Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - přehled za měsíc říjenVzhledem k tomu, že se nám příliš nedaří dohnat skluz u překladů Jaderných novin, jsme se rozhodli vydávat každý týden až do konce roku jakýsi souhrn z vybraných článků a citátů za celý daný měsíc. Od ledna potom najedeme na aktuální dění kolem vývoje jádra a budou vycházet skutečné Jaderné noviny. Tento týden je to přehled za říjen.
HW novinky: CPU Skylake lze zničit těžkým chladičemDnes zahájíme nepříjemným tématem, které plyne z poznatků řady uživatelů poslední generace CPU od Intelu. Problém je to poměrně závažný, byť pravdou je, že zrovna 14nm Skylake nevyžaduje tak masivní chlazení při OC jako třeba svého času 32nm Sandy Bridge či procesory ještě starší. Každopádně Intel si zadělal na ostudu. Čekají nás ale i další témata, včetně dvou pozitivních z hlediska toho, co lze na PC zobrazit dnes a co bude možné za rok-dva-tři…
Týden na ITBiz.cz – Sociálně zasíťované podniky, v CRM je stále důležitější podpora více komunikačních kanálů, document management s multifunkcemi zdarma...Smlouvy operátorů jsou plné nefér ustanovení, Apple prý na Tchaj-wanu tajně vyvíjí displeje, čínský internetový vyhledávač chce vyvíjet samořiditelné autobusy, umělá inteligence pro blaho lidstva, Samsung zaplatí půl miliardy dolarů za porušování patentů, Češi utratili v e-shopech nejvíc peněz v historii, EU čeká reforma ochrany osobních údajů na internetu, IBM vybuduje v Mnichově centrum svého průmyslového internetu, internetové společnosti v Německu hodlají mazat nenávistný obsah...
Jak by vypadal svět bez Linuxu? Konsorcium Linux Foundation se rozhodlo odpovědět sérií krátkých videí s názvem A World Without Linux (Svět bez Linuxu) a zvýšit tak povědomí o všudepřítomnosti Linuxu. Zveřejněna byla pátá epizoda: Space Exploration (Průzkum vesmíru).
Nadace pro svobodný software (FSF) udělila certifikát RYF (Respects Your Freedom, Respektuje vaši svobodu) notebooku Libreboot T400, což je repasovaný Lenovo ThinkPad T400. Stejně jako u předchozího notebooku Libreboot X200 (zprávička) byl proprietární BIOS byl nahrazen Librebootem (zprávička) a byla odstraněna podpora Intel AMT (Intel Active Management Technology). Certifikace RYF byla představena v říjnu 2012 (zprávička).
V říjnu Mozilla představila (zprávička) program na podporu svobodného a open source softwaru Mozilla Open Source Support (MOSS). Připraveno bylo milion dolarů. Tento týden získalo peníze prvních 7 projektů. Bro získal 200 000 $, Django 150 000 $, Mercurial 75 000 $, Read The Docs 48 000 $, Discourse 25 000 $, CodeMirror 20 000 $ a Buildbot 15 000 $.
ROS, Robot Operating System (Wikipedie), slaví 8 let. Při této příležitosti bylo na Vimeo zveřejněno video s ukázkami robotů využívajících tento operační systém. K dispozici jsou také prezentace a videozáznamy přednášek z konference ROSCon 2015 konané v říjnu v Hamburku.
Nadace Raspberry Pi vydala knihu s názvem Vývoj her pomocí Pythonu (Make Games with Python). Autorem knihy je Sean M. Tracey. Více než 150 stránkovou knihu lze volně stáhnout (pdf), nebo koupit na Google Play nebo App Store.
KeePassX, password manager pro Linux, byl uvolněn ve verzi 2.0 po několika letech vývoje. Snadnou instalaci pro Ubuntu 16.04, 15.10, 14.04 najdete na UbuntuHandbook.
Neziskové občanské sdružení vpsFree.cz dnes zdvojnásobilo všem členům diskový prostor na virtuálních serverech na 120 GB. Uživatelé mají možnost jej přidělit jednomu VPS, nebo jej libovolně rozdělit mezi několik serverů.
Na Hacker News se diskutuje o článku vydaném v únoru na Slate. Chris Kirk se rozepsal o elektronické poště, poštovních klientech, práci s emaily i budoucnosti elektronické komunikace a o vývoji své vlastní emailové aplikace SlateMail. Kirk v diskusi uvedl, že SlateMail už nevyvíjí a doporučil svobodného poštovního klienta N1 (GitHub) využívajícího technologie Electron, React a Flux. V diskusi se objevil také odkaz na zajímavý přehled aplikací pro práci s emaily.
Byl vydán CentOS Linux 7 (1511) pro x86_64. Nejnovější CentOS vychází z Red Hat Enterprise Linuxu 7.2 vydaného 19. listopadu (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Greg Kroah-Hartman vydal nová vanilla linuxová jádra 4.3.3, 4.2.8 a 4.1.15. Kódové jméno Linuxu 4.1.15 je Series 4800 (Skynet). Jedná se o odkaz na film Terminátor. Linux 4.1.15 byl použit ve filmu Terminator Salvation [reddit].
Byl vydán Mozilla Firefox 43.0. Z novinek lze zmínit například vylepšené anonymní prohlížení s funkcí ochrany proti sledování, lepší API pro přehrávání m4v videí nebo vylepšení vyhledávání. Podrobné informace o Firefoxu 43.0 v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy.
Byla vydána verze 3.4.6 svobodného systému pro správu obsahu (CMS) Joomla!. Řešena je především kritická zranitelnost CVE-2015-8562 umožňující útočníkovi vzdálené spuštění kódu. Postiženy jsou všechny verze Joomla! od 1.5.0 až do 3.4.5.
Byla vydána verze 1.8 na Debianu založené živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Výchozím poštovním klientem je nově Icedove (Mozilla Thunderbird), jenž nahrazuje Claws Mail. Ten bude z Tailsu odstraněn v lednu s verzí 2.0. Aktualizovány byly balíčky s Electrum, Tor Browserem, Torem, I2P, Icedovem nebo také Enigmailem. Řešeno je také několik bezpečnostních problémů.
Spolek OpenAlt upozorňuje, že 123. brněnský sraz příznivců open source přístupu k spolupráci, vědě a vzdělávání neproběhne v Rubínu, ale v restauraci Timeout na ulici Novoměstská 1965/2. Datum a čas zůstávají, tj. pátek 18. prosince od 18:00.
Byl nalezena a postupně je řešena (Red Hat, Ubuntu, ...) zranitelnost CVE-2015-8370 v systémovém zavaděči GRUB 2 (GRand Unified Bootloader). Problém se týká všech verzí od 1.98 (prosinec 2009) až do 2.02 (prosinec 2015). Útočník s fyzickým přístupem může obejít autentizaci nastavenou v zavaděči.
Byla vydána verze 15.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Aplikace jsou postupně portovány na KDE Frameworks 5. V aktuální verzi KDE Aplikací využívá nový framework již 126 aplikací. V KDE Aplikacích 15.08.0 jich bylo 107. Zcela novou aplikací je Spectacle nahrazující KSnapshot. Podrobnosti v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi. Včera vyšly knihovny KDE Frameworks 5.17.0 a v sobotu prostředí KDE Plasma 5.5.1.
Internet Systems Consortium (ISC) oznámilo v úterý dostupnost záplat několika zranitelností v BINDu, včetně vzdáleně exploitovatelné zranitelnosti umožňující útok typu DoS. Tato zranitelnost byla označena jako kritická [CSIRT.CZ].
Mezinárodní nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě vydala antologii 21 povídek od 22 autorů pod názvem Pwning Tomorrow. Antologie je k dispozici pod licencí CC BY-NC-ND 4.0 ve formátech ePub a MOBI a před jejím stažením (nejenom) lze přispět libovolnou částkou na Electronic Frontier Foundation.
George Hotz byl dosud znám jako ten, kdo hacknul iPhone a PlayStation 3. Po včerejším článku na Bloombergu a videu na YouTube o něm někteří mluví jako o tom, kdo za měsíc v garáži vyvinul vlastní samořídící automobil. Displej má větší než Tesla (zprávička) a řízení je postaveno nad Ubuntu. K článku se vyjádřila i společnost Tesla Motors.
Novými členy konsorcia Linux Foundation zastřešujícího vývoj Linuxu jsou Autodesk, Concurrent Computer Corporation a DataKinetics. V rozhovoru s ředitelem pro strategii open source ve společnosti Autodesk Guy Martinem jsou zmíněny například projekty Autodesku na GitHubu, projekt Dynamo nebo 3D tiskárna Ember.
Red Hat zveřejnil finanční výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2016. Tržby činily 524 milionu dolarů, tj. meziroční nárůst 15 %. Za celý fiskální rok 2016 by měly činit přes 2 miliardy dolarů, tj. 2 krát více než za fiskální rok 2012, kdy poprvé překročily 1 miliardu dolarů.
Konsorcium Linux Foundation představilo Open Ledger Project, nejnovější oficiální projekt konsorcia (Linux Foundation Collaborative Projects). Tento open source "blockchain pro byznys" by měl být k dispozici v příštím roce. Do vývoje se již zapojily společnosti Accenture, ANZ Bank, Cisco, CLS, Credits, Deutsche Börse, Digital Asset Holdings, DTCC, Fujitsu Limited, IC3, IBM, Intel, J.P. Morgan, London Stock Exchange Group, Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), R3, State Street, SWIFT, VMware a Wells Fargo.
AMD představilo (YouTube) iniciativu GPUOpen, open source alternativu k GameWorks od Nvidie. GPUOpen postupně sjednotí několik samostatných nástrojů, SDK a knihoven do jednoho open source balíku. Vývojáři se tak budou moci dostat blíže k hardwaru grafické karty. Zdrojové kódy GPUOpen by se měly objevit na GitHubu v lednu. K dispozici budou pod licencí MIT.
V listopadu napsala společnost Jolla stojící za stejnojmenným chytrým telefonem, tabletem a operačním systémem Sailfish OS (Wikipedie) otevřený dopis své komunitě (zprávička). Jolla měla vážné finanční problémy (zprávička), většina zaměstnanců musela být dočasně propuštěna, budoucnost Jolly byla nejistá. Dnešní příspěvek na blogu informuje, že Jolla je zpátky ve hře.
Mezinárodní nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) aktualizovala svou stránku Panopticlick demonstrující, že většina webových prohlížečů má jedineční otisk (zprávička), pomocí kterého lze uživatele sledovat. Ve verzi 2.0 byly přidány další testy. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3. Pro ochranu proti sledování EFF doporučuje instalaci rozšíření Privacy Badger (zprávička).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
GPT zmiznuta particia | 7 | 14.12. 17:08 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Zablokovat signály po načtení programu | 1 | 14.12. 17:40 |
rozdilne prelozene programy na jinak shodnych systemech | 8 | 17.12. 12:23 |
Jak dostat data z I2C rozhraní se 7-bit adresou 0x29 (nemění se) | 7 | včera 00:48 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Aktualizace GITu na Debianu | 5 | 13.12. 23:34 |
NFS boot více banánů z jednoho oddílu | 13 | 14.12. 10:10 |
bezpecnost SSL VPN login/pass | 2 | 12.12. 16:05 |
Debian 8.2.0 i386 - Minecraft - problém s pluginy | 1 | 12.12. 23:11 |
Debian na HP DL380 G7 - sending NMI to all CPUs | 4 | 14.12. 19:38 |
zaznam ping + cas | 3 | 13.12. 19:30 |
vypínání/buzení monitoru | 4 | 14.12. 19:13 |
Nelze se přihlásit do systému v KDE | 26 | 17.12. 19:05 |
btrfs - velikost snapshotu image | 8 | včera 17:16 |
[linux security]jakou knihu? | 6 | 15.12. 15:40 |
Cacti: Skript spouštěný pollerem vrací prázdné hodnoty | 2 | 16.12. 16:31 |
asi softverovy problem so zobrazenim na odroide c1 | 0 | 15.12. 16:19 |
zmenšování fotografií | 19 | 17.12. 12:03 |
USB wifi adapter | 7 | včera 16:23 |
Samba pro více uživatelů | 9 | včera 17:29 |
Výchozí tiskárna pro java aplikaci | 2 | včera 09:17 |
chyba při nabíhání systému | 5 | včera 10:25 |
Ideální poštovní klient ? | 6 | včera 23:53 |
LDAP registrační portál | 6 | včera 22:26 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
ZFS - deduplikace a jiné problémy | 34 | 17.12. 21:11 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: