Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Mělo by se uzákonit používání Free/Open Source Software ve státní správě?
Ano |
|
50% (364) |
Ne |
|
50% (369) |
Celkem 733 hlasů
Vytvořeno: 15.11.2004 09:48
Tiskni
Sdílej:
V principe by stacilo aby ten format bol otvoreny (prinajmensom kopmletne dokumentovany) a jeho spetna kompatibilita by sa nemala porusit castejsie ako raz za 5 rokov.
Jen aby to nedopadlo tak, ze EU prikaze, ze veskere dokumenty musi byt odesilany/prijimany v tomto novem formate, Microsoft se prizpusobi a vlozi podporu do dalsi verze Office, nacez padne pulka rozpoctu na nakup novych licenci MS Office
To je docela realistické. EU to klidně nařídí a MS, pokud z toho bude koukat nucený upgrade moooc a moooc softwaru, který mají všechny ouřady v Evropě, tak tam tu podporu nakonec dá.
Ale i tohle je pro EU plán tak na dvě pětiletky dopředu.
Nevěřím, že jsou všechny jenom proto, že si ostatní položili otázku do roviny datových formátů.Hele anketa, "Open Source Software ve státní správě", jo, to je dobry, dam ano.
Ano, většinu zmíněných problémů lze takto odstranit jednou provždy. [...]Brrr. Ráno si přečtěte, co jste to napsal.
Komplexní řešení existují v současné době pouze s nálepkou MS, nebo s nálepkou OSS.?? :-/
Stát a jeho řízení není a nesmí být záležitostí volné soutěže a otevřeného trhuHezky citat k vyroci 17. listopadu
Stát a jeho řízení není a nesmí být záležitostí volné soutěže a otevřeného trhu ...
Já teda nevím, ale v ústavě se píše, že politický systém je založen na volné soutěži politických stran. To sice přímo nesouvisí s Microsoftem a trhem, ale je to zajímavé A pak mám dojem, že demokracie byla trochu o tom, že dává každému určité právo podílet se na jejím chodu.
Nedat monopolu šanci je dobrý nápad a lze s tím souhlasit, ale posté opakuji, že to by se mělo vyřešit tak, že se udělá něco proti Microsoftu (rozdělit se je už jednou nepovedlo, škoda) a ne tak, že se nařídí státní správě použít výhradě FOSS. Tím budeme nejenom proti Microsoftu ale i proti všem neFOSS dodavatelům.
(Docela by mě zajímalo, co chcete jako Čech - byť i na vládní úrovni - dělat proti nadnárodní firmě zaštítěné vládou USA, tzn. politickou i ekonomickou velmocí.)
No právě. Proto nevím co chcete dokázat nařízením státní správě používat poze FOSS.
Ano, většinu zmíněných problémů lze takto odstranit jednou provždy.
Vím naprosto přesně, co jsem napsal.Snahy vyřešit nějaký (pseudo)problém jednou provždy většinou končily docela tragicky... Kvůli takové prkotině jako software by snad nemuseli umírat lidé, ale i tak... Už to nehul