Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Prakticky ihned od svého uvedení vzbuzoval Amarok velkou pozornost mezi uživateli a stal se velice populárním. A to nejen na domovské platformě prostředí KDE, kde mu jediným důstojným soupeřem mohl být pouze Juk, který dnes žije ve stínu svého úspěšnějšího kolegy. Stal se dokonce etalonem pro ostatní přehrávače, takže spousta lidí hledá „Amarok“ nejen pro GNOME/Gtk, ale i pro Windows. Program se tak stal ikonou linuxového desktopu (ve smyslu "čumte, co máme za super přehrávač, tomu se vaše Media Playery a iTunes ani nepřibližují"), podobně jako třeba Compiz.
Oficiální oznámení uvádí celkem 4 hlavní změny, které jsou v Amaroku2:
Nové UI je největší a nejvíce viditelnou změnou nového Amaroku. Pro pravidelné čtenáře Ábíčka jistě není velkým překvapením, protože už byl několikrát představen. Krátký výlet do historie Amaroku2 zde na ábíčku stručně představí, jak se postupem času přehrávač měnil:
Současný stav se od posledně představené betaverze prakticky neliší, ovšem od předchozí verze poměrně podstatně. Pro mě nejvýraznější změnou je neexistence kompaktního režimu, v němž se dal Amarok přepnout do minimálního okna ve stylu přehrávače Winamp. Dvojková řada tak (zatím) poskytuje pouze plné zobrazení s playlistem a ostatními informacemi.
Základní rozložení přehrávače, ač to tak na první pohled nevypadá, zůstalo v zásadě stejné. Nahoře menu, nalevo záložky s funkcemi, které se rozbalují do levé části přehrávače a napravo je seznam skladeb. Kdo se díval pozorně, zjistil, že zmizela záložka Kontext. Ta se přesunula do prostředního kontextového panelu, což je nejvíce vizuálně viditelná změna a novinka, na kterou jsou vývojáři velice pyšní. Kontextový panel slouží k zobrazení kontextových informací, jako třeba slova právě přehrávané skladby nebo informace o albech. Celý koncept prostředního kontextového panelu se až nápadně podobá konceptu Plasmy, protože i na něj je možné přidávat widgety, nebo mít několik různých pohledů, jako jsou virtuální obrazovky (plasma widgety jsou viditelné na všech virtuálních plochách, ale Plasma má i koncept virtuálních obrazovek, kde se mohou widgety lišit) Plasmy.
Seznam skladeb se dočkal velkých změn. V předchozí verzi se jednalo o nejdůležitější součást přehrávače, čemuž odpovídala i jeho velikost, kterou zabíral v porovnáním s levým funkčním panelem. Nová verze je graficky daleko vyvedenější než přededšlá. Přestože neumožňuje zobrazit tolik informací o skladbách jako jeho ukecaný předchůdce, ty nejdůležitější jako název alba, skladby a čas zůstaly zachovány. V této konfiguraci bohužel příliš nefungují alba od různých interpretů (typicky třeba soundtracky k filmům). Přidání prostředního panelu zatlačilo seznam skladeb doprava a zdůraznilo prostřední panel.
Naštěstí výchozí velikost nového seznamu skladeb není žádným problémem, protože se dá jednoduše upravit zmenšením prostředního panelu nebo roztažením seznamu skladeb přes celé okno. Vývojáři se na svůj cíl, totiž možnost si uživatelské rozhraní jednoduše nastavit, nezaměřili pouze přidáním prostředního pruhu, celé okno se dá změnit.
Z mého pohledu tak trpí současná verze Amaroku absencí funkce jednoduchého filtrování seznamu skladeb, což nemohou různé dynamické kolekce nahradit. Naštěstí stejně jako KDE 4.0 není KDE 4, tak Amarok 2.0 není Amarok 2, takže se filtrování snad brzy v pořádku vrátí zpět.
Kolekce je, podobně jako v předchozí verzi, smyslem a základem filosofie Amaroku, který tak spoustu uživatelů (včetně mojí maličkosti) donutil si svoji hudbu otagovat. Ne že by nešlo používat Amarok jako normální přehrávač pouze se seznamem skladeb. Jde to, ale není to tak pohodlné jako s nimi. Kolekce, ač v současném vánočním čase evokuje spíše stromeček a cukroví, je v tomto kontextu jednoduše seznam hudebních souborů, které obsahují různé informace (tagy), podle nichž je možné kolekci třídit (respektive se v ní vyznat).
Stejně jako v minulé verzi probíhá import při prvním spuštění, je možné nastavit, aby si Amarok hlídal změny v souborech a podobně. Dále je možné se ke kolekci dostat z nastavení programu. Navíc umí importovat kolekce programů Amarok 1.4 a iTunes.
Informace o aktuálně načtené kolekci jsou dostupné v levém panelu pod záložkou Kolekce. Na obrázku jsou vidět pouze položky z lokální kolekce, ale protože je nový Amarok integrován do KDE4, podporuje i Nepomuk. Bohužel je mi tato funkce stále záhadou, která se projevuje pouze velkým vytížením disku (obzvláště na notebooku), proto nejsem schopen říct bližší informace. Jisté je pouze to, že s fungujícím Nepomukem+Strigi by Amarok nemusel mít vlastní načítání kolekcí a sledování změn v souborech a mohl by se spolehnout na informace zasílané Nepomukem. Současná implementace a hardware však hovoří spíš pro včasné vypínání těchto udělátek. Kombinace Nepomuk metadat v rozšířených atributech souborů a SSD disku by z této technologie mohla udělat v pravdě zabijáckou (a nejen pro harddisky a zdroje nebohých notebooků) vlastnost.
Zpět od lamentování nad Nepomukem k Amaroku. To, že máme nahranou kolekci, neznamená, že můžeme přehrávat. Amarok totiž nepřehrává kolekci, ale seznam skladeb. Naštěstí není nic jednoduššího, než dvakrát kliknout na libovolnou položku (včetně Lokální kolekce) a její obsah se do seznamu skladeb načte. Kolekce podporuje jednoduché filtrování, různé způsoby řazení, seskupování (podle interpreta, podle roku, alba, ...) a docela propracované pokročilé vyhledávání, které umí sice psí kusy, ale vizuální podoba formuláře by chtěla trošku propracovat. Navíc vzhledem k SQL backendu kolekce (asi jsem se ještě nezmínil o tom, že kolekce v Amarok2 fungují nad MySQL embeded) by možná neškodilo mít možnost nechat uživatele samotného si napsat příslušný SELECT.
Pod touto záložkou se schovává jedna z největších změn nového Amaroku. Tou je kompletní změna architektury (alias střev, jak říkáme my odborníci) programu. Amarok jako jeden z prvních OSS přehrávačů přinesl podporu pro tehdejší audioscrobbler.net, dnes znám jako last.fm. Uživatelé po registraci služby a zadáním přihlašovacích údajů získali možnost si nechat odesílat informace o přehrávané hudbě právě na last.fm, kde se pak dalo různě vyhledávat, sdružovat, hledat lidi poslouchající podobnou hudbu a jejich skladby a podobně. V pozdějších verzích přibyla možnost použít Amarok jako last.fm player, tudíž možnost naopak poslouchat streamy z last.fm.
Amarok2 přichází s podporou pro více online služeb než pouze last.fm a navíc je kompletně přepracovaný způsob, jakým se nové služby do přehrávače integrují. V předchozí verzi byl last.fm do programu „zadrátován na tvrdo“, dnes jde o jeden z mnoha pluginů. Současná verze tak podporuje 7 online služeb. Důležité upozornění - služby, které vyžadují registraci a neumožňují přístup anonymním uživatelům (last.fm, ampache, mp3tunes), nejsou zobrazeny v seznamu pluginů, přestože uživatel zvolil jejich zobrazení. Zobrazeny jsou až poté, co uživatel zadá jejich jméno a heslo, což považuji za dost nešikovné řešení.
Amarok2 nyní podporuje následující online služby:
Pokud vám, stejně jako mně, názvy vesměs nic neříkají, bude pro vás asi následující část zajímavá.
OPML je v podstatě RSS pro podcasty. Jednodušeji řečeno, OMPL je specializovaný formát dat, do něhož se přidávají informace o zajímavých mediálních souborech (kdybych tento článek nenapsal, ale namluvil, byl by to podcast - a podcast protože iPod). Existují vyhledávače specializované na OMPL jako opmlsearch.com a Amarok2 se s nimi rovněž dokáže poprat. V prvním kroku je nutné ručně nahrát lokální databázi, což se dělá tlačítkem Aktualizovat. Po pár okamžicích se zobrazí obsah adresáře podle jednotlivých hierarchií. Přehrávání podcastů je složitější. Nejprve je nutné podcast přidat, potom se přepnout na záložku Seznamy skladeb a tam máme ve složce Podcasty vše potřebné.
Ampache je OS software pro streamování hudby přes HTTP. Poskytuje jak webové rozhraní, tak API potřebné k organizaci přehrávání hudby. Protože nemám k dispozici Ampache server a vlastní se mi instalovat a konfigurovat nechtělo, můžete se detaily dočíst v blogu vývojářů.
Jamendo není další z řady serverů poskytujících hudbu zdarma. Tento server naopak cíleně poskytuje svobodnou hudbu, to jest hudbu pod Creative Commons licencí, takže pro hudebníky může být určitou obdobou sourceforge.net. Další detail viz elektronický Ott. Podobně jako u OPML je nutné nejprve databázi pro Jamendo natáhnout ručně tlačítkem Aktualizovat. První pohled na databázi člověka vyděsí relativní neuspořádaností a rovněž tím, že po zadání libovolného názvu celý seznam zmizí. Nicméně, první fakt je prostě daň za to, že si každý může svůj styl pojmenovat libovolně, a druhý je dán tím, že těch skladeb je prostě moc, takže prohledávání trvá.
Ale funkčnost tohoto pluginu byla v pořádku, bohužel občas při přehrávání skončil Amarok v nekonečné smyčce, takže zcela bez chyby není. Zatím nepodporuje přihlašování uživatelů, takže veškeré funkce se omezují na poslouchání a stahování torrentu s písničkou. Ke stažení slouží tlačítko vedle ovládacích prvků. Druhé (s dalekohledem) slouží k filtraci seznamu pouze na daného umělce. Ale i tak je integrace s Jamendo velmi povedená vlastnost.
Magnatune je jako obchod s muzikou takříkajíc na opačné straně barikády od serveru Jamendo. Ovšem jen zdánlivě, protože filosofie tohoto obchodu je v mnoha ohledech sympatická. Například jako jeden z prvních online obchodů přestal používat DRM, k dispozici jsou zdarma streamy hudby a navíc vše, co poskytují zdarma, je pod Creative Commons licencí (Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike License). Amarok přišel s podporou pro Magnatune již ve verzi 1.4, takže podpora ve stávající verzi není žádnou novinkou.
Seznam dostupné hudby je na první pohled o něco organizovanější a kratší. Přehrávání funguje skvěle, uživatel si může přímo přes přehrávač album zakoupit. V nastavení je též možnost vybrat si mezi streamy OGG a dvěma kvalitami MP3.
Podpora last.fm je propracovanější než pro Jamendo. Celý princip ovládání je rozdělen do podstromů jako Globální značky, Osobní rádio, Sousedské rádio a podobně. Amarok má podporu pro hodnocení, přeskakování a zakazování skladeb. Tento plugin rovnež zajišťuje odesílání informací zpět na last.fm.
MP3tunes je nejen e-shop poskytující hudbu bez DRM, ale i prostor k odložení svojí muziky s možností přístupu odkudkoliv, kde je k dispozici připojení k internetu. (Pro zajímavost: MP3tunes založil Michael Robertson, který stál mimo jiné za Lindows/Linspire a i v tomto případě se nevyhnul kvůli svému podnikání žalobám ze strany velkých společností, tentokrát konkrétně EMI). Plugin pro MP3tunes vznikl v rámci Google Summer of Code - více viz blogy vývojářů.
Poslední představenou a implementovanou službou je shoutcast.com, což je největší seznam internetových rozhlasových stanic na světě, takže s tímto pluginem máte v dosahu prakticky vše, co na internetu vysílá.
Amarok má i podporu pro seznamy skladeb. Uživatel si může ručně vytvořit svůj a uložit jej, nebo si nechat nějaký vytvořit dynamicky. Dynamické seznamy skladeb se v současné verzi omezují na náhodný seznam. I když se z uživatelského rozhraní zdá, že by to mohlo být chytřejší, osobně jsem této funkci nepřišel nikdy na chuť. Uživatelsky uložené seznamy a podcasty jsou dalšími položkami, které jistě není třeba představovat.
Protože jedna z hlavních inspirací pro Amarok byl dvoupanelový správce souborů, nabízí se i možnost úplně obejít veškeré kolekce a pluginy a kdoví co ještě a přidávat do seznamu skladeb pouze to, co je na disku. Jednoduché a funkční.
Kontextový panel nahrazuje levý kontextový pruh. Uživatel si na něj může přidávat vlastní widgety nebo mít několik různých pohledů. Mě osobně tato funkce zaujala jen jako autora tohoto článku, protože to poskytuje spousty možností k obrázkům. Coby uživatel jsem rozpačitý a osobně by mi bohatě stačila možnost panel prostě vypnout, což je, jak jsme si ukázali, možné.
Přidávání a odebírání appletů je možné pomocí tlačítek plus a mínus ve spodní části okna. Tlačítko pro zoom umí zobrazit několik pohledů naráz a zelené šipky slouží k přepínání pohledů. Applety je možné instalovat z kde-apps.org nebo před GetHotNewStuff. Zajímavou funkcí panelu je, že při drag&drop operaci zobrazuje akce, které je možné udělat.
Co říct na závěr. Začneme klady. Vizuální stránka je příjemná, přechod na KDE4 technologie jako Phonon bezbolestný, přičemž Amarok teď obsahuje podporu pro přehrávání videí. Větší integrace s online službami spolu s novou architekturou pluginů dávají naději, že Amarok bude podporovat prakticky libovolnou z nich.
Největším záporem je asi třetí panel, jehož nejužitečnější funkcí (alespoň pro mě) je to, že se dá překrýt. Osobně v něm nespatřuji takový přínos, který by ospravedlnil utlačení seznamu skladeb. Ve většině případů překáží a vinu na tom má i špatně se škálující plugin zobrazující informace o právě přehrávané skladbě. Dále jsem postrádal rychlý filtr v seznamu skladeb a možnost si zobrazit něco navíc.
Celkové hodnocení ale zůstává pozitivní. Amarok 2.0 prostě následuje cestu KDE 4.0; sami vývojáři říkají:
Je důležité mít na paměti, že Amarok 2.0 je na počátku, nikoli na konci. Protože došlo ke spoustě změn, ne všechny vlastnosti z 1.4 jsou dostupné ve 2.0. Mnoho chybějících vlastností jako fronty a filtrování seznamu skladeb se za několik verzí vrátí zpět.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
bude porovnání s Songbirdem? ten je nyní ve verzi 1, ne?
Songbird ve verzi 1.0 mě úplně nadchnul. Ostatní přehrávače jsem pustil k vodě. Až vyřeší problém s pluginem MMkeys, tak to bude dokonalost sama. Vzhled songbirdu: http://tinyurl.com/5775wv
Oba přehrávače nejsou ve finální verzi 1.0 respektive 2.0, ale tak v první alfa verzi. Chybí podpora naprosto zásadních funkcí jako třeba fronta (queue), ekvalizer, replay gain a další. Nevim, jak Amarok 2, ale Songbird také ještě neumí crossfade, monitorovat adresář,konvertovat hudbu do jiného formátu a v podstatě mu chybí playlist (doplněk Now Playing List není s verzí 1.0 kompatibilní).
V současných verzích jsou oba přehrávače pouze velmi těžko srovnatelné s konkurenty jako Winamp nebo foobar2000. Vývojáři obou přehrávačů se soustředili příliš na (alespoň pro mě) nepotřebnou integraci všemožných webových služeb a zapomněli na to hlavní - přehrávání hudby.
Takže já bych s nějakým porovnáváním počkal tak do verzí 1.2 a 2.2, jinak by oba přehrávače při porovnání s konkurencí windousových freewarekolegů dopadli jako sedláci u Chlumce.
Songbird také ještě neumí crossfade, monitorovat adresář,konvertovat hudbu do jiného formátu a v podstatě mu chybí playlistCrossfade je ten odporný přechodový efekt při přechodu na jiný track, nebo při vypnutí? A od přehrávače nečekám, že bude umět konvertovat hudbu.
Crossfade například používají všechna rádia. Pokud člověk poslouchá hudbu jako pozadí, je to celkem příjemné.
AmaroK a Songbird nejsou pouze přehrávače. To byl Winamp 2 nebo XMMS. Tohle jsou hudební manažery a sami se do té kategorie řadí. Od hudebního manažeru se očekává, že bude umět kolekci organizovat - přesouvat soubory, měnit schéma pojmenování, tagovat a také konvertovat do jiných formátů. AmaroK 1.x to uměl, umí to foobar2000 i Winamp.
Všimněte si, že nekritizuji ty přehrávače za absenci podpory ripování a vypalování, přestože hlavní komerční konkurenti, iTunes a WMP, to umí. To je trošku už nad rámec hudebního manažeru, ale pokud by to AmaroK nebo Songbird uměly, je to další plus.
V současných verzích jsou oba přehrávače pouze velmi těžko srovnatelné s konkurenty jako Winamp nebo foobar2000. Vývojáři obou přehrávačů se soustředili příliš na (alespoň pro mě) nepotřebnou integraci všemožných webových služeb a zapomněli na to hlavní - přehrávání hudby.
Přesně tohle jsem chtěl taky napsat. Pro mě je to takové ... přeplácané. Pod linuxem hudbu moc nepouštím, takže jsem neřešil ani otázku přehrávače (vyhovuje prakticky každý), pod Win používám starý strohý Winamp 2.95 a jsem spokojen. Občas slyším obdivné výkřiky na Amarok, ale po přečtení tohohle článku zjištuju, že program je to sice nabušený, ale zřejmě už jsem na všechny ty fičůry starej
Občas slyším obdivné výkřiky na Amarok, ale po přečtení tohohle článku zjištuju, že program je to sice nabušený, ale zřejmě už jsem na všechny ty fičůry starej+1 Presne tak, mam ten samy pocit. Pritom tak jednoduchou a uzitecnou funkci jako je "prehraj adresar" (viz muj problem) umi maloktery prehravac (jak je na tom Amarok netusim)
Občas slyším obdivné výkřiky na Amarok, ale po přečtení tohohle článku zjištuju, že program je to sice nabušený, ale zřejmě už jsem na všechny ty fičůry starejAmarok je skvělý jakožto katalog písniček. Když chci najít nějakou písničku, namlátím do filtrovacího políčka kousek názvu nebo zpěváka, a mám to (například máš 15 alb od jednoho zpěváka, a netušíš, na kterém to je). Jinak ale raději používám konzolový MOCP
bude porovnání s Songbirdem? ten je nyní ve verzi 1, ne?Pokud jej někdo napíše, tak ano
+1
open source hudbu, to jest hudbu pod Creative Commons
To je trochu blbost, ne? Open source hudba je ktere je k dispozici zdroj - noty, pripadne u elektronicke hudby nejake soubory do prislusneho software. Creative Commons se zabyva necim vyrazne jinym.
Je pravda, že termín by měl znít spíše "svobodná hudba".
Amorok je nyní i pro OS X, na stáhnutí 70.1MB při instalaci to zabere cca 230MB, protože qt4 a poobný nezbytnosti, ještě jsem nezkoušel, jelikož to vyžaduje zavření všech app a logout (to teď nemůžu udělat, protože tvořim video). Čekam až to někdo vyzkouší.
Fungoval někomu import kolekce z 1.4 uložené v mysql?
http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=174269
+1
zbytecne velka tlacitka (hlavne play/pause/stop. Nechapu jak je neco takoveho mohlo napadnout.)Tak zrovna tohle mi velmi vyhovuje. U přehrávače hudby chci velká tlačítka, abych nemusel řešit trefování na miničudlítka.
nepotrebuji zadna takova tlacitka, je mi sympatictejsi ovladat prehravac klavesnici. proto bych ocenil, kdyby tato tlacitka mela tak 1/4 velikost
A proto jsou ta tlačítka namačkaná na sebe, aby jsi zase takovej komfort při trefování neměl
taky tak nějak nechápu ten hype okolo vzhledu přehrávače/aplikace/systému. On si snad někdo po výběru playlistu a spuštění první písničky z něj, maximaluzuje okno přehrávače a kochá se, jak to má pěkné tlačítka, jak je tam vlevo dole hezký obrázek alba, jak vpravo ubíhá text skladby etc? Ne že by aplikace nemohla vypadat pěkně, ale ať je to proboha trochu ergonomické a funkční. To jak Amarok vypadá po shlédnutí screenshotů, není přehrávač, ale nabubřelá příšera. Brrr, zlatý foobar
Například já často čtu lyriku k písním, ...Takže texty písniček, které mají nějaký děj, si nečteš?
Já zas čtu zásadně epiku.
To jsem presne cekal, ze se tu nejaky takovy nazor objevi ) Rekl bych, ze tohle je natolik subjektivni, ze asi nejde uspokojit kazdeho uzivatele. Myslim, ze dulezite je, jak to rozhrani jde konfigurovat k obrazu svemu. Tady jsem jednoznacne poteseny, ze ten panel uprostred, co tam zbytecne zabira misto pro playlist, jde schovat
Ampache je OSS software...
Ampache je open-source software software...?
Každá druhá aktualizace Amaroku mi (v openSuSE) padá hned po spuštění, ale v době, kdy mi Amarok 2 fungoval, mi zásadně chyběla především výborná funkce "zastavit přehrávání seznamu skladeb po ukončení aktuální skladby" --- neznám jiný přehrávač, který by ji měl. Jinak problémy s kolekcí jsou klasika... nicméně si nestěžuji. ^_^
V tomhle má největší možnosti nastavení foobar2000. Kdyby ho tak někdo chtěl portovat na Linux. Přitom zrovna tenhle přehrávač je postavenej typicky linuxově - spousta malých pluginů, které dohromady tvoří přehrávač. Pluginy můžu mazat, doinstalovávat a možnosti konfigurace jsou skoro nekonečné. Akorát škoda, že je closed source a jenom pro Windows.
A ako to je stymi pluginmi, ja som skusal a tam nieje ani 20% pluginov 1.4. Ziadne zvukove kniznice, dokonca ani kolko kanalov, alebo som zle pozeral? A nieto este biedny zvuk bez moznosti equalizeru.
Když to tady čtu, připadám si starej, konzervativní a nemožnej. Dyť bych potřeboval celej den, abych se s ním jenom naučil zacházet a zjistil, co potřebuju a co ne. Jednou jsem ho pustil, začal cosi strašlivě indexovat, pak mi sesypal všechny písničky dohromady, pak nastalo veliký zmatení při pokusu o kopírování do MP3 přehrávače, pak cosi nefungovalo a nakonec jsem to vypnul. Já nevim, mně pořád připadá nejjednodušší vlízt v MC do adresáře nějakýho alba a pustit tam na ty písničky alias MPlayeru. Hraje to, dá se to zapauzovat, přeskočit na další, zesílit, ztlumit, to všechno z klávesnice. Co víc člověk potřebuje? Teď mě ukamenujete...
hmmm, to já tedy vlezu do adresáře nějakýho alba a pustím tam na ty písničky xmms.
A teď si představ, že mam třeba náladu pustit si nějaký rockový mix. Jak to uděláš? Já si pustím AmaroK, Songbird, Winamp, foobar2000 nebo jiný podobný přehrávač, kliknu na rock, shuffle a play a poslouchám.
Jenže předtím musíš mít otagovanou celou kolekci hudby Já osobně se sice snažím mít tagy u nových věcí v pořádku, to nic ale nemění na tom, že v hudebním adresáři se povalují ještě desítky dalších alb, která jsou otagovaná stylem "Artist 1 - Track 1".
No třeba můj stůl je jeden velký bordel, ale písničky mám otagované vzorně. Nejvíc mě štve doplňování diakritiky, protože na freedb.org je všechno "cesky".
Na druhou stranu otagovat si rozumně velkou kolekci, pokud to mám alespoň pojmenované, je práce tak na 2 zimní večery. Výhody jsou potom velký hlavně v přenosných přehrávačích a hudebních manažerech.
Picard nepomuze?
A myslíš, že vyřeší češtinu? No vyzkouším to...
Amarok 1.4 ma takovou peknou vlastnost, ze je schopen odhadovat tagy podle nazvu souboru (nejdriv vyberes, popr. vytvoris pattern jak jsaou jmena poskladany a pak jen kllikas na doplneni tagu. Bohuzel to funguje vzdy jen na jen na jednu skladbu, tudiz clovek porad klika. Ale clovek aspon nemusi nic psat.
Přesně. A když se mi zachce takového luxusu jako playlistu, napíšu si buď bash scripty rock.sh či jazz-mix.sh nebo jenom passnu do souboru názvy těch mp3ek i s cestami a narouruju si to tam :)
Luxus největší. Fakt nevím, co víc chtít. Styl WinMedia playeru či nějakého jabličkářskýho přehrávače mi ukrutně nevyhovuje stejně jako MTP, což je nejhorší vynález na poli multimédií. Neumí to ani polovinu úkonů, co UMS a ještě jsou s tím jenom problémy. Vidí to někdo stejně?
tak neviem.. v KDE4 som presedlal na Juk.
Oxygenovský tlačítka vlevo, i když mám jiné téma. A ikony a text se tam sotva do těch tlačítek vejdou, proč je neudělaj širší? Už jenom kvůli takovýhle kravině je to nepoužitelný, když používám program, nechci u toho zvracet.
Banshee a Songbird jsou mnohem lepší.
Žádné zpomalení sem u nového KDE nezaznamenal, respektive běží stejně rychle jako gnome 2.24 a ty efekty se dají samozřejmě vypnout, ale pokud máš dobře napsaný xorg.conf, tak se to dá dobře používat i se čtyri roky starým integrovaným intelem...
Je možná trochu smutný, že při té údajné podpoře internetu, rádií a všeho, mi to u blbého netového rádia neumí ani ukázat název aktuální skladby.
Je možná trochu smutný, že při té údajné podpoře internetu, rádií a všeho, mi to u blbého netového rádia neumí ani ukázat název aktuální skladby.Podle mých zkušeností se to týká jen některých rádií. Náhodně vybrané z Shoutcast seznamu - 1.FM zobrazuje název aktuální skladby, u basseline.gr ne.
Načo je to dobré?
imho velikost bufferu nastavis primo pro xine ktery amarok pouziva, respektive ja to tak udelal...
pavel@keramka ~ $ cat /home/pavel/.xine/config
engine.buffers.audio_num_buffers:1500
engine.buffers.video_num_buffers:2500
zkus pohledat v dokumentaci xine jinak tu
Ja bych Amarok 2 hodnotil jako navrat do dob winampa na windows.
(zbytecna prace navic, na kterou jsem si v jednicce odvykl a lamal jsem si hlavu nad tim, proc jsem ji drive musel absolvovat - typicky s pretahovanim skladeb z kolekce do playlistu, PROC PROBOHA???). Proc nemuzu filtrovat pomoci search-as-you-type primo celou kolekci?