Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Není to tak dávno, co se Amarok vrátil s verzí 2.1 – z hlediska funkcí nejnabitější hudební přehrávače vůbec – a už tu máme další verzi, která jej zase o něco přibližuje dokonalosti. Co je tedy nového ve verzi 2.2?
V Amaroku 2.0 bylo často kritizováno přidání středního panelu s applety, ve verzi 2.1.1 se „konečně“ objevila možnost tento panel zcela skrýt a nyní je tu ještě revolučnější vylepšení – rozvržení panelů si lze zcela uspořádat podle svého. Každý z trojice panelů jde nejen zmenšit, nebo zvětšit, či přesunout na jiné místo v rámci okna, ale i zcela osamostatnit – vytrhnout jej do okna samostatného.
Ani veliká základní ovládací tlačítka (pauza, přeskočení skladby atd.) nebyla dříve příliš chválena. Ve verzi 2.2 je tedy možné zvolit si alternativní vzhled této lišty. Stačí vyvolat kontextovou nabídku nad oblastí ovládacích tlačítek nebo posuvníku pro pohyb ve skladbě – výběrem hlavní lišty „NG“ ušetříte docela dost místa.
Drobné změny se dotkly panelu s kolekcí. V nejvyšší úrovni stromu se usadily docela uhlazené ikonky, přes něž se lze dostat ke kolekci, lokálním souborům, datům v multimediálních přehrávačích, internetovým službám a nově i ke zvukovým CD. V horní části panelu se zobrazuje tzv. drobečková navigace, na niž jsme zvyklí ze spousty webových stránek.
Co se týče samotné kolekce, došlo k interním úpravám. Skenování obsahu disku je nyní výrazně rychlejší, zlepšil se také import databáze z Amaroku 1.4, což ale v tomto směru není největší novinka. Již dříve byla poptávána podpora externí databáze (MySQL) a v této verzi na zájemce o tuto funkci již došlo.
Z nabídky internetových služeb z technických důvodů zmizel Shoutcast Directory. Na druhou stranu došlo k vylepšení integrace s obchodem Magnatune. V kontextovém panelu zase přibyly applety pro video (podle přehrávané skladby vyhledává videa na webech typu YouTube a umí je přehrát) a fotografie (zobrazuje fotografie z Flickru podle metadat aktuální skladby), také applet stahující informace z Wikipedie se dočkal výrazného rozšíření funkčnosti – lze si zvolit (preferovanou) jazykovou mutaci Wikipedie a prohlížet jde články jak o umělci, tak o albu nebo skladbě, podporováno je také tlačítko Zpět (a Vpřed). Nesmím ještě zapomenout na jednu kosmetickou změnu: Když se do appletu zobrazujícího právě přehrávanou skladbu nevejde název skladby, nezobrazí se celý, ovšem po najetí kurzoru myši nad něj se začne posouvat.
Očekávané změny se také dotkly seznamu skladeb. Nejvýznamnější novinkou je možnost třídění a také míchání položek podle nejrůznějších kritérií z metadat, a to i ve více úrovních, což znamená, že si skladby můžete nechat setřídit podle kritéria jednoho a pak v další úrovni (když budou položky „na stejné úrovni“ – podle kritéria nerozlišitelné) podle jiného kritéria a tak dále. Dále se objevila možnost editovat metadata skladeb tzv. „inline“, tedy podobně jako se přejmenovávají názvy souborů v některých jejich správcích – nikoliv prostřednictvím dialogu, nýbrž „na místě“. Stejně tak přibyla možnost nechat si zobrazovat přímo v seznamu skladeb u přehrávané skladby drobné ovládací prvky pro posun ve skladbě, pauzu a tak podobně.
Kompletního přepracování se dočkal správce záložek, nyní připomíná běžného správce záložek například ve webovém prohlížeči (třeba ve Firefoxu). Abych připomněl funkci záložek – tyto slouží především k uložení si přesné pozice ve skladbě, přičemž Amarok je ukládá v podstatě ve formě URL, takže je můžete poslat třeba kamarádovi. Ale pomocí záložek se lze odkazovat nejen na libovolné místo v některé ze skladeb, ale také na libovolné místo v kolekci, v adresářové struktuře apod. – pak se ovšem již nepoužívá správce záložek integrovaný v Amaroku, nýbrž správce záložek celého KDE.
Co ještě? Třeba funkce Replay Gain, udržující zhruba stejnou hladinu hlasitosti mezi skladbami, je nyní dostupná i při použití Xine jako backendu pro Phonon. A je možné, že v některé z příštích verzí se ti, kdo se dožadují ekvalizéru, konečně dočkají – ve vývojové verzi jsem si všiml v nastavovacím dialogu položky „Ekvalizér“ s poznámkou, že tato funkce dosud není podporována Phononem, ostatně i v nabídce ve stabilní verzi je obsažena položka nesoucí toto jméno. Minoritní verze budou podle plánu vycházet co šest neděl, první z nich (2.2.1) bychom se měli dočkat v dohledné době. Měla by přinést krom jiného funkci pro odstranění duplikátů v seznamu přehrávaných skladeb.
Závěrem mi nezbývá než podotknout, že Amarok 2 už skutečně dospěl do stádia, v němž opět jde o jeden z nejlepších přehrávačů vůbec, teď už jen doladit drobnosti – opravdu mě již nenapadá nic, co by šlo přidat nebo radikálně vylepšit. Snad ještě ten ekvalizér.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
WMP má přehledné nepřeplácané uživatelské rozhraní (na rozdíl od Amaroku)Tak ako prehrávač hudby je Amarok oveľa lepší než WMP. A dokonca má prehľadnejšie a menej preplácané užívateľské rozhranie než WMP, i.e. pri prehrávaní je to len ikona a ovláda sa klávesovými skratkami Meta + Z,C a B, hlasitosť kolečkom myši. Možno existuje aj niečo jednoduchšie, ale WMP to určite nie je.
Amarok2 je nepoužitelný shit (jednička však byla taky).Jardo, ty máš dnes zas blbý den? Měl by sis to po sobě přečíst až vystřízlivíš
BTW, ten soukormý playlist… to je jak když pejsek s kočičkou vařili dort.
Huh?
Také bych tvrdil, že nějaká prastará verze uměla moc pěkně filtrovat - stačilo psát a už zůstávaly jen dopovídající položky. Ale nevylučuji, že si to pletu s iTunes
Podcasty - proč se nedají získat anotace pořadů -Přesně tak. Já amarok využívám hlavně na podcasty ČRo, k přehrávání rádií a k přehrávání hudby ani moc ne. Ve verzi 1.4 to fungovalo perfektně - jednoduché a přehledné přidávání a třídění podcastů bylo na jedničku, amarok doporučovali na podacasty i na webu ČRo. Teď ve verzi 2 je to jakési pokurvené...