Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »administrativní zátěž, kterou dneska ale stejně za většinu doktorů dělá počítač (nebo - v nemocnici - někdo jiný)Jenze i do toho pocitace to ten doktor musi zaevidovat. A to i v te nemocnici, kde ty penize muze fyzicky vybirat nekdo jiny - poplatek se totiz vybira jen za urcita vysetreni. A jake vysetreni provadel vi ten lekar, ne ten vyberci. Takze ten doktor (nebo sestra) s tim zvysenou zatez ma.
Jenze i do toho pocitace to ten doktor musi zaevidovat.Ano. Je tu možnost, že by doktor musel někam kliknout, tam kliknout na něco jiného a tam chvíli klikat, aby se zaevidovalo, že pacient zaplatil 30 korun. A pak je tady taky možnost, že program v tom počítači, který má na starosti evidenci pacientů a podobné kraviny, prostě automaticky zaeviduje poplatek... Počítače toho můžou udělat opravdu hodně. Problém je v tom, že většina lidí nemá dost velkou fantazii na to, aby si uvědomila, kolik to hodně znamená...
Tu administrativní činnost na počítači v ambulanci dělá sestra. Fyzicky ten poplatek vybere taky sestra,která prošla několika školeními o tom, jak vybírat poplatky, leč přidáno nedostala žádná, kterou znám, ač vybírání peněz je úkon nad rámec jejich práce. Také přibylo mytí rukou, pro někoho možná legrační, ale zkuste si umýt ruce asi tak 200x za den.
V nemocnici, alespoň v té naší, poplatek vybírají na ekonomickém úseku, ale já musím při úmrtí pacienta nechat příbuzným podepsat "Prohlášení o uznání dluhu", což je chuťovka, když v jedné větě vyjádříte upřímnou soustrast a v hned nato dodáte, že nejbližší příbuzný musí podepsat uznání dluhu. Ještě jsem neviděla sestru, které by se tohle neeklovalo Je to trochu dost neetický.
A ani po zavedení poplatků stejně nemáme pro lidi nic. Jsme tak doufaly, že vedení soukromé nemocnice koupí třeba polohovací pomůcky, pár nových postelí nebo aspoň antidekubitních matrací a ono prd. Majitel má nové Lamborginy - sorry, nevím, jak se to píše.
Fyzicky ten poplatek vybere taky sestra...Jak kde... u mýho doktora je to tak půl na půl.
Co se mě týče, taky mi přijde, že to měl nechat.(Nechat zrušené.)
Co se mě týče, taky mi přijde, že to měl nechat.Jednoznačně. Lidi, kteří překáží u doktora, protože si vymýšlí symptomy, aby se mohli hodit marod, mě fakt [cenzurováno]
Jj, tahle část zákona byla zrušena, čímž se ustanovil parádní bordel, páč teď nikdo neví (ani ministerstvo, ani zaměstnavatelé, ani Paroubek), jak to s nemocenskou vlastně je.I ty rouhaci, s.Paroubek to zcela urcite vi. Ten vi vsechno. A kdyby si treba nemohl momentalne vzpomenout (protoze o tom, ze to vi se nepochybuje) tak se muze zeptat Petra Tomese.
Dokonce to někdy neví ani ten pacient sám.A teď tu o Červený Karkulce, prosím...
> Vždyť často ani lékař neví s jistotou, zda dotyčný simuluje nebo zda ty potíže skutečně má.Nie že by som sa chcel vyjadrovať k téme, ale tvoj príspevok mi pripomenul scénu z Dobrého vojáka Švejka: Klistýr!! A dvakrát!!!
GreenpissTo bude z té zelené, kterou si teď (kvůli poplatkům u doktora) nemůžou koupit.
"V nezbytných případech požadujte za odběr krve prodejní cenu deset tisíc korun,"Všiml si ten [cenzurováno], že v té ceně je zahrnuto testování na nemoce, na rozdělení jednotlivých složek a platy lidí, kteří ten odběr dělají? Silně pochybuju, že tohle všechno zvládne dárce sám. A ve výroku
"Přihlásilo se k nám určitě přes sto tisíc dárců," uvedl Kotrman.slovo určitě tak trochu naznačuje, že si zas až tak jistý není. (Zvlášť po tomhle, protože po takovém výroku bych se jako dárce krve od takového sdružení spíš distancoval, než se k němu hlásil)
Smis mit zbran? Jen tak, bez toho aby ti to povolil urednik?Zatím ještě ano. Zatím stačí mít zdravotní způsobilost a složit zkoušky. Ale málem to bylo jinak - "občanský liberál" JUDr. Rychetský se velmi snažil o to, aby místo splnění předem daných podmínek (jak je to dnes) probíhalo správní řízení, ve kterém by zájemce obhajoval důvodnost držení zbraně. Že by nejdůraznějším argumentem byla naplněná obálka, snad není třeba dodávat.
Mas absolutni a v ustave definouvanou svobodu slova a tudiz i pravo hlasat hnusne a nepravdive nesmysly?No dobře. Hlásej podporu Al-Kajdě, Usámovi atd., a jsem zvědavý, za jak dlouho si pro tebe přijdou muži v černém
Proc jsou asi vsechny nacionalisticke, rasisticke a narodnesocialisticke weby i se svym hnojnym obsahem hostovane v USA?Protože se netýkají USA. Kdyby se USA týkaly a americké úřady by usoudily, že ohrožují národní bezpečnost, byly by velmi rychle eliminovány. Podobně, jako je sice zaručeno zacházení se zajatci i se stíhanými osobami, ale na Guantánamu jsou nevinné osoby vězněny za podmínek, které těmto pravidlům jednoznačně nevyhovují.
No dobře. Hlásej podporu Al-Kajdě, Usámovi atd., a jsem zvědavý, za jak dlouho si pro tebe přijdou muži v černémZajed si na nejakou demonstraci protivalecnych a propalestninskych aktivistu, nebo si aspon zkus najit jeji obrazky. Ja, kdyz jsme byli s manzelkou v D.C, jednu zazil a byli nejen spalovaci US vlajek, ale i mavaci zelenyma islamskyma praporama a portretma Usamy. A mistni policie je akorat usmernovala aby nelezli do vozovky, protoze ve Washingtonu je uz takhle docela blba doprava. Koneckoncu staci se podivat na tyhle zabery z Londyna. Zadrzen nikdo z nich samozdrejmne nebyl, a ja bych dodal k nasi skode, nebot vyhrozovat nam v nasich mestech nuklearnim holocaustem bere zapadni svet jako normalni, prijatelne a dotacema podporovane chovani. Poucili se jen zide, kteri se z historie naucili, ze kdyz vam nekdo leta vyhrozuje vrazdou a vyhlazenim, je dobre brat ho vazne a jednat s nim podle toho.
Proc jsou asi vsechny nacionalisticke, rasisticke a narodnesocialisticke weby i se svym hnojnym obsahem hostovane v USA? Protože se netýkají USA. Kdyby se USA týkaly a americké úřady by usoudily, že ohrožují národní bezpečnost, byly by velmi rychle eliminovány. Podobně, jako je sice zaručeno zacházení se zajatci i se stíhanými osobami, ale na Guantánamu jsou nevinné osoby vězněny za podmínek, které těmto pravidlům jednoznačně nevyhovují.Podivej se kolik extremistickych skupinek, jejichz cinost SE TYKA USA tam ma svuj web. Vsichni ti KKK, Blod & Honour, Combat 18, Popiraci holocaustu, David Koresh, teroristi co utoci na federalni budovy, Cecenci, konspiracni teoretici, ufologove, proste vsechna uchylna sber sveta si rada uziva vyhod ustavou garantovane svoboda slova, ktera je zde proste nedotknutelna.
Asi si budu lít čaj do flašky od rumu...Doporučuji tento čaj. Případně i jiný, ale aromatizovat ho rumovou trestí (ethylester kyseliny mravenčí)
no, dovolil bych si nesouhlasit.Co není pravda na "Ještě pořád tady existuje míň omezení na to, co smím říct na ulici a co smím dělat doma", že s tím nesouhlasíš?
Jo, průměrný věk člena KSČM je 70 let. A každý den má Strana úhyn (jinak bych napsal ztrátu, ale u dobytka se používá úhyn) 16 členů. To celkem jde. Osobně čekám, že se v nejbližších letech úhyn navíc ještě skokově zvýší. To abychom postavili kafilérii.
Každopádně, že měnová reforma ožebračila především dělníkyOni kvůli tomu také tehdy povstali. Povstání bylo ale již v zárodku násilím potlačeno (jedinou zbraní povstalců byla státní hymna, kterou zpívali stále dokola, aby si ozbrojence drželi trochu od těla - ti totiž naštěstí měli k hymně dostatek úcty, takže během ní nezaútočili). Následně vyrazil na podporu režimu "odvetný" průvod, který (za trest) demonstrativně zničil sochu T. G. Masaryka.
podívej se na údaje o zadluženosti domácností.A ty se podívej, za co "lid" utrácí a na co si půjčuje.
Mají u nás své pobočky mezinárodní společnosti, což je dobře, protože to pomáhá pokroku a zvyšuje kvalifikaci našich lidí, ale nevím o žádné významné firmě, která by tu měla své hlavní ředitelství nebo z naší země pocházela.Je to pro "nás" podstatné?
Jaké jsme v poslední době vyvinuli technologie? Já si vzpomínám na Semtex a kontaktní čočky, a oboje už je dost dávno.Zapni si občas TV, třeba i Novu. Mimochodem, mrkni se někdy na to, jak čočky "prorážely" (díky vládě) z Česka do světa.
Myslím, že stačí, že se lidé zadlužují kvůli spotřebním věcem, tzn. nejsou to investice, které by mohli zhodnotit a následně být v zisku. Co přesně kupují, není podstatné - podstatné je, že úspory většiny domácností jsou v minusu.Kdo se zadluží kvůli alkoholu, cigaretám, výherním automatům, Vánocům, drahým dovoleným atd., ať si klidně skončí na ulici.
Kdyby teď došlo k významnému výkyvu ekonomiky směrem dolů, obávám se, že by nastalo přesně totéž, co v Americe.Můžeš nám nějak popsat, co se tam stalo?
V první řadě jde o to, že politický prostor je přinejmenším dvojrozměrný: jeden směr je míra ekonomických svobod, druhý svobod občanských.Jj, to už tu několikrát padlo. Nicméně většina diktatur ve světě byla levicová.
například vůbec nezprivatizovala banky, což pak udělala až "levicová" vládaV nějakém dokumentu jsem slyšel, že to měli v plánu, ale až na dobu, kdy nebyli u moci.
A ve spolupráci s koaličními partnery udržuje (a nově vymýšlí) nesmysly kocourkovského styluNevím, jak je to přesně, ale něco podobného se prý rýsuje i u "daňového zvýhodnění" (tj. možnosti dát si do nákladů) u stravenek: když má firma jídelnu a vaří zaměstnancům obědy, tak si to může dát do nákladů. Když jim místo oběda dá stravenky, aby se mohli někde najíst, tak si to nemůže dát do nákladů...
Timto prohlasenim ovsem nic nevyresis, a pokud se kvuli tomu dostane ekonomika do potizi, ovlivni to i tebe, bez ohledu na to, jak moc si rikas "dobre jim tak".Ekonomika se do potíží nedostane kvůli pár blbcům.
Kdyz je nekdo chudy a nevzdelany, neznamena to nutne, ze je blbyTo jsem neřekl.
Kdyz na nej zautoci 24 hodin denne reklamy, ktere mu busi do hlavy, ze vsichni si pujcuji a jak je to uzasne, skvele a vyhodne, tak neni jeho vina, ze tomu podlehne - nema dusevni stit, ktery by mu rekl "v tom bude nejaky hacek, pojdme si o tom zjistit vic".Každý má možnost se k informacím dostat - někoho se zeptat třeba. Každý má možnost něčemu nevěřit. Už přes deset let nás TV Nova (a o rok míň i ČT) bombarduje zprávami o tom, že (ve zkratce) lidi jsou svině a spousta z nich se snaží vymyslet, jak oškubat ty ostatní. Jeden by řekl, že to je dostatečná doba, aby si všiml i největší zabedněnec a hledal podraz.
Je to totez, jako kdyz podvedou nebo zneuziji dite - to dite se neumi plnohodnotne branit a nema dost zkusenosti, aby rozpoznalo hrozici nebezpeci. Znamena to, ze dite je blbe? Samozrejme, ze ne!Děkuji za tenhle příklad. Dítě se od dospělého liší v několika věcech. Předně je to věk, ale, a to je tady důležitější, existuje něco jako způsobilost k právním úkonům. Dítě je blbé, proto je chráněno i před uzavřít takovéhle půjčky. Dospělý má "mít rozum", takže zákon tvrdí, že po dovršení 18 let už tuto způsobilost má a že je schopen ochránit se sám. Tvrdíš, že ne? Já s tebou souhlasím, jsem pro to neuznat tuto způsobilost každému, ale jenom tomu, kdo o ni bude sám stát a složí nějakou jednoduchou zkoušku. O ty ostatní se bude starat někdo jiný - bude jim přiděleno nějaké bydlení, budou chodit do práce, ale z peněz dostanou jenom kapesné ve výši podle toho, kolik si toho zařídí sami. Budou jezdit na dovolenou tam, kam jim bude přiděleno, pokud si z kapesného neušetří na víc. A samozřejmě - nebudou mít volební právo. Jak jednoduché, že? Žádná rizika, žádné velké výhody. A pro ty ostatní obráceně - do čeho ses (vlastní blbostí, nepatří do toho třeba ztráta zaměstnání nebo pracovní schopnosti) namočil, to si taky vypiješ a nikdo ti pomáhat nebude.
Kdo se zadluží kvůli alkoholu, cigaretám, výherním automatům, Vánocům, drahým dovoleným atd., ať si klidně skončí na ulici. 1. Zadlužení kvůli alkoholu/kouření/automatům se týká lidí, kteří jsou už na dně jak finančně, tak společenským postavením (nemusí to nutně být jejich vina!).Ale no ták, to bych prosil trošku osvětlit. Je to snad moje (popř. tvoje) vina, že Franta Vopršálek z Horní Dolní se zadlužil, protože moc chlastá a ještě ke všemu hraje bedny? Protože je pitomej a neví kdy s tím má přestat?
Jenže dávkovač po čase samozřejmě dojde. Doktoři na ni už mezitím dávno zapomněli, že tam někoho takového měli, takže jí nezbyde, než si začít pořizovat opiáty různými pokoutními způsobyProstě Šikmá plocha jako vyšitá... Doktoři můžou zapomenout, ale pak by měly existovat nějaké lékařské záznamy. Nejsem doktor, ale řekl bych, že takový dávkovač se v těle asi nerozpustí, tudíž se mohli podívat. Ale budíž, budeme předpokládat, že paní neměla jinou možnost, než si pořizovat opiáty různými pokoutnými způsoby, pak se ale
Ale když jsou v rodině drogy, vzniká pokušení i pro ostatní. Manžel a syn jí začnou na drogu chodit, stanou se závislými a nakonec ona sama nemá nic a její rodina fetuje.opět jedná o něčí blbost, za kterou já nemůžu a nemám důvod, abych to platil. A krom toho nevidím spojitost mezi tímhle případem a zadlužením se u výše zmíněných poskytovatelů půjček.
Většinou to není zadlužení oficiální, protože si nepůjčují u bank, ale u lichvářů, kteří nejsou nikde evidovaní. To znamená, že tyto dluhy se v údajích o zadlužení domácností vůbec neprojevují a také nemají na ekonomiku téměř žádný vliv, protože jejich nositelé nejsou víceméně ekonomicky činní.Jasně, že si nikdo nejde do banky (nebo jinam, kde se půjčuje) půjčit s tím, že mu chutná pivo! Tam se jde s tím (pokud se vůbec v tom konkrétním ústavu ptají), že potřebuješ hrozně nutně novou plazmovou televizi atd.
2. Zadlužování kvůli Vánocům se stává obvykle nižší střední třídě, lidem chudším, ale pracujícím (a tedy ekonomicky činným), kteří se chytili do pasti reklamy a chtějí svým dětem pořídit něco hezkého. Ti jsou v největším nebezpečí, že při poklesu ekonomiky přijdou o práci a tudíž nedokážou dluhy splácet; pokud na ně banka pošle exekutory, přijdou úplně o všechno a půjdou na ulici - tím se z ekonomiky natrvalo ztrácí pracovní síla a banka navíc ztrácí vlastní peníze, protože zabavený majetek nemá velkou tržní hodnotu a při poklesu ekonomiky ho nikdo nekoupí.Chytili do pasti reklamy? Jestli je někdo takový idiot, že se "chytí do pasti reklamy", je tu možnost zbavit ho svéprávnosti a s tím i všech "výdobytků" s tím spojených, jako je třeba volební právo, jelikož by se někdo, chuděra, mohl např. chytit do pasti předvolební kampaně atd. Nejsem proti. Slyšel jsem o případech, kdy si někdo na Vánoce půjčil třicet tisíc. Jestli někdo chce dětičkám nakoupit "něco hezkého" za třicet tisíc, je otázka, zda by si takový člověk měl děti vůbec pořizovat...
3. Zadlužování kvůli dovoleným se obvykle stává vyšší střední třídě, která se chytila do pasti reklamy a chce ukázat, že na to má, anebo mylně dospěla k závěru, že už je za vodou a může si dovolit utrácet za luxus. Při poklesu ekonomiky budou mít problémy, ale nespadnou úplně na dno - ekonomika pocítí snížení koupěschopnosti, ale lidé se neztratí do úplné nicoty.Kdo si hraje na furianta, ať jako furiant skončí. Chytání se do pasti reklamy -- viz výše. Nevím, kde se bere v lidech ta představa, že mají jakési (snad ústavní?) právo jet minimálně jednou ročně k moři...
To je přísnost přímo inkviziční. Podle té úrovně zadlužení a podle statistik, jak zhruba působí reklama na lidi, se nechá ovlivnit reklamou něco přes polovinu národa, ale možná i daleko víc. Některé studie soudí, že reklama ovlivňuje v podstatě všechny, i když samozřejmě každý reaguje na něco jiného. Ti všichni jsou podle tebe idioti?Samozřejmě. Že si něco myslí hodně lidí, to vůbec neznamená, že je to správné. (I když v tomto případě o těch "studiích" a jejich výsledcích pochybuju.)
Mimochodem - jak v takovém případě posuzuješ tvůrce reklamy? Je jejich činnost úplně v pořádku, když se ze všech sil snaží lidi oklamat? Nebo snad předpokládáš, že každý má svaté právo podvádět všechny okolo a každý, kdo mu na to skočí, si to zasloužil? Jestli ano, tak promiň, ale to je hnus.Proč oklamat? Dělá-li někdo klamavou reklamu, porušuje zákon. Víš-li o někom, měl bys na něj upozornit úřady. Reklamu dělá každý. Např. ty teď propaguješ své názory na reklamu. Mimochodem, já bych nechtěl dělat výrobek, o kterém by nikdo neměl vědět.
Hezké. V předchozím odstavci jsi rozhodoval, kdo si zaslouží zchudnout, kdo bude a nebude mít volební právo, teď už se cítíš být oprávněn rozhodovat, kdo má a nemá mít děti. Se zájmem čekám, kdy se propracuješ k posuzování, kdo si zaslouží žít a kdo ne.Já jsem nerozhodoval! Naopak, o zbavení svéprávnosti by měli přemýšlet sami ti, kterých se to týká. Stejně tak o tom, jestli se někdo cítí být dost schopný starat se o děti. O chudobě nebo bohatství (resp. o cestě k nim) si taky rozhoduje každý sám. Byl bych rád, kdybys mi nevkládal do úst to, co jsem neřekl. A mimochodem, byl jsi to ty, kdo v jiné diskuzi propagoval názor, že by se někdo (stát) měl dovolovat jen "intelektuální kulturu" (a tudíž by měl existovat někdo, kdo by říkal, co je kultura a co ne). Není to pokrytecké?
To bych nedělal nic jiného. Téměř každá reklama je klamavá, protože téměř každá se ti snaží podsunout nepravdivé údaje.No když téměř každá, tak to nám určitě můžeš poskytnout nějaké příklady, kdy je to prokazatelné...
Cituješ všeobecně rozšířený (a zaměstnanci reklamy přiživovaný) omyl, že reklama je tu proto, aby informovala zákazníky o výrobku. To už dávno není pravda. Dnešní ekonomika je postavena na tom, že lidé kupují především a v drtivé většině to, co nepotřebují.V tomto případě jsi na omylu ty.
V současné době neexistuje způsob, jak tzv. "pomerančovou kůži" zrušit, stejně tak vrásky.Ale v té reklamě nikdo neříká, že vrásky zrušíš. Tam se říká, že vrásky díky používání toho krému zmizí. To je pravda.
všechny prostředky pro obnovení kloubní chrupavky - opět, lidstvo v současné době nezná způsob, jak kloubní chrupavku obnovitSlovo obnovit se dá vyložit dvěma způsoby. Obnovit do původního stavu a obnovit ve smyslu vrátit směrem k původnímu stavu. To druhé je alespoň částečně možné... Najít lživou reklamu se ti jen tak nepodaří, protože v drtivé většině případů vynecháš nějaký výklad, kde je tvrzení z reklamy pravdivé.
Bohužel není; ten krém tohle nedokáže, to jde udělat jen chirurgicky nebo botoxem.Jaktože ne? Namažeš krém, vrásky nejsou vidět, tedy zmizí. To, že se nevrátí poté, co ten krém přestaneš používat, ta reklama netvrdí.
Můžeš sice pít nápoje s kolagenem a podobnými látkami, ale nepomůže ti to - ono se to do té chrupavky prostě nezabuduje. Nevím, proč.Mám ten pocit, že tyhle záležitosti mají za účel spíš zabránit dalšímu poškozování - asi jako když něco promažeš olejem - konstrukce se nespraví, ale dál se neničí, dokud mažeš. Ale musel bych si dohledat, jak je to přesněji.
ale dál se neničí, dokud mažešKde to kupuješ? Že bych si ho taky koupil. Nebo si naletěl reklamě?
Najít lživou reklamu se ti jen tak nepodaří, protože v drtivé většině případů vynecháš nějaký výklad, kde je tvrzení z reklamy pravdivé.Je treba si uvedomit, ze je rozdil mezi: - prodejce se snazi oklamat lidi pomoci reklamy - prodejce se dopousti nekale souteze (formou klamave reklamy) podle par. 44,45 obch. zakoniku Druhe tvrzeni se tyka pomerne striktne definovaneho precinu proti pravu. Prvni tvrzeni se vubec netyka zakonu, ale bezneho pojmu klamat. Jeho pravdivost nezavisi vubec na pravdivosti dane reklamy, ale na umyslu prodejce. Tezko se tedy da dokazat.
Například všechny reklamy na krémy proti tzv. celulitidě (už to slovo samotné je zločinem na našem jazyce) a vráskám. V současné době neexistuje způsob, jak tzv. "pomerančovou kůži" zrušit, stejně tak vrásky. Mluvil jsem o tom s jedním z nejlepších dermatologů v ČR.Krém může např. "vyživovat" kůži. Ta je pak zdravější a pružnější... Připadá mi to dost logické. Podle Wikipedie vzniká celulitida při ukládání "odpadních látek" do podkoží. Z toho plyne, že by tomu mohlo jít pomoci přípravky na podporu proudění krve nebo lymfy.
Dále: všechny prostředky pro obnovení kloubní chrupavky - opět, lidstvo v současné době nezná způsob, jak kloubní chrupavku obnovit (opět jsem se o tom bavil se specialistou).Mám dojem, že máš pravdu v tom, že nelze chrupavku obnovit. Ale na druhou stranu lze výrazně zpomalit její opotřebovávání.
Do této skupiny řadím všechny reklamy na nabídky úvěru, které obrovským písmem píšou, co všechno si může člověk dovolit hned, a maličkým písmem nejasně uvádějí, jak dlouho potom bude platit a platit).Zákon, myslím, stanovuje přípustnou velikost písma. A existují-li lidé, co si čtou zásadně jen velké a barevné nápisy, dobře jim tak.
Některé studie soudí, že reklama ovlivňuje v podstatě všechny, i když samozřejmě každý reaguje na něco jiného. Ti všichni jsou podle tebe idioti?Reklama ovlivňuje, ale NIKDO není povinen na jejím základě jakkoliv jednat.
Zkus vlézt do lednice a vydržet tam několik hodin, zahřívat se pouhou představou ohně.No v tuhle chvíli to není tak špatný nápad, ale na tu druhou polovinu ti kašlu
Udržet se na tři metry vysokém a decimetr silném kůlu celou noc. To všechno je v silách lidského mozku. Dokážeš to?Tohle už není záležitost jenom mozku, ale i svalů. Jak říká oblíbené rčení - The spirit is willing but the flesh is weak. Ty další věci, které zmiňuješ, lze po nějakém tréninku dokázat, mozek se dá vytrénovat k lecčemus. Jenže je to zbytečné, takže se s tím nikdo nezabývá. Na druhou stranu vytrénovat mozek k tomu, aby nevěřil (pochybovat o) reklamě, je stejně možné, ale rozhodně ne tak zbytečné...
The spirit is willing but the flesh is weak.Já to znám trochu jinak: The spirit is strong but the flesh is weak. Mimochodem to kdysi nějaký softwarový překladač překládal jako "Alkohol je silný, ale maso je zkažené." Pro srovnání - Google to přeloží: "Duch je silný, ale tělo slabé."
Mimochodem to kdysi nějaký softwarový překladač překládal jako "Alkohol je silný, ale maso je zkažené."Jj, nedávno se to tady probíralo, jak se přeložilo z angličtiny do ruštiny a zpátky. Vodka je silná, ale maso je shnilé (nebo tak něco)
Za bolševika si nikdo na bydlení nepůjčovalTo je hodně rozšířený omyl. I tehdy bylo nemálo lidí, kteří si na něj půjčovali - např. moji rodiče, protože to byla jediná možnost, jak získat v brzké době možnost bydlet. Ale nebylo jich tolik jako teď, protože nájemné bylo dotované, takže jít bydlet do vlastního bylo dost nevýhodné (nehledě na to, že koupit se dal jedině dům, byty se neprodávaly).
ale nevím o žádné významné firmě, která by tu měla své hlavní ředitelství nebo z naší země pocházelaMyslel jsem, že ČEZ je mezinárodní, a přitom český (ale jen střílím).
Promiň, asi jsem zastydlý komouš, nepřítel pokroku a zatvrzelý pesimista, ale já ten dojem nemám.Z toho si nic nedelej, ja jsem byl take obvinen z toho, ze jsem zatvrzely skeptik a navic sociopat, co chce kazdou blbost promyslet a analyzovat misto aby skakal s ostatnima, tak, jak se mu rekne. Mozna, ze jsem tak zabrzdeny, ze skacu v protifazi. Kdyz pred 20 rokama poskakovali bolsevici s rudejma fanglema a rikali, ze mam skakat doleva, nejak jsem to nepobral a poslouchal s tatou na radio z ponorky Svobodnou Evropu. A kdyz o pet, deset let pozdeji mavali Ti sami lidi americkejma praporama, mel jsem z nich blbej pocit. A uvazoval o anarchokapitalismu. A ted, kdyz rudozeleni eurosocialisti pali americke vlajky a mavaji palestinskyma, jsem zase v protifazi a skacu doprava, i kdyz mi vsichni ti pokrokovi intelektualove rikaji, ze je to spatne a ze nedostanu dotace z Brusele a ze kvuli mne nebudou zadne lepsi zitrky, ktere nam oni v kavarne naplanovali.
Přinejmenším to, že lidé našetřili, není pravda zcela objektivně - podívej se na údaje o zadluženosti domácností.Nechci byt osklivy, ale nenapsal jsi o par radku vys tohle?
Nejsem si jist, jestli se dá tomu poklesu věřit. Neviděl jsem žádná podložená čísla, která by to dokazovala (ano, bylo to ve všech novinách, ale to není důkaz, zejména když všechny noviny tahají informace od Četky); minimálně jednoho doktora jsem se na to ptal a ten soudil, že má v ordinaci přesně stejně narváno jako předtím.Takze, minimalne svoji segry jsem se na to ptal a nasetrila si.
Zmátořily se firmy? Bojím se, že ne - ne naše firmy, protože ty skoro neexistují. Mají u nás své pobočky mezinárodní společnosti, což je dobře, protože to pomáhá pokroku a zvyšuje kvalifikaci našich lidí, ale nevím o žádné významné firmě, která by tu měla své hlavní ředitelství nebo z naší země pocházela.Zase, kdo chce videt vidi, kdo ne, nevidi. Mame 3 svetove prosnule firmy na padaky na paragliding, a to je sakra hi-tech. Mame desitky skvelych firem na ultralehka letadla, letecke soucastky a pristroje. Hromada firem na state-of-art autosoucastky, elektroniku, vstrikovane plasty a podobne. Neco malo fotovoltaiky. Chemicke speciality. Pomerne dost strojirenstvi, zejmena lehke, presne a specialni stroje. Motorky Blata, vojenske a polovojenske speciality, outdoorove veci, neni toho malo, kdyz chces videt.
Rozjel se výzkum a vývoj? Opět myslím, že moc ne. Některé mezinárodní firmy, hlavně v oblasti IT, tady mají svá vývojová centra, což je opět velmi dobře, ale máme něco vlastního? Máme celkem slušné vysoké školství (to už je tradiční), ale nejsou tam skoro žádné peníze; platy vědeckých pracovníků v akademické sféře jsou výsměch a ti nejlepší jdou do zahraničí. Jaké jsme v poslední době vyvinuli technologie? Já si vzpomínám na Semtex a kontaktní čočky, a oboje už je dost dávno.Myslis, ze vyzkum a vyvoj se nerozjel? Zkus si sam najit, kolik publikaci s mezinarodnim impaktem mel rekneme prumerny odborny asistent na VSCHT v roce 1980 a kolik jich ma v roce 2006. Kolik mel docent a kolik profesor? Vis kolik lidi se tehdy tvarilo, ze jsou docenti fyziky a zabyvaji se elektronikou a pritom neumeli anglicky?? A ke konkretnim uspechum? Co treba antiretroviralni preparaty profesora Holeho? Anebo jinak, zkus projit Highly Cited na ISI Web of Science-budes prekvapen(!) Musim vsak trochu souhlasit, ze ve vede nic moc. A neni to o penezich, madari jsou na tom vyrazne lip a davaj srovnatelne. Je to myslim o organizacni odvaze, o tom, ze se nepodporuji uspesni, protoze by to "bylo asocialni" vuci neuspesnym leplum. Takze at tam nahrneme jakkoli velkou castku, bude z ni s velkou pravdepodobnosti hovno. Nikdy jsem neslysel, ze by byl z ceske vedy nekdo odejit, a zaroven nejak nemuzu uverit tomu, ze by byli vsichni zneuznani geniove. Vim, jak silna vlna odporu se zvedla vuci pokusu o reformu o financovani vedy, kdy by se zaclo platit tak trochu za vysledky a min za znamosti a plosne. Podivej se sam jak by to pomohlo uspesnym, na ukor Filozofickeho ústavu AV ČR, rostlinarskych vyzkumaku a podobnych parodii na vedu.
rostlinarskych vyzkumaku a podobnych parodii na vedu.Ze to neni zrovna tvoje parketa nebo ze to zrovna u nas neni uspesny obor, to snad jeste neznamena, ze je to parodie na vedu. Rostlinna vyroba je dost dulezita (nejen) v potravinarskem prumyslu, ne?
Oba výzkumy byly totiž publikovány v prestižních světových periodikách, což má být jedno z hlavních kritérií.A to je právě kámen úrazu navrhovaného systému. Některé obory mají takovou povahu, že v nich výzkum a publikace výsledků probíhá především na lokální úrovni. Neznamená to, že by tím byly nějak méněcenné, je to pouze podstata zkoumané věci a přirozený dosah a zájem o ni. Tím pádem jsou takové obory diskriminované oproti těm, ve kterých se vědecké výzkumy zcela běžně zveřejňují v globálních celosvětových časopisech apod. A diskriminace je to zcela jistě nespravedlivá.
Nikdy z nich nebudou a nemohou být žádné použitelné výstupy.Jo, přesně do téhle kategorie spadal ten výzkum retrovirů...
nicmene pokud ti kolegove v zakladnim vyzkumu nic nepublikuji,Oni často publikují na lokání úrovni, ve svých časopisech a místní veřejnost má možnost se s výsledky jejich výzkumu seznámit.
je to jakoby nic nedelali, protoze prestoze by kuprikladu vymysleli perpetum mobile, nebo kdyz uz byla rec o filozofickem ustavu AVCR, nejaky fungujici socialismus,Takže na Filozofickém ústavu AV ČR podle vás "vymýšlejí politické systémy"? Vy bavíte, Jirko.
nikdo o tom nevi. Mame pak takove vedce platit na ukor uspesnych tymu?Oni mohou být "úspěšní", akorát ne celosvětově. Protože celosvětový globální výzkum v jejich oboru vůbec nemusí existovat.
Proto tvrdim, ze i zakladni vyzkum se da merit, nejspis jinak nez jen poctem patentu, nicmene se da merit a mel by se merit, exaktnimi scieontomertickymi kriteriiNelze, vědu jako celek nevměstnáte do jedné poučky s čísilkami a rovnicemi. Bohužel. Věda není jen fyzika a chemie. Zdá se, že vy máte veliký problém to pochopit.
Pokud ovsem ten vedec svou praci nepublikoval, je to zcela, uplne a naprosto stejne, jakoby ji vubec neudelal.Původně jsi psal, že by se mělo hodnotit podle počtu citací, ne publikací...
Ale problém je, že mnohé takové výzkumy se dělají jen pro svou podstatu.Ne, dělají se v rámci a pro úzkou skupinu výzkumníků. Na lokální úrovni mohou být přitom takové výzkumy velmi cenné.
Nikdy z nich nebudou a nemohou být žádné použitelné výstupy.Tento výrok v praxi určitě neplatí.
Máme tedy rozlévat peníze (který není zrovna moc) všem těm, kdo řeknou, že dělají "vědu" - anebo se raději soustředit na ty oblasti, kde je reálná šance na uplatnění v praxi?"Uplatnění v praxi" nemůže být ve vědě hlavním měřítkem. Na to je příliš mnoho různých oborů a nauk, společensky prospěšných, které by však opět byly díky trvání na "praktičnosti" nespravedlivě diskriminovány. Tím spíše, pokud uplatnění v praxi znamená "komerční atraktivnost".
Je to podobné jako třeba u divadel. Chápu, že někteří herci si rádi zahrají lecjaké kvalitní a zajímavé hry, na které prakticky nikdo nechodí. Jenže máme toto dotovat z veřejných prostředků?Samozřejmě, že ano. Právě kvůli komerčnímu nezájmu, ale zároveň vysoké umělecké hodnotě.
Má divadlo bavit lidi/diváky nebo má být pro zábavu herců?Má divadlo bavit masy a být komerčním brakem, nebo být výjimečným estetickým zážitkem pro užší skupinu lidí s vytříbeným vkusem? Já jsem pro b.
Souhlasim s tebou. B. Samozdrejmne s tim, ze si to ta tva uzsi skupina lidi s vytribenym vkusem zaplati sama a nebude po nas, nekulturnich barbarech vhodnych jen k placeni dani chtit, abysme jim to dotovali.Má divadlo bavit lidi/diváky nebo má být pro zábavu herců?Má divadlo bavit masy a být komerčním brakem, nebo být výjimečným estetickým zážitkem pro užší skupinu lidí s vytříbeným vkusem? Já jsem pro b.
stát mi taky nepříspívá na to, že chodím na squash.Ale to je něco jiného, squash je totiž komerčně využitelný. Ten se uživí sám, proč by potřeboval dotovat?
A zkus mi vysvětlit proč je tvá kultura hodnotnější než můj squash a dostaneme se k jádru problému.Nemusí být zrovna hodnotnější, řekněme, že je stejně hodnotná. Jenže ta "moje" má tu smůlu, že o ní kapitalisté nejeví zájem. Proto se bohužel musí spoléhat na stát. Komerční nezajímavost z ní však rozhodně nedělá něco méněcenného.
Otázka je, jestli je správné dávat těmto lidem státní peníze, proč si neshání sponzory jinde jako my ostatní,Protože by ty sponzory asi vůbec nesehnali. Bez toho aby se nekomercionalizovali a nestali se další nekulturní žumpou.
v čem jsou lepší?Nejde o to, že jsou lepší, jde o to, že chtějí také existovat.
Ne, Jiříku, právě protože je to komerčně nezajímavé a ano, nákladné, přitom ale umělecky velmi hodnotné.Aha, uz tomu rozumim, jen v jedne veci nemam jasno, to, ze je "umělecky velmi hodnotné" se pozna z toho, ze na to nikdo nechodi nebo z toho, ze se to dotuje? Vysvětlete mi, prosím rozdíl mezi dotovanou Mandragorou ve Švandově divadle, a nedotovanou Mandragorou v Divadle Na Jezerce. Vite, za dob Shakespeara a Moliera take existovala hromada dotovanych mravoucnych a umelecky hodnotnych her hranych v kostelech pro prosty lid, kteremu bylo treba ukazat, co je (podle cirve) spravne, hodnotne a mravne. A presto se do dnes zachovaly pouze ty poklesle nelatinske komercni komedie pro masy, ty co psal Shakespeare a Moliere. Zvlastni, co? Lid zas neposlechl moudrych rad a drze pohrdl lepsimi zirky, mravnymi hrami a rozhodl se podle sebe. Ja chapu, ze to Vas-planovace lepsich zitrku strasne sere, ale ja z toho mam skodolibou radost.
Aha, uz tomu rozumim, jen v jedne veci nemam jasno, to, ze je "umělecky velmi hodnotné" se pozna z toho, ze na to nikdo nechodi nebo z toho, ze se to dotuje?Možná z toho, že na to útočí nekulturní čeládka...
A presto se do dnes zachovaly pouze ty poklesle nelatinske komercni komedie pro masy,Opravdu "pouze"?
Ja chapu, ze to Vas-planovace lepsich zitrku strasne sere, ale ja z toho mam skodolibou radost.Technokratičtí primitivové však svou škodolibou radostí ukazují jen svou nízkost. Takže pokračujte.
Ne, Jiříku, právě protože je to komerčně nezajímavé a ano, nákladné, přitom ale umělecky velmi hodnotné. Proto tu máme úžasnou instituci jménem stát, která při životě udržuje kulturu, která by v bezduchém kapitalismu zanikla. A daňovým poplatníkům do divadel nikdo chodit nezakazuje, každý z nich má díky státu možnost žít kulturně na výši. Jestli místo návštěvy divadla stráví večer sledováním TV Nova je jejich rozhodnutí a jejich problém.To je několik blbostí na sobě: 1. Stát zde nemáme aby udržoval při životě kulturu. Stát má naprosto jiný smysl (pravda, dnes to již nikoho nezajímá). Státy podporují neziskové věci jako sport či kulturu především z důvodu národní prestiže. 2. Kultura v bezduchém kapitalismu nezanikla. Sem nepatří žádné by, protože se nejedná o hypotetickou situaci. 3. Hodnota se rozhodně neurčuje mírou nezájmu. V tom případě bych si mohl založit divadlo jednoho herce a okamžitě bych byl největší umělec v ČR.
To je několik blbostí na sobě:Ale nepovídejte...
1. Stát zde nemáme aby udržoval při životě kulturu. Stát má naprosto jiný smysl (pravda, dnes to již nikoho nezajímá). Státy podporují neziskové věci jako sport či kulturu především z důvodu národní prestiže.Víceméně souhlasím, důležité je tam to "především". Sice nesouhlasím s adjektivem "národní", protože ČR není národní stát, takže ani nemůže mít žádnou "národní" prestiž, ale to je vedlejší. Takže mj. je úlohou státu také podpora kultury (či sportu). Možná kvůli prestiži, možná (také) kvůli kulturnosti státu (společnosti).
2. Kultura v bezduchém kapitalismu nezanikla. Sem nepatří žádné by, protože se nejedná o hypotetickou situaci.Jedná, jelikož (naštěstí) nežijeme v totálním kapitalismu podle představ objektivistů, ultraliberálů, anarchokapitalistů apod. skupin.
3. Hodnota se rozhodně neurčuje mírou nezájmu.Myslím si, že to jsem nikde netvrdil.
Nikdy z nich nebudou a nemohou být žádné použitelné výstupy. Máme tedy rozlévat peníze (který není zrovna moc) všem těm, kdo řeknou, že dělají "vědu" - anebo se raději soustředit na ty oblasti, kde je reálná šance na uplatnění v praxi?Typicky priklad takovych (v praxi) naprosto nepouzitelnych veci jsou stovky let vyzkumu v oblasti teorie cisel. Az do doby, kdy na nich nekdo postavil asymetrickou kryptografii.
Bez zbraně se klidně obejdeš celý život.Obě dvě vteřiny.
Cokoliv je užitečnější než zbraně.Takže když proti mně bude stát ozbrojený útočník, tak ho mu ukázat výsledky výzkumu? Nebo ho ohromit svými znalostmi? Případně mu zahrát divadlo (uchechtat ho k smrti apod.)? Myslím, že v takové situaci by byla drtivá většina lidí vděčna za zbraň, kterou by se mohli bránit.
I ten vychvalovaný svatý Václav platil výpalné ve stříbře a volech.Hmmm, a jak skončil...
Když snížíš výdaje na armádu u toho druhého případu tak se nic moc nestane, protože většina složek armády stála už tak za hovno a na ty zbývající kvalitní ti to hezky vyjde (chemici, lékaři).Takže co škrtneme? Letectvo (a při potřebě chránit vzdušný prostor bychom milostivě žádali okolní státy o pomoc)? Nebo třeba ženijní jednotky (a při živelních katastrofách bychom zůstali bez mostů)? Či například vojenskou policii (ta stejně nic nedělá, že)? Ono by samozřejmě šlo řešit. Něco například dohodou se spojenci (za což bychom ale museli také zaplatit), něco převedením do civilního sektoru (např. k hasičům) atd. Ostatně se to už děje (např. zrušení záchranného praporu v Kutné Hoře), i když je otázka, jestli se to vyplatí, protože se příslušná civilní náhrada musí budovat od základů.
nejak jsem to nepobral a poslouchal s tatou na radio z ponorky Svobodnou EvropuTa šla chytit i na rádio, které se dalo koupit v obchodě. Je to nějaký tuner od Tesly a má kvlupu, takže když rušící signál nebyl přesně na stejné frekvenci jako S.E., tak se nechal odfiltrovat. V tomhle ohledu udělali soudruzi v návrhu chybu
P.S. Počítáš i nobelovky za literaturu?
Přinejmenším to, že lidé našetřili, není pravda zcela objektivně - podívej se na údaje o zadluženosti domácností.Jenže to je až za pár posledních let. Předtím ta zadluženost nebyla zdaleka tak vysoká, přitom "investice" domácností byly hodně velké.
Zmátořily se firmy? Bojím se, že ne - ne naše firmy, protože ty skoro neexistují.Neexistují? Právě naopak - konečně jsou rozumně konkurenceschopné. Škoda Auto, Karosa, Zetor, Zentiva, Student Agency, Kofola, Fezko, Barum, Jablonex, Sellier & Bellot, Brisk ... a spousta dalších, to jsou dobře fungující, prosperující české firmy. Některé mají částečně nebo úplně zahraniční vlastníky, ale v proč by to mělo vadit?
máš pocit, že by Česká republika byla známa jako hi-tech centrum a české výrobky byly považovány za technologickou špičku?Například v softwaru ano. Podobně i v řadě dalších oborů. Lékařské přístroje (elektroléčba apod.), nanovlákna, některé léky a vakcíny (HIV, HBV, nádory...), letecká technika...
ale jejich přestavby autobusů na plyn pomáhají nejen ekologiiNe až tak moc...
Promiň, asi jsem zastydlý komouš, nepřítel pokroku a zatvrzelý pesimista, ale já ten dojem nemám.Jsou i výjimky, ale většinou to tak je... Ó, jak rychle zapomínáme na omlácené šedé zdi, rozbité chodníky...
Rozjel se výzkum a vývoj? Opět myslím, že moc ne. Některé mezinárodní firmy, hlavně v oblasti IT, tady mají svá vývojová centra, což je opět velmi dobře, ale máme něco vlastního?Ano a není toho málo. Docela výrazné úspěchy mají čeští vědci například ve výzkumu léčby rakoviny.
Jaké jsme v poslední době vyvinuli technologie? Já si vzpomínám na Semtex a kontaktní čočky, a oboje už je dost dávno.Textilní nanovlákna, ze kterých se nechají dělat takové roušky, že přes to neprolezou ani viry... např. I přes podfinancování tu úspěchy jsou, akorát člověk nesmí zavírat oči.
Tiskni
Sdílej: