Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Dostat malware do AppStore? Stačí prý zaplatitAmazon ukázal novou podobu svého bezpilotního letadla, estonská firma začala v provozu testovat novou technologii li-fi, vedení Yahoo zvážuje, zda se zbaví svých internetových aktivit, boji s nenávistí na internetu, platební systémy hotelů Hilton byly napadeny červem, Správa podnikového obsahu není jen věcí digitalizace, Cloudové CRM znamená konec miliardových implementací, servery „bez kůže“, vyspělejší cloudová úložiště WD...
Rozhovor – Ackee – Dominik Veselý – IBM Bluemix a SoftLayerČeská firma Ackee je na trhu už tři a půl roku a vyvíjí mobilní aplikace s technologickou přidanou hodnotou na zakázku. Vlastní též produkt, na němž testují technologické novinky. Na infrastruktuře IBM Bluemixu provozovali část back-endové infrastruktury už dříve, aby se nakonec rozhodli na Bluemix převést i zbytek. Dominik Veselý, absolvent ČVUT-FIT a dnes ředitel a jeden ze zakladatelů Ackee se vendor-locku ze strany IBM nebojí, nějaké výhrady však vůči Velké modré má.
HW novinky: Co chystá (či nechystá) Nvidia za grafikyDnes si sice povíme o jednom novém pěkném radeonu, ale v souvislosti s ním stejně zase skončíme u Nvidie a jejích plánů před příchodem 16nm FinFET GPU. Vše pak doplníme novým typem fotografického snímače od Samsungu, abychom přihodili ještě další dvě stěžejní novinky tohoto jihokorejského gigantu.
Linuxové herní novinky - listopad 2015Vyšly nové verze svobodných her 0 A.D. (Alpha 19 Syllepsis) a Warsow 2.0. Steam Machines jsou oficiálně v prodeji. Z nových her se na Linuxu objevily Trine 3: The Artifacts of Power, Grow Home, Thea: The Awakening, GoD Factory: Wingmen, Sublevel Zero a spousta dalších. Listopadové linuxové herní novinky jsou tu.
Práce i zábava na jednom místě - jak vybrat správný tablet?Volba tabletu, stejně jako jiné spotřební elektroniky, není zrovna lehká a se současným počtem všech zařízení, jež nesou označení tablet, si musíte dát pozor, abyste nenaletěli jen na specifikace v reklamě či okázalý vzhled a blikání diod. V podstatě nejlepší je si sepsat, k čemu tablet potřebujete, popřípadě komu jej hodláte koupit, a na co ho dotyčná osoba využije.
Týden na ITBiz.cz – Lokální poskytovatelé cloudu sází na jistotu, červ Coficker stále mezi námi, bezdrátová revoluce v desktopových technologiíchSamsung se pustí do technologie pro auta bez řidiče, australská policie prohledala dům údajného tvůrce bitcoinu, děravé aplikace v PHP, děravé USB modemy, Twitter testuje reklamu pro nepřihlášené uživatele, Uber ohodnocen na 62,5 miliard dolarů, trh nositelné elektroniky vzrostl o 200 %, Yahoo upravuje plány na oddělení svých internetových aktivit...
Byl vydán Linux Mint 17.3 s kódovým názvem Rosa. Na blogu Linux Mintu jsou hned dvě oznámení. První o vydání Linux Mintu 17.3 s prostředím MATE a druhé o vydání Linux Mintu 17.3 s prostředím Cinnamon. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (MATE, Cinnamon) a přehled novinek s náhledy (MATE, Cinnamon). Linux Mint 17.3 bude podporován až do roku 2019.
Microsoft na konferenci JSConf oznámil, že v lednu uvolní ChakraCore, tj. jádro svého javascriptového enginu Chakra používaného v prohlížeči Edge, jako open source. Zdrojové kódy budou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT [reddit].
Byly vydány verze 2.00 a 2.01 programů pro prolamování hesel hashcat (Wikipedie) a oclHashcat. Současně bylo oznámeno, že se z proprietárních programů stal open source software. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT [reddit].
Softpedia představuje aplikaci LibreOffice Online pro ownCloud. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Videoukázka na YouTube. LibreOffice Online pro ownCloud je postaven nad LibreOffice Online (GitHub). Vývoj LibreOffice Online opět ožil v březnu letošního roku (zprávička).
Na Indiegogo běží ještě 4 dny kampaň na podporu počítače pi-topCEED. Za 99 dolarů lze v dubnu 2016 získat "stolní počítač" s Raspberry Pi 2 a 13,3 palcovým displejem s rozlišením 1366x768 pixelů. Stejný tým vývojářů stojí za "notebookem" s Raspberry Pi 2 pi-top. Ten lze na stránkách pi-top týmu koupit za 299,99 dolarů.
Stejně jako loni (zprávička) i letos přinášejí adventní kalendáře Perl a Perl 6 spoustu zajímavých informací o programovacím jazyce Perl.
Mozilla nedávno rozhodla, že Pocket nebude integrovanou součástí Firefoxu (zprávička) a stane se z něj doplněk distribuovaný společně s prohlížečem. Stejný plán je se službou Firefox Hello. Mozilla také ve Firefoxu ruší sponzorované dlaždice na stránce nového panelu.
Crowdfundingová kampaň (zprávička) na Indiegogo na podporu open source routeru od CZ.NIC Turris Omnia úspěšně pokračuje. Vybralo se už více než 350 000 dolarů, což znamená, že vznikne open source systém pro monitorování domácí sítě bežící na Turris Omnia a jeho součástí bude rodičovská kontrola a specializované funkce pro zařízení internetu věcí (IoT). V případě dosažení dalšího mezníku 450 000 dolarů bude záruka na router Turris Omnia koupený v rámci kampaně prodloužena na 3 roky.
V Edici CZ.NIC vyšla kniha Moderně s Moodlem s podtitulem Jak využít e-learning ve svůj prospěch? Autorem je Václav Maněna a kol. Kniha je ke stažení zcela zdarma (pdf) nebo lze objednat tištěnou verzi za 385 Kč (připojení přes IPv4) nebo 335 Kč (připojení přes IPv6).
Mozilla na konferenci v Orlandu (Mozlando) přiznala, že mobilní telefony s Firefox OS je neúspěch a ukončila jejich vývoj a prodej. Tým stojící za vývojem Firefox OS se zaměří na internet věcí (IoT).
Bylo oznámeno vydání verze 5.5 prostředí KDE Plasma. Podrobnosti v úplném seznamu změn. Nejnovější Plasma opravuje přes 1 000 chyb a přináší například vylepšené téma vzhledu Breeze, nové applety nebo lepší podporu Waylandu. Výchozí písmo bylo změněno na Noto. Ukázka nejnovější Plasmy na YouTube.
Po více než desetileté přestávce byla vydána nová verze počítačové hry na hrdiny (Roguelike) NetHack. Podrobnosti v poznámkách o vydání. NetHack byl představen již v roce 1987. Hra běží v textovém módu s využitím ASCII art. Zahrát si ji lze i pomocí telnetu nebo ssh na veřejném NetHack serveru alt.org. K serveru se lze připojit i pomocí webového prohlížeče.
Byl vydán Adobe Flash Player ve verzích 20.0.0.228 a 11.2.202.554. Dle bezpečnostního upozornění APSB15-32 bylo opraveno 77 (sedmasedmdesát) bezpečnostních chyb. V listopadu jich bylo opraveno 17, říjnu 13, září 23, srpnu 35 a červenci 38. Nainstalovanou verzi Adobe Flash Playeru lze zjistit například na stránce About Flash Player.
Byla vydána verze 4.4 redakčního systému WordPress. Kódové označením Clifford bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty Clifforda Browna. Z novinek lze zmínit například nové výchozí téma Twenty Sixteen.
Postupně jsou na YouTube uvolňovány videozáznamy přednášek z hackerské konference DEF CON 23 konané 6. až 9. srpna v Las Vegas.
Pavel Tišnovský na MojeFedora.cz pokračuje v seriálu věnovaném programovacím jazykům a knihovnám určeným pro výuku základů počítačové grafiky. V šestém díle se věnuje knihovně Pygame, tj. multiplatformní sadě modulů jazyka Python určené k tvorbě počítačových her.
Spolek OpenAlt zve na 123. sraz příznivců open source přístupu k spolupráci, vědě a vzdělávání, který proběhne v Brně v pátek 18. prosince od 18:00 v Restauraci Rubín na Makovského náměstí 2574/1.
Anders Jensen-Urstad požádal v roce 2002 několik známých vývojářů a osobností ze světa Unixu, aby mu poslali náhledy obrazovek jejich počítačů. Koncem října si na náhledy vzpomněl a opětovně je zveřejnil na Unix.se. Poněvadž byl o náhledy obrazovek velký zájem, požádal stejné osobnosti (žel, Dennis Ritchie a itojun už nejsou mezi námi) o aktuální náhledy obrazovek. Několik jich získal a zveřejnil je společně s těmi z roku 2002 [reddit].
Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt vydala již přes 100 tisíc certifikátů. Seznam vydaných certifikátů a jejich aktuální počet je k dispozici na crt.sh. Různé statistiky na stránce Let's Encrypt Stats.
Richard Hughes na svém blogu informuje, že společnost Dell se zapojila do projektu LVFS (Linux Vendor Firmware Service). Uživatelé zařízení od Dellu tak budou moci provádět aktualizace firmwarů přímo z Linuxu. Prvním podporovaným zařízením bude Dell Edge Gateway. V plánu je podpora dalších zařízení. Vyplněním anonymního dotazníku lze Dellu sdělit, jaký notebook a s jakou linuxovou distribucí používáte a zda máte o možnost aktualizace firmwarů přímo z Linuxu zájem [reddit].
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu miniaturního jednodeskového počítače PINE A64 s 64bitovým čtyřjádrovým procesorem ARM A53. Za 15 dolarů lze získat verzi s 512 MB DDR3 SDRAM a 100 Mb Ethernetem. Za 19 dolarů verzi s 1 GB SDRAM a 1000 Mb Ethernetem. Za 29 dolarů verzi s 2 GB SDRAM. Případné dotazy na fóru.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
prenos sat signalu (tj 950 - 2150 Mhz) wireless alebo ele. instalaciou | 5 | 7.12. 11:52 |
Xerox phaser 3020 | 3 | 8.12. 09:06 |
Notebooky s Intel Iris? | 1 | 8.12. 08:18 |
Multifunkce Ricoh SP 311SFN v Linuxu - zkousel nekdo? | 1 | včera 12:48 |
jaký fs na USB disk | 11 | 10.12. 21:46 |
SAMSUNG 850 EVO 250GB | 10 | včera 17:32 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Qt na Windows - ikony | 6 | 9.12. 16:14 |
Jak může funkce pomocí typu ovlivnit, jak bude komponovaná do výrazu | 4 | včera 17:14 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: