Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
.BAT
souborů nabízí mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. (Prvotní inspiraci lze najít ve spouštěcích skriptech systému, které jsou třeba v /etc/rc.d/init.d
.)
Unixové systémy, mezi které patří i Linux, poskytují uživateli mnohem větší efektivitu práce a lepší zabezpečení než Windows, nicméně je třeba do něj proniknout. Není to tak těžké, mnoho základních otázek zodpoví třeba man jméno_příkazu
, nainstalovaná dokumentace není na rozdíl od té ve Windows pouhou imitací. Unix navíc nedělá z uživatele blba.
Kontact je dobrej a s Outlookem by srovnání snesl, ale KMail je hrůza…Proč by tam tedy bylo to ale, kdybych nevěděl, že KMail je právě ta část Kontactu co se stará o poštu a nesnižovalo to hodnotu Kontactu v porovnání s Outlookem?
/var/mail
a navíc natahoval těch několik set mailů poměrně dlouho, rozhodl jsem se zůstat u konzolovýho řešení. Mutt se spouští včetně načtení schránky asi 2 vteřiny. Složky na poštu jsem zatím jaksi nezavedl. Aktualizace je IMHO lepsi zakazat. ... Pritom nepodstupujete zadne silene riziko..., pokud mate aktualizovany antivir, firewall a antispywareTrochu zvláštní... Jednu aktualizaci nahradíte jinou.
Co vidim jako dalsi chybu Gaimu je napr. to, ze nikde viditelne nevypisuje muj aktualni status. Lehce zapomenu prepnout na status online nebo naopak napr. na invisible.Mate pravdu. Da se to trochu vyresit tim, ze pridate do seznamu kamaradu sebe sama. Je to samozrejme videt jen v rozbalenem seznamu kamaradu, ne na ikonce v panelu.
Čiastočne ste si odpovedali, ktoré programy sú v Linuxe kvalitné a Vami vyžadované "náhrady", aj keď toto slovo nemám rád. Takže môj pohľad na overené programy:
Outlook 2003 = Thunderbird, Evolution
Windows Media Player 10 = MPlayer, Xine, Amarok, BMP
ICQ5 = Gaim, Licq
Total Commander = Krusader, príp. Midnight v konzole
Ale najmä stabilita záleží od verzie programu, Linux distra a sú potrebné ako všade dodatočné nastavenia ak to programy vyžadujú, ako napr. správne fonty v MPlayeri, kódovanie v Gaime, ale to platí asi všeobecne.
Linux (u mne Mandrake a teď MDV2006) používam necelé dva roky, stačí mi Kmail, xmms, xine, totem, kaffeine, licq, mc a konqueror (jako zmiňované ekvivalenty).
Ono je to i o tom, jak to používání woken vypadalo, tam jsem měl winampa, salamandera, kdysi OExpress, pak nic a jen z webu jsem čet maily - při těch častých reinstalacích či pro celkovou dostupnost jsem se bez lokálního mailu obešel. Takže bez nějakých M$ produktů jsem se skoro obešel.
Že se linux nešíří masově? Nejdou v něm tolik hry, není v něm (prý) tak zaběhlé a "vyfikané" vývojové prostředí. Tolik inteligentních a náročných lidí na světě zase neni, kdo mohl, už na linux přešel
Linux mi vyhovuje, snad mam perspektivu, že mi nikdo neřekne "máš smůlu s podporou, utrum", když mam zdrojáky, tak si můžu něco opravit sám či předělat. A jsem před zákonem čistý
BTW: rekni mi jestli Ti nekdy napoveda windows pomohla :-P
Styl kdy v napovede najdu radu "ujistete se, jestli mate zaply monitor" je mi k ho....ho, hodne vecem. To uz muzu mit cinskej manual.
Kodeky jsem v GNU/Linuxu nikdy neresil, a funguje mi zatim uplne vsechno. Staci MPlayer kompilovat s podporou vseho
Tiskni
Sdílej: