadla, já osobně jako letitý, prakticky každodenní uživatel GIMPu v tomto opravdu nespatřuji problém. Snad se brzy dočkáme takového GIMPu, který si poradí s více než 8bitovými soubory a umožní též sjednotit okna do jednoho ve stylu Photoshopu.
Přehrávač VLC již nějakou dobu využívá rozhraní Qt, takže mu to v KDE opravdu sluší (pokud tedy používáte základní skin, s jinými to tak podstatné není).
Na rozdíl od nástrojů v Ubuntu, v Kubuntu přítomné Kopete zatím stále v základu neumí třeba Facebook chat. Na druhou stranu mi v něm jako v jediném programu kupříkladu plně bezproblémově fungovalo sjednocování různých kontaktů jedné osoby pod jednu položku.
Již zmíněný webový prohlížeč Konqueror a jeho nastavení.
Vedle něj je zde, jak již zaznělo, přímo z Kickoff nabídky k dispozici instalace Firefoxu, stejně tak je otázkou pár vteřin dostat do Kubuntu Chrome/Chromium nebo Operu.
Přepínání úloh (Alt+Tab) po zprovoznění 3D desktopu je velmi efektivní a mohu-li subjektivně říci, tak příjemné a přehledné. Okna jsou aktivní, takže video vlevo ve VLC běží i při tomto zobrazení. Toto přepínání se mi osobně líbí daleko více než to, které je v Ubuntu, o nehezkém a nepřehledném „3D Alt-tabování“ ve Windows Vista/7 ani nemluvě.
Z mého osobního pohledu pak bittorrentový klient v KDE KTorrent roste s každou další majoritní verzí té které distribuce do krásy. Implementace vyhledávání či filtru IP adres, plánovače omezování rychlosti či webové rozhraní jsou věci, které stahování dat výrazně zpříjemňují.
Na závěr obligátní ukázka kalkulačky z KDE.
Monitor systému vypadá rozhodně lépe než například to, co bylo v KDE ještě v Mandrivě 2009 (aby mě někdo nechytal za slovo, tak Mandriva 2010 už to má pochopitelně také takto, stejně tak OpenSUSE 11.2).
Kubuntu 10.04 je rozhodně sympatický systém. Definitivně se na něm snad dá prokázat, že porodní problémy KDE 4 jsou již pryč (tu chybu s PNG mu přisuzovat nehodlám, možná je na vině i můj stroj nebo ovladače Nvidia nebo nějací skřítkové). Jedná se o svižný OS s rychlým startem, snadnou správou a instalací aplikací, který má jen několik málo neduhů. Jmenovat musím určitě to, že ne vše je v tuto chvíli přeloženo do češtiny (ale většina podstatných věcí ano) a také občasnou neochotu se vypnout/restartovat po volbě dané operace z Kickoff menu – v takové chvíli mi skutečně pomohlo znát příkaz shutdown -h now. Kubuntu na rozdíl od Ubuntu zachovává ve standardní instalaci stejné rozložení prvků na oknech jako předchozí verze, vzhledově se mi jeví jako vhodný OS tam, kde uživatel hledá něco „inertního, co nebude rušit ani dráždit k úpravám“ a rozhodně oceňuji způsob, jakým probíhá přepínání mezi aplikacemi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
staci prostrednim koleckem pretahnout okno do okna, tak jako ve fluxboxu :)