Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Instalační proces se nese v duchu toho, který známe z OpenSUSE 11.1. Jedná se o jednoduchý klikací postup, který vás v základu přinutí pouze vybrat, jaký desktop chcete. Pochopitelně je zde ale výběr až po jednotlivé balíčky. 11.2 již také využívá jako výchozí souborový systém Ext4.
OpenSUSE se drží osvědčené zelené a chameleonka ve znaku.
Stejně tak i nabídky kickoff.
Připojená zařízení zpřístupňuje jednoduchý applet v hlavní liště.
Jednou z nosných aplikací KDE je bezpochyby neustálým vývojem procházející správce fotografií digiKam. KDE 4 si poradí s digitálními negativy (DNG) a samozřejmě s fotoaparáty připojovanými jako USB Mass Storage. Obrovské množství pluginů zjednoduší třeba odesílání fotografií na Facebook, Picasu, Filckr a další služby, stejně jako export z RAW a export do iPodu. Podporuje i správu barevných profilů (nezkoušel jsem).
Bittorrentový klient KTorrent též roste s každou verzí. Nejsem primárně zabydlen v KDE, takže nedovedu říci, kdy přesně se v programu objevila podpora pro filtraci dle seznamu IP adres z PeerGuardianu, ale pro české uživatele je to bezpochyby skutečně vynikající možnost, kterak od sebe odfiltrovat IP adresy různých protipirátských čmuchalů a podobných existencí (samozřejmě ale doporučuji se při stahování filmů či hudby držet českých zákonů a využívat služby typu Rapidshare).
Amarok skutečně jen krátce pro představení výchozího vzhledu, pokud vás Amarok 2.2 zajímá blíže, přečtěte si recenzi: Amarok 2.2 – o krok blíže k dokonalosti.
Jako další z aplikací KDE 4 pod OpenSUSE 11.2 musím pochválit Kaffeine a jeho podporu DVB-T. Moji kartu s tunerem Philips TDA10046H a grabovacím čipem Philips SAA7134 systém zprovoznil hned při instalaci kompletně, což nevídám vždy. Vadou na kráse OpenSUSE 11.2 však je, že v systému není standardně obsažena potřebná kodeková výbava, zejména MPEG-2, a ani Kaffeine sám nenahodí nějaký dialog pro doinstalování kodeků, tak jak to umí třeba Ubuntu. Ale naladění stanic proběhlo v pořádku, z mého pohledu chvalitebný výsledek s potřebnou jen drobnou ruční úpravou (přidání kodeků).
Sympatický prográmek s názvem „Zametač“ umí po uživateli vyčistit vše, co nechce, aby se o něm okolí dozvědělo.
Nastavení akcelerovaného desktopu, asi netřeba nic dodávat.
Monitor systému, zdá se mi, se více podobá tomu z GNOME.
Natavení systému jsou přehledná a dobře utříděná, vše potřebné naleznete i bez předchozí znalosti velmi rychle.
Přehledná stránka s celou konfigurací počítače. Velmi pěkné.
Z repozitářů se určitě hodí přidat Wine, VLC, Hry, případně třeba další věci jako prostředí XFCE.
Instalace mohou na první pohled působit trochu nepřehledně, například pro VLC se vyrojí tak velký seznam, že hlavní aplikaci, která si k sobě natáhne i závislé balíčky, můžete chvíli hledat. Ale toto závisí na tom, jaké všechny repozitáře jste si do systému přidali.
Při instalaci openSUSE nabídne také seznam změn, který musíte potvrdit. VLC má oproti standardní instalaci potřebu natahat do systému opravdu hodně balíčků.
Nakonec systém vše stáhne a nainstaluje.
Takto vypadá program v akci.
Kopete, opět bez komentáře.
K3b vypadá již léta stejně.
Hlavní nabídka je i v GNOME značně upravena.
Po kliknutí na „Více aplikací“ se zobrazí takřka nekonečný, přesto však přehledný, seznam všeho nainstalovaného.
Nastavení prostředí ničím nepřekvapí.
Compiz lze pod GNOME poladit velmi detailně.
V XFCE, stejně jako v GNOME, používá OpenSUSE 11.2 pouze spodní lištu.
IceWM využívá referenční vzhled, zde Suse žádné úpravy nemá.
Úvodem musím přiznat, že OpenSUSE 11.2 není linuxová distribuce mého srdce, obvykle osciluji mezi OS Ubuntu, Mandriva a Windows. I v OpenSUSE 11.2 nadále přetrvávají věci, kvůli kterým jej já osobně nepoužívám. Zaprvé je to celková pomalost systému. Na mém poměrně rychlém dvoujádru s 2 GB RAM a GeForce GTX 260 (ta pochopitelně není podstatná v tomto kontextu) jsou odezvy na kliknutí velmi pomalé. Například menu s připojenými zařízeními se zobrazí znatelný zlomek vteřiny poté, co na něj kliknu, a tak je to s většinou věcí. Ono by se dalo říci, že těch pár desítek až stovek milisekund by člověk neměl poznat, ale když je těchto prodlev 50 za minutu, tak to skutečně obtěžuje. Osobně bych přirovnal nesvižnost OpenSUSE 11.2 k Windows Vista Ultimate x64 na stejném PC. Další drobnost, která je velmi subjektivní, je to, že mně osobně se jeví zvolený font a zvolené nastavení vyhlazování v OpenSUSE až příliš agresivní, jakoby jiskřivé a mé oči rychle unavuje. Přirovnal bych to k tomu, když v GIMPu přeženete nastavení filtru „Maskování rozostření“.
Z kladů však určitě musím zmínit bezproblémové zprovoznění TV tuneru, to opravdu často nevídám. OpenSUSE 11.2, zejména pod KDE 4.3, je velmi líbivé, přehledné, menu a položky oken jsou dle mého dobře strukturované a se systémem se snadno a intuitivně pracuje. KDE se chovalo zcela stabilně, žádné problémy jsem nezaznamenal. Metody instalace programů a upgrade systému, tak jak jsou v OpenSUSE implementovány, se mi líbí. Celkově považuji OpenSUSE 11.2 za solidní linuxovou distribuci a pokud se na vás nevztahují mé dvě výtky, určitě bych ji doporučil ke zvážení. Nejsem však dlouhodobým uživatelem OpenSUSE, takže pokud mi něco uniklo, případně pokud se v budoucnu objeví nějaké problémy s touto verzí, bude to již jen na vás.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
kio_sysinfo
a pak to funguje.
OpenSUSE 11.2 však je, že v systému není standardně obsažena potřebná kodeková výbava, zejména MPEG-2, a ani Kaffeine sám nenahodí nějaký dialog pro doinstalování kodeků, tak jak to umí třeba UbuntuSafra, a já měl dojem, že to něco vyplivne. Alespoň K3B (v KDE 3 verzi) otravuje s tím, že mu chybí podpora pro MP3.
problem s opensuse je ten, ze nema (poriadne) vyrieseny upgradeNie je to pravda.
V tunokilometrechto ma byt akoze co?
Nie je to pravda.To nebyl muj vyrok. Ale kdyz uz jsme u toho, pri minulych dvou upgradech 10.3->11.0 a 11.0->11.1 jsem mel problem s tim, ze pocitac nenajel. Proste nenasel ten spravny disk. Tu prvni jsem resil cistou instalaci, pri te druhe jsem si vsiml, ze staci v fstab prohodit disky (mam 80GB se swapem a rootem a do nej pripojeny 500GB s /home, na 80GB je reiser, na 500GB ext3 - historicka zalezitost, disky plynule prechazi z pocitace do pocitace). Predevcirem jsem delal upgrade 11.1 -> 11.2 a jaka byla ma radost, kdyz po ni komp najel! A jak nizko byla ma celist, kdyz druhy den, po dvou rebootech (pocitac vypinam) najednou nenajel, nastesti uz jsem ho prokoukl, zeditoval fstab a vse je zatim jak se zda v poradku. Ale co se mu delo v palici fakt netusim...
to ma byt akoze coStejne irelevantni bejkarna jako clovekomesice.