Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Ansel (GitHub) je program pro úpravu digitálních fotografií. Jedná se o fork Darktable. Autorem je Aurélien Pierre, bývalý vývojář Darktable.
Já bych ale v žádném případě nerozlišoval podle typu stroje. Například mám Mandrivu na Pentiu 133 s 32 MB RAM. V textovém režimu běží skvěle a dokonce se mi podařilo spustit IceWM, když bylo hezké počasí. Naopak s Archem se moje Centrino na 1,6 GHz s 512 MB RAM pořádně nadře, protože tam mám KDE se všemi možnými udělátky.
Jde výhradně o to, jaké grafické prostředí člověk zvolí a jaké daemony chce využívat. Základní softwarové balíky jsou ve všech běžných distrech stejné a pochybuju, že by tam byl nějaký podstatný rozdíl v rychlosti. Takže do těch 800 MHz by tam mělo být něco jiného než KDE a od 800 MHz nahoru se hodí KDE, protože je hodně intuitivní a začátečníka neodkopne.
Naprosto ideálním řešením by byla možnost volby grafického prostředí při přihlášení - každý by si vybral, co mu vyhovuje a měl by možnost vyzkoušet, jak rychle co běží. (Beztak je to v 90% případů celkem jedno.)
Výše zmíněné podmínky splňuje jakákoliv Linuxová distribuce, takže není co řešit.
No... V rukou zkušeného uživatele samozřejmě. Tady ale asi jde o systém, který by byl do značné míry laicky použitelný a konfigurovatelný, takže by možná stálo za to výběr trochu zúžit.
Hele a co tam dat takhle starou distribucu
Mandrake 9.2 bych doporucil ta beha uplne skvele a ktomu na starych PC
Tiskni
Sdílej: