Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dual Core a Linux se nemají rádiMám takový pocit, že unixový systém, který by nepodporoval ani 2 jádra, by se tu dlouho neohřál...
Ještě si na závěr trochu rejpnu. Když počítám s tím, že budu používat linux, tak si pořídím kompatibilní hardware, že?
Jejda, teď koukám, že v dotazu je upřesněno, že se jedná o dualcore, ale v tomhle threadu autor píše, že je to jen P4.I P4 se dělají dvoujádrové.
I když ony asi C2D nemají moc větší spotřebu, než P4. Nebo ano?C2D mají naopak mnohem menší spotřebu než P4, natož dvoujádrové.
Stejně tak je úplně fuk, jestli ty jádra jsou na jednom kusu křemíku nebo na dvou a prodrátovené.No tak úplně fuk to asi není, pokud je potřeba přenášet data mezi jádry, musí se to AFAIK udělat přes paměť, což dost zpomaluje.
Přesto to není "úplně fuk" Strčit dvě jádra na jeden čip, propojit je přes FSB a prohlásit o tom, že je to dvoujádrový procesor, je marketingová prasárna.Ukaž mi nějakou normu, která povoluje používat označení "dvoujádro" pouze pro procesory na jednom kusu křemíku.
A pokud jde o Pentium 4 vs. Pentium D - nepřipadal by sis trochu blbě, kdyby tě někdo oslovoval Franto, když tě pojmenovali Ctirad?To asi těžko. Můžou mi ale říkat Ctirade nebo pane Feřtr nebo pane inženýre a bude to vždycky správně. Stějna jako já můžu říkat E6600 nebo conroe nebo core 2 duo a taky to bude vždycky správně. A dost už pitomostí.
Dvoujádro problém nebude, nvidia by také neměla dělat problémy. Rozebral bych PC, celé to pročistil a znova zastrkal do slotů. Potom bych otestoval paměti (případně chvíli zkusil jet na nějakých provizorních jestli nepřestanou problémy) a jinak bych to tipl na vadnou desku Vážně by to mohlo být i tou distribucí, ale tolik bugů mi na fedoru přijde hodně. Zkusil bych chvilku běžet na nějakém live CD, jestli to bude dělat tyto problémy, pokud ano, problém nebude v distribuci.
Nežádám po případných čitatelích řešeníAhoj, toto fórum je určeno právě pro žádosti o řešení problémů. Toto vlákno patří do kategorie těch, které zde nemají co dělat. Doporučuji přesun do blogu, ten se pro tyto příspěvky hodí víc. Vlákno bude zablokováno a posléze smazáno. Děkuji za pochopení
Co má znamenat zkratka ASP? Nemyslíte SMP?
P.S.: horší titulek už vás nenapadl?
Je uveden i odkaz na PDF, ve kterém jsou shrnuty „design defects or errors“. Jestli to pomůže? Nevím
- Systems may stop responding to keyboard or mouse input.
- Systems operating in Microsoft Windows environments may hang, displaying a blue screen error message.
- Systems operating in Linux environments may hang, displaying a Kernel panic message.
- Data corruption could occur.
Hmm, zvlastni, mam FC6 na DG965WH s Pentiem D 915 a nepozoruji nejake anomalie, s poslednimi jadry frci uplne vsechen hw k me naproste spokojenosti, vcetne SpeedStepu na kazdem jadre zvlast a save to RAM, aniz bych cokoliv konfiguroval..
Jo a mam tam 1x sata disk, 2x pata v pci radici, CDROM a druhou zvukovku a 350W zdroj tomu staci.. (ale je z IBM xSeries 220ky)
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KBJediný problém byl nestabilita za kterou mohl BIOS na MB po zrušení různých voleb AUTO je stabilita 100% a po upgrade biosu je i s auto už stabilita na 100%. (BIOS si nerozuměl správně s CPU i když naoko vše se tvářilo OK)
kernel /vmlinuz-2.6.20-1.2962.fc6 ro root=/dev/VolGroup00/LogVol00 acpi=off noapic idle=pool rhgb quiethlavní je tam to acpi=off. Teď mi sice jede procesor jako jednojádrový a o hodně pomaleji ale zato vše ostatní je stabilní a nemám problémy. Navíc musím vypínat počítač ručně. Průběžně zkouším nové verze ovladačů ale pořád se ta chyba vyskytuje. Děkuji Všem za příspěvek do diskuze a omlouvám se za zmatený dotaz. S úctou Jakub C. Gelion
Tiskni
Sdílej: