Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz - Rok 2016 v IT – Události a technologieRok 2016 v IT - Akvizice. Whitesoft nasazuje software IBM pro zefektivnění podnikové komunikace. Rok 2016 v IT - Trendy, produkty a trh. Servery Lenovo System x3650 M5 a System x3550 M5 oceněny. Rok 2016 v IT - Události a technologie.
Týden na ScienceMag.cz: Temné hmoty prý ubýváNejvýznamnější události roku. Biotechnologie, geny čtené po smrti a evoluce pohádek. Lidoopi a teorie mysli. Proč lamarckismus nejen nefunguje, ale ani fungovat nemůže. Materiál s nejvyšší teplotou tání. Jak přimět elektrický proud, aby odkapával po jednotlivých elektronech.
Jaderné noviny – 22. 12. 2016: Začleňovací okno 4.10, část 2.Stav vydání jádra. Citáty týdne: Daniel Vetter a Paul McKenney. Začleňovací okno 4.10, část 2.
Čtenářům AbcLinuxu vše nejlepší do nového roku 2017.
Volné dílo je takové autorské dílo, jehož majetková autorská práva nejsou chráněna. Nejčastějším případem volného díla je takové autorské dílo, u kterého již doba ochrany vypršela (tzn. např. uplynulo více než 70 let od smrti posledního autora). Seznam nových volných děl od 1. ledna 2017, tj. poslední autor zemřel v roce 1946 nebo dříve, na stránkách Public Domain Day 2017 nebo 2017 in public domain. Seznam nových volných obrázků na Wikimedii.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 0,87 %. Nejčastěji používanou linuxovou distribucí je Ubuntu 16.04.1 LTS 64 bit. V katalogu této distribuční platformy je aktuálně 3 015 her pro SteamOS a Linux. Publikován byl seznam 100 nejprodávanějších her na Steamu za rok 2016. Na SteamOS a Linuxu běží 43 z nich.
Terminix je emulátor terminálu naprogramovaný v programovacím jazyce D a využívající GtkD, což je rozšíření ke knihovně GTK+ pro D. Zdrojové kódy Terminixu jsou k dispozici na GitHubu. První commit byl uskutečněn 30. prosince 2015. Gerald Nunn hodnotí rok vývoje.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny, po 3 letech opět překonala hranici 1 000 dolarů [reddit].
Článek na HackerBoards.com představuje 90 jednodeskových počítačů (SBC). Jejich porovnání v tabulce na Dokumenty Google.
OMG! Ubuntu! představuje čtyřmetrového robota Method-2 (YouTube) od jihokorejské společnosti Hankook Mirae Technology. Robot je ovládaný člověkem a monitorovaný pomocí Ubuntu. Za návrhem robota stojí Vitaly Bulgarov.
Byla vydána verze 1.2.0 odlehčeného desktopového prostředí Lumina (Wikipedie, GitHub) postaveného nad toolkitem Qt. Podrobnosti o prostředí v často kladených dotazech (FAQ) a v dokumentaci.
Kolik doplňků pro Google Chrome už funguje ve Firefoxu? Firefox ve verzi 57 ukončí podporu doplňků založených na XUL a přejde na WebExtensions, které používá Google Chrome nebo Edge. Andy McKay v listopadu stáhl 58 tisíc doplňků a motivů vzhledu pro Chrome a pomocí skriptů otestoval, kolik z těchto doplňků lze bez větších problémů pro Firefox konvertovat. Výsledek byl 76 % – tři čtvrtiny doplňků pro Google Chrome je tak možné jednoduše konvertovat pro Firefox.
Byla vydána verze 0.92 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a na YouTube.
James Bottomley se v několika příspěvcích na svém blogu věnuje podpoře TPM (Trusted Platform Module) v Linuxu. V aktuálním příspěvku se věnuje podpoře TPM 2.0. TPM 2.0 je jeden z minimálních hardwarových požadavků Microsoftu na certifikaci počítačů pro Windows 10.
Google představil projekt Grumpy. Jedná se o experimentální transpiler a běhové prostředí programovacího jazyka Python naprogramované v programovacím jazyce Go. Cílem Grumpy je možné nahrazení CPythonu a zlepšení škálovatelnosti.
Knihovna librsvg (Wikipedie, GitHub) slouží v GNOME k vykreslování vektorové grafiky ve formátu SVG. V oznámení o vydání verze 2.41.0 této knihovny se uvádí, že část knihovny byla přepsána z programovacího jazyka C do programovacího jazyka Rust.
Byly uvolněny zdrojové kódy počítačové hry Voxeliens od Volumes of Fun. Ukázka hry na YouTube. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Bitbucketu pod svobodnou licencí MIT. Počítačová hra Voxeliens byla vydána v roce 2012 [reddit].
Na MojeFedora.cz byl publikován článek od Pavla Tišnovského věnovaný změnám provedeným ve skriptovacím engine populárního textového editoru Vim ve verzi 8. S těmito změnami a vylepšeními se přímo setkají většinou pouze vývojáři pluginů, ovšem těžit z nich (alespoň nepřímo) mohou i všichni ostatní uživatelé Vimu, protože implementované změny a rozšíření (anonymní funkce, časovače, unikátní čísla oken atd.) umožňují tvorbu složitějších pluginů pracujících asynchronně s operacemi prováděnými uživatelem.
Na webu SlidesLive byly zveřejněny videozáznamy a prezentace z 8. české Wikikonference konané 3. prosince 2016 v Brně. K dispozici jsou také záznamy přednášek z předchozích ročníků.
Po 18 letech vývoje byla vydána verze 1.0.0 vysoce konfigurovatelného konzolového IRC klienta Irssi. Přehled novinek na GitHubu. Současně byla vydána verze 0.8.21 opravující 4 bezpečnostní chyby.
Libreboot (Wikipedie), projekt mající za cíl vytvoření svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy, fork Corebootu bez proprietárních blobů, již oficiálně není součástí projektu GNU. Richard Stallman se s projektem rozloučil emailem zaslaným do diskusního listu věnovanému projektu GNU. Libreboot byl součástí projektu GNU od května loňského roku. V září ale Leah Rowe, vývojářka Librebootu, projekt jednostranně opustila a obvinila Nadaci pro svobodný software (FSF) z diskriminace a propuštění zaměstnankyně na základě pohlaví [reddit].
V dubnu a květnu 2015 proběhla na Kickstarteru úspěšná kampaň na "počítače pro celý svět" od Endless s linuxovým operačním systémem Endless OS (zprávička, článek). Na veletrhu spotřební elektroniky CES 2017 (Consumer Electronics Show) byly představeny (pdf) nové počítače od Endless Mission Mini a Mission One. Jono Bacon na Twitteru zveřejnil zajímavé video s Endless OS. Stačí otočit okno s aplikací a objeví se GNOME Builder se zdrojovými kódy aplikace.
MojeFedora.cz informuje (en), že správci Firefoxu ve Fedoře a Red Hatu připravili Firefox Developer Edition pro Flatpak, který umožňuje instalaci a běh aplikací bez ohledu na to, jakou distribuci a její verzi používáte. Verze pro vývojáře byla zvolená proto, že k ní nemají uživatelé tak snadný přístup jako ke standardnímu Firefoxu, jehož nové verze jsou velmi brzo k dispozici skrze oficiální repozitáře Fedory. Flatpak s Developer Edition není v současné verzi sandboxovaný a má stejně jako Firefox z repozitářů přístup k domovskému adresáři uživatele. V budoucnu se ale počítá s jeho izolací, což by mělo výrazně zvýšit bezpečnost, která je zrovna u prohlížeče opravdu podstatná.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Čtečka PDF | 5 | 5.1. 21:54 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Lazarus - ListBox - jak skryt ScrollBar | 3 | 1.1. 19:29 |
pomoct s scheme | 9 | včera 23:29 |
Regularni vyraz pro IP adresu s vyloucenim lokalnich rozsahu | 3 | včera 18:17 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
TRUEOS - nvidia | 1 | včera 02:16 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: