Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Zápis bitů do jediného atomuSolární článek fungující jako umělý list, který váže oxid uhličitý. Lidský věk a sebevražda. Díra jako qubit kvantového počítače. Kde žijí nejvyšší lidé a čím je to dáno?
Jaderné noviny - 28. 7. 2016: Začleňovací okno 4.8 se otevíráStav vydání jádra. Citát týdne: Steve Rostedt. Začleňovací okno 4.8 se otevírá.
Týden na ITBiz.cz - Apple odmění hackery za informace o bezpečnostních nedostatcíchYahoo šetří podezření z úniku 200 milionů účtů, Apple odmění hackery, zápis bitu do jediného atomu, Bitcoin prudce zlevnil, Alphabet chce testovat donáškové drony, prodej produktů přes Facebook, jak získat data zašifrovaná ransomwarem Bart a PoshCoder…
IBM vás zve – pohlídejte si 7. září a 11. října!Přijďte se přesvědčit na snídaňový seminář 7. září do IBM Česká republika, že vám IBM může nabídnout infrastrukturu, případně platformu jako službu (IaaS/PaaS).
Linuxové herní novinky - červen 2016V červnu vyšly hry SuperTuxKart 0.9.2, Hearts of Iron IV, The Mean Greens - Plastic Warfare, The Way of Life, SteamWorld Heist, Oxenfree, Edna & Harvey: Harvey's New Eyes a spousta dalších. Předprázdninové linuxové herní novinky jsou zde.
Týden na ScienceMag.cz: Umělé neuronyJaký život čekat ve vesmíru, jednoduchý, složitý nebo žádný? Podivná sloučenina vodíku a supravodivost. ČR nemusí být jen montovna, General Electric zde plánuje vývojové centrum pro letecké motory. Pokroky 3D tisku a využití materiálů s fázovou přeměnou.
Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt dosáhla dalšího významného milníku. Její kořenový certifikát ISRG Root X1 (zprávička) bude pro webový prohlížeč Firefox důvěryhodný již v listopadu s vydáním Firefoxu 50. Do té doby je důvěryhodnost Let's Encrypt zajištěna certifikační autoritou IdenTrust (zprávička).
S verzí Firefoxu 49 bude z Firefoxu zcela odstraněna služba Firefox Hello (zprávička). S verzí Firefoxu 51 bude z Firefoxu odstraněna také veliká část Sociálního API (Social API) (Bug 1289549 - SocialAPI deprecation). To bylo představeno s Firefoxem 17 v listopadu 2012 (zprávička) a umožňuje integrovat služby z webu přímo do Firefoxu [Mozilla.cz].
Na blogu společnosti Check Point byly zveřejněny informace o vážném bezpečnostním problému QuadRooter v Androidu. Jedná se o 4 bezpečnostní chyby (CVE-2016-2503, CVE-2016-2504, CVE-2016-2059, CVE-2016-5340), pomocí kterých se útočník může stát rootem. Ohroženo je 900 milionů mobilních telefonů s čipsety od Qualcomm. Ověřit, zda je mobilní telefon zranitelný lze pomocí aplikace od Check Pointu s názvem QuadRooter Scanner.
Byla vydána verze 1.0.0 odlehčeného desktopového prostředí Lumina (GitHub) postaveného nad toolkitem Qt. Prostředí Lumina bylo poprvé představeno vývojáři PC-BSD v dubnu 2014 (zprávička). Podrobnosti o prostředí v často kladených dotazech (FAQ) a v dokumentaci.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu Superbooku od společnosti Andromium. Jedná o "prázdný" notebook za 99 dolarů s displejem o velikosti 11,6 palce s rozlišením 1366 x 768 pixelů (za příplatek 30 dolarů s Full HD), klávesnicí, touchpadem a baterií s vydrží 8 hodin. Stačí připojit mobilní telefon s Androidem, Raspberry Pi nebo Compute Stick a ze Superbooku se stane "plnohodnotný" notebook. Kampaň končí 20 srpna. Cílová částka je 50 tisíc dolarů. Vybráno bylo ale již cca 2 miliony dolarů [Hacker News].
Měsíc po vydání verze 5.0.0 (zprávička) byla vydána verze 5.1.0 správce digitálních fotografií digiKam (digiKam Software Collection). Díky aktualizaci integrované knihovny LibRaw na verzi 0.18.0 podporuje více typů digitálních fotoaparátů. V Bugzille bylo uzavřeno více než 343 záznamů.
Thomas Pfeiffer na KDE.news informuje o vydání verze 1.0.0 frameworku Kirigami (HIG) pro vytváření uživatelských rozhraní mobilních a konvergentních aplikací nad toolkitem Qt. První reálnou aplikací využívající Kirigami je Subsurface-mobile (Google Play).
Správce argentinské národní domény používá pro správu internetových domén s koncovkou .AR český open source registrační systém FRED (Free Registry for ENUM and Domains). Společnost NIC Argentina spravuje aktuálně přibližně 530 tisíc domén, přičemž systém FRED využívá pro jejich správu od začátku letošního července. Registrační systém FRED vyvinul správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, v roce 2007 a vedle Argentiny a České republiky ho využívají také v Albánii, Angole, Kostarice, Makedonii, Malawi, Tanzanii a na Faerských ostrovech [CZ.NIC, Joinup].
Byly zveřejněny (pdf) informace o zranitelnosti TCP definované ve specifikaci RFC 5961 a její věrné implementaci v Linuxu od verze 3.6 (2012). Bezpečnostní chyba CVE-2016-5696 umožňuje útočníkovi přerušit nebo i převzít TCP spojení. Ukázka na YouTube [Hacker News].
Portál MojeFedora.cz informuje o zveřejnění videozáznamů přednášek z Fedora 24 Release Party konané 28. července v Praze. Ke zhlédnutí jsou také videozáznamy z Release Party konané 24. června v Brně.
Brendan D. Gregg se dlouhodobě věnuje sledování, měření a optimalizaci výkonnosti v Linuxu. Jím vytvořený přehled vhodných nástrojů naskládaných do jediného obrázku se pravidelně objevuje nejenom na redditu. Když se tak opět stalo před třemi dny, jeden z uživatelů redditu začal obrázek vylepšovat. Do vylepšování se následně přidal i samotný Brendan D. Gregg, viz zatím poslední verze.
Byly zveřejněny informace o zranitelnosti Windows UEFI Secure bootu. Útočník může bezpečnostní mechanismy secure bootu obejít. Podrobnosti v článku Secure Golden Key Boot od @never_released a @TheWack0lian.
Hewlett Packard Enterprise (HPE) kupuje SGI za cca 275 milionů dolarů. V roce 2009 byla původní SGI (Silicon Graphics) koupena společností Rackable Systems (zprávička) a ta byla následně přejmenována na SGI.
Byla vydána verze 1.3 (1.3.551.30) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zmínit vlastní barevné motivy (YouTube), možnost zakázání propagování IP adresy u WebRTC nebo to, že pomocí gest myší lze ovládat již 90 akcí prohlížeče. Kompletní přehled změn v poznámkách k vydání.
V březnu 2015 zažaloval Christoph Hellwig s podporou Software Freedom Conservancy společnost VMware u soudu v Hamburku za porušování licence GNU GPLv2. První jednání proběhlo v únoru 2016. Před měsícem ale soud z důvodu nedostatku důkazů žalobu zamítl (rozsudek). Dle soudu nebylo prokázáno, že Christoph Hellwig je autorem v žalobě zmíněného kódu. Veřejně dostupný Git repozitář Linuxu soudu nestačí. Christoph Hellwig bude v soudním sporu pokračovat [LWN.net].
Bylo uvolněno jednadvacáté číslo časopisu Linux Voice z loňského prosince. K dispozici je jak ve formátu pdf o 100 stranách (42 MB), tak ve formátu ePub ve vysokém (73 MB) i nízkém (23 MB) rozlišení.
Poradna skupiny Překlady | Reakcí | Poslední |
Překládání čísel s jednotkami | 1 | 10.8. 13:41 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Specifický merge dvou polí | 8 | včera 13:06 |
Akcelerované video ve virtuálu na FreeBSD | 2 | včera 18:14 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: