Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 23:14
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 509: Indukovaný proudXKCD česky.
Jaderné noviny – 8. 12. 2011: Omezování jaderné spotřeby paměti procesuAktuální verze jádra: 3.2-rc4. Citáty týdne: Alan Cox, Russell King, Linus Torvalds. Bufferbloat: Temné buffery v Internetu. Omezení TCP bufferů pro řídící skupiny.
Razor-Qt – The free and open source lightweight desktop environmentSvět Linuxu dostal předčasný vánoční dárek – Razor-Qt 0.4. Další grafické prostředí, další možnost volby. Naopak řady odpůrců „různorodosti a rozštěpenosti“ Linuxu dostaly další důvod, proč skřípat zuby. Útěchou jim může být, že tentokrát jsou to knihovny Qt, kdo se stal základním kamenem nového prostředí.
Btrfs, lepší systém souborů – praxeBtrfs je souborový systém nové generace, u jehož zrodu stojí především společnost Oracle. Je to takové ZFS pro Linux, ačkoliv se od sebe tyto souborové systémy dosti odlišují. Po předchozím teoretickém dílu si tentokrát používání Btrfs ukážeme prakticky.
Komiks xkcd 512: Alternativní měnaXKCD česky.
BRL-CAD – Základy modelováníPovšechné informace o BRL-CADu už máme, takže je na čase začít ho trochu oťukávat po funkční stránce. Obecné schéma lze popsat nejlépe sekvencí hlava -> klávesnice -> myš, čím více toho zvládnete vymyslet, tím méně musíte ťukat, a čím lépe to naťukáte, tím více klikání si ušetříte. K modelování v BRL-CADu slouží již minule ukázaná utilitka „Multi-devige Geometry EDitor“, kterou kdykoliv zavoláte pomocí mged
, ale vězměme to pěkně popořádku.
Po delší časové pauze pokračuji se seriálem. V dnešní lekci si nainstalujeme kompilátor jazyka D, probereme sestavování programů a zkusíme si napsat nějaké ty prográmy na úvod. Potom bude nějaký "domácí úkol" a to by mělo být dost jako příprava na další lekci. Také zopakuji nějaké základní věci. Každý díl seriálu bude zahrnovat tři lekce a bude vycházet jednou týdně.
Mnichov, hlavní město spolkové republiky Bavorsko, úspěšně pokračuje ve svém projektu LiMux, tedy v migraci svých úřadů na Linux a opensource. V letošním roce měl počet linuxových stanic dosáhnout čísla 8500, avšak reálně dosáhlo 9000. Mnichov navíc již nahradil téměř všechny instalace MS Office za OpenOffice. Pro příští rok se plánuje přemigrovat dalších zhruba 3000 stanic.
Vyšly nové verze záchranného SystemRescueCD 2.4.1 a distribuce pro editaci diskových oddílů Gparted Live 0.11.0-2. Oba systémy přináší nový Gparted 0.11, aktualizovaná linuxová jádra a v případě SystemRescueCD i nové btrfs-progs, xfsdump a xfsprogs.
Vyšla opravná verze instant messagingového klienta Pidgin 2.10.1. Přináší opravy čtyř chyb, které mohly být zneužity k DoS útoku a vést k pádu aplikace. Všem uživatelům je doporučeno upgradovat.
Byla vydána první veřejná verze svobodného přehrávače Nightingale 1.8.1. Nightingale vznikl jako fork přehrávače Songbird, který již dříve přestal podporovat Linux. Jelikož vychází ze Songbirdu 1.8, nese Nightingale číselné označení 1.8.1. Příští verze, založená na Songbirdu 1.10.x, ponese označení 1.11.
Vyšel Amarok ve verzi 2.5. Mezi novinkami je například synchronizace podcastů se službou GPodder.net, přepsaná podpora „USB Mass Storage“, integrace s MP3 obchodem Amazonu či mnoho vylepšení pluginu pro iPod.
Vyšlo Midori 0.4.3. Tato verze přináší vylepšenou podporu GTK+ 3 (nyní označovanou jako beta), výkonostní optimalizace a řadu opravených chyb.
Allan McRae pokračuje ve své sérii zápisků o podepisování balíčků v Arch Linuxu. Allan shrnuje zkušenosti s pacmanem 4.0 z repozitáře [testing] a postupný nárůst podepsaných balíčků v repozitářích Arch Linuxu. Dále se zabývá instalací a nastavení pacmanu 4.0, aby správně fungovala kontrola podepsaných balíčků. Z uživatelského hlediska je síť důvěry založená na pěti univerzálních klíčích, přičemž pro důvěryhodnost je potřeba, aby byl balíček podepsán alespoň třemi z nich (při doporučeném nastavení).
Pro ty, co chtějí rychlé desktopové prostředí na bázi Qt, je tu Razor-qt 0.4. V této verzi přibyla řada funkcí, které by takové prostředí mělo mít.
Před rokem a půl Oracle zařízl projekt OpenSolaris a otevřenost Solarisu tím vzala za své. Nyní to ale vypadá, že někdo vzal (uzavřený) zdrojový kód jádra Solarisu 11 a nasdílel jej přes BitTorrent.
British Telecom zažaloval Google kvůli patentům údajně porušovaným v Androidu. Opět jde o poměrně obecně věci jako "poskytování služeb v komunikačních sítích".
Na stránkách Edice CZ.NIC je od dnešního dne k dispozici třetí vydání populární knihy vysokoškolského pedagoga a publicisty Pavla Satrapy s názvem IPv6. Oproti předchozímu vydání, které Edici CZ.NIC zahajovalo, je tato publikace bohatší přibližně o 50 stránek.
Na nich čtenáři najdou nejen aktuální informace spojené s protokolem IPv6, ale také nová témata, jakými jsou například přechodové mechanismy NAT64 a 6rd nebo směrovací démon BIRD. Knihu IPv6 je možně zdarma stáhnout na stránkách Edice CZ.NIC a to ve formatech PDF, EPUB a MOBI. Zájemci o tištěnou verzi, kteří jsou připojeni přes IPv4, mohou knihu získat za 299 Kč. Při objednání přes IPv6 je publikace o 50 korun levnější. Sdružení CZ.NIC založilo svou edici v roce 2008 a dosud v ní kromě publikace Pavla Satrapy vyšly knihy Pro Git od Scotta Chacona, Dive Into Python 3 od Marka Pilgrima a Báječný svět elektronického podpisu od vysokoškolského pedagoga a publicisty Jiřího Peterky. Všechny tyto publikace je možné si objednat nebo zdarma stáhnout na stránkách Edice CZ.NIC.Bylo schváleno, že Fedora 17 by měla podporovat multitouch. To znamená podporu a práci na všech úrovních, které dohromady skládají desktop - jádro, ovladače, X Input, X Server a API pro toolkity (a aplikace obecně). V současnosti je práce hotová "z 50 %" a výsledný úspěch závisí hlavně na tom, zda aplikace této funkčnosti využijí.
Podpísanie dohody ACTA bolo schválené (str. 41) v rámci stretnutia Rady EU ohľadom Agrikultúry a rybárstva.
Pokud používáte Ubuntu s prostředím Unity, nyní máte možnost jednoduššího přístupu k internetovému obsahu pro dospělé pomocí Adult lens. Lenses je způsob rozšíření Unity Dash. Vedle výchozích lenses přibude další označená jako "X". Adult lenses usnadňuje hledání pomocí základních filtrů (lesbian, gay, amateur, webcam, toys atd.). Software načítá obsah ze známého YouPorn a ideálně bude fungovat v kombinaci s přehrávačem VLC. Pokud je vám více než 18 let, instalujte z Launchpad PPA.
V blogu Apache Software Foundation vyšel otevřený dopis adresovaný komunitě Open Document Formatu. V něm se píše o umístění OpenOffice.org do inkubátoru Apache a komunita je vyzývána ke spolupráci, při které bude Apache představovat neutrální prostor. Verze 3.4 by měla předběžně vyjít v prvním čtvrtletí roku 2012.
Mind Map Architect je nový program na práci s myšlenkovými mapami. A i když je tento program stále ve vývoji, je již použitelný a dostupný jak pro Linux, tak pro Windows. Na stránkách projektu je k dispozici řada snímků obrazovky, ze kterých je zřejmé, co již aktuální verze umí. Další informace jsou dostupné ve starším článku na blogu autora.
Humble Indie Bundle 4 byla rozšířena o pět dalších her z předešlé akce. Jsou jimi VVVVVV, Crayon Physics Deluxe, Cogs, And Yet It Moves a Hammerfight, včetně všech soundtracků. Ty jsou dostupné, pokud zaplatíte, či jste již zaplatili, nadprůměrnou částku.
Britský vývojář Kai Hendry vydal novou verzi „na prohlížeči“ založeného operačního systému Webconverger 10. V podstatě se jedná o bootovatelný Firefox. Vnitřnosti systému pochází z Debianu. Nová verze přináší Firefox 8, Adobe Flash Player 11.1.102.55 a nový firmware pro čipsety od Ralinku.
Mozilla a Google prodloužili platnost své dohody o vyhledávání. Google tedy minimálně další 3 roky zůstane výchozím vyhledávačem Firefoxu a současně zdrojem hlavních příjmů Mozilly.
Vyšla nová verze webového prohlížeče Firefox s pořadovým číslem 9. Tato verze přináší Type Inference, díky čemuž má vzrůst rychlost JavaScriptu, přidána byla podpora pro „Do Not Track“ skrze JavaScript a další novinky, vylepšení a bugfixy. Verzi pro GNU/Linux je možno stráhnout z domovské stránky.
Vývojář distribuce Linux Mint vytvořil fork Shellu z GNOME 3. Nazývá se Cinnamon a cílem je dát mu již zavedené rozhraní po vzoru GNOME 2.
Vyšla jádra 2.6.32.51, 3.0.14 a 3.1.6. Každé obsahuje řadu důležitých oprav, kvůli nimž je nutné aktualizovat.
28. a 29. prosince 2011 se uskuteční online bug hunting v LibreOffice 3.5. Kromě bugzilly se budou hlášení chyb přijímat i na IRC, případně po e-mailu.
Taktéž Mozilla Thunderbird vyskočil na verzi 9.0. Nová verze je založená na Gecko 9 a přináší například podporu skinů v oknech vytváření zpráv a adresáře kontaktů. Dále můžeme najít lepší klávesovou navigaci po přílohách a různá další vylepšení uživatelského rozhraní.
ISO vydalo aktualizaci standardu jazyka C, známou také jako C1X. Zvyšuje tím kompatibilitu s C++ a přidává nové funkce. Mezi ně patří multithreading, static assertions nebo dodatečná makra pro získávání informací o plovoucích číslech. Navíc se standardizují některé věci, které už překladače implementovaly mimo standard.
Vyšlo KDE 4.8 RC1, konkrétně v podobě pracovní plochy, aplikací a vývojové platformy. Mezi novinky patří Qt Quick v Plasmě, přepsané zobrazování seznamu souborů v Dolphinu, možnost sdílení hesel v KSecretService a různá jiná vylepšení a opravy.
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
preinstal ubuntu na windows | 3 | včera 22:08 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Drát | 36 | 22.12. 21:54 |
DVI vstup na grafickej karte (alebo je to len výstup?) - dá sa využiť? | 21 | 20.12. 19:33 |
Totálně vymazaná mptrojka | 9 | včera 10:30 |
instalace driverů na Lenovo X60 | 1 | 22.12. 14:38 |
český manuál FS E 8310 | 0 | 21.12. 19:29 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
XeLaTex špatné odsazení textu za záhlavím | 3 | 19.12. 12:50 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Může Klocwork Insight nahradit CMT++? | 0 | 17.12. 14:53 |
C# jak určit cestu k ikonkám na ploše | 7 | 19.12. 14:24 |
Pro mě neznámý return v PHP | 6 | 19.12. 21:21 |
Informace o optimalizacích pro PHP nebo debugger vnitřních procesů | 5 | 20.12. 10:42 |
latin1 a latin2 do utf8 | 6 | včera 22:39 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Herní poradna | 4 | 18.12. 20:59 |
školní nástěnky | 0 | 22.12. 06:50 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Memory eater Solaris | 2 | 20.12. 12:12 |
Bash funkce sed | 5 | 22.12. 05:29 |
watchping | 2 | 22.12. 11:17 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.