Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 511: SlotaXKCD česky.
Jaderné noviny – 1. 12. 2011: Novinky mířící do ext4Aktuální verze jádra: 3.2-rc3. Citáty týdne: Linus Torvalds, Jon Masters. DM-Steg. Vylepšení v ext4: bigalloc, inline data a kontrolní součty metadat.
Účtujeme v Linuxu a FlexiBee VI. – výstupní sestavyPři podnikání je občas potřeba sestat daňové přiznání nebo jiný dokument založený na údajích z daňové evidence nebo účetnictví. Ještě důležitější je ale vhodná podoba informací pro rozhodování samotného podnikatele – jak na tom je, jaký je vývoj, jaké problémy případně řešit atd. To všechno znamená, že je potřeba vědět, jak všechny tyto výstupy z účetního softwaru – v tomto případě FlexiBee - co nejpohodlnějí získat.
Btrfs, lepší systém souborů – teorieBtrfs je souborový systém nové generace, u jehož zrodu stojí především společnost Oracle. Je to takové ZFS pro Linux, ačkoliv se od sebe tyto souborové systémy dosti odlišují. V první části dvoudílného článku se podíváme na obecné vlastnosti Btrfs. Za pozornost stojí i dříve vydaný článek Krátká historie Btrfs.
Komiks xkcd 479: VyzváněníXKCD česky.
Google Go – 2. narozeninyV listopadu uplynuly dva roky od oficiálního vydání tehdy nového programovacího jazyka Go. Místo ohlednutí se za těmito dvěma roky se dnes věnujme výhledům do blízké budoucnosti Go.
HW novinky: 16jádrový Bulldozer, nebo 12vláknový Sandy Bridge-E?Dnes se podíváme na dvě nové rodiny procesorů, které, ač tak nadpis naznačuje, nestojí proti sobě. Zatímco 6jádrový Intel Sandy Brige-E míří do desktopů, 16jádrové Optery naopak do serverů. Vedle nich si povíme něco málo o serverovém laškování Hewlett-Packard s ARM procesory a také o novém grafickém jádře, které bude CPU od ARMu doprovázet v nadcházejících letech.
Vyšla jádra 2.6.32.50, 3.0.13 a 3.1.5. Greg Kroah-Hartman říká: „Všichni uživatalé musí aktualizovat.“
Byla vydána nová verze populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Verze 0.62 nepřináší nové vlastnosti, „pouze“ opravuje osm chyb, z nichž jedna je bezpečnostní. Podrobnosti v oznámení nebo v seznamu změn.
Již potřetí se před Vánocemi můžete těšit z Perl 6 Advent kalendáře. Další verze distribuce Rakudo Star založená na větvi 'nom' Rakudo Perlu by měla vyjít do konce roku.
V létě roku 2010 dosáhl Android Market jednu miliardu stažených aplikací. Nyní, o rok a půl později, oznamuje Google překročení desetinásobku tohoto čísla. O víkendu byla totiž z Android Marketu stažena aplikace s pořadovým číslem 10 miliard. Překvapující je také tempo, se kterým byla tato hranice dosažena a překročena. Za poslední pololetí rostl počet stažených aplikací o celou miliardu měsíčně.
HP oznámilo, že uvolní svůj mobilní operační systém webOS jako opensource, což je po tom, co prvně de facto téměř odpískali jeho existenci, velice dobrá zpráva. Možná se tímto dočkáme portů tohoto velice zajimavého systému i jinde než jen na mobilních telefonech a tabletech od HP. Zmínka i HP webOS Developer Blogu zde
Vyšel webový prohlížeč rekonq 0.8.1. Tato verze opravuje chyby a aktualizuje překlady. Nové vlastnosti (podporu webových aplikací, vylepšení správce stahování a vylepšení „user agent“ identifikace) přinese až verze 0.9, jejíž první vývojové sestavení by mělo vyjít ještě tento měsíc.
Po Ubuntu One dostane podporu platebního systému PayPal i Ubuntu Software center. Uživatelé Ubuntu tak kromě streamované hudby a extra prostoru v online úložišti budou moci platit PayPalem i za software, a to ještě před vánoci.
Letošní, již šestý, ročník linuxové soutěže Po drátě začne v pátek 20. 1. 2012 v 19 hodin. Kompletní pravidla a postup získání první úlohy dostanete po odeslání e-mailu s předmětem 0:zaciname na adresu soutez (zavináč) podrate.cz. Více o na podrate.cz.
Vyšla nová verze kompilátoru DMD pro jazyk D 1.0. Přináší podporu 64bit OS X, lepší využití XMM registrů v 64bit módu a třídy, rozhraní a výjimky použitelné v CTFE (Compile-time Function Evaluation).
DMD 2.057 se očekává brzy.
Také bylo ohlášeno ukončení podpory D 1.0 v prosinci 2012. To byl docela očekávaný krok, protože už po nějakou dobu byly změny v D1 většinou opravy a backporty. D 2.0 bude jediná podporovaná verze (a už teď je autory jazyka doporučovaná místo D1).
Vývojáři Linuxu Mint se rozhodli jít ve stopách Canonicalu a ponechávají si 50 % z "partnerských poplatků", které vyplácí Amazon za hudbu zakoupenou skrze "Amazon MP3 Store" integrované v přehrávači Banshee. Ubuntu se již dříve rozhodlo vybírat z těchto příspěvků, které vývojáři Banshee směřují do neziskové organizace GNOME Foundation, vybírat "výpalné" ve výši 75 %.
Dňa 9. 12. 2011 vyšlo CentOS 6.1 release. Pre aktualizovanie z verzie CentOS 6.0 stačí oficialne odporúčaný príkaz "yum update". Viac sa dočítate v Release Notes.
Facebook uvolnil svůj JIT PHP kompilátor nazvaný HipHop Virtual Machine. Zdrojový kód lze najít na githubu. Běh kódu by s ním měl být o 60 % rychlejší a spotřebovat by měl až o 90 % méně paměti.
Ubuntu Technical Board rozhodovalo o osudu jader zkompilovaných bez podpory PAE, tedy rozšíření, které umožňuje používat více než 4 GB paměti v 32bitovém režimu. Po zvážení všech skutečností dospěli k rozhodnutí, že budou jádra bez PAE dodávat až do vydání 12.10, výchozí bude ale jádro s PAE.
WebSockets, tedy API a protokol usnadňující obousměrnou komunikaci z klientské strany webových aplikací a serverem, se stalo RFC 6455. Alespoň částečná podpora už je k dispozici téměř ve všech prohlížečích.
Vyšlo FFmpeg 0.9. Nabízí optimalizace pro ARM, podporu HW dekódování H.264 na Androidu a nativní dekodéry Ut Video a Dirac. Mezi dalšími novinkami je pak podpora vstupu z PulseAudio, experimentální kodér JPEG 2000 nebo podpora libaacplus.
Vyšel Qt Creator 2.4.0. Mezi spoustou novinek najdeme možnost uložit si styly psaní kódu C++ a QML nebo podporu Subversion 1.7.
Je tu opět nová Humble Indie Bundle, tentokrát obsahuje hry: Super Meat Boy, Shank, Jamestown, Bit.Trip Runner, NightSky, Cave Story+ a Gratuitous Space Battles.
EFF vydalo článek Několik faktů o Carrier IQ, jenž shrnuje současné znalosti o softwaru umožňujícím sledovat „chytré telefony&ldquo. Článek upozorňuje na matoucí používání názvu Carrier IQ, který někdy znamená firmu, někdy softwarovou knihovnu, jindy aplikaci nad touto knihovnou nebo úplně celé prostředí, které se k logování využívá. Z dostupných údajů se zdá, že samotná aplikace je poměrně limitována, co se týče údajů, které může odeslat, avšak ukládá i citlivé údaje do logů na telefonu (v závislosti na konkrétní implementaci). Tyto logy však jsou odesílány třetím stranám (např. při hlášení pádu) a také jsou přístupné dalším aplikacím v telefonu. Tímto způsobem přispívá Carrier IQ k narušení soukromí uživatele.
Šestnáctková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Dle oznámení bylo ve verzi 16.0.912.63 opraveno 15 bezpečnostních chyb. Šest z nich bylo detekováno pomocí nástroje AddressSanitizer. Nejviditelnější novinkou této řady je podpora uživatelských profilů (Správa několika uživatelů v prohlížeči Chrome). Vylepšena byla také synchronizace prohlížeče (Přihlášení do Chromu).
Na serveru VODO.net vyšel závěrečný šestý díl první řady seriálu Pioneer One. Seriál vychází od loňského léta pod licencí Creative Commons. Torrent můžete stahovat ze stránky seriálu.
Phoronix ukázal, jak se vyvíjel výkon GPU v procesorech Intel „Sandy Bridge“ v letošním roce. Výkon vzrostl řádově o desítky procent, podpora OpenGL 3.0 se blíží k úplnosti, úsporná funkce rc6 funguje s aktuálním kódem velmi dobře a během roku přibyla i akcelerace přes VA-API.
Vzhledem k tomu, že Wikipedia pravidelně spouští kampaně na svou podporu a přesto stále nepodporuje mikrodary přes Flattr, vývojáři Flattru se rozhodli tuto situaci obejít rozšířením prohlížeče, zatím pro chrome(ium), další prohlížeče budou následovat, což může vzhledem k otevřenosti kódu urychlit i komunita. Peníze jsou pak měsíčně z Flattr účtu posílany The Wikimedia Foundation.
Ani ne před týdnem vydaly Laboratoře CZ.NIC IPv6 widget, který uživateli ukáže detaily jeho připojení k internetu. Zveřejnění widgetu se setkalo s kladným ohlasem ze strany komunity. Někteří uživatelé ale projevili zájem o verzi, která by byla bez měření rychlosti. Ta byla zveřejněna včera a zájemci ji najdou na stránkách projektu.
KDE vydalo Plasmu Active 2. Mezi novinkami této verze prostředí pro doteková zařízení jsou vylepšení uživatelského rozhraní, výkonostní optimalizace nebo tzv. doporučení. Tato funkce využívá sémantický desktop Nepomuk, jež se učí, jak uživatel zařízení využívá, na základě čehož uživateli doporučuje další obsah a aplikace, které by se mu mohly hodit k aktuální činnosti.
Přijďte se odreagovat od předsvátečního shonu na 75. sraz LvB, který se bude konat v pátek 16. prosince od 18 hodin v restauraci Valhalla. Připraveno bude malé občerstvení a proběhne i vánoční přípitek.
Německá společnost Univention vydala třetí verzi svého korporátního serveru. Ten je tentokrát založen na Debianu 6.0 "Squeeze", obsahuje vývojovou verzi Samby 4 a nové webové rozhraní kombinující možnosti správcovské konzole a správce umístění. UCS 3 může nově fungovat jako manažer pro Active Directory.
Vyšla nová verze referenčního kompilátoru jazyka D - Digital Mars D 2.057. Přináší lepší využití XMM registrů na 64bitech, 64bitovou podporu pro Mac OS X, třídy, interface a výjimky použitelné v CTFE (Compile-Time Function Evaluation), redesignovaný modul std.regex (regulární výrazy), označení některých zastaralých funkcí ve standardní knihovně jako deprecated, stejně jako klíčové slovo "invariant" ve frontendu kompilátoru (jakožto alias k "immutable"). Kromě toho bylo opraveno obvyklé množství chyb. Stahovat můžete zde (zdrojový kód, binárky pro Windows x86, Mac OS X 10.6 a balíčky pro Ubuntu/Fedoru/openSUSE x86/x86_64).
Phoronix upozorňuje, že se X.org konečně dočká podpory pro vícedotekové ovládání. Ta je realizovaná přes X Input 2.2 a měla by být zařazena do březnového vydání X.org serveru 1.12.
Vyšlo Qt 4.8.0. Mezi novinky patří Qt Platform Abstraction (pro snazší portování na další platformy), podpora vláken v OpenGL a HTTP a optimalizace přístupu k souborovému systému.
Od dnešního dne chrání DNSSEC více než 19 % domén .CZ. K překročení dalšího z milníků dnes došlo ještě jednou a to v případě služby mojeID. Svůj mojeID účet má od teď více než 40 000 uživatelů.
Ve čtvrtek 15. prosince bude vydán dlouho očekávaný nativní VMware View klient pro Linux, MAC, Android a iOS s podporou PCoIP a dalších technologií. Uživatele Ubuntu jistě potěší zpráva, že klient bude dostupný přímo v Centru Softwaru. Více informací naleznete na: http://blogs.vmware.com/euc, www.vmware.com/go/linuxviewclient a www.vmware.com/go/macviewclient (odkazy nejsou prozatím funkční).
Služba Windows Live Messenger (dříve MSN Messenger) je nyní přístupná pomocí protokolu XMPP. Nebyl by to ale Microsoft, kdyby to neudělal po svém. Jen tak se do sítě aktuálně nepřipojíte – bude nutné upravit Jabber aplikace, aby podporovaly přihlášení pomocí OAuth2.
Vyšel Blender 2.61. Přináší řadu novinek jako nový render engine Circles nebo nástroj pro simulování mořské hladiny, nástroj pro trasování pohybu a funkci Dynamic Paint. Bylo opraveno přes 180 chyb z předchozích verzí programu, více v poznámkách vydání.
Vyšla nová stabilní verze populárního ruského webového serveru nginx – 1.0.11. Seznam změn hovoří především o opravách několika chyb. Aktuálně je nginx druhý nejpopulárnější open source webový server na Internetu.
Společnost Telefónica Czech Republic dnes oficiálně oznámila zavedení DNSSEC do svých sítí. Tuto bezpečnostní technologii tak už mohou využívat jak majitelé mobilních telefonů v síti O2, tak i klienti připojení prostřednictvím ADSL či pevných linek.
„V současnosti chrání tato technologie více než 172 tisíc domén s koncovkou .CZ, což je více než 19 procent z celkového počtu zaregistrovaných domén. Zavedení technologie DNSSEC v síti společnosti Telefónica pomůže zvýšit bezpečnost zákazníků tohoto největšího poskytovatele připojení k internetu v této zemi. Velice oceňuji práci technického týmu, který velmi rychle DNSSEC nasadil pro všechny různé typy připojení,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Uživatelé internetových služeb Telefónica Czech Republic se o zabezpečení DNSSEC mohou přesvědčit dvěma způsoby. Na stránkách www.dnssec.cz je k dispozici automatický test, který zobrazením zelené nebo červené ikony klíče uživatelům ukáže, zda jejich připojení je, resp. není bezpečné. Druhou možnost nabízí doplněk pro prohlížeč Firefox, který lze stáhnout zdarma ze stránek www.dnssec-validator.cz. Ten umožňuje kontrolovat, zda je či není aktuálně navštívená doména chráněná, a to opět zobrazením ikony klíče, tentokrát přímo v adresním řádku okna prohlížeče.Vyšla nová verze grafického modu hry Wolfenstein: Enemy Territory s názvem ETXreaL. Verze 0.3.0 s sebou přináší hlavně nové textury, jejichž celková velikost je přes 1 GB. Stahovat můžete z domovské stránky modu.
Na portálu fedora.cz byla zveřejněna videa přednášek z Fedora 16 release party, která se konala v brněnské pobočce Red Hatu 23. listopadu. Na programu byly přednášky o GNOME 3.2 (Jiří Eischmann), KDE 4.7 (Jaroslav "Rezza" Řezník), Jak se zapojit do testování Fedory (Josef Skládanka), Aeolus (Tomáš Hrčka), systemd (Michal Schmidt).
Na FEL ČVUT a na MFF bude příští týden přednášet neurohacker Kevin Warwick. V pondělí na Karlově náměstí od 9.15 je na programu přednáška o bionice, přednáška v úterý na Malé Straně od 17.20 se bude věnovat Turingově testu.
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
Nefunkční touchpad | 5 | 12.12. 19:06 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
NoteStar NP-925 -napájení,HDD atd | 1 | 12.12. 08:41 |
TP-Link a FTP server | 19 | 14.12. 03:38 |
Tablet - digitizér | 2 | 12.12. 13:17 |
Ethernet | 2 | 13.12. 11:35 |
OpenWrt a WOL | 19 | 15.12. 11:22 |
Comtrend VR-3026e, blokování připojení | 8 | včera 13:05 |
MSI A75A-G55 a zvuk | 0 | 15.12. 21:43 |
Jak připojit mnoho monitorů k notebooku ? | 10 | včera 23:45 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Fedora 16 - jak upgradovat unsigned packages přes Apper? | 2 | 14.12. 23:34 |
Datové typy Oracle | 2 | včera 09:12 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
C# | 1 | 11.12. 12:01 |
Uměl by někdo napsat zdrojový kód pro tyto programy v javě? | 33 | 13.12. 14:47 |
Céčko - načtení proměnné a použití jejího obsahu jako název jiné proměnné | 10 | 12.12. 21:43 |
Google SafeBrowsing - co, proč, jak? | 1 | 13.12. 01:25 |
gtk_expander + gtk_tooltips -> problemy s "dedičnosťou" | 14 | 14.12. 10:50 |
generování pdf dokumentů z php na základě šablon | 5 | včera 14:14 |
JpGrahp 3.5 - barva grafu | 0 | 14.12. 22:17 |
Skript po spusteni systemu | 10 | včera 17:06 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
script na vypsani uživatele | 32 | 15.12. 22:55 |
Wine instalace Filter desing | 3 | 14.12. 22:40 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: