Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Proč je svět matematickýGrafen vytváří zvuk. Mikrovlnné spoje mobilních sítí předpovídají povodně. 3D skenování pomocí potápění předmětu do vody. Kamiony s pantografem: jak funguje elektrifikovaná dálnice. Napájení kardiostimulátoru z pohybů těla, vliv umělé inteligence na HDP.
Linuxové herní novinky – srpen 2017V srpnu vyšly pro Linux hry OpenMW 0.42.0, Slime Rancher, Robocraft, Fishing Planet, Sudden Strike 4, Darkwood a další. Poslední prázdninové linuxové herní novinky jsou zde.
Týden na ITBiz.cz – Pracovní prostředí budoucnostiDigital Workplace jako předpoklad konkurenceschopnosti? Kariéra budoucnosti: s robotem v týmu. E-mailoví klienti nabízí oproti webmailům řadu výhod.
HW novinky: i Skylake-X s 12 jádry používá levnou teplovodivou pastuIntel jakoby neslyšel stížnosti fanoušků svých drahých hi-end desktopových platforem. Řada Skylake-X i v případě nejvyšších modelů CPU nepoužívá přiletování heatspreaderu, jak to dělá AMD i u relativně běžných CPU. Dnes se podíváme na obě firmy a jejich hi-end CPU trochu blíže, čekají nás ale i další témata.
Dustin Kirkland z Canonicalu v příspěvku na svém blogu informuje o možnosti spouštět na Windows 10 a Windows Serveru kontejnery s Ubuntu oddělené pomocí Hyper-V. Pro zájemce o vyzkoušení je k dispozici tutoriál.
Mozilla na svém blogu představuje doplněk Firefoxu s názvem Firefox Multi-Account Containers. Dosud byl doplněk k dispozici pod názvem Containers jako experiment Firefox Test Pilotu. Popis experimentu: Kontejnery vám umožní vytvořit ve Firefoxu profily pro všechny vaše online životy. Vlastní označení a barevné panely pomáhají udržet rozdílné aktivity — jako nakupování online, plánování cest nebo kontrolování pracovního e-mailu — rozdělené. Protože Kontejnery ukládají cookies zvlášť, můžete se přihlásit na tu samou webovou stránku s jiným účtem v každém Kontejneru, a sledovací nástroje nemůžou spojit vaše procházení v jednom kontejneru s jiným. Můžete tak udržet vaše nakupující já oddělené od vašeho sociálního já a pracovního já, bez starostí, že můžete být na webu sledovaní.
Šestý ročník konference LinuxDays má hotový program (workshopy) a zároveň otevírá registraci. Čeká nás 67 přednášek rozdělených do čtyř místností a 13 prakticky zaměřených workshopů. Konference se uskuteční 7. a 8. října v pražských Dejvicích v areálu ČVUT na Fakultě Informačních Technologií.
Společnost EurOpen.CZ pořádá 51. konferenci, která se bude konat 8. - 11. 10. 2017 v hotelu Vinné sklepy U Jeňoura, Prušánky - Nechory. Můžete se těšit na IoT s nádechem bezpečnosti, softwarový vývoj a optimalizace kódu, informační systémy ve státní správě a spoustu dalšího. Program konference a ceny viz: pozvanka51.pdf.
Byla vydána verze 2.0 open source programu na kreslení grafů Veusz (Wikipedie). Z novinek je nutno zdůraznit přechod na Qt5 a PyQt5. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Od 8. do 10. září proběhla v Paříži konference UbuCon Europe 2017, tj. konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Ubuntu. Dustin Kirkland z Canonicalu se ve své přednášce věnoval Ubuntu 18.04 LTS. Záznam přednášky byl zveřejněn na YouTube [reddit].
Skywriter je deska umožňující snímat 3D gesta. Ben James na svých stránkách ukázal, jak lze pomocí této desky a Arduina Leonardo ovládat linuxový desktop. Videoukázka na YouTube. Ukázka kódu na GitHubu [reddit].
Mezinárodní konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) publikovalo kontroverzní rozšíření HTML 5.1 EME (Encrypted Media Extensions) jako webový standard, tj. schválilo DRM v HTML 5.1. Mezinárodní nezisková organizace EFF (Electronic Frontier Foundation) hájící občanské svobody v digitálním světě zveřejnila na svých stránkách otevřený dopis adresovaný W3C. EFF s EME zásadně nesouhlasí a W3C opouští.
Společnost IBM věnovala svůj JVM (Java Virtual Machine) s názvem J9 nadaci Eclipse. Nové oficiální jméno tohoto virtuálního stroje určeného pro běh aplikací napsaných v programovacím jazyce Java je Eclipse OpenJ9 (Wikipedie). Podrobnosti v často kladených dotazech (FAQ).
MojeFedora informuje, že PipeWire byl oficiálně oznámen (en). PipeWire bude zprostředkovávat aplikacím jednotný přístup k audiu a videu. Jedním z hlavních důvodů je možnost izolovat aplikace od audio a video zdrojů. Aplikace nebudou mít přímý přístup k hardwaru, ale budou se muset ptát multimediálního serveru PipeWire, který jim je na základě nastavených oprávnění poskytne nebo ne. V budoucnu by měl PipeWire nahradit PulseAudio.
Byla vydána verze 4.0 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 16.10, Ubuntu 16.04 a Ubuntu 14.04.
Byla vydána nová stabilní verze 1.12 (1.12.955.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek vývojáři zdůrazňují možnost zobrazení metadat u digitálních fotografií, vylepšený panel stahování a omezení sytosti barvy zdůraznění (YouTube). Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 61.0.3163.91.
Do 22. září probíhá v Mountain View konference XDC2017 (X.Org Developer's Conference). Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online. K dispozici je záznam přednášek ze včerejšího dne.
Společnost Red Hat aktualizovala svůj slib ohledně softwarových patentů. Slib nově zahrnuje i open source software pod permisivními licencemi.
CSIRT.CZ informuje, že byly vydány nové bezpečnostní aktualizace, které opravují několik zranitelných míst v Sambě. Útočník může využít zranitelnosti s cílem získání přístupu k potenciálně citlivých informací. Uživatelům a správcům je doporučeno, aby zkontrolovali bezpečnostní opatření pro CVE-2017-12150, CVE-2017-12151 a CVE-2017-12163 a provedli potřebné aktualizace.
Agentura DISA (Defense Information Systems Agency) publikovala (pdf) Ubuntu 16.04 Security Technical Implementation Guide (STIG) (zip), tj. doporučené bezpečnostní nastavení Ubuntu 16.04. Ubuntu se tak dostalo mezi unixové operační systémy a linuxové distribuce AIX, HP-UX, Oracle Linux, Red Hat a Solaris [reddit].
Před měsícem byla spuštěna kampaň na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů. Cílem kampaně je vybrat alespoň milion a půl dolarů. Aktuálně je vybráno přes 600 000 dolarů, tj. 40 %. Kampaň poběží ještě další měsíc. Podporu projektu oznámilo KDE i GNOME.
Mozilla.cz upozorňuje na Knihu Mozilly (Wikipedie), tj. velikonoční vajíčko ve Firefoxu. Zobrazit jej lze zadáním about:mozilla do adresního řádku. Aktuální verze Firefoxu obsahuje proroctví 15:1 "Dvojčata Mamonu se rozhádala a jejich souboje uvrhly svět do nové tmy. Zvířeti se ale tma hnusila. A tak se stalo mrštnější a silnější, šlo vpřed a jeho počty rostly. A zvíře přineslo oheň a světlo do tmy". Firefox 57 bude obsahovat proroctví 11:14. To je zatím jenom v angličtině. Pomoci lze s překladem do češtiny.
Na Humble Bundle lze získat hororovou počítačovou hru Outlast (Wikipedie) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Oracle oficiálně oznámila vydání Java SE 9 (JDK 9), Java Platform Enterprise Edition 8 (Java EE 8) a Java EE 8 Software Development Kit (SDK). Java SE 9 přináší více než 150 nových vlastností.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
notebook nemá HDMI port | 3 | 17.9. 14:46 |
Jaky router pro openwrt? | 11 | 21.9. 12:49 |
TTL cez FTDI USB/RS232 | 12 | 18.9. 22:58 |
Jaký používáte router? | 23 | včera 13:32 |
Veřejná IP na interface Linux serveru při LTE připojení do internetu | 6 | včera 23:20 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak TCP tester v C, který neposílá FIN,ACK? | 5 | 18.9. 09:08 |
PCAP subor zistit MAC Adresy | 7 | včera 21:58 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: