Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Krmení černých děrAntineutrina a neutrina by se mohla lišit. Jak doplnit palivo satelitům na oběžné dráze. Likvidace elektronického odpadu pomocí kryomlýnu. Testování poloautonomních aut, která přecházejí od samořízení k řízení člověkem. Jak autonomní agenti hráli skřety v Pánovi prstenů. Zlaté rybičky a alkohol.
Evropská komise vydala novou verzi 1.4.0.1 svého open source v Javě naprogramovaného softwaru pro online průzkumy EUSurvey. Online dotazníky lze vytvářet na stránkách Evropské komise nebo si lze software stáhnout (zip a war) a nainstalovat lokálně. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí EUPL (European Union Public Licence).
Andy Rubin, spoluzakladatel společnosti Android, jež byla v roce 2005 koupena Googlem, nyní CEO společnosti Essential Products, oznámil předprodej chytrého telefonu Essential. Telefon se začne rozesílat 1. září. Cena telefonu je 699 dolarů. Cena telefonu současně s 360° kamerou s rozlišením 4K byla stanovena na 749 dolarů. Kameru, v budoucnu i další příslušenství, lze k telefonu připojit pomocí konektoru s magnety.
Byl vydán DB Browser for SQLite (sqlitebrowser) ve verzi 3.10.0. Nejnovější stabilní verze této grafické nadstavby nad relačním databázovým systémem SQLite (Wikipedie) přináší například integraci s DBHub.io, tj. platformou pro sdílení SQLite databází. Podrobnosti na GitHubu.
Společnost Hardkernel stojící za jednodeskovými počítači ODROID představila na YouTube minipočítač určený pro domácí cloud ODROID-HC1 vycházející z ODROID-XU4. Minipočítač s kovovou krabičkou, do které stačí vložit 2 a půl palcový disk, lze koupit za 49 dolarů. ODROID-HC1 je stohovatelný.
Byla vydána diaspora* ve verzi 0.7.0.0. Jedná se o svobodný software, který slouží jako osobní webový server pro poskytování služeb sociální sítě (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na GitHubu. Sociální síť diaspora* byla před pěti lety předána komunitě.
Po téměř 3 měsících od vydání třetího čísla publikoval Michal Špaček na svých stránkách čtvrté číslo newsletteru věnovanému bezpečnosti, bezpečnému vývoji převážně webových aplikací a bezpečnosti uživatelů. Jedná se současně o číslo poslední: "Nepíše se mi to lehce, a trvalo to, než jsem to ze sebe dostal, ale tohle je poslední newsletter v této podobě. Ani jsem ho nestihl pojmenovat a už jsem ho zabil. Nezbývá mi tolik času, abych každou událost, novinku a změnu v prohlížeči detailně popisoval tak, jak bych v newsletteru chtěl, mrzí mě to".
Google na YouTube oficiálně představil Android 8.0 Oreo. Přehled novinek v příspěvku na blogu věnovaném vývojářům.
Na blogu Oracle se objevila zpráva o tom, že plánovaná verze Java EE 8 bude uvolněna jako open source (referenční implementace a compatibility kit). V současné době je uvolněna jen Java SE (standard edition) pod licencí GPLv2 v podobě OpenJDK (Open Java Development Kit), kterou začal v roce 2006 uvolňovat Sun.
Byla vydána verze 0.11.0 softwaru pro statistickou analýzu dat GNU PSPP (Wikipedie), svobodné alternativy k proprietárnímu softwaru IBM SPSS Statistics (Wikipedie). Vedle několika vylepšení a oprav chyb jsou řešeny také 2 bezpečnostní chyby CVE-2017-10791 a CVE-2017-10792. O týden později byla vydána verze 1.0.0 přinášející pouze aktualizaci překladů. Proč verze 1.0.0 a ne například 0.11.1? Dle vývojářů jsou důvody následující: GNU PSPP je vyvíjen již od roku 1996 a verze 1.0.0 neznamená, že software je dokončen. Způsob číslovaní verzí se v průběhu posledních let změnil. RMS se nebude pořád ptát, kdy vyjde verze 1.0.0.
Byla vydána verze 9.5 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze možnost ověřování GPG podpisů u commitů.
dnsdist, specializovaný balancer pro DNS provoz, dosáhl stabilní verze 1.2.0. Tento software vyvíjí komunita kolem PowerDNS a neměl by uniknout pozornosti nikomu, kdo provozuje vytíženější rekurzivní DNS servery. Balancer je vhodný k obraně před DDoS útoky, je skriptovatelný v LUA, disponuje konzolovým rozhraním a má spoustu dalších zajímavých vlastností.
Poslední stabilní verze podporuje SNMP statistiky dotazů a SNMP trapy, manipulaci s TTL a nově také časově omezená pravidla. Více na dnsdist.org.
Společnost Red Hat s vydáním Red Hat Enterprise Linuxu 7.4 oznámila ukončení podpory souborového systému Btrfs. Bude to mít vliv na podporu Btrfs v linuxových distribucích SUSE Linux Enterprise? Odpověď v příspěvku na blogu SUSE: Kdyby Brazílie, jeden z největších producentů hovězího masa, oznámila, že přestane produkovat ryby, ptali byste se, zda Peru, jeden z největších světových producentů ryb, přestane produkovat ryby? Pravděpodobně ne. Stejně je to s Btrfs. Btrfs je a nadále zůstane výchozím souborovým systémem v SUSE Linux Enterprise [reddit].
Byla vydána verze 0.12 (0.12.1) svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot využívajícího protokolu Matrix. Z novinek je nutno zdůraznit widgety, tj. malé webové aplikace, jež lze sdílet v místnostech. Zmínit lze videokonferenční software Jitsi nebo dashboard Grafana. Zdrojové kódy Riotu jsou k dispozici na GitHubu.
Po noteboocích Librem 15 a Librem 13 a zařízení 2v1 (tablet a notebook v jednom) Librem 11 spustila společnost Purism kampaň na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů. V telefonu by měl běžet PureOS nebo libovolná linuxová distribuce. Telefon by měl být k dispozici v lednu 2019. Jeho cena byla stanovena na 599 dolarů. Cílem kampaně je vybrat alespoň milion a půl dolarů.
Byla vydána verze 4.12 multiplatformního prohlížeče a analyzátoru GPS logů GPXSee. Kromě drobných oprav a vylepšení je nová verze zajímavá především přidáním možnosti měnit průhlednost (jas) podkladových map. Linuxové balíčky jsou dostupné na openSUSE Build Service.
Georges Stavracas na svých stránkách a také na YouTube představil nejnovější podobu systémových nastavení v GNOME. Na nové podobě se pracuje již 18 měsíců. Jako první bylo přepracováno nastavení myši a dotykového ovládání v GNOME 3.20. Následovalo nastavení klávesnice v GNOME 3.22 a tiskáren a uživatelů v GNOME 3.24. V GNOME 3.26, jehož vydání je plánováno na 13. září, je přepracováno mimo jiné nastavení sítí.
V listopadu 2015 společnosti Red Hat a Microsoft oznámili spolupráci v oblasti cloudu a .NET. V úterý bylo oznámeno rozšíření (YouTube) této spolupráce v prostředí hybridních cloudů. Kontejnery systému Windows Server budou podporovány OpenShiftem od Red Hatu (YouTube). OpenShift bude podporován na platformě Microsoft Azure. Microsoft SQL Server bude podporován na Red Hat Enterprise Linuxu a na OpenShiftu.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Notebook na programování | 15 | 21.8. 11:10 |
Jak se zbavit Mikrotik SXT 5 ac | 3 | 21.8. 13:22 |
Televize | 37 | včera 17:13 |
NAS pro vlastní Linux | 12 | 24.8. 14:13 |
Ubuntu - broadcom 802.11g | 9 | 23.8. 23:16 |
Notebook bootuje jenom z interního disku, nelze se dostat do BIOSu | 23 | 23.8. 11:30 |
Funguje laserova tlaciaren Samsung SL-M2026 v linuxe? | 3 | 23.8. 14:04 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
BASH script, cyklus, IP adresy | 9 | včera 10:22 |
opakovanie BASH skriptu | 2 | 22.8. 20:23 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Systém naběhne jen v polovině případů | 3 | 19.8. 21:30 |
Touchpad často začne označovat text - jak nastavit citlivost | 3 | 23.8. 15:07 |
Scanner v OKI MC332 | 11 | 23.8. 10:27 |
DynDNS s dynamickým portforwardom. | 7 | 22.8. 22:09 |
Postfix - jak zamezit přeposílání spamu | 9 | 22.8. 06:58 |
Poklepání na touchpad | 5 | 22.8. 08:55 |
Driver pro Realtek RTL8167 (.ko soubor) - síťová karta - AnywhereTS | 9 | 23.8. 12:48 |
hostapd na debian 9 | 7 | 22.8. 22:55 |
ffmpeg + vidstab (nepřeloží se) | 11 | 22.8. 15:17 |
Sudo prikaz s parametrem | 2 | 22.8. 13:15 |
linux, bash: porovnani radku v souborech S1 a S2 a nasledna zmena hodnoty v danem soupci v S1 | 12 | 23.8. 15:18 |
Postfix zrací zprávy spamerům. | 18 | 23.8. 16:42 |
Ansible set_fact z hostvars když je hostname variable | 2 | 22.8. 18:05 |
Dell Poweredge III 2950 a GPT/BTRFS | 28 | včera 18:47 |
migrácia fyzického serveru na virtuálny | 4 | 24.8. 03:34 |
DNS problem | 5 | 24.8. 15:07 |
Vzdálené spouštění procesů. | 72 | včera 22:21 |
Novy SSD do notebooku | 4 | 24.8. 23:23 |
DNS dotazování | 6 | včera 15:30 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: