Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
HW novinky: Nejlevnější přehrávač pro Blu-ray 4k se jmenuje Xbox One SKdo se chce vézt na vlně filmů ve 4k / UltraHD, ten aktuálně (vedle plateb za streamovací služby typu Netflix) řeší velmi vysoké ceny přehrávačů. Řešení trochu netradiční nemá nikdo jiný než Microsoft, jehož nová verze herní konzole disponuje příslušnou mechanikou i GPU schopným daný formát dekódovat, a to za cenu nižší než u přehrávačů, které ani jako herní konzole sloužit nemohou. Vedle Xboxu One S se dále podíváme na chystanou 10nm výrobu u Intelu, nové NAND flash čipy Toshiby a co společnost Nvidia mění v oblasti výroby svých GPU.
Týden na ScienceMag.cz: Hra s kostkou a nekonečný dortInovace semaforů, sluneční kámen Vikingů, počítání nekonečných řad, nové procesory…
Týden na ITBiz.cz - Umělá inteligence a „humanware“Co přináší Android 7.0 Nougat, test multifunkce Kyocera TASKalfa 356ci, manažeři IT věří cloudu víc než vlastním lidem, Fujitsu Cluster-in-a-box, ruský hacker odsouzen za krádeže karetních dat, UPC nabízí 400Mbit/s připojení k internetu, Google rozšíří svůj program pro sdílení aut, Apple má doplatit daně v Irsku, Samsung testuje propojení svých hodinek s Applem…
Jaderné noviny – 25. 8. 2016: Btrfs a vysokorychlostní úložná zařízeníStav vydání jádra. Citáty týdne: Mel Gorman, Lars Wirzenius, Greg Kroah-Hartman. Btrfs a vysokorychlostní úložná zařízení.
Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence a vtipJak má program rozpoznat ironii? Útok USBee. Je horší časový posun při létání na západ, nebo na východ? Nadějný vývoj kyslíkových baterií. Galaxie z temné hmoty, staré metody výroby kyseliny sírové a možná nejstarší doklady pozemského života.
Zpráva pro talentované linuxáky: pojďme s námi tvořit internetV září je tomu 10 let, co vznikl VSHosting. Jeden z prvních projektů, o který jsme se kompletně starali bylo ČSFD.cz, a tento projekt hostujeme stále. Dnes se ve VSHostingu staráme o tisíce serverů, mezi kterými jsou top projekty, známé portály, velké eshopy a mnoho dalších. O tyto servery se stará náš Linux guru tým.
Jak je důležitá rychlost pro prodejní portál?Co znamená prodejní portál, jak se liší od internetového obchodu a jaké parametry musí splňovat, aby správně fungoval, o tom jsme se bavili s Radoslavem Fasugou. Z jeho iniciativy totiž vznikl prodejní portál Gloffer, který si klade za cíl vstoupit nejen na český, ale i na evropský trh.
Bylo spuštěno hlasování o přednáškách pro letošní ročník konference LinuxDays. Ta se uskuteční 8. a 9. října v pražských Dejvicích v nové budově FIT ČVUT na adrese Thákurova 9.
Na blogu sdružení CZ.NIC byl zveřejněn článek Telnet stále žije – alespoň na „chytrých“ zařízeních o překvapivě vysokém telnetovém provozu na Internetu. Z analýzy vyplývá, že je způsoben špatně zabezpečenými „chytrými zařízeními“ (IoT devices).
Před 20 lety (časová osa), 14. října 1996, poslal Matthias Ettrich do diskusní skupiny comp.os.linux.misc zprávu, která započala historii projektu KDE. Při této příležitosti se po celém světě připravují oslavy a byla vydána kniha 20 Years of KDE: Past, Present and Future (pdf).
Počátkem srpna 2011 bylo několik serverů v rámci infrastruktury kernel.org napadeno (zprávička). Po pěti letech byl zatčen a následně na kauci 50 tisíc dolarů propuštěn podezřelý Donald Ryan Austin. Soudní stání je naplánováno na 21. září. Hrozí mu deset let vězení a pokuta ve výši 250 000 dolarů [LWN.net].
V únoru 2012 společnost Adobe prohlásila (zprávička), že nové verze Flash Playeru pro Linux budou podporovat pouze PPAPI a verze Flash Playeru 11.2 podporující NPAPI bude jenom udržována, tj. následujících 5 let budou pro ni vycházet bezpečnostní záplaty. Dle aktuálního příspěvku na blogu společnosti Adobe je dnes ale vše jinak. Připravovaný Flash Player 23 pro Linux, vydána byla beta verze, bude podporovat PPAPI i NPAPI.
Dle statistik na Google Transparency Report podala organizace Vobile Inc jménem vlastníků autorských práv již přes 32 tisíc DMCA požadavků na odstranění výsledků vyhledávání, které odkazují na materiál údajně porušující autorská práva. TorrentFreak upozorňuje na požadavek z 18. srpna, ve kterém Vobile Inc žádá jménem společnosti Warner Bros také o odstranění oficiálních stránek filmů nacházejících se na warnerbros.com. K nesmyslným požadavkům na odstranění stránek obsahujících slovo download nebo pixels tak přibyl požadavek na odstranění vlastních stránek.
Nadace Raspberry Pi na svém blogu představila projekt PiBakery. PiBakery umožňuje „blbuvzdorně“ nakonfigurovat Raspbian na SD kartě v prostředí podobném vizuálnímu programovacímu jazyku Scratch. PiBakery lze spustit na Mac OS X a Windows. Autor PiBakery, sedmnáctiletý David Ferguson, slibuje také podporu Linuxu.
Soudní dvůr Evropské unie rozhodl (tisková zpráva) ve věci C-310/15: Prodej počítače vybaveného předem nainstalovanými počítačovými programy sám o sobě nepředstavuje nekalou obchodní praktiku. Neuvedení ceny každého z předem nainstalovaných počítačových programů ani nepředstavuje klamavou obchodní praktiku.
V Brně dnes začala LibreOffice Conference 2016. V průběhu úvodní přednášky stiskl Italo Vignoli červené tlačítko a vydal LibreOffice 5.2.1, první opravné vydání LibreOffice 5.2 z 3. srpna. V rámci projektu Document Liberation byla dnes vydána verze 0.0.1 knihovny libzmf, knihovny pro zpřístupnění (osvobození) dokumentů vytvořených v Zoner Callisto a Zoner Draw.
Byla vydána Samba 4.5.0, první stabilní verze Samby z nové řady 4.5. V nejnovější verzi této svobodné implementace síťového protokolu SMB (Server Message Block), používaného pro sdílení souborů a tiskáren, je například ve výchozím stavu vypnuta podpora NTLMv1, byl vylepšen výkon AD DC, vylepšena DRS Replikace AD DC, přibyla podpora pro přeposílání požadavků na více dns serverů (dříve jen na jeden) a mnoho dalších vylepšení a oprav.
Společnost Trend Micro se v příspěvku na svém blogu věnuje linuxovému rootkitu Umbreon. Ten disponuje prvky „stealth technologie“, která jej ukrývá před běžnými diagnostickými nástroji. Nechybí ani postup k jeho odstranění [CSIRT.CZ].
Nadace Raspberry Pi na svém blogu informuje, že díky spolupráci s redakcí německého časopisu CHIP bude časopis MagPi věnovaný Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači vycházet také v německém jazyce.
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 7.10 a Linux From Scratch 7.10 se systemd. Nová verze knihy s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází především s Glibc 2.24, Binutils 2.27 a GCC 6.2.0. Současně bylo oznámeno vydání verze 7.10 knihy Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd. Odstraněno bylo Qt4 a KDE4.
Nadace Raspberry Pi na svém blogu oznámila, že jednodeskových miniaturních počítačů Raspberry Pi bylo prodáno již deset milionů kusů. Současně byl představen oficiální Raspberry Pi Starter Kit (Raspberry Pi 3 Model B, SD karta, krabička, zdroj, HDMI kabel, klávesnice, myš a kniha Adventures in Raspberry Pi) za 99 liber bez DPH.
Byla vydána verze 1.4 (1.4.589.11) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zmínit plánované změny vzhledu (YouTube). Například v noci může mít Vivaldi automaticky jiný vzhled než přes den. Nově lze kliknutím středního tlačítka na ikonku koše obnovit naposledy zavřený list. Kompletní přehled změn v poznámkách k vydání.
Soudní dvůr Evropské unie rozhodl (tisková zpráva) ve věci C-160/15: Umístění hypertextového odkazu na jedné internetové stránce na díla chráněná autorským právem a zveřejněná bez souhlasu autora na jiné internetové stránce nepředstavuje "sdělování veřejnosti", pokud osoba, která tento odkaz umisťuje, tak nečiní za účelem dosažení zisku a neví o protiprávní povaze zveřejnění těchto děl.
Po vydáních linuxové distribuce Linux Mint 18 Sarah s prostředími MATE, Cinnamon a Xfce bylo oznámeno také vydání s prostředím KDE. Podrobnosti v poznámkách k vydání a v přehledu novinek s náhledy. Linux Mint 18 je podporován do roku 2021.
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Optimalizácia selectu s in klauzulou s veľa riadkami | 6 | 7.9. 15:30 |
mysql na pipni.cz a napojení na Mysql WorkBanch | 5 | 8.9. 15:32 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP stažení a uložení obrázku z IP kamery | 4 | 5.9. 16:23 |
RRDtool - ping | 6 | včera 10:38 |
Jak nejlépe spouštět a ukočit externí programy z C | 9 | včera 23:47 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
digiKam - Pick label není vidět | 2 | 5.9. 00:15 |
Na ubuntu 16.04 mi nejdu spustit druhe X z konzoly | 6 | 5.9. 00:23 |
Latex: nefunguje bibliografie | 8 | včera 20:36 |
Nalezení IP adresy v lokální síti. | 6 | 6.9. 16:12 |
Kubuntu | 6 | 4.9. 22:37 |
Nenaběhne obrazovka | 8 | 7.9. 13:57 |
ping na server a jeho www gui | 7 | 7.9. 22:33 |
Umoutování bez roota | 10 | 6.9. 19:53 |
Ubuntu 16.04 kontroluje pri starte disk ale po 5 minutach prestane | 19 | včera 10:23 |
trolling | 15 | 7.9. 17:29 |
moderování diskuzí | 10 | včera 14:02 |
Nastavení sítě FTP serveru | 3 | 7.9. 10:14 |
Je mozne sa dostat na Ubuntu repozitare cez HTTPS? | 4 | 7.9. 13:04 |
Openshot 2.1 config | 3 | 8.9. 06:20 |
TV katra TVGo DVB-T03 v Archu | 5 | včera 20:39 |
Odstranenie suborov rekurzivne | 11 | 7.9. 21:03 |
mikrotik, nevysvetlitelny traffic | 4 | 8.9. 20:52 |
SAMBA 4.2 + GPO + NTP client | 3 | 8.9. 16:53 |
Linux mint -> kocalhost | 6 | 8.9. 22:00 |
ubuntu 16.04 LTS nouveau vs nvidia driver | 2 | včera 19:45 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: