RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Uplynulo přesně půl roku a na pultech internetových obchodů, FTP serverech a torrentích trackerech by dneškem počínaje měla být nová verze openSUSE, která se nyní chlubí číslem 11.1.
Začneme novými balíky softwaru postupně se přesuneme k novým vlastnostem instalátoru, YaSTu a tak podobně. Takže... Nové openSUSE obsahuje novou Ekigu, která podporuje například video hovory prostřednictvím protokolu SIP. Pro Gnome je k dispozici také video přehrávač Totem, který umí přehrávat i videa z YouTube. Pokud vám tedy přehrávání YouTube shazuje prohlížeč, máte koukání na YouTube videa hned o něco příjemnější.
Pokud jste však uživatelé KDE, máte novinek o něco více... V hlavním dialogu pro výběr uživatelského desktopu si můžete vybrat mezi KDE 4.1.3 a Gnome 2.24.1. V pokročilém dialogu pro výběr desktopového prostředí si však stále můžete vybrat starší desktopové prostředí KDE 3.5.10, podle oficiálních informací je verze 11.1 poslední, ve které bude toto desktopové prostředí na výchozím instalačním médiu přítomno. Prohlížeč Mozilla Firefox je přítomen ve verzi 3.0.4, Mono se pyšní číslem verze 2.0.1 a Java od Sunu byla ve výchozí instalaci nahrazena pomocí openJDK (Sun Java je však stále přítomná v internetových repozitářích).
S nasazením KDE4 se pojí další vlastnost openSUSE, a to je přítomnost dvou různých akcelerovaných správců oken. Prvním je všem již známý Compiz Fusion, druhým je poněkud méně známý akcelerovaný KWin z KDE4, který spáchal Luboš Luňák.
Pokud jste četli mou předchozí recenzi openSUSE 11.0, tak si možná pamatujete, že na mém notebooku bylo potřeba ovladač ath5k
zakázat a nahradit ho ovladačem madwifi
. To již potřeba není a Wi-Fi karta mi funguje správně ihned po instalaci openSUSE, bez jakýchkoli změn. YaST network modul nyní nově podporuje i vyhledávání sítí, ale bohužel neposkytuje mnoho informací o nalezených sítích. Jediné, co se po stisku tlačítka "Scan Network" stane, je totiž to, že se v roletovém seznamu pro zadání nebo výběr názvu sítě (ESSID) objeví nalezené sítě. YaST stále neumí zobrazit intenzitu signálu nebo detekovat použité zabezpečení.
Díky přítomnosti jádra verze 2.6.27.7 se mohou zaradovat vlastníci různých webkamer. Pokud jsou jejich ovladače součástí projektu gspca, pak by tyto kamery měly fungovat tzv. out-of-the-box, neboť tento projekt je právě od verze 2.6.27 součástí vanilkového jádra.
Jak vidíte, YaST nyní umí i vyhledávat sítě
Stejně jako u přecházející verze můžete využít k instalaci proprietárních ovladačů s podporou 3D akcelerace One-Click install. Opět si musíte zvolit mezi legacy ovladačem, nebo normálním a stejně tak si musíte vybrat, jestli máte s čipem společnosti AMD/ATI, nebo NVIDIA. K instalaci můžete použít buď grafického průvodce One-Click Install, nebo textového, který bohužel stále trpí stejným problémem jako u verze 11.0, tedy problémem při importu podpisového klíče repozitáře (#402882).
openSUSE má základní podporu multimédií přímo v sobě, ihned po instalaci funguje přehrávání hudby ve svobodných formátech a stejně tak i souborů ve formátu MP3. Pokud však chcete přehrávat DVD a další licencované formáty, budete se muset poohlédnout po kodecích z repozitáře Packman. Nejjednodušší cesta je samozřejmě využití One-Click install metody. Soubor ymp
si vyberte podle toho, jestli používáte KDE, nebo jste fanoušci Gnome. Pokud si přejete instalovat v grafickém prostředí, mělo by stačit kliknout na uvedené odkazy, pokud chcete instalovat v textovém režimu, využijte utilitku OCICLI
.
Na notebooku mám poměrně vyladěný systém, a tak se mi nechtělo disk se systémem formátovat a provádět novou instalaci. A také jsem pro vás chtěl otestovat, jak funguje upgrade prostřednictvím instalačního DVD, takže jsem po vypálení ISO obrazu openSUSE 11.1 tuto funkci vyzkoušel. Během upgradu šlo všechno skoro jako po másle, bylo potřeba ručně vyřešit asi 7 konfliktů. Ale to byla hračka, YaST k nim nabídl poměrně hezké GUI (jen ty informace, které poskytl, jsou pro uživatele začátečníka poměrně málo srozumitelné). Bohužel, po dokončení upgradu mi nějak zmizelo KDE3 a neobjevilo se mi ani nové KDE4. To přisuzuji tomu, že jsem měl nastaven v zypperu zámek na kdebase3
. Myslím si však, že upgradovací nástroj by měl tyto zámky sám detekovat a uživateli během instalace nabídnout jejich změnu, což se bohužel nestalo. Problém jsem však již nahlásil do bugzilly (#458887), takže se snad ve verzi 11.2 dočkáme vylepšeného upgradovacího nástroje.
Pokud jsem během instalace koukal dobře, tak v instalátoru se toho zase tolik nezměnilo. Ano, nástroj na dělení disku je celý nový a z tabulky pro výběr výchozího desktopu zmizelo KDE3, které je trošičku ukryto, ale to je tak všechno. Zbytek instalace vypadá více méně stejně jako tomu bylo při instalaci openSUSE 11.0. Ale co by to bylo za recenzi, kdybych vám neukázal alespoň pár screenshotů z instalace, že ano? :-) Takže tady jsou:
Abych se vrátil k nástroji na dělení disku: Rád bych poznamenal, že ten se změnil opravdu hodně, jen si nejsem jist zda k lepšímu, neboť mi současný připadá docela hodně nepřehledný, spousta klikátek, záložek, čudlíků... Než tam člověk najde to, co chce udělat, tak to chviličku trvá, což se v předchozím nástroji na dělení disku, který se skládal jen z jedné obrazovky a několika dalších dialogů, nestávalo. Možná se však jedná jen o otázku zvyku a novým uživatelům může nový nástroj připadat lepší.
YaST a moje ethernetová síťová karta s nastavenou IPv4 adresou a dvěma dalšími IPv6 adresami
openSUSE 11.1 má být první verze openSUSE, která podporuje IPv6 v rámci grafického konfiguračního nástroje YaST. Jak možná z diskusí víte, jsem velikým zastáncem IPv6, a proto to byla jedna z prvních věcí, které jsem utíkal vyzkoušet. Bohužel jsem byl trošku zklamán, protože YaST mi sice umožnil nastavit si statické IPv6 adresy, jak jsem si přál, ale není tam žádný dialog k nastavení výchozí brány IPv6, takže IPv6 mi funguje na lokální síti, nikoli však v rámci globálního internetu, což je docela velký nedostatek. Nicméně věřím, že tento problém bude co nejdříve opraven a oprava se dostane i do aktualizačního repozitáře a fanoušci IPv6 tak nebudou muset čekat na vydání openSUSE 11.2 (ano, problém jsem nahlásil do bugzilly: #458891).
Upravená instalace KDE3 v openSUSE 11.1
openSUSE, jako jedna z mála současných mainstreamových distribucí, stále ještě obsahuje KDE3 i KDE4 (například Fedora KDE3 již nemá), a proto je zajisté dobrou volbou pro každého, kdo by rád moderní motor (nový HAL, kernel a další věci v pozadí) a oplechování by si chtěl ponechat ve starší verzi, tedy ve verzi 3.5.10. Nicméně, tomu, kdo rád nový kabátek ve formě KDE4, nezůstane openSUSE také nic dlužno, dostupné je ve verzi 4.1.3. Pokud se rozhodnete pro starší verzi KDE, nečekejte žádné novinky, jedná se přeci jen o nepříliš vyvíjený projekt a vývojáři, když už něco provádějí, tak opravují chyby.
Výchozí instalace KDE4 v openSUSE 11.1 |
Kick-off menu v KDE4 |
Plasmoid Battery z KDE4, který má nahradit KPowersave |
Pokud raději volíte novější a aktivně vyvíjené KDE4, pak si můžete samozřejmě užívat novinek tohoto desktopového prostředí, stejně jako například Amaroku ve verzi 2.0. Já se přiznám, že jsem si KDE4 vyzkoušel, nicméně stále se na mé konfiguraci bez 3D akcelerace chovalo poněkud pomaleji, než bych si přál, a proto jsem se vrátil ke staršímu KDE3, které mi plně vyhovuje.
Gnome je z velké části vyvíjené Novellem a je to prostředí, které je v SUSE Linux Enterprise distribucích, tedy v openSUSE nesmí chybět. Společně s KDE 4.1 tvoří hlavní volbu. Gnome je zde zastoupeno ve verzi 2.24.1, což působí mírně rozpačitě, jelikož aktuální vydání je 2.24.2 a je na něj doporučován přechod.
Gnome v openSUSE má téměř standardní vzhled, který je jen mírně zjemněn. Jelikož je Novell hlavní vývojář Mona, najdeme v něm předinstalovaný správce fotografií F-Spot 0.5.0.3 a pokořitele Amaroku Banshee 1.4. Samozřejmě nesmí chybět jeden z taháků Novellu: Vyhledávací software Beagle, který umí zindexovat téměř cokoliv. Vyhledávání je integrované přímo do hlavní nabídky.
Pro ukázku následující screenshot. Zcela bezmyšlenkovitě v menu píšu své jméno (Marek Stopka) a během vteřiny mi Beagle odpovídá, že moje jméno je mezi autory v manuálové stránce utility Scout, že jsem drbal s Petrem Tomešem, a také, že evidentně rád diskutuji na AbcLinuxu.cz.
Vyhledávání pomocí indexovacího programu Beagle
Na této části recenze spolupracoval Michal Smrž, za což mu vřele děkuji, neboť kdybych se o ni pokusil sám, tak by dopadla spíše jako stěžování, proč Gnome není KDE :-).
Součástí distribuce je nově také program Smolt, který vám umožňuje zaslat profil vašeho hardwaru na centrální server. Projektu se účastní i jiné distribuce, například Fedora, a jeho cílem je zmapovat uživateli používaný hardware, aby bylo jednodušší vylepšit pro něj podporu a případně i zatlačit na výrobce kvůli uvolnění specifikací a vylepšení ovladačů.
Splashscreen nového OpenOffice.org
Jak jistě víte, Novell sází na OpenOffice.org poměrně hodně, a proto v nové verzi openSUSE nemůže chybět novellí opatchovaná verze OpenOffice.org 3.0. Susí OO.o není jen tak obyčejné OO.o, jedná se totiž o OpenOffice.org z projektu go-oo.org. Go-oo je tak trochu fork OpenOffice.org, ve kterém se Novell snaží OpenOffice vyvíjet rychleji, protože podle jejich slov jim upstream nestačí a není ochoten příjímat některé patche, které Novell vytváří. Proto susí OpenOffice.org, na rozdíl od jiných distribučních OpenOffice.org, obsahuje například podporu pro VBA makra, SVG, 3D přechody u prezentací a integraci s Monem a GStreamerem. Podle stránky go-oo.org by tento balík měl startovat rychleji než originální. Ostatně, podívejte se sami, co ještě projekt oo-go.org slibuje.
Někteří z vás možná znají funkci command-not-found
z Ubuntu. Funkce funguje tak, že pokud do terminálu napíšete jméno programu, který není nalezen nikde v cestách proměnné $PATH
, pak program zvaný command-not-found handler
zkusí vyhledat v databázi programu scout
vámi zadanou binárku a pokud nalezne shodu, vypíše vám na STDOUT
název balíčku i příkaz, s jehož pomocí můžete program nainstalovat. Funguje to například takto:
mantisha:/home/marek # VirtualBox Program 'VirtualBox' je možné najít v těchto balíčcích: * virtualbox-ose [ cesta: /usr/bin/VirtualBox, repozitář: zypp (openSUSE:11.1:OSS) ] * virtualbox-ose [ cesta: /usr/bin/VirtualBox, repozitář: zypp (openSUSE_11.1-0) ] K instalaci použijte: sudo zypper install virtualbox-ose bash: VirtualBox: command not found mantisha:/home/marek #
Prohledávání probíhá ve všech aktuálně přidaných repozitářích a o tuto funkci se zasloužil Pavol Rusnák, který spolu s Michalem Vyskočilem pracuje na programu scout. scout je také poměrně zajímavý program, s jehož pomocí můžete vyhledávat moduly pro Python, sdílené knihovny, javovské třídy, hlavičkové soubory pro C/C++ programy, již zmíněné binární soubory v balíčcích a makra autoconfu. Již výčet vlastnosti napovídá, že se jedná o ideální nástroj pro každého balíkáře, který občas potřebuje najít nějakou tu chybějící závislost a samozřejmě nemůže znát obsah všech balíčků v distribuci zpaměti.
openSUSE 11.1 jsem nainstaloval v den, kdy jsem se dozvěděl o úniku GM verze ISO obrazu, tedy ještě před oficiálním vydáním. Je tedy možné, že některé z popisovaných problémů jsou již v aktualizačním repozitáři opraveny. Osobně si myslím, že se verze 11.1 docela povedla. V překladech do češtiny je na tom však hůře, než tomu bylo ve verzi 11.0, ale jedná se o propad jen o pár jednotek procent.
Během testování vývojových verzí bylo hodně problémů spojených s instalací, například na novém notebooku Dell Latitude E4300 nešla nainstalovat ani verze RC1 (#450097), vypadá to však, že se tyto blešky podařilo vychytat a alespoň já jsem během instalace ani používání na mnoho problémů nenarazil. A když už jsme na problémy narazil, jednalo se většinou o problémy, na které narazí více pokročilý uživatel, ne začátečník. Protože, co si budeme povídat, IPv6 je stále ještě pro většinu běžných uživatelů hudbou budoucnosti. Na druhou stranu se mi zdá, že na rozdíl od verze 11.0 verze 11.1 nepřináší mnoho novinek, nicméně je nutné vzít v potaz, že nyní se měnilo jen minor číslo verze, předtím se měnilo major číslo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
Netestovali jste někdo nové openSuse na nějakém netbooku? Nejlépe na Asus Eee 1000H? Co všechno chodí/nechodí po instalaci?
Zkoušel jsem (RC1) na Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3505 a stejně jako u minulých vydání jsem nezaznamenal žádný problém.
Na 1000H všechno chodí hned po instalaci.
K tomu jsou zajimave duvody - lizards.opensuse.org/2008/12/16/comments-on-phoronix-benchmarking-opensuse-111/
Suse 11.1 jsem zrovna před chvíli doinstaloval na:
1.TabletPC Fujitsu-Siemens Stylistic ST 5032D - po instalaci jede wifi, bluetooth, infra, zvuk, grafika a nevim co jeste vsechno. Doinstalovat je treba ovladace na wacom tablet - tam se objevil problem, je treba pouzit Kernel vanilla, originalni Kernel a Kernel-default delal pri kompilaci ovladacu problemy. Po tomto drobnem zasahu jede tabletpc k me plne spokojenosti. Jedina vec: jeste jsem nerozjizdel Fujitsu-Siemens TabletPC Buttons, ale nepotrbuji je, tak se jimi zabyvat nebudu.
2. UMPC Mivvy UM400 (Gigabyte U60) - Ohledne wifi, bluetooh apod. je situace stejne uspokojiva. Avsak ovladace touchscreenu se odmitaly zkompilovat, nejdrive jsem opet podezrival suse-opatchovany kernel, nakonec se ukazalo, ze je treba pouzit nejnovejsi verzi eGalax ovladacu 2.05.2230, ktere navic neni treba kompilovat, obsahuji instalator. Opet jsem vynechal rozjizdeni tlacitek, protoze je nepotrebuji. Zbyva tedy vyzkouset webkameru, na to zatim nebyl cas, ale v Suse10.3 jela, takze snad pojede i v Suse 11.1
Díky za recenzi. Oficiálně má být openSUSE 11.1 oznámeno a vydáno ve 14 hodin SEČ. Doporučuje se stahovat přes software.opensuse.org, kde vám bude nabídnut vhodný server nebo případně torrent. Zajímavá je možnost stažení pouze malého instalačního obrazu (do 100 MB) pro instalaci přes internet a následného stáhnutí pouze potřebných balíků dle výběru pracovního prostředí a dalších součástí v instalátoru. DVD instalace mi přijde oproti LiveCD lepší, protože obsahuje víc věcí (mimo jiné lepší lokalizace, více multimediálních balíků...) a lze více věcí nastavit.
Informace o času vydání pochází z oficiálního včerejšího oznámení na news.opensuse.org. Je tam i odkaz ukazující čas pro různá časová pásma.
download.opensuse.org
už je všechno vidět, ale countdown na hlavní stránce pořád ještě ukazuje "T-01".
Samozřejmě nesmí chybět jeden z taháků Novellu vyhledávací software Beagle...
Chybí tam čárka za "Novellu", nebo se mi to zdá?
Během upgradu šlo všechno skoro jako po másle, bylo potřeba ručně vyřešit asi 7 konfliktů.
Na první pokus jsem já, pesimista, četl "7 milionů konfliktů". ^_^
Jinak se celkem těším na povánoční upgrade.
Možná by byl vhodnější spojovník nebo přeformulování věty. Také například chybí čárka před "bez jakýchkoli změn".
Hehe .. uz se tesim na vanocni upgrade .. prave resim dilemno ci upgradovat nebo nova instalace a venovat 30 minut znovunastaveni vseho jak jsem mel. Potoze jedu zatim na KDE3 .. tak nevim, ci se mi bude CHTIT resit jejich "obnovu". Je to spis o lenosti, problem to neni
Mimochodem .. Beagle. Ten jsem tak nejak zrusil .. ve worku, kde mam jen 1GB RAM, mi zabiral moc pameti. Zajimave je, co provedl pri spusteni VMWare Player 2.0.5. To vyletela RAM i do SWAP .. chudak Beagle se asi snazil indexovat ten 8GB VMdisk . Zkusim jim to mozna hodit do bugzilly ... Musel bych ale prekonat odpor k formulaci vet v cizim jazyce. Nebo existuje misto kam se daji bugy hlasit cesky? Podle mne by bylo vic nahlasenych bugu. On je totiz rozdil CIST si v eng ty manualy apod. (coz mi necini problem) nebo neco v eng ZPLODIT (coz je muj problem a asi nejsem sam).
openSUSE czech mailinglist <opensuse-cz@opensuse.org>
tak se snad najde nějaká dobrá duše, která ho přeloží. Třeba já
hehe ... mno u mne je to asi tak .. nejaky jazyk se naucim AZ HO BUDU POTREBOVAT.Pred 20 roky mi stacily jazyky ASM, Fortran, Pascal, C++ :D
Ted je modou anglictina. K cemu mi je ? Snad jen na ten bugreport. Nereknu kdybych vyrazel do zahranici ... Kdyz jsem ja tam, tak musim po jejich. Kdyz jsou oni u nas, mluvi po jejich. Nesnasim tu aroganci nekterych cizincu, co hned vali jejich vlastni jazyk a automaticky predpoklada, ze zrovna ten jejich (jeden z mnoha hodne rozsirenych jazyky) musime umet. Preci vzdycky ten, kdo neco chce, pro to musi neco udelat, ne ?. Kdyz se mnou chce cizak mluvit, at se snazi. A pokud trva na anglictine, musi strpet ze neumim casovat a dalsi kudrlinky. Mimochodem, nejvice lidi na svete nemluvi anglictinou ale cinstinou.
Ja chci cist dokumentaci, tak jsem se naucil cist technicke dokumentace v anglictine.. to je vse co potrebuju .. ale pokud bych mel zplodit vetu ? to radsi mlcim/nepisu nez se ztrapnit neandrtalskymi pokusy.
btw, uz mi neni 20 .. uz ani 2x20 .. vim ze nikdy neni pozde, ale .. lepsi je pak tam zajet a byt tam 3-6 mesicu, to je uplne o necem jinem .. napr,. rustinu na skole jsem bojkotoval a fakt jsem ji neumel. 5 roku po "maturite", po 4 mesicich prace v rusku, jsem v tom jazyku i myslel ..
PS: dekuji za navrh, zkusim neco pridat alespon zprostredkovane. Napr. ted o vanocich se chci podivat, proc v osuse10.2 fungujici dvbscan od verze v osuse10.3(11.0) na mnohych kartach nefunguje .. pokud to nahodou uz neopravili ..
Preji pekny zaver roku s novou verzi OpenSuSE
Ted je modou anglictina. K cemu mi je ? Snad jen na ten bugreport. [...]. A pokud trva na anglictine, musi strpet ze neumim casovat a dalsi kudrlinky. Mimochodem, nejvice lidi na svete nemluvi anglictinou ale cinstinou.
Ja chci cist dokumentaci, tak jsem se naucil cist technicke dokumentace v anglictine.. to je vse co potrebuju .. ale pokud bych mel zplodit vetu ? to radsi mlcim/nepisu nez se ztrapnit neandrtalskymi pokusy.
Klidne se vsadim, ze anglictina neni jen soucasna moda. Nebudu cekat, az nekdo prepise Linux v cinstine.
Kdo nema odvahu se ztrapnit, propasne prilezitost nahlasit chybu, ktera ho trapi, a zlepsit se v anglictine. Nebojte se, za ta leta jsem v Bugzille cetl ledacos a horsi nez jisty 60lety Rakusan nebudete. Jdete do toho.
Angličtina je lingua franca (nejen) vědy a techniky (IT, knihy, dokumentace, konference, úřední materiály...) už po několik staletí. A dle stávajících modelů lingvistů pravděpodobně ještě dlouho bude, takže nemá smysl ji podceňovat.
(odpovidam i na dalsi paralelni komentare)
No vsak s tim souhlas , bezne pouzivam technickou dokumentaci v eng. Ale ruku na srdce, dat dohromady EN vetu a nedejboze i lidskou=netechnickou .. to je jiny soudek. A to jsem doted nepotreboval. A stoji to cas a usili. A zatim si nejsem jisty, jestli mi to za to stoji, udelat to kvuli bugzille. Jsem technik, ne lingvista. Dokazu provest sadu testu, mozna i dohledat PROC se tak deje a popsat to. Ale nechtejte po mne abych to jeste prekladal do CIZIHO jazyka. Bugzila prichazi o spoustu reportu od normalnich useru kteri proste tu anglinu neumi ani cist. Mno .. proste to tak je a ja to nezmenim.
Kdyz je englistina v kompech alfa a omega .. tak proc se nekdo dela s jazykovou lokalizaci ? skoda prace ne ?
A vo vo vo tom to je .. je-li OS a aplikace lokalizovany, mela by byt moznost v tom jazyce i hlasit chyby. Jinak je furt bude hlasit jen par opravdovych nadsencu.
Hezke svatky preji.
Jeste bych dodal, ze ja osobne jsem spis smutny z toho, jak drtiva vetsina dnesni mladeze mozna umi obstojne anglicky, ale brutalne neumi vlastni rodny jazyk. To je na zbliti to po nich cist. Asi jako cist moji anglictinu .. hehe.
Pokud běžně pracujete s technickou dokumentací v angličtině, měl byste mít teoreticky dostatečný input pro aspoň komunikativní (byť nedokonalé) popsání svého problému. Koneckonců ani váš český příspěvěk do diskuse není úplně správně bezchybný. Jinak je rozdíl mezi běžným uživatelem (spotřebitelem) sw a lidmi, kteří se IT zabývají trochu více do hloubky (a často i déle).
Do bugzilly nic hlasit nemusis - vypni si pouze indexovani beaglu pro adresar kde mas VMdisk a je to.
Ovladaci centrum - komponenty KDE - vyhledavani v pocitaci
Nemuzu se zbavit pocitu, ze prohledavani BINARNIHO souboru Beaglem je CHYBA. Ono je to na tom jenom vic videt, ze to melo 8GB. Ale je halda dalsich souboru. Nahravam denne kolem 20GB MPEG2 z DVBT ktere nasledne zpracovavam do xvidu. To mi vsechno bude Beagle indexovat ?? Video ?? To je hovadina. A nehodlam to opravovat rucnim vypinanim. Jednou to je tenhle adresar, za chvili jiny, to bych nedelal nic jineho.To jsem radsi vypnul toho zmetka uplne.
To command-not-found je nejlepší inovace na poli CLI za posledních deset let. Fakt příjemná věc. Tak jsem rád, že už to objevili u Susáci.
Šikovná funkce. Vůbec jsem o ni před tím nikdy neslyšel. Nevíte někdo jak je na tom Gentoo s implementací této funkce?
Nemyslím si, že by to bylo v případě Gentoo nějak výrazně složitější než u jiných dister. Taky mě nijak tahle funkce zrovna nechybí, ale líbí se mě ten nápad.
Vyrazne zlozitejsie to asi nebude. Jedine co potrebujes je tabulka (balik, binarka, cesta). Ak bude niekto ochotny vytvorit takyto zoznam pre jeho distribuciu (Fedora, Mandriva, Gentoo, etc.) radi ho zaradime do scouta. Nakoniec len dodam, ze openSUSE 11.1 (na rozdiel od inych distribucii) nepouziva na vyhladavanie staticke sqlite databazy, ale rovno vyhladava v pridanych repozitaroch. To znamena, ze ak si pridate novy repozitar (napr. z BuildService) - okamzite je mozne vyhladavat aj v nom a nie je potrebne vytvarat indexy.
Je to vsetko o vytvoreni indexov - vyhladavanie v nich je vzdy rovnako obtiazne (jednoduche). Uznavam, ze vytvorit indexy pre Gentoo je trosku zlozitejsie ako preskenovat RPM ci DEB. Ale v podstate si staci uvedomit, ze zmeny v USE flagoch malokedy menia pocet binarok, ktore sa nainstaluju. Vacsinou sa menia iba ficury tychto binarok. A ak aj takyto pripad nastane, tak do databaze staci zahrnut maximalnu mnozinu tychto udajov.
V PCLinuxOSu to vypadá takhle:
[root@cml /]# javac Program "javac" není nainstalován. Je součástí těchto balíčků: --------------------------------------------------------------------- Balíček: java-1.5.0-sun-devel-1.5.0.12-1pclos2007.i586 Popis: Java Development Kit for java-1.5.0-sun Nainstalujte příkazem: su -c 'apt-get install java-1.5.0-sun-devel' --------------------------------------------------------------------- Balíček: java-1.6.0-sun-devel-1.6.0.06-1pclos2007.i586 Popis: Java Development Kit for java-1.6.0-sun Nainstalujte příkazem: su -c 'apt-get install java-1.6.0-sun-devel' ---------------------------------------------------------------------
Podla vsetkeho si este tyzden pockame. Alebo ta -7 znamena nieco ine?
Uz je zverejnena, cesky mirror: http://mirror.karneval.cz/pub/linux/opensuse/distribution/11.1/iso/
Podle všeho se do pokusu o pokoření rekordu přenesených dat při stahování openSUSE nezapočítávají jiná stahování než ta přes software.opensuse.org.
Já to chci mít večer doma, a protože odpoledne jedu mimo kancl, už sosám. Zítra kliknu na stahování přes opensuse.org, abych se započetl ...
Já to chápu. Dělám to taky tak. :) Tak i ty mi trochu prodlužuješ dobu stažení... :D
Kdybych neměl na adsl lince FUP (ano vím, že všichni ostatní ho nemají, přesto je to tak - výhodná smlouva z dřívějška), provedl bych sudo zypper dup
, protože přes betu 5 jsem se postupně dostal na RC 1, ale stejně jsem si řekl, že to tentokrát vemu z gruntu (dneska zaktualizuju a o víkendu format C:/, totiž jen / )
Ach jaj FUP... :( Jinak souhlasím, hodlám si jinak přerozdělit disk během vánočního volna a půjde to hezky načisto. Mám to tak rád pro pořádek.
Delta ISO chybějí z tohohle důvodu:
Unfortunately it's not possible to create deltas for this DVDs as
some .noarch packages are compressed by ppc hosts and as such can
not be regenerated from i586 or x86_64 hosts
(see https://bugzilla.novell.com/show_bug.cgi?id=458880)
Ja mam kupene Fluendo kodeky, kompletny bundle, takze nejaky xine, mplayer aleby iny OSShit neriesim :)
Posledna piata revizia je spickova, Totem Gstreamer prehra takto vsetok webovy obsah vramci toho co tie kodeky podporuju.
http://www.fluendo.com/shop/product/complete-set-of-playback-plugins/
heh .. na Gstreamer se nikdo neptal .. a jestli vam vyhovuje horsi backend a jeste si do nej koupite kodeky .. to je vase hloup ... eeee .. vase vec.
No tos to narovnal. Gstreamer je dost nekvalitni. A mplayer mi prehraje pomalu i vlnity plech. A zadarmo.
Neni nejoblibenejsi jenom tak pro srandu kralikum nebo proto, ze by ho nekdo nekomu vnutil jak Widle na notesu.
No MPlayer zásadně kompiluju. Podle mého je to jediný způsob, jak získat skutečně výkonný přehrávač.
Pravda je, že jsem spíš pro kompilaci, než balíčky. Holt zvyk ze Slackware
Jinak jsem ty jedenáctky nainstaloval mámě na "nový" počítač (Duron 750MHz, 384MB SDRAM) a chodí to pěkně. Jen mi nechodí Firefox ze sítě. Uložený soubor přečte, ale ze sítě necucá. Chodí mi jen Konqueror a Links. Asi zase bude někde nějaké nastavení. Proxynu tu nemám, takže v tom to není..
měl teda o něco míň RAM
…a to je velmi často důležitější než výpočetní výkon procesoru. Možná bych si troufl říci, že dnes i většinou.
nevíte náhodou něco bližšího o názvu SUSE a jeho "správé" výslovnosti? Linux je jasný, v případě SUSE poněkud tápu
Ta hruza co popisujete funguje u RedHatu .. RH a Fedora se zcela distancovali a repos jako Livna a spol (nyni fuzovane do jednoho) jsou defakto z jejich pohledu v ilegalite a oficialne (dle RH) neexistuji.
Jaka pohoda si primo v Yastu pri-kliknout v komunitnich repos Packmana, VLC, Nvidia, Ati .. tak to ma byt a budme za to radi a doufejme ze se to nezmrsi jako u RH..
Pokud jsou v YaSTu již připravená URL dalších repozitářů a uživatel si je musí jen „zapnout“, tak smekám před vývojáři, že to před vedoucími obhájili.
Nicméně já píšu z hlediska uživatele Gentoo, kde ani to dělat nemusím, protože v-Americe-nelegální balíčky jsou touto distribucí podporovány zcela rovnocenně jako je třeba libvorbis.
Nie je to celkom tak. Zoznam URLs sa stahuje z externeho zdroja (xml subor)
ono je jich vic a zbytecne by se motaly v bezne pouzivanem seznamu. Dalsi repos se jednoduse pridaji z pripraveneho seznamu pomoci par clicku (Přidat - komunitni repozitáře -dale - zaškrtnout ty co chci - OK). To zmakne i lama
noooo, pro mne to taky byla v 11.0 novinka (zrovna jsem prechazel z yumexu na Fedore) a pochopil jsem to hned ostatne napis komunitni adresare se objevi hned po zvoleni Pridat, takze to zas tak utopene neni. Pokud to teda "nevylepsili" v 11.1 .
Na rozdil od postupu, jak updatnu vsechny balicky od kterych existuje nova verze .. to mi musel kamos poradit .. hehe.
Ale jinak .. prace s balicky v oSuse11 Yastu byl pro mne UZAS po placani se v yumexu na Fedore. Yast po kazdem zaskrtnuti ihned ohlasi kolize a vubec sviznost a pametova narocnost je uplne jinde .. samo ze mluvim o nadstavbach, jde urcite hlavne o jejich backendy.
A common American pronunciation is "suzi", which sounds like the girl's name "Susie"
Nezkoušel někdo jestli stále funguje parametr jádra:
hwprobe=-modules.pata
který zařídí to, že se použijí starší ovladače pro PATA zařízení (například via82cxxx místo pata_via)
Estetické vnímání je značně subjektivní a změna nastavení (přizpůsobení) je otázkou pár vteřin. Není možné udělat produkt tak, aby se líbil (vyhovoval) úplně každému jednotlivci. Například mně se grafický styl openSUSE líbí jak pro GNOME tak pro KDE a troufám si tvrdit, že z hlediska profesionality a dotažení do detailů (od zavedení a spouštění distribuce a instalátoru, přes přihlašovací obrazovku, plochu a dekorace oken až po provedení ikon ve specifických nástrojích) a vůbec celý grafický branding nemá nikde jinde srovnání. Jinak slovo majoritní = většinové a pochybuju o tom, že openSUSE používá většina uživatelů Linuxu.
Jestli bude pokracovat tak jako ted, tak mozna brzo bude (ho pouzivat vetsina). Ostatne by mne i zajimalo, kolik maji nasazeno desktopu v enterprise sfere. Muze to byt nezanedbatelne cislo.
Jinak ja taky souhlasim s kladnym ohlasem na grafickou uroven desktopu od SuSE. KDE4 nepouzivam, ale branding KDE3 na 11.0 je pro mne prijemny.
Oproti openSUSE 11.0 má v KDE 3.5 nová verze příjemnější písma a další věci. OpenSUSE snad jediné, které dává uživatelům možnost při instalaci zvolit mezi KDE 3.5(.10) a KDE 4(.1.3) s backporty vylepšení (například skrývání panelu) z vývojové verze 4.2. Nebo využít i řadu dalších prostředí. Je to v tomto směru opravdu naprosto unikátní přístup ke svobodě výběru a velké variabilitě z jednoho instalačního média, přičemž KDE a související nástroje není podvyvinuto na úkor GNOME (nebo naopak).
Mimochodem .. netusite jak je to v 11.1 se subpixel hintingem ? stale neni aplikovan kvuli mozne kolizi s MS Clearlook ??
Protoze bez nej je desktop mene ergonomicky. Ja bych snad tem MS i za sebe zaplatil jen aby to slo pouzivat ... hehe.
Pro 11.0 bylo nutne pouzit extra verzi freetype. V 11.1 mi jde subpixel hinting zapnout hned.
V 11.0 neslo jen o freetype, to jsem si vymenil. Ale mozilla a OOO byly zkompilovany bez podpory s-p-h.
Tak uz se tesim, ze to bude lepsi.
PS: mate peknou tag-line. Nemohu nez souhlasit .. hehe
teda tvy problemy bych fakt chtel mit Uz jsem si zvykl na odporne zelnou (no jo je to barva openSuSE i SuSE jako takoveho), ale nejak si porad nemuzu zvyknout na nefunkcnost KDE 4.
Procital jsem v novince odkazovany seznam novych vlastnosti (je to teda spis seznam pozadavku na nove vlasnosti, cast z nich je ready to test, ale neotestovana, cast failed), ale nektere veci me teda fakt jako dostali:
Make SELinux or AppArmor bootable alternatively - was: Make SELinux- and AppArmor-module loadable alternatively (Feature No: 303663)
"prevent customers from booting SELinux without special support contract", i.e. make extra money by supporting an "SELinux AddON"
Tomu rikam feature..:)
No blba formulace, ale v realu to znamena, ze pokud nabootuje nekdo enterprise linux, tak vse funguje jak ma a firma za to ruci (tedy nemuzes by default bootovat neco co nepodporuji, ale samozrejme je to linux se zdrojaky, tak clovek muze co chce)...no a aby rucila za selinux, tak musis mit specialni smlouvu. Normalni bussiness pristup jak se vyrovnat s omeznymi zdroji pro podporu selinuxu.
jako prvni z kompu jdu "omladit" notebook ThinkPad T43p. Oleeeee ..
Kde a kdy se zvolí KDE3 ?
Tak jako dříve po vložení DVD a pokynu k instalaci hned na začátku nebo je to někde ukryto?
V předchozí verzi mne KDE4 velmi zklamalo nestabilností, neúplností a protože mám starší komp i pomalostí, tak jsem se vrátil KDE3.
Opravdu to byl pro vás takový problém spatřit to na těch snímcích obrazovky uvedených přímo v recenzi, kterou komentujete, než jste to tu začal tak výrazně zatučňovat? Jinak tato verze KDE 4 je stabilnější, úplnější a rychlejší než KDE 4.0.3 v openSUSE 11, takže by možná stálo za to to aspoň krátce vyzkoušet a pak se rozhodnout, zda se vám opravdu stále ještě vyplatí používat starší řadu.
Jinak tato verze KDE 4 je stabilnější, úplnější a rychlejší než KDE 4.0.3 v openSUSE 11...
To je možné, ale pro normálního člověka to vážně ještě nestačí.
To je možné, ale pro normálního člověka to vážně ještě nestačí.Jak to dělám, že jsem normální a stačí mi to. Někdy prostě sám nad sebou žasnu
Lidi nadávají na všechno možný, leckdy bezdůvodně, leckdy zbytečně.
no bezduvodne... ono tam fakt dost veci na prvni pohled nefunguje (ano chyba je mezi zidli a klaveesnici), ale me prijde ze tam nefunguje skoro nic.
"Normální člověk" je ošemetný, jak to můžeš vědět, máš nějaký průzkum? Napiš, že to nestačí tobě. Pak o tom nepůjde pochybovat. Mám z okolí dost lidí, kterým se aktuální stabilní verze KDE 4.1.3 zalíbily - a to na různých distribucích, spousta dalších koukám že se přidává do diskuse. Proč by neměli být normální oni a ty jo? Prostě od pracovního prostředí požaduješ ještě trošku něco jiného. To se stává.
Dik za upozorneni. Pouzivam VMW Player 2.5 ..
Taky mě to vystrašilo, ale většinou je problém v tom progressbaru zastaveném v půlce. Chvíli trvá, než se stáhne asi 100 MB pro pokračování instalace... Pokud máte nějakou možnost kontroly nad tím, že se skutečně přenášejí (přijímají) data, pak to nevytuhlo. Mě to takhle na UPC doma u mamky trvalo asi 10-15 minut, než se ta instalace spustila.
Chtěl bych upozornit na zajímavý nástroj - Smolt. Skýtá se mezi aktualizacemi a umožňuje zaslat seznam využívaného hardwaru vývojářům a hodí se to i při hlášení chyb nebo při řešení problémů (například můj notebook). Již dříve se Smolt objevil ve Fedoře (a je to vidět i na souhrnných statistikách). Je dobré, že člověk nemusí vše složitě zjišťovat různými způsoby a že se (třeba v rychlosti) nesplete, takhle je to přesné a jednoduché (stačí jen spustit a kliknout na odeslání profilu).
Když k němu připojím externí harddisk s NTFS filesystémem, bude schopný ho automaticky namountovat tak, aby do něj mohl uživatel i bez hrátek s mountem zapisovat?
usermount usb ntfs disku pres ntfs-3g vcetne zapisu funguje uz dlouho .. je dobre nainstalovat ntfs-config, kde se daji do-mountovat interni ntfs disky (ale oSuSE je sam pri instalaci mountne pod adresar /windows/ ) a hlavne se tam da zapnout zapis na externi ntfs disky.
Pak uz to funguje uplne stejne jako s FAT32 disky. Jediny zadrhel nastane, kdyz byl disk "utrzen" = nebyl naposledy radne odpojen. Pak se bud musi pripojit pod windows a "bezpecne odebrat" .. nebo staci pouzit pod rootem (sudo) " mount /dev/sdX /neexistujici-mount-point -o force " .. force zajisti z jakehosi skryteho NTFS $LOG vymaz informace, ze disk nebyl ciste odpojen a pak se ho pokusi pripojit. Neexistujici mount point zajisti, ze se nepripoji a pak ho lze normalne pripojit pres HAL a desktopova klikatka. To volani se da pripravit jako skriptik, ktery se zada do sudoers userovi bez hesla a je vyreseno.
Ja osobne bych uvital v desktopovem klikatku (KDE3) volbu FORCE MOUNT ..
Mam rad oS, je to fakt najlepsie vyladene desktopove distro. Ale vadi mi ako stale menia instalator. V poslednych verziach je vzdy nejaka velka odchylka od minulej verzie. Okrem toho sa mi nepaci, je ze oS nema instalaciu vo forme LiveCD (DVD), clovek by si rad pocas kopirovania balickov posurfoval, bohuzial nemoze.
BTW v11.1 - zadalo sa mi to, alebo fakt instalacia nemala ani jeden restart, ale sa iba akoby natiahlo jadro z nainstalovaneho systemu?
BTW v11.1 - zadalo sa mi to, alebo fakt instalacia nemala ani jeden restart, ale sa iba akoby natiahlo jadro z nainstalovaneho systemu?
Nezdalo - kexec
Nejak nechapu tu neexistenci liveCD, podle mne normalne je a s pouzitim liveInstaller (ikonka na plose toho liveCD) se to normalne nainstaluje. Osobne sem to zkousel v VirtualBoxu.
Odhlasit se a v [kg]dm vybrat (asi nekde dole) sezeni (session) a tam zmenit na kde
Asi jako ja nemate instalovane zbytek KDE4 a vypada to, ze Krusaderu (pozor only verze 2 for KDE4) chybi mini-ikona a neumi se s tim vyrovnat. Opravte si v Menu polozku spousteni Krusadera : odeberte "%m" .
Myslím, že pro uživatele, kteří už jednou prostředí přepínali, by byla výraznější úprava už zbytečně moc výrazná, možná i trochu nevkusná.
Nepamatuju si, že by to v posledních verzích Fedory nebo Ubuntu bylo méně přehlednutelné a tedy výraznější.
Také mám občas problém pochopit vaše uvažování. To opravdu nebylo z kontextu jasné, že je-li toto vůbec nějaký zásadní problém (vzhledem k tomu, jak to řeší jiné přední distribuce v posledních letech o tom vážně pochybuju, asi to tak špatné řešení nebude), že se netýká jen openSUSE?
Ach jo, tohle fakt nemá smysl. Víte, co je na tom nejsmutnější? Že už když jsem psal svůj příspěvek z 21.12. 14:38, říkal jsem si v duchu: "Jak to jen formulovat, aby okamžitě nenaběhl rozzuřený Tomeš a nezačal se do mne navážet?" Očividně se to nepovedlo. :-)
Poučení pro příště: když jsem dal někoho na ignorelist, měl jsem k tomu nejspíš nějaký důvod a není tudíž moudré klikat bezhlavě na "rozbalit".
Jo jo, myslíte si jak nejste chytrý, když zde vysvětlujete, proč se bavíte s člověkem, kterého jste si sám chtěl zablokovat. Pro ostatní čtenáře jen objasním, že vzhledem k tomu, že to tak obdobně mají provedené i ostatní distribuce a funguje to docela dobře, ve věci přepínání prostředí nevidím problém. Pravda, z hlavy si úplně přesně nepamatuju, zda náhodou v nové Fedoře není v tom úzkém pruhu v GDM dole rovnou vepsané pracovní prostředí, to je pak asi názornější a samovypovídající. Na druhou stranu uživatele musí napadnout, že stávající prostředí potřebuje odhlásit, aby se mohl přihlásit do nového. Že se to (obvykle) nepřepíná jinde.
A nebo použijete rozum a nahrajete si z toho DVD třeba KDE 3.5, GNOME, Xfce nebo něco jiného.
Dobrý večer ,
dnes jsem vybíral a testoval náhradu systému na starším desktopu ( AMD ATHLON 2100+ , 1GB RAM , ATI-RADEON RV280-RADEON 9200 ) no a jak to celé dopadlo :
plánoval jsem náhradu za FC8 a zamýšlel jsem se nad OS 11.1 a Ubuntu based. No UBUNTU jsem zahodil celkem rychle , instalák se mi stále vnucuje instalovat na SATA disk a jaksi to
nechci a jejich instalák děla fsck ihned bez ptaní a to taky není to pravé. Nakonec jsem se přiklonil k OS 11.1 GNOME edition ( aspoň budu mít stejný systém na ACER NTB i na desktopu ).
Jedině co mě vadí , že jakmile povolím 3D efekty ( 11.0 LIVE KDE SUSE ) tak jde mašina do kytek ( firefox stále ukazuje 80% a nic moc s tím nejde dělat ) , verze 11.1 je celkem již dobře
udělaná akorát ta naše CZ ( 11.0 to měla lépe ) . Vím , že KDE verze je lepší , ale na tomto starém železe je GNOMe stabilnější a rychlejší.
Nevíte prosím někdo jak donutit Suse , aby použil "backend pro CANON 4800" ?? na Sane je stále "beta" a pro Suse zatím není. Doporučtě mi prosím také nějaký engine pro
SKYSTAR-2 , kaffeine má problém s dual-LNB a nechce detekovat družice.. ( asi na to budu muset použít widlous-XP z druhého disku ) ..
BT proslo zmenou, misto bluez-utils verze 3.x je tam bluez verze 4.19. Na Thinkpad T43p mi s tim nechodi BT (pod 11.0 sel). Z logu jsem zjistil, ze dochazi k timeout pri komunikaci, dale BT neni registrovan do DBUS, takze ho nevidi Applety. Zkusil jsem 4.22 a nepomohlo to. Toz jsem tam vrazil bluez* 3.x z oSuSE 11.0 a zase to funguje. Mam pocit ze krome integrovaneho BT mi nesly ani 2 dongly MSI, kazdy jiny chip. Na bugzillu jsem to upresnoval, bohuzel je to v sekci Kde(Bluetooth0, ale je to chyba Bluez. Doufam ze to nekdo brzo prehodi spravnym lidem.
Zdar, jsem v Linuxu absolutní začátečník. Rozhodoval jsem se mezi Mandrivou a OpenSUSE (obě jsem měl nainbstalované). Toto je můj závěr:
SUSE nezvládlo můj HW. Mám wi-fi USB modul, Mandriva One KDE4 (verze Free to nějak nezvládla) hned během instalace systému nabídla instalaci sítě vč. GUI pro ndiswrapper, natáhl jsem ovladač z Win a hned aktualizoval z webu. SUSE nemělo ndiswrapper ani zaškrtnutý ve standardní instalaci, o nějakém GUI jsem si mohl jenom nechat zdát. Pro začátečníka docela vopruz a rozchození sítě přes ndiswrapper v konzoli jsem nakonec vzdal. Stejně tak sambu a podporu win sítí jsem si sám musel ručně zatrhnout v instalátoru.
V SUSE mi z nějakého záhadného důvodu (nějaké chybějící moduly) po prvním pokusu o nastavení efektů plochy (compiz) zmizela vůbec možnost je nastavit. Prostě ta položka (pokročilé nastavení efektů plochy) v nastavení už vůbec není.
Dolphin v SUSE mi z nějakého důvodu (už si nepamatuju proč) vypadává: odmítá zobrazovat obsah disků (nejenom těch NTFS s Win, ale i rootu s ext3). Občas pomůže zapnout Dolphin v superuživatelském módu, ale občas nepomůže ani to (zase nějaká chybová hláška, která mi jako začátečníkovi nic neříká).
Na přihlašovací stránce SUSE si nemůžu zvolit prostředí. Pořád jsem ve fázi testovací a u Mandrivy se mi docela líbilo, že při přihlašování si člověk mohl vybrat, jestli chce naloudovat KDE3.5 nebo KDE4 (nebo Gnome, xfce, konzoli...). Naopak přihlašovací stránka SUSE je dost chudá...
Ale abych nepomlouval jenom Suse: Mandriva má až příliš bohaté repozitáře. Chtěl jsem si aktualizovat ovladače na Nvidii a asi jsem byl příliš megalomanský klikač-začátečník. Tak jsem klikal a zatrhával, až se mi podařilo do kompu navíc natáhnout ještě dvě celá jádra To už potom Mandriva nějak nerozdejchala.
Jo a u Suse se mi líbil instalátor.
Takže moje první linuxové distro asi bude nakonec Mandriva.
Na přihlašovací stránce SUSE si nemůžu zvolit prostředí.
V tom případě jste něco udělal špatně.
Máte v přihlašovací obrazovce na výběr takových prostředí, které jste nainstaloval. Já to tak vždy měl. Po instalaci nebo i když jsem to doinstalovat později. Ale pro začátečníka bych spíše myslel, že je lepší, vyzkoušet jedno prostředí, než namíchat vše dojednoho, zpomalit si to a mít z toho guláš. Zkuste to jednou s KDE a jednou s GNOME nebo Xfce. Čistá instalace má své výhody, nevýhodou je, že to budete instalovat asi čtvrt hodiny.
mam problem pri prvotnej instalacii suse 11.1,pri zaciatku mi nabehne obrazovka kde zvolim instalaciu a zmensim si rozlisenie obrazovky.Po potvrdeni instalacie nabehne druha obrazovka a tu prebieha priprava a tak ma nabehnut instalacia(vyber prostredia,balikov....).No dostanem sa po druhu obrazovky a vybehne mi okno cd /content signature failed , neviem co to znamena a ako to vyriesit.Skusal som suse 11.1 32bit verziu a aj suse11.1 64bit verziu , no bez uspechu.Za pomoc vopred dakujem.
peknej srac,nefungujou mi funkcni klavesy na notebooku