O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Resorty vnitra a průmyslu a obchodu navrhují, aby poskytovatelé připojení k internetu zaznamenávali, které weby lidé navštěvují. K těmto citlivým informacím má mít přístup i policie a zpravodajské služby. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Resort vnitra ale obavy o soukromí odmítá. Tvrdí, že díky změně budou policisté schopni vyšetřování lépe cílit a ušetří tak soukromí těch, kterých se jejich činnost netýká.
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o zkušenostech s GrapheneOS (Wikpedie), tj. variantou Androidu zaměřující se na bezpečnost a soukromí, ale kde i přesto funguje téměř vše, co na Androidu od Googlu. Na rozdíl od LineageOS a jeho odnoží GrapheneOS podporuje pouze telefony Pixel od Googlu.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-03 aneb Eclipse 4.35. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Krystaly z elektronůPevná fáze elektronů, k čemu by to mohlo být? Přeměny mionů na elektrony mimo standardní model částicové fyziky. Feroeletrické materiály ve 2D. Červí díry a negativní energie. Vesmír se otepluje, co to ale znamená? Černé díry volně poletující mezi galaxiemi. Proč se žiletka tak snadno ztupí na měkkých vousech.
Týden na ITBiz: Fotonický topologický izolátor zvládne už i rychlosti 6GUmělá inteligence pozná z fotografie povahu – trochu. Veřejný sektor střední a východní Evropy nevyužívá potenciál umělé inteligence. Fotonický topologický izolátor zvládne už i rychlosti 6G. Strategické technologické trendy pro rok 2021. Huawei IdeaHub s hodinkami jako bonus.
Distribuční novinky 45-46/2020Do poloviny listopadu Firma Proxmox vydala nový Backup Server a dále byly aktualizovány rozličné linuxové distribuce LibreELEC, Ubuntu Touch, Endless OS, Clonezilla Live, Feren OS, MX Linux, CentOS 7 a Oracle Linux 8, PrimTux a nelinuxové MidnightBSD.
Softwarový Black Friday u GoodOffer24Black Friday platí i pro software. Na GoodOffer můžete kupovat nástroje produktivity za velmi nízké ceny, ale i další software včetně her. Na Black Friday dostáváte kupón na další 30% slevu, kterou uplatníte před dokončením nákupu vložením slevového kódu AX30.
GIMP slaví 25 let (jpg). Peter Mattis a Spencer Kimball jej představili 21. listopadu 1995. Tenkrát to byla zkratka pro General Image Manipulation Program. Dnes je to GNU Image Manipulation Program. První verze byly postaveny nad tenkrát ještě proprietárním grafickým toolkitem Motif. Později si autoři vytvořili vlastní grafický toolkit GIMP ToolKit aneb GTK.
Multimediální přehrávač mpv byl vydán ve verzi 0.33.0. Jde o větší balík změn po bezmála 10 měsících.
Byla vydána nová verze 6.4 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze podporu VST3 pluginů.
Po půl roce vývoje od vydání verze 4.12 byla vydána nová verze 4.13 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na vývoji se podílelo 234 vývojářů. Provedli 4 200 commitů. Aktualizována byla také dokumentace.
Jiří Eischmann v článku Rygel: DLNA server, který je po ruce na MojeFedora.cz představuje DLNA (Digital Living Network Alliance) server Rygel, jenž je obsažen ve výchozí instalaci Fedora Workstation. Spuštění a nastavení Rygelu v GNOME je jednoduché, ale ve skutečnosti to je celkem pokročilý DLNA server, který nabízí řadu funkcí a nastavení.
Po sedmi měsících vývoje od vydání verze 1.1.0, v den osmého výročí představení projektu, byla vydána nová verze 1.2.0 správce balíčků GNU Guix a na něm postaveném stejnojmenném operačním systému GNU Guix. Tentokrát i s písní "Ode to One Two Oh" (ogg, txt). Na vývoji se podílelo 200 vývojářů. Přibylo 2 000 nových balíčků. Jejich aktuální počet je 15 329. Aktualizována byla také dokumentace. Včera proběhla Online Guix Day Conference. Odkazy na videozáznamy přednášek jsou na stránce konference.
Po více než roce od vydání verze 13.0 byla vydána nová verze 14.0 zvukového serveru PulseAudio. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vývojáři Fedory aktuálně řeší, zda zvukový server PulseAudio nenahradit již ve Fedoře 34 multimediálním serverem PipeWire (Wikipedie).
Společnost Clockwork Tech představila DevTerm aneb open source přenosný terminál pro všechny vývojáře. Předobjednat jej lze v několika konfiguracích. K zájemcům by se měl dostat do dubna 2021. I s termální tiskárnou.
Od 11. ledna 2021 začne autorita Let’s Encrypt vystavovat certifikáty na základě nového kořene. Ten existuje už od roku 2015 a většina zařízení již má potřebné aktualizace a nový kořen ISRG Root X1 obsahuje. Problémy ovšem bude mít přibližně třetina přístrojů s operačním systémem Android. Ten nový kořen obsahuje od verze 7.1.1 vydané v prosinci 2016. Pokud máte starší systém, nový kořen v něm nenajdete a v průběhu příštího roku se vám velká část webů rozbije. Pokud si chcete podporu vyzkoušet už teď, můžete navštívit web test.vpsfree.cz, který už nový kořen používá. Pokud vidíte chybu, máte starý Android bez podpory a bezpečnostních záplat. Pokud jej chcete i příští rok používat pro prohlížení webů, nainstalujte si mobilní Firefox, který si potřebné certifikáty řeší sám bez ohledu na systémové úložiště.
Eben Upton na blogu Raspberry Pi informuje, že ovladač V3DV pro Raspberry Pi 4 úspěšně prošel testy kompatibility s Vulkan 1.0 u Khronosu.
MojeFedora.cz upozorňuje, že Fedora 33 zpřísnila kryptografickou politiku. Pokud jste po upgradu na Fedoru 33 narazili na to, že se nemůžete připojit k šifrované Wi-Fi, VPN apod., které jste dosud bez problémů používali, je to velmi pravděpodobně způsobené přísnější politikou.
Byla vydána verze 3.5.0 svobodného astronomického softwaru KStars. Z novinek vývojáři zdůrazňují integraci StellarSolveru.
Jon von Tetzchner představil Vivaldi Mail aneb poštovního klienta integrovaného ve webovém prohlížeči Vivaldi. Součástí Vivaldi Mailu je RSS čtečka a kalendář. Zatím se jedná pouze o ukázku (Technical Preview). Vyzkoušet lze v nejnovější Snapshot verzi. Vivaldi Mail je nutné povolit v nastavení "vivaldi://experiments/".
Vývojáři grafického editoru Glimpse, forku grafického editoru GIMP, hodnotí rok od vydání Glimpse 0.1.0. Stanovených cílů bylo dosaženo. Glimpse byl stažen minimálně 86 159 krát. Vývojářům GIMPu bylo odesláno 500 dolarů. Vydání verze Glimpse vycházející z GIMPu 3.0 zatím není plánováno. Vývojáři se pravděpodobně zaměří na vývoj Glimpse NX. Stabilní verze by měla vyjít v roce 2022.
Byly vyhlášeny vítězné aplikace letošní soutěže Společně otevíráme data Nadace OSF pro aplikace postavené na otevřených datech v Česku. Jsou to: Kam s ním?, ICT vybavení škol zřizovaných Plzeňským krajem, Mapa autismu, Hlasování města Děčín a Přehled odběrových míst na COVID-19 v Praze a Středočeském kraji.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny se po třech letech opět blíží k 20 000 dolarům. Nejvyšší hodnotu 19 783 dolarů měl 17. prosince 2017. Následně během 7 týdnů klesl pod 7 000 dolarů. Vývoj lze sledovat také v terminálu. Například pomocí aplikace cointop (GitHub). Vyzkoušet lze "ssh cointop.sh".
Josef Průša představil nové vylepšené 3D tiskárny MK3S+ a MINI+. Nejzásadnější změnou je přítomnost nové sondy SuperPINDA. Ta nahrazuje původní sondy P.I.N.D.A. V2 (MK3/S, MK2.5/S) a M.I.N.D.A. (MINI). Cena MINI+ se zvedá o 1 000 Kč na 10 990 Kč.
Byla vydána nová stabilní verze 2.91 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Byla vydána nová verze 28.16.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešeno je také několik bezpečnostních chyb.
Björn Ståhl vydal novou verzi 0.6 svého vlastního display serveru, herní enginu a realtimového multimediálního frameworku v jednom s názvem Arcan a desktopového prostředí pro Arcan s názvem Durden. Přidána byla celá řada nových vlastností. Jejich představení na YouTube.
Po pěti letech od vydání verze 7.0.0 byla vydána nová major verze 8.0.0 skriptovacího jazyka PHP používaného zejména k vývoji dynamických webových stránek. Nejnovější větev PHP přináší celou řadu nových novinek a vylepšení. Vydána byla také příručka pro přechod z předchozích verzí.
Byla vydána verze 6.3 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůraznit lze integraci s Proxmox Backup Serverem.
Po téměř čtyřech měsících vývoje od vydání verze 246 byla vydána nová verze 247 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
Desktopové prostředí Cinnamon má novou verzi 4.8. Změny jsou především inkrementální, např. různé opravy chování appletů v panelu, ale také aktualizace závislosti na mozjs (nyní aspoň 78), kvůli které jinak hrozilo odstranění balíčků z Debianu.
Armbian, tj. operační systém založený na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 20.11. Její kódové jméno je Tamandua. Pro většinu desek byl Linux povýšen na verzi 5.9.y. U-Boot na verzi 2020.10.
Byla vydána nová verze 2.13 proprietárního multiplatformního 3D enginu UNIGINE (Wikipedie) pro tvorbu počítačových her, simulátorů, systémů virtuální reality nebo i benchmarků. Přehled novinek na YouTube a v příspěvku na blogu.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 100 (pdf), HackSpace 37 (pdf) a Wireframe 44 (pdf). Vydán byl také dvousetstránkový The Official Raspberry Pi Handbook 2021 (pdf).
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Změnšení šifrovaného oddílu Fedory | 33 | 24.11. 15:56 |
BootDevice not found po instalaci ubuntu server 20.10 | 15 | 23.11. 09:18 |
Lirc 0.10.1, kernel 5.4., nedetekuje spolehlive stisky kláves | 2 | 21.11. 23:44 |
T430i s nvidia, dock, +2 monitory | 7 | 22.11. 23:21 |
Problém s ssh | 16 | 25.11. 19:46 |
Systemd.timer: pythonovy skript nejevi aktivitu | 6 | 24.11. 16:24 |
Instalace repozitářů RPM Fusion | 5 | 25.11. 18:12 |
Xubuntu - Radeon | 1 | 24.11. 20:15 |
Jakou základní desku pro linux | 22 | 26.11. 12:33 |
Lze se dostat do terminálu otevřeného v okně, když zamrzlo GUI? | 9 | včera 07:17 |
Mikrotik - viac dhcp poolov pre jednu vlanu | 12 | včera 10:52 |
Problém se systemd kexec.target | 11 | včera 18:16 |
Rozdělování rychlosti, shaper, Prometheus QOS dosáhl svých limitů | 8 | včera 23:53 |
Jak získat ipv6 | 5 | včera 23:57 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jednoducha lokalni databaze? | 6 | 24.11. 13:44 |
Čtení zdrojového kódu | 3 | 25.11. 12:58 |
C++ implicitná konverzia inferovaných typov | 5 | včera 18:01 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Detekce webkamery u notebooku (incializace v Linuxu?) | 16 | 26.11. 23:31 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: