Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 23:03
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 28. 2. 2013: Zajímavé novinky v Linuxu 3.9Aktuální verze jádra. Citáty týdne: Jason A. Donenfeld, Kurt Seifried, Ingo Molnar. Začleňovací okno verze 3.9, část druhá.
Komiks xkcd 1169: ExpediceXKCD česky.
Půl roku s distribucí OpenMediaVaultJe tomu asi půl roku, co jsem svůj původní NAS Synology DS-108j nahradil novým hardwarem. Použil jsem mainboard JNC9C-550LF od Jetway (s 5 LAN adaptéry – zároveň pracuje jako router), 2GB RAM, SSD 64GB od OCZ, HDD z řady Red od WD a tohle všechno jsem namontoval do trofejní desktopové mATX skříňky, která stále ještě poskytuje dost prostoru pro přidání dalších disků...
Serious Sam 3: BFE – řežba od začátku do konceSerious Sam 3: BFE (Before First Encounter) je jednou ze zajímavých novinek žánru FPS, které v uplynulých měsících rozvířily stojaté vody her na Linuxu. Se Samem se ovšem nesetkáváme na Linuxu poprvé, tak jej pojďme přivítat zpět!
Byly zveřejněny prezentace (pdf) z konference Black Hat Europe 2013 konané 12. až 15. března v Amsterdamu. Doporučit lze například přednášku věnovanou "vylepšené" dokovací stanici (článek, prezentace). Na dokovací stanice se obvykle hledí jako na "blbé" replikátory portů. Uvnitř dokovací stanice se ale může nacházet například Spy-Pi, Raspberry Pi s Linuxem zpracovávající veškerá data procházející dokovací stanicí a odesílající je pomocí 3G/HSPA modemu útočníkovi.
Vyšlo Pharo 2.0 (otevřená implementace Smalltalku). Přináší nový vylepšený browser, nástroje pro kontrolu kvality kódu, nový serializer objektů Fuel, vylepšené API pro práci se soubory a mnoho dalšího.
Laboratoře CZ.NIC vydaly první stabilní verzi aplikace pro přístup do Datových schránek ze zařízení s operačním systémem Android verze 2.2 a vyšší. Datovka pro Android (verze 1.0) je k dispozici zdarma na stránkách projektu nebo ze služby Google Play.
„Dospěli jsme k závěru, že je aplikace již dostatečně odladěna, abychom vydali první stabilní verzi. Tímto krokem prozatím uzavíráme portfólio aplikací pro komunikaci s Datovými schránkami. Datovka je nyní k dispozici zájemcům jak na zařízeních s operačním systémem Android, tak iOS a ve verzi Datovka pro desktopy,“ uvedl Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC. Datovka poskytuje přístup k datovým schránkám ISDS; umožňuje stahování příchozích a odeslaných zpráv a práci s jejich přílohami. Vytváření a odesílání zpráv není podporováno. Tato aplikace navazuje na klienta pro operační systém iOS iDatovka vytvořeného v Laboratořích CZ.NIC, vývojovém a výzkumném centru sdružení CZ.NIC. Více informací o Datovce pro Android a o dalších projektech spojených s Datovými schránkami je k dispozici na stránkách Laboratoří CZ.NIC.Vyšla třetí alfa verze map1.eu, mapy založené na datech OpenStreetmap. Tato verze se zaměřuje na uživatelské rozhraní. Hlavní novinkou je tisk map do pdf. Bližší informace o nové verzi naleznete na blogu autora.
Bilawal Hameed se v příspěvku ve svém blogu zabývá možným zneužitím úprav odkazů na webové stránce po jejich odkliknutí. Úprava odkazů po jejich odkliknutí pomocí JavaScriptu je dnes běžnou praxí. Příkladem může být vyhledávač Google. Úpravy odkazů lze ale zneužít k oklamání uživatele (phishing). Na webové stránce je zobrazeno slovo AbcLinuxu. Webový prohlížeč po najetí myší na slovo AbcLinuxu zobrazí http://www.abclinuxu.cz/. Zdá se, že je vše v pořádku. Po kliknutí na AbcLinuxu je ale URL http://www.abclinuxu.cz/ pomocí JavaScriptu změněno a webový prohlížeč přesměrován někde úplně jinde. Jde nebo nejde o bezpečnostní problém? [reddit]
Korespondenční seminář z programování pořádá jarní soustředění. Je určené středoškolákům a nejsou předpokládány žádné programátorské znalosti účastníků. Součástí bude kurz základů programování v Pythonu, pokročilí mohou chodit na různorodé přednášky: od různých programovacích jazyků přes algoritmy a datové struktury po matematiku. Lepší představu si můžete udělat ze seznamu přednášek v minulém roce.
Dost času bude věnováno i neodbornému programu. Ten budou tvořit především táborové hry pro středoškoláky. Soustředění se bude konat od 20. do 26. dubna poblíž Plzně. Více se dozvíte na stránkách soustředění.James McClain zveřejnil na serveru GitHub zdrojové kódy aplikace pro rozpoznávání řeči a hlasové ovládání linuxového desktopu. Aplikace Ubuntu Speech Recognition (autor ji plánuje přejmenovat) využívá k převodu hlasu na text Web Speech API a služby Google. Videoukázka na YouTube.
Vyšlo třetí číslo anglicky psaného časopisu GIMP Magazine. Časopis si klade za cíl podporovat GIMP a související open-source software. Stáhnout jej lze ve formátu pdf (57 MB), nebo přečíst online na Issuu. Koupit lze také tištěnou verzi na MagCloud. Představení časopisu na YouTube. V časopise se mimo jiné srovnává GIMP s Photoshopem. Kompletní srovnání vychází jako samostatná příloha časopisu (pdf, Issuu).
Nová verze openSUSE vyšla minulou středu a je tedy čas to oslavit, proto se ve čtvrtek 28. března bude v pobočce firmy SUSE v Praze konat release party. Všichni jsou zváni, konkrétní čas a program bude ještě upřesněn.
Open Mandriva Association, uskupení stojící za vývojem distribuce OpenMandriva, ukončila veřejné hlasování o svém novém logu. Vybráno bylo sedm finalistů, z nichž nyní budou vývojáři a komunita pečlivě vybírat vítěze. Asociace také doufá v brzké vydání první verze OpenMandrivy, ke kterému by mělo dojít dokonce do dvou měsíců.
Mike Szczys na serveru Hackaday informuje, že je možné upgradovat kartu GTX690 na kartu Quadro K5000 pomocí manipulace s elektronikou, která povede ke změně ID.
Ubuntu Technical Board na nedávném mítinku rozhodl o zkrácení podpory non-LTS vydání Ubuntu z 18 měsíců na rovnou polovinu. Model "rolling updates" byl sice přehlasován, namísto toho chtějí vývojáři najít cestu, jak uživatelům zpřístupnit aktuální balíčky bez potřeby upgradovat celou distribuci. Jak toho chtějí dosáhnout, by se mělo ukázat během několika týdnů.
Google před pár dny potvrdil, že prohlížeč Chrome běžící na systému Chrome OS byl během Pwnium/Pwn2own ve skutečnosti hacknut, ačkoli nespolehlivě. Autorem exploitů je opět 'PinkiePie', který pokořil Chrome již loni. Odměněn byl částkou $40 000. Jedna z cest, kterou PinkiePie do systému objevil, měla vést skrze bug v linuxovém jádře. Google pro tuto chybu raději neotevřel CVE a vyvstává otázka, zda jí jsou postiženy i běžné linuxové distribuce.
Vývojáři Rails vydali další nové verze opravující další kritické bezpečnostní chyby. Alespoň jednou z chyb jsou postiženy všechny verze, vydány ale byly jen 3.2.13, 3.1.12 a 2.3.18. Upgrade je doporučen v co nejkratším možném čase.
Vyšla nová verze zálohovacího nástroje z projektu MondoRescue, jenž mimo jiné opravuje závažný problém, který bránil vytvořit image systému na bootovatelný USB disk/flashku. Ke stažení z repozitářů, nebo přímo ze stránek projektu, kde najdete i changelog. Pár slov autora MondoRescue 3.0.3 is finally out.
Laboratoře CZ.NIC dnes uvolnily novou verzi klienta pro datové schránky, iDatovku 2.5. Tato verze obsahuje především optimalizace uživatelského rozhraní pro nejnovější zařízení s operačním systémem iOS a také opravy několika drobných chyb.
iDatovka je aplikace pro přístup k datovým schránkám ISDS prostřednictvím telefonů iPhone a tabletů iPad. Umožňuje nastavit přístupové údaje pro více datových schránek a následně stahovat a číst příchozí i odchozí datové zprávy. Současná verze aplikace je určena jen pro kontrolu zpráv, není možné vytvářet a odesílat nové zprávy. Více informací je k dispozici na stránkách projektu.Vyšlo Plasma Media Center 1.0. PMC má za cíl nabízet uživatelům jednotné multimediální centrum napříč různými zařízeními, na kterých může KDE běžet.
Problém s ochrannou známkou Python v EU byl vyřešen. Programovacímu jazyku Python přejmenování už nehrozí. Dle obou zainteresovaných stran (Python Software Foundation, PO Box Hosting, Veber) bylo dosaženo přátelské dohody. Britská společnost svou přihlášku ochranné známky Python stáhla.
Včera a dnes probíhal DDOS útok na Spamhaus, portál zabývající se bojem proti spamu formou blacklistů. Nyní už by měla být většina služeb dostupných, viz DDOS Update - 20 March 2013, ale třeba takový cbl.abuseat.org je stále mimo provoz. Útok byl právě zaměřen na CBL a XBL blacklisty.
Více informací třeba zde : Anonymous DDoS Attack Report Bogus, Spamhaus Says. Taková situace mohla být nepříjemná pro mnoho firem, které se dostaly na blacklist a vzhledem k částečné nefunkčnosti těchto antispamových portálů mohl být značný problém se z blacklistů dostat.
Dnes probíhá ve spolupráci s upstreamem GNOME další testovací den Fedory 19. Můžete se zapojit do odhalování nové funkcionality a převážně nových bugů v poslední RC verzi týden před vydáním finálního GNOME 3.8. Zapojte se i vy!
Mezi novinky patří GNOME Classic jako náhrada Fallbacku; nové aplikace Clocks a Photos; integrace s ownCloud; Initial Setup pro nastavení systému a uživatele po instalaci; nastavení pro správu soukromí, sdílení a vyhledávání.
Na včerejším jednání vlády byla schválena strategie "Digitální Česko 2.0 – Cesta k digitální ekonomice". Cílem dokumentu je aktualizovat původní verzi strategie, která už v mnohých ohledech neodpovídala aktuální situaci. Strategii Digitální Česko 2.0 - Cesta k digitální ekonomice a jejímu včerejšímu "posvěcení" se na blogu sdružení věnuje Jiří Průša z CZ.NIC.
V textu s názvem Vláda podpořila nezávislý internet i zavádění DNSSEC a IPv6 kromě jiného Jiří Průša píše: "Pro CZ.NIC i internetovou komunitu patří mezi nejdůležitější ustanovení nově vložená kapitola „Doménová jména“, která částečně reaguje na regulační snahy Evropské komise i celosvětový vývoj v oblasti internetu a snahu některých, zejm. mimo-evropských států, o kontrolu nad internetem. Nejen ve světle uplynulé Světové konference k mezinárodním telekomunikacím (WCIT 2012) nalezneme v Digitálním Česku 2.0 důležité prohlášení potvrzující v otázkách správy internetu upřednostnění samoregulačních principů před případnými legislativními opatřeními."Spolu s opravnou verzí bug tracking systému Redmine 2.2.4 vyšla nová verze 2.3.0. Kromě celé řady oprav přináší i nemálo nových funkcí jako třeba ajax rozhraní pro nahrávání souborů, možnost zavřít tiket jedním tlačítkem (dříve se řešilo rozšířením), podpora MSSQL, vylepšené REST API, podpora novější verze Ruby a mnoho dalších, viz kompletní changelog.
Na Pirátských novinách vyšlo oznámení o zahájení otevřeného překladu knihy CryptoParty Handbook. Překlad probíhá na serveru babel.pirati.cz poskytnutém Českou pirátskou stranou. Abyste mohli k překladu přispívat, musíte mít účet na foru Pirátské strany.
Vývojový tým PHP oznámil dostupnost první beta verze PHP 5.5.0. Tato verze zahrnuje mimo jiné také rozšíření Zend OPCache (dříve známo jako Zend Optimizer+), mající za následek zvýšení výkonu PHP. Komunita je současně požádána o důkladné otestování, které pomůže novou verzi odladit a nalézt případné chyby.
Anonymní autor rozjel botnet čítající stovky tisíc embedded zařízení a oskenoval s ním celý IPv4 Internet. Zajímavé statistiky zveřejnil formou studie. Pro infekci zařízení použil prostý telnet a čtyři nejčastější hesla, jako „root:root“ nebo „admin:admin“.
Vyšel GParted 0.15.0. Přináší výkonnostní vylepšení, umožňuje uživatelům získávat informace o stavu spouštěných procesů a ještě více.
Phoronix zveřejnil výsledky testů porovnáni souborových systémů na SSD z hlediska výkonu. Nejhůře dopadl btrfs, naopak překvapil celkem nový F2FS.
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
Facebook hovory | 3 | 18.3. 18:11 |
Systém se nezavádí | 0 | včera 22:05 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak zablokovat LVDS u Marshaltownu? | 2 | 16.3. 16:21 |
jak nainstalovat ovladac | 7 | 17.3. 17:03 |
nefunkční myš | 16 | 18.3. 18:31 |
Větrák na N54L | 11 | včera 15:58 |
Lenovo U410 nefunkční klávesa na přepínání monitorů | 4 | 19.3. 19:34 |
Potřebuju pomoc s mikrofonem na PC | 3 | 20.3. 18:15 |
Snížení rychlosti vypalování | 2 | 21.3. 10:32 |
arm vs i386 | 19 | včera 22:36 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
pripojeni k mysql | 1 | 19.3. 00:24 |
SQL dotaz - 2 tabulky | 11 | 21.3. 21:33 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Assembler - uloha | 5 | 18.3. 14:54 |
GNUplot - odsazení grafu uvnitř mřížky | 2 | 18.3. 06:24 |
Minimilasticky RS? | 4 | 18.3. 22:18 |
apache mi nezobrazuje adresare nette | 4 | 21.3. 09:04 |
hiberante - literatura - česky ? | 3 | 20.3. 20:42 |
BASH - Jak dostat výsledek ze souboruaaa do proměnné AAA v souboru bbb | 7 | 20.3. 13:17 |
Gtk treeView update (python) | 5 | 21.3. 08:56 |
seznam.cz a html mail | 12 | včera 21:39 |
apache a nginx problé s ajaxem | 7 | včera 14:18 |
Jak na pole v bash | 9 | včera 22:15 |
PDOException se občas nezachytí | 0 | včera 16:43 |
Nahrazení formátu textu | 2 | včera 20:44 |
Objasnění tlačítek | 0 | včera 23:01 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Irix - root passwd | 2 | včera 11:03 |
openldap multiple replication | 0 | včera 15:20 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.